Úder otevřenou dlaní

• Čína Wu lin č' (více)
Čína, 1983, 100 min

Režie:

Huaxun Zhang

Tung-Fang Sü je mistrem kung-fu, který se po vpádu cizích mocností do Číny v roce 1900 živí jako potulný komediant. Přitom neustále trénuje kung-fu, aby se jednou mohl cizincům pomstít. Tung se nechtěně dostává do konfliktu se Šenčouskou školou kung-fu kvůli arogantnímu chování jejich žáků. Vzájemný spor je však zapomenut, když do Číny přijíždí z Ruska přeborník v zápasech Daltov a chce dokázat, že ani zde nemůže být poražen. (Tamten)

RigorMortis

Klišovitý, ideologický a mierne predvídateľný film o kočovnom zabávačovi, ktorý sa od nuly vypracuje na miestneho hrdinu za pomoci majstra s vousom až po zem a trochu neortodoxnými tréningovými metódami. Hlavný hrdina nakoniec dá do držky arogantnému Rusákovi, ktorý prišiel do mesta vymlátiť všetky kung fu školy. Na konci sa zjaví dlho neprítomný majster a všetkých skope na hromádku. Námet "dobrý Číňan vs ruský agresor" je klišé až to bolí.  Herecké výkony fraška, Datlov pôsobil skôr vtipne, než desivo a "Rusi" hraní čínskymi hercami tiež. Na súboje sa ale pozeralo celkom dobre. ()

LarryW

Tenhle film jsem viděl v roce 1989 v kině jako devítiletý a dodnes ho mám zafixován jako nejlepší bojovku s tématikou KUNG-FU. Jsem překvapen jak málo lidí tento film shlédlo! 2006: Po opětovném shlédnutí a výměně dětské dioptriky koriguji na 4... Byčko a Datlov už nepůsobili tak hrozitánsky(: ()

Brouk.Pytlik

Poprvé jsem tento film viděl v kině s úderným názvem (Svět nebo Mír) v době ještě tuhé totality. Toporné herectví, Číňani hrající Rusy (bez křestních jmen, jak je pro Čínu typické a pro mě trochu nepochopitelně neobsazeni "kulatookými" herci, kteří se v tomto snímku - ač se to na první pohled nezdá - vyskytují na komunistickou Čínu hojně v publiku při zápasech), jednoduchý příběh o vnitřní morálce a národní cti. Ale zasáhl nás všechny, protože jsme následující dny ve škole předváděli svá kung-fu a jak jsem zjistil, tak jména Bičko, Datlov a Tung Fang Su se mi z hlavy po letech nevypařila. I přes nedokonalosti by to bylo na čistých 5*. Podruhé shlédnuto s odloženými dětskými brýlemi, stále se mi líbilo, nicméně, jak tu píší ostatní - ubrečený Bičko ani kazašsky vypadající Datlov nejsou tak hroziví. Hlavní hrdina se nejak nesnaží ukázat charisma, necpe nikomu že je z vesnice (hej :) z vesnice! ), ale to nevadí. Tung Fang Su je zkrátka borec. 2* za kung-fu, 1* za znovuobjevenou zábavu, 1* za nostalgii. ()

Srallone

Viděl jsem to několikrát jako malej v kině a tehdy jsem tenhle film žral úplně neskutečně, takže bych mu dal plnej počet. Ale jak film nezadržitelně stárne a já též, tak dávám za tři. ()

Skalda1981

Film jsem vyděl ještě jako malej kluk za totality a byl jsem z něj přímo nadšen.Po mnoha letech jsem si na film znovu vzpoměl a dlouho ho sháněl až se mi ho podařilo spolu se Mstitelem s píšťalou sehnat za 300 kč vypálený z původním dabingem a titulkama.Tento snímek se mi líbil hlavně díky docela slušně zvládnutým bojovím scénám ale dějově nic moc.Dnes už je to spíše usměvné ale s nostalgie dávám 4 hvězdičky. ()

Dr.Marek

První hokgkongský film co jsem viděl v dětství. A dnes, po téměř 40 letech a po 10 letech tréninku Pakwachang zjišťuju, že tak jak tam je tento styl kungfu podaný starým mistrem s bílou bradkou, je brilantní. ()