Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za mistrovským dílem z pera kontroverzního spisovatele Trumana Capoteho se skrývá ještě mnohem víc... Proslulá kniha "Chladnokrevně" amerického populárního spisovatele Trumana Capoteho (1924–1984) nepřestává dodnes fascinovat čtenáře po celém světě. Krátce po sobě dokonce vznikly dva snímky se stejným námětem o pozadí vzniku tohoto legendárního díla, které vypráví uměleckým reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy. Ve filmu Capote z roku 2005 ztvárnil extravagantního newyorského spisovatele Philip Seymour Hoffman, jenž byl po zásluze za svůj výkon oceněn Oscarem. Již o rok později zavítal na plátna kin konkurenční projekt nazvaný Pochybná sláva, v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. Krátký časový odstup v uvedení obou snímků samozřejmě vedl k tendenci srovnávat výkony obou protagonistů, o výsledku ale musí rozhodnout každý divák sám... Truman Capote v pojetí Tobyho Jonese působí jako mnohem výstřednější osobnost, která ráda přitahuje pozornost okolí a otevřeně se hlásí ke své homosexuální orientaci. Zdánlivě bezstarostný život na Manhattanu ale končí ve chvíli, kdy se slavný spisovatel vydává ve společnosti své věrné přítelkyně Harper do zapadlého kansaského maloměsta, aby zde načerpal inspiraci pro nový druh reportáže o šokující vraždě místního farmáře a celé jeho rodiny. Případ otřesného zločinu ho totiž mocně přitahuje i děsí zároveň. Když jsou konečně dopadeni oba pachatelé tohoto hrůzného činu, slavný spisovatel s jedním z nich v cele naváže velmi blízký vztah. Zprvu nedůvěřivý Perry Smith ho nakonec nechá nahlédnout do svého nitra. Truman Capote díky tomu sice stvoří přelomové literární dílo, ale jeho osobní život je navždy v troskách. Vedle Tobyho Jonese ve filmu zazářil především Daniel Craig jako rozporuplný vrah Perry a Sandra Bullocková jako Harper. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

elle 

všechny recenze uživatele

Nejsilnějším momentem pro mě byla skvělá Gwyneth Paltrow v její miniroličce. Její píseň byla mnohem dojemnější než Capoteho hledání porozumění až k děsivému souznění s myslí masového vraha. Každému bylo ublíženo, zločincům často velmi, ale mrazilo mě kolik prostoru dostal příběh vrahů a jejich citlivé duše a jak málo prostoru dostala povražděná rodina. Je to děsivé. Kolik procent rozvodovosti bylo koncem 50. let a o kolik víc dnes. Kolik podobných citlivých vrahů chodí mezi námi, protože v dětství něměli klasickou rodinu...? Vraždí, protože toužili po lásce a respektu...marně. Podobně jako film Capote i tento vlastně pojednává o vzniku románu Chladnokrevně. Instinktivně mám trochu odpor k filmovým scénářům, která jasně vedou k takové té oscarové exhibici jednoho herce (viz Capote) na úkor opravdu dobrého scénáře, kde ostatní nejsou jen cingrlátka na ozdobu. Zde jsou tyto ozdobní herci rozmařile hvězdně obsazení. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Tak Bond neblufoval, když ve Skyfall nadhodil, že s chlapem by „to“ nebylo poprvé… ale vidět bych to nemusela. Člověk by musel být nejen psychopatický a odsouzený, ale i zfetovaný a komatózní, aby kreatuře Capoteho formátu dovolil jen přiblížit se na pět metrů. Kniha Chladnokrevně mi vždycky připadala nechutná, a teď alespoň vím, proč. Jediné pozitivum snímku vidím v castingu. Sandra Bullock je snad poprvé snesitelná, Gwyneth Paltrow roztomilá, účast Sigourney Weaver potěší a Tobyho Jonese jsem zařadila na čestné místo v seznamu herců, ze kterých se mi dělá nanic. Mé znechucení nezmírnil ani Daniel Craig se zlodušským přelivem a tmavými čočkami procítěně pějící Goldmine in the Sky. Brrr! ()

Reklama

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Tento film som videl skôr, než skoro na chlp rovnaký (o rok mladší) film s Hoffmanom - Capote (2005). Preto musím povedať, že pokiaľ som nevidel Hoffmanov výkon, tak som bol príjemne prekvapený stvárnením teplého novinára v podaní Tobyho Jonesa. Tento film láka asi menej než Capote, ale tu sa zase stretneme s Danielom Craigom - čo by hlavným vrahom, ktorému hrozí trest obesením. Ak ste nevideli ani jeden zo spomínaných filmov, určite by som poradil pozrieť si prv tento a najlepšie hneď po ňom Capoteho. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Odpuštění nepochází od lidí, ale od Boha. 1) Knižní předlohu Chladnokrevně jsem nečetl, konkurenční film Capote jsem neviděl a o Trumanu Capotem jsem věděl toliko, že existoval. 2) Jako panenská tabula rasa musím konstatovat, že mě snímek dojal. Opravdu jsem cítil bezmoc, že se stane, co se stát musí, a že je to správně, ačkoli to rve srdce. What is punishment? Being in jail isn't punishment, if you didn't like it on the outside. And neither is death, if it was painful to live. 3) V této souvislosti mě napadá Čapkův Poslední soud (Povídky z jedné kapsy, 1929), kde spisovatel popisuje posmrtné soudní řízení v Nebi. Obžalovaný je mnohonásobný vrah, soudí ho bývalí soudci ze Země a jediným, protože vševědoucím, svědkem je Bůh. Protože ví vše, zlé i dobré, nemůže soudit. Lidem přísluší lidská spravedlnost. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nejde sice o špatný film, ale námět měl podle mě větší potenciál, který přístup scénáristy a režiséra z mého pohledu otupil. Toby Jones přehrává svého homosexuálního hrdinu do karikatury, s tímhle chováním by v oněch časech na konzervativním maloměstě narazil víc, než film naznačuje. Taky v několika komentářích zmiňovaný fakt, že vykonavatelům zločinu je věnován neskonale větší prostor než obětem a pozůstalým, je pravidivý a k zamyšlení. Naopak obsazení Daniela Craiga považuju za trefu do černého. Celkový dojem: 65 %. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (4)

Reklama

Reklama