Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (802)

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Rozhodne oveľa lepší počin ako Polárny expres (aj keď oba filmy sú zamerané na iného diváka). Niekde síce animácia nie je najlepšia, ale sú aj scény - kde vyrazí dych. Atmosféra, hudba a dospelosť snímku sú veľkými plusmi. Finálny súboj s drakom je jedno z najlepších filmových vyvrcholení vôbec (škoda, že podobných scén nie je vo filme viac). ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Akční úseky připomínají lehce nadprůměrné intro počítačové hry (ačkoli i tady by se tvůrci mohli hodně přiučit, třeba u intra spřízněného Zaklínače), postavy jsou nelidsky bachraté, koně se valí jako osudy a chvíle, kdy má z animace vyzařovat emoce, se vysloveně míjejí účinkem. Což je vlastně škoda, protože jinak je Beowulf docela pěknou a překvapivě ne úplně klišovitou hrdinskou epikou – tedy souzeno měřítky Hollywoodu. Disponuje slušnou hudbou a místy i dobrou atmosférou, ale animace absolutně selhává, co se týče oživení světa "mimo záběry". Beowulf je film s děsivě úzkým záběrem, který žije jen v malém výseku kamery, jinak připomíná indiferentní cosi, čemu fatálně chybí přesvědčivost. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Hodnoceni se tyka 3D verze, predpokladam, ze film byl naprosto stejnej, ale to 3D pridalo na pusobivosti. Pribeh filmu je naprosto jednoduchej, ale co cekat od nejaky silene stary legendy, takze se tu jedou takovy tri klasicky veci, Beowulf hrdina, Beowulf kral a Beowulf legenda. Takze pribehove to neprinasi nic novyho. Co se tyce bitek, ty jsou tu vlastne jen dve hlavni, proti dvoum stvuram, ale jeto desna reznicina. No a do toho je par zbytecne ukecanejch scen a sem tam neco nechtene smesnyho, jako kdyz valecnici krici pozor nema chuj. Co se tyce ty animace, nepresvedcilo me to, ze by to hrany nebylo lepsi, naopak by to asi byla rezba jak hovado, ale musi se nechat, ze az na par odflaklejch veci, jako hodne vedlejsi postava pripadne nakej domek, je animace velmi slusna a zvlast herci vypadaj skoro jak zivy a to vcetne oci, ktery tu nekdo kritizoval. A co se tyce jejich predstavitelu, Winstone ma solidni charisma, Angelina je tradicne sexy, Hopkins je spis k smichu a Malkovich je takovej ukazkovej zradce, ale jeho postava bohuzel neni vyuzita. Ve filmu se taky nesetri krvi, coz je dalsi plus. Takze celkove jsem se u filmu dobre bavil, nenudil jsem se, ale rozhodne mel vetsi potencial. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

No tak slušný nářez na to že jsem čekal nějaký klasický fantasy. Tenhle film znamenitě převádí na plátno to co si představuju pod pojmem bitva v hrdinském eposu. Bitky Beowulf versus příšery jsou pořádně našláplý a zároveň zatraceně přitažený za nos, ale je to sakra epos tak co má být. Celý to bylo moc zajímavý, jak vizuálně tak se vším všudy, nevšední. Co ale stálo za prd byla animace obličejů postav, ne úplně podělaná ale divná, takový ten skelný pohled. Chce to ještě doladit a pak může být takových filmů víc (třeba takový Conan mi do toho vyloženě pasuje), protože jsem se až na pár nezáživných pasáží výtečně bavil. Jo a taky se mi líbil osobitě nahnilý Grendel. I am Ripper... Tearer... Slasher... Gouger. I am the Teeth in the Darkness, the Talons in the Night. Mine is Strength... and Lust... and Power! I AM BEOWULF! ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

Takže stejně jako uživatel Beky tak i já jsem měl před filmem dvě piva, vypili jsme je totiž spolu. Jenomže narozdíl od kámoše, který se pak v kinosále trápil (jak uvádí ve svém komentáři), já jsem se do Zemeckisova digitálu natolik zakoukal, že i kdybych se měl pochcat, tak by mi to snad bylo jedno. Performance capture působí v několika momentech naprosto neuvěřitelně, zároveň je ale pravda, že občasný "skelný zrak" postav narušuje dynamiku a emoční vyznění scén. Silný příběh zoceluje navíc několik špičkově vypjatých, audiovizuálně sladěných a nadpozemsky ozvučených scén, které mě skolily s razancí rozběhnutého Sebastiana Chabala. Můj nejlepší výkon v zadržování dechu je asi 100 vteřin, poté co prvně rozrazí veřeje hodovní síně obluda Grendel a naporcuje královskou gardu na pětikilové krvavé kusy, jsem svůj rekord minimálně ztrojnásobil. Grendel vypadá jako ovředovaný obr stažený z kůže, je to však citlivá bytost s nešťastným osudem. A záhy přichází na scénu Beowulf, sebevědomý géatský hrdina s rameny širokými jako telefonní budka a s hlasivkami připravenými kdykoliv odvykládat nějaký napínavý čin ze svého života. Beowulf se pak po celý film potýká s příslušníky Grendelovy rodiny (Angelina Jolie coby Grendelova matka je fakticky luxusní), s plnými poháry medoviny, později s kralováním a s mladičkou spolunocležnicí (zletilosti se prý v Dánsku nabývalo, jakmile se sundaly poslední podělané plínky). A snad v každém okamžiku je možné se kochat: kamerovými průlety, souboji, režisérovou zručností, hudbou Alana Silvestriho a v drtivé většině případů i vizuálním zpracováním. V závěru pak Zemeckis ještě přitvrdí, práskne bičem a vyžene ze sluje ohnivého draka a divákovo oko se do plátna nevěřícně vpíjí. Výbornou zábavu mi tedy narušovala pouze občasná mžourání postav "do blba" a také opakující se dialogy (Gerard Butler řekl jednou: "Tohle je Sparta!" a polovině filmové populace to rezonuje v uších ještě teď, Ray Winstone se musel v: "Já jsem Beowulf!" snad třikrát ujišťovat). Jinak jsem navýsost spokojen a stoprocentně si dám tuhle fantasy znovu. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/170,5 miliónů dolarů(výdělek celovětově) ()

Galerie (54)

Zajímavosti (19)

  • Herci sú zosnímaní za použitia "performance capture", technológie snímania pohybu, ktorú Robert Zemeckis prvýkrát použil vo filme Polárny expres (2004). Táto technológia dôsledne sníma pohyby tela, mimiku a poskytuje kamere maximálnu slobodu. Môže sa potulovať, lietať, vznášať sa po obrazovke spôsobom, ktorý by pri hraní naživo nebol možný. (PeterJon)
  • Snímek byl vytvořen na motivy slavného eposu, pocházejícího z konce 10. či začátku 11. století, a považovaného za nejvýznamnější dílo staroanglické literatury. (URBAN)
  • V pokladnách severoamerických kin diváci nechali 82,3 milionů dolarů, součet celosvětových tržeb pak dosáhl 196,3 mil. (NIRO)

Související novinky

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (více)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (více)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Na tuzemská kina právě útočí Beowulf a i v této souvislosti není pochyb o tom, že stojíme u zrodu čistě digitální kinematografie. Jistě, pořád má za sebou jen první krůčky (vyvíjejí se technologie a… (více)

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Dávnověcí skandinávští bojovníci se vrací na plátna kin. V posledních letech se jim tam kdovíjak nedařilo. Adaptace Crichtonových Pojídačů mrtvých pod tuzemským názvem Vikingové dopadla tuze neslavně… (více)

Reklama

Reklama