Reklama

Reklama

Výstavní párkař a lepič plakátů

  • Rakousko-Uhersko Pražský párkař a lepič plakátů (více)

Lepič plakátů lepí na stěnu hospody U Nesmysla plakát na Český kinematograf. Když chce od párkaře koupit párek, vyleje lepidlo párkařovi do nádoby. Strhne se mela, do rvačky se zapojují náhodní kolemjdoucí. (oficiální text distributora)

Recenze (54)

genetique 

všechny recenze uživatele

Na začiatku pekne vidno, ako je dav nastúpený za dverami od krčmy a čaká na chvíľu, kedy sa dostanú na scénu. Jedinká chybička, ktorú ako chybu k úplným počiatkom nemožno priradiť. Veľmi jednoduchá ale zábavná minichvíľka. Ja som mimochodom videl tú prvú verziu. Tá bitka je jedna z vrcholných v kinematografii, fakt sa to podarilo. 75%. ()

Earl10 

všechny recenze uživatele

Samoúčelná a strašně nenápadná záminka k tomu, aby si všichni dali po hubě. Což se jak jinak stane. Existují tři verze, z čehož první dvě jsou prakticky stejné. Až třetí dozná změn, zejména už to konečně působí jako nehoda a nevypadá to, že všichni čekají na povel, aby se začali rvát. [60%] ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Kraťas s délkou necelé půl minuty a jeden z milníků naší filmové historie společně ještě se snímky "Smích a pláč" a "Dostaveníčko ve mlýnici" z téhož roku. Jde spíš o takovou malou frašku či taškařici. Lepič plakátů ztělesňovaný Švábem-Malostranským, si vybírá párek, a při tom vylije lepidlo párkařovi do kotlíku, takže se strhne rvačka do níž se postupně zapojí všichni kolemjdoucí podobně jako v "Dostaveníčku ve mlýnici" kde Šváb svádí sličnou mlynářku a až poté kdy se dostaví její manžel tak se strhne obrovská mela. Natočeno před krčmou "U Nesmysla" v areálu Výstaviště. ()

lennyd 

všechny recenze uživatele

Historický přínos snímku je nepopiratelný (přece jen první je první), nicméně vlastní námět a děj jen předurčuje schopnost českého národa porvat se kdykoliv a za cokoliv (jak např. dokazuje i o desítky let pozdější jedna z "nejúspěšnějších" českých komedií - Slunce, seno a pár facek). Nicméně na všem se dá najít něco pozitivního, a zde je to například báječná délka, která jej bez újmy na zdraví (divákově, nikoliv herců) umožňuje shlédnout několikrát po sobě. Kdyby si tak z toho vzali příklad i někteří tvůrci současného (a nejen českého) filmu ... ()

wosho 

všechny recenze uživatele

Jan Kříženecký se zapsal do našich dějin jako pionýr kinematografie a zakladatel 6 nejstarší kinematografie na světě. To je záslužný čin, bohužel čím, už moc ne.Tento kraťas je absolutně nepodařený. Nápad sice jednoduchý, ale má údernost a dokáže pobavit i dnes. Bohužel zpracování je ubohé se srovnáním s jinou světovou tvorbou té doby. Doporučuji anglické dílko Tommy Atkins in the Park od R. W. Paula. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (4)

  • První hraný film pocházející z Čech. (ČSFD)
  • Film vznikol za za účelom prezentácie na Výstave architektúry a inžinierstva v Prahe. Estetika aranžovaného film pripomína dobové očarenie novým médiom a možno ho zaradiť do spomínaného prúdu kina atrakcií. Okolnosti jeho vzniku to len potvrdzujú, film nemal byť ničím iným, než jedinečnou technologickou atrakciou pražskej výstavy. (Raccoon.city)
  • Zachovaly se tři původní verze. Obsah první je uveden. Ve druhé verzi lepič přelepuje původní plakát novým. Ve třetí verzi přelepí plakát úzkým proužkem.
    V Národním technickém muzeu je uložen dopis Josefa Švába-Malostranského Janu Kříženeckému a Josefu Pokornému ze dne 30. dubna 1898, v němž nabízí "aranžování některých humorných scén" pro Český kinematograf. Na základě tohoto návrhu vznikl i snímek Výstavní párkař a lepič plakátů. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (ČSFD)

Reklama

Reklama