Reklama

Reklama

Once

Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu. (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (836)

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Film, který má v době psaní tohoto komentáře 98% kladných recenzí na RottenTomatoes a o kterém se samotný Steven Spielberg vyjádřil, že: „Jeden malý film s názvem Once mi dal tolik inspirace, že s ní vydržím celý další rok,“ není nic jiného než schématická a neuvěřitelně nadhodnocovaná vyprávěnka._____ Proč tolik nadhodnocovaná? Protože, milí zlatí, o progresivní přístup k žánru muzikálu nejde, to jenom někdo na LFŠ zase zvoral anotace, a Glen Hansard a Irglová neumí hrát, pouze jsou dobře obsazeni. A film, který stojí výhradně na hudbě, má za celou stopáž asi jenom 3 písničky, což je dost smutné. (Pozn. vzhledem k diskuzi, kterou tahle věta vyvolala: nepočítám si písně na prstech, ale měl jsem dojem, jako kdybych poslouchal tu stejnou instrumentaci pořád dokola, se stejným únavným motivem a banálním textem, jako kdyby ho napsala zamilovaná blondýna v prváku na základce.)_____ Je nutné ocenit, jak se filtrují všechna možná klišé a jak se snaží film nevyznít pateticky, ale proboha, když je to tak hloupý kýč, tak nemůžu jinak. Ano, ONCE je jeden z těch filmů, u kterých máte po skončení takový ten přesně nedefinovatelný usměv na tváři, ale to je asi tak jediný klad tohohle filmu, který se není schopen rozhodnout, jestli bude tvořen krásnými a poetickými obrázky, nebo bude vypadat nevábně, protože je natáčený na digitální kameru._____ Plný počet si dávejte soundtracku, tohle je film... bylo by fajn to rozlišovat. P.S.: Dal jsem tomu třetí a poslední šanci, tentokráte v kině a s titulky. Otravnost figurativního střihu pohled-protipohled zvlášť v katastrofálně nezvládnuté scéně "pojďme si nahrát demáče" a neschopnost vést herce dosáhla spolu s až fyzicky bolestivou hudbou maximální úrovně. Nejsem vzdálen odpadu, ale nedám ho a budu doufat, že se mi ta prostoducha sračka s dvěma hrdiny, kteří jsou sociálové a měli by táhnout na pracák, vyhne velkým obloukem a já jí._____ P.S. Ad diskuze - mé argumenty nejsou zcestné, ale aspoň, i kdyby byly, lze o nich mluvit, což se o Silasovi říct nedá. Pokud někdo tvrdí, že ta hudba je dobrá, doporučuji mu zaposlouchat se do textů, které jsou plné obratů jako "várka plující přimo k přistavu", "lži, které mě zraňují" a jiných duchaplností, za které by se styděl i zamilovaný puberťak na základce. Režijní nekompetentnost, neherectví zúčastněných a fyzicka´bolest, kterou jsem u toho filmu zažil, se rovná odpadu. Ten nedávám právě proto, že se nechci dělat zajímavým a záměrně vybočovat z řady. A aspoň, když hodnotím, tak něco, jehož žanrovou minulost znám anebo znám předchozí díly, blbečku Silasi. P.S. Udivuje mě, že ONCE nebyl nominován na Oscara v kategoriích nejlepší střih a střih zvukových efektů, protože nastřihat ten film tak, aby to působilo, že snad Hansard a Irglová umí i chvílemi zpívat, muselo dát hooodně práce. Mimochodem Hansard zpívá, jako kdyby měl v řiti ptáka, a Irglová má výslovnost, jako kdyby měla toho ptáka v puse. :-) ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Příjemně civilní je jak režie, tak herecké výkony či třeba obraz. Jinýmu filmu bych vyčetl, že to sociálně zrní, ale do Once se to hodí. Příběh musí každým aspoň trochu pohnout, protože tohle se prostě stává. Proč tedy nedávám absolutorium? Chyba je ve mně. Prostě mě ty Hansardovi písničky zas tak neberou, a jelikož je tenhle film převážně hudební, tak jsem se občas malinko nudil. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $150,000Tržby USA $9,439,923Tržby Celosvetovo $20,710,513║ Jasný príklad toho, keď aj v jednoduchom príbehu natočenom relatívne bez scenára sa dá vyťažiť zaujímavý príbeh zo života pouličného muzikanta. Miestamy na nezávislý film to je až prekvapivo spracované nápaditými scénkami, a v rámci amatérskom to je až moc trefne zostrihané a vďaka minutáži to nemá šancu nudiť a pesničkový doprovod je len milým spríjemneným životnej všednosti. /70%/ ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Osm let po premiéře jsem konečně našel čas, abych shlédl zatím poslední ukované české oscarové želízko. Kdybych měl hodnotit čistě jen příběh, musel bych napsat, že tohle už tady bylo v různých variantách nejméně stokrát (chce mě, nechce mě, řekne mi to, neřekne mi to, odjede, zůstane?...). Kdybych měl hodnotit čistě jen herecké výkony, kameru a střih, musel bych napsat, že to místy sklouzávalo (chtěně?) až k amatérsky natočenému videu (špatně nazvučená čeština, občasné letmé pohledy statistů směrem ke kameře stylem "fakt budu v kině vidět na plátně?"...). Kdybych měl hodnotit čistě jen hudbu, je to za pět a půl - tvorba Glena Hansarda se mi líbila vždycky, už dáááávno před Once, viděl jsem ho 3x naživo (2x s The Frames, jednou sólo, kdy mu nesměle a krátce asistovala i tehdy sotva 16letá Markéta Irglová) a jeho písně mě vždycky fascinovaly - zdánlivě jednoduché a přece dokázaly tolik sdělit... Ano, jsem rád, že film Once dostal za titulní píseň Oscara, ale klidně ho mohl dostat i za celý soundtrack, resp. za hudbu. A Glen Hansard je hudební génius, to mi nikdo nevymluví. ()

charlosina 

všechny recenze uživatele

Příjemný malý film, kolem něhož se utvořila velká bublina, jež nutí hledat mouchy tam, kde nejsou. // Příběh dvou osamocených bytostí, které mají společnou vášeň - hudbu. Oba jsou zlomeni z minulých vztahů a přesto mezi nimi vznikne něco krásného... krásného a nenaplněného. // Za několik dní se Johnu Carneyumu podařilo vytvořit emotivní a důvěryhodný příběh. Jak se říká, za málo peněz hodně muziky. Tady to platí dvojnásob. Alespoň jednou. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (35)

  • Film se samými neherci, s hodně písničkami a jednoduchým příběhem neměl překvapivě vůbec žádný problém najít produkční společnost. Samson Films se projektu hned ujali. (DaViD´82)
  • Během natáčení úvodní scény byl náhodně zraněn představitel zloděje. Filmaři chtěli reálně zachytit prostředí a tak natáčeli zdálky a nijak kolem jdoucí neinformovali. Jeden z lidí tedy na "zloděje" pohotově zareagoval nastrčením kolena do dráhy jeho běhu. Trefil ho přímo do oblasti třísel. (DaViD´82)
  • Když Glen Hansard a Markéta Irglová dokončili natáčení scény v obchodě s hudebními nástroji, kdy „Kluk“ a „Holka“ spolu hrají dnes proslulou píseň "Falling Slowly", režisér John Carney v žertu pronesl: "A Oscara za Nejlepší píseň získává… Falling Slowly!" Tehdy se tomu všichni zasmáli. (hippyman)

Související novinky

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (více)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (více)

Reklama

Reklama