Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (802)

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Vynikající převyprávění básně o Beowulfovi. Zemeckis je skvělý režisér, který dokáže držet tempo příběhu a zaujmout, ale nové technologie se ukázali býti spíše záporem než kladem. Jak si můžeme vychutnat bitvu, když nám do očí bijí digitální vyumělkovanost. Na svém se bohužel podepsalo i to, že byl snímek připravován pro IMAX a dlouhé průlety a kopí ve tváři byli spíše rušivé než zajímavé. Ale možná když počkáme pár let až trikaři nahodí nové textury, "oživí" oči a doladí všechny chyby, budeme koukat. P.S. Silvestriho hudba je vynikající. ()

akisha 

všechny recenze uživatele

Někdy jsou ti jejich výrazy až moc umělé. Na druhou stranu nám Zemeckis přichystal několik úžasných momentů, kterým bezesporu kraluje závěrečný souboj se zlatým drakem nebo, jak jinak, krásná Angelina coby Grendelova matka. K samotnému Grendelovi výhrady nemám, byl vlastně ukázkovou tragickou postavou, možná by se mi ale víc líbilo, kdyby byl v podobě ještěra. Celý příběh je svou obsáhlostí i ne tak úplně kladným, stoprocentně ale charizmatickým hlavním hrdinou dost zajímavý, aby udržel pozornost, v záplavě dnešních mizerných fantasy pak Beowulf jasně vyniká. ()

Reklama

EdaS 

všechny recenze uživatele

Jako by většině místních hodnotitelů nedocházelo, že Beowulf je animovaný film, tudíž nedokonalá realističnost není nic, co by je mělo rozčilovat. Taky si neuvědomují, že Zemeckis nové technologie používá hlavně k osvobození kamery, která si lítá přesně tam, kde režisér chce (copak nikomu let z hodovní síně ke Grendelovi nepřipomenul Contact?). A v tom je kouzlo tohohle filmu. Kromě toho je příběh tak silný (a hlavní hrdina krásně lidsky nejednoznačný), že by fungoval v jakékoli vizuální podobě. Ten, kdo nepoznával smyslnou Angelinu, by měl navštívit svého očaře. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Neil Gaiman, Roger Avary .. Beowulf je sice plně digitální, herecké pohyby jsou jen naskenované motion-capturingem a se zbytkem kompletně animované, ale místy, při nejednom záběru, snímek vypadá doslova reálně. Proto lehce zamrzí, že Zemeckis nevyužil této nekonečné digitální možnosti „zobrazit takřka cokoliv“ k nějakému většímu vodvazu. Vše co vidíme by šlo s přehledem natočit klasickou cestou resp. současnou trikovou cestou a největší technologický vodvaz je asi tak ta bitka s drakem v závěru. Zvolená legenda mi totiž nepřišla jako nejideálnější příběh pro plnohodnotnou prezentaci technologického potenciálu. Samotná legenda má sice svoje silné, dobře napsané, momenty (vladařská-mocenská pošetilost), jenže v příměru ke zvolené technologii vhodné spíše pro živé herce (i když Angelina by ani živá více nepřinesla) a výpravné prostředí. Robert Zemeckis jako vypravěč tak stále boduje - napětí, hrůzu či nálady podává skvěle, jen jde formální cestičkou, pro kterou ještě kinematografie zcela nedozrála. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Toto místo páchne smrtí. Potřebujeme HRDINU! Sláva BEOWULFOVI. Odinovi budiž chvála. Dobrodružství, romantika, speciální efekty. Performance capture se mi celkem líbí. Má své mouchy (některé věci jsou opravdu -slušně řečeno- divné), ale v IMAX to musí být bomba. Příběh mě bavil, akce měla švih a bylo jí požehnaně, soubojům s příšerami, které tak často nevidíme nechybělo napětí jako v žádném správném dobrodružném eposu O hrdinovi. Drsné a hnusné – tedy nic pro mladší publikum, zároveň však zajímavé pro ty starší. Chvála patří tedy i R.Zemeckisovi. Myslím, že JEHO PÍSEŇ SE BUDE ZPÍVAT VĚČNĚ! ()

Galerie (54)

Zajímavosti (19)

  • Když se natáčela scéna Grendelova útoku, pobíhal Crispin Glover po scéně a trhal metrové figuríny, které byly následně nahrazeny herci. (Crackonosc)
  • Náklady na výrobu byly zhruba 150 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Herci sú zosnímaní za použitia "performance capture", technológie snímania pohybu, ktorú Robert Zemeckis prvýkrát použil vo filme Polárny expres (2004). Táto technológia dôsledne sníma pohyby tela, mimiku a poskytuje kamere maximálnu slobodu. Môže sa potulovať, lietať, vznášať sa po obrazovke spôsobom, ktorý by pri hraní naživo nebol možný. (PeterJon)

Související novinky

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (více)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (více)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Na tuzemská kina právě útočí Beowulf a i v této souvislosti není pochyb o tom, že stojíme u zrodu čistě digitální kinematografie. Jistě, pořád má za sebou jen první krůčky (vyvíjejí se technologie a… (více)

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Dávnověcí skandinávští bojovníci se vrací na plátna kin. V posledních letech se jim tam kdovíjak nedařilo. Adaptace Crichtonových Pojídačů mrtvých pod tuzemským názvem Vikingové dopadla tuze neslavně… (více)

Reklama

Reklama