Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

leon_id

Po nejake dobe jsem si opet nasel cestu k ceskemu filmu a rozhodne nelituji. Marek Najbrt si vybral vyborne tema a dockalo se od neho dustojneho zpracovani, takze neni jediny duvod proc by na divaka nemelo zapusobit. Kdyz se k tomu pridaji neokoukane tvare, ktere snima vkusna kamera a prihodi se tvurci pristup kapely midi lidi (zdravim Prokopa! :) divacky hit je na svete. Marek Daniel na me pusobil jako "cesky cyklista" naprosto verohodne a me oko taktez potesily ladne krivky Jany Plodkove a Sandry Novakove, kterou si naposledy vybavuju ze serialu "Bylo nas pet" coz je vzhledem k jeji roli zde nepochybne uz par let zpatky ;) Protektor se velmi povedl a za kazdy takovy film jsem moc rad, protoze si pak pri poradani filmovych festivalu nemusime citit jak chudi pribuzni a mame se take cim pochlubit....jen houst, nemusi prset, staci kdyz kape :) ()

Sipora

Opakující se hypnotická jízda na kole, černobílé nápisy, neotřelé herecké tváře. To je jen několik premis a nápadů tohoto filmu. Rozhlasová dikce Emila Vrtbaty mi poněkud připomíná hlas jednoho z mladých intelektuálních redaktorů českého rozhlasu. Film je pro mě novým uměleckým svědectvím o době, v níž se lámaly charaktery. Je potřeba si tuto dobu připomínat, abychom věděli, jací jsme byli a jací již být nechceme. ()

klúčik

Filmové spracovanie tejto témy je ťažká vec. Je to notoricky známe, ale zároveň niečo nepoznané a strašne smutné obdobie českých ľudí. Je krásne , že dnes sa mladá generácia českých režisérov nebojí pustiť do tejto problematiky. (J.Strach - Operace Silver A ). Pri filme Protektor som sa díval a nechával sa niesť dejom. Jasné, že som tušil ako to dopadne, ale bolo to krásne plynulé, hudba , strih a hlavne herci ma vtiahli do doby, ktorá bola nesmierne čierna. Svojim herectvom ma zaujal Marek Daniel, ktorý podal výborný výkon. Jana Plodková - nežná, krásne vystihuje módu tej doby. Richard Stanke ako dosadený riaditel rozhlasu a úžastný boxer. Pripomeniem ešte famóznu hudbu vo filme - je to zážitok, vôbec neruší....... Film hodnotím 85%. ()

velkyvezir

Když jsem film sledoval, neustále se mi vybavoval film "Musíme si pomáhat", asi pro ten opakující se motiv skrývání Žida před nacisty. V Protektorovi je závěr sice realističtější, přesto ve mně zůstává pachuť pocitu, že český film je nadále v scénáristickém úpadku příběhové nepůvodnosti. Protektor je pro mne toho dokladem navzdory zajímavé vizuální stránce. Po všech těch odách, zdejším hodnocení a udělených lvech je pro mne tento film nečekaným zklamáním. --- .Po letech měním hodnocení na 1. Vůbec si z toho filmu nevybavuji žádnou scénu, tak ve mně zanechal mizivý dojem. ()

bari68

Nie nadarmo je tento film ovešaný viacerými Českými levmi.Filmárske kvality také,že môže konkurovať v európskej konkurencii bez debát má.Marek Najbrt chytil toto dielo do vlastných rúk po svojom,inak,nekonvenčne.Po jednej strane celkom originálne riešené,na druhej zasa sú malé mínusy za nezábavnú formu Jude kontra Nazi ,ktorá ma osobne nechytila až tak za srdce.Emócie nesršia,gradácia deja ma neprišpendlila na sedačku....škoda. ()

casioa....

Ďalší dobrý český film, posledného obdobia. (3 sezóny v pekle boli pre mňa síce lepšie, ale....to finále, keď sa Hana necháva dobrovoľne deportovať, a Emil dotiahne úlohu domnelého atentátnika za veľkej pomoci oného bicykla až do konca, ma donútilo pridať štvrtú *). Oná Hitlerová veta, IMHO platí aj o slovákoch...ťažko sa vyjadriť k tomu, či je to dobré - alebo naopak zlé. Inak, čiernobiela fakt sekla, a bicykel v hlavnej úlohe, sa len tak často nevidí. A Plodková bola podľa mňa fakt skvelá (čiže, vedel by som si ju predstaviť vo svojom háreme :) ()

Billie777

Původně jsem chtěla dát "pouze" čtyři hvězdičky a vzhledem k tomu, že je to nový český film a jak všichni víme, s novými českými filmy to není úplně slavné, dám pět hvězd, tedy plný počet. Přeci jenom to byla příjemná podívaná, moc se mi líbila i hudba a také neokoukaní herci a navíc, na období, ve kterém se film odehrává, si potrpím. ()

Benemiro

Jeden z nejlepších českých filmů, který jsem měl zatím možnost vidět. Dost se zajímám o historii, takže jsem krátký exkurz do doby protektorátu uvítal. Velice emotivní a poutavý příběh s hořkou atmosférou protektorátu vás nenechá chladnými . Protektor pro mě zkrátka film zasluhující plné absolutorium a doufám, že ocenění se budou jen hrnout. ()

Přemek

Film, který přiková v křesle, který vás ani na okamžik nepustí, film, během něhož budete mít permanentní strach o postavy (film není chladný, jak někteří píší, spíš někteří už nejsou schopni vnímat emoce, které jim někdo neřve do obličeje). Nejlepší film roku. ()

wosho

Po dlouhé době jsem se vydal do kina na nový český film a nemohl jsem si vybrat lépe. Protektor má vše, co divák lačnící po kvalitní české tvorbe, jenž přesahuje naší produkci potřebuje. Silný příběh, správně zvolené obsazení, dobrá a zde i netradiční režie s kvalitní koncepcí a opravdový scénář. Prostě Protektor je velice podařeným snímkem, jenž si zaslouží uznání. ()

Romario

Velmi originálně pojatý film na zdánlivě vyčerpané téma.Výborné herecké výkony, překvapující hudba.Vážný příběh překvapivě okořeněný i úsměvnými momenty.90% ()

Autenticita

Historické pozadí dává možnost k rozehrání silného příběhu, který nebyl, možná záměrně, autory využit. Proč požívám slovo záměrně, vysvětlím v závěru. Ač Emil zůstane v okamžiku nejsilnějšího nátlaku morálně na výši, revolta jeho ženy židovského původu se omezuje na focení portrétů vlastní osoby u dveří s nápisem Zákaz vstupu. Její "oběť" v závěru filmu nevyváží Hanino dosavadní počínání, spíš to vypadá, že si tvůrci v závěru s postavou nevěděli rady a konec postavy podle pravidel řecké tragédie byl nasnadě. Film po vizuální stránce je laděn do několika odstínů šedé, což k nabuzení dobové atmosféry pomáhá včetně zvolených melodií, avšak všeho moc škodí, což se dá říct jak ve zvoleném způsobu barevnosti, tak ve věčném opakování jedné scény (herečka ujíždějící na kole), a bohužel i v jinak dobře zvolené hudbě - dá se říct, že diváka celým filmem provázejí 3 melodie, jedna píseň je vnucována tak často, že po půlce filmu je při jejích tónech už mě otravovala. Použití novinových titulků a jejich střihů se letos objevuje i v jiném filmu světové kinematografie, asi jde o módní prvek, pro mě však už hraničící (v celém kontextu) s podbízivostí. Herecky je role Emila bezchybná, Hana je taky přesvědčivá, její role však ve srovnání s Emilem pokulhává, což však není problém herečky. Nebýt scén s drogami, klidně by ho bylo možné doporučit rodinkám s dětmi na sobotní odpoledne. I proto se dá dojem z filmu shrnout tak, že autorům šlo spíš o natočení oddychovky před příběhem se silným sdělením, jehož příkladem může být na stejném pozadí třeba Vyšší princip - film, který jsem viděla jednou v životě jako dítě, a na pocity, které ve mě vyvolal, jsem nezapomněla doteď. A co na to diváci? Diváci opouštějí kino bez nějakých stop duševního hnutí, jakoby shlédli film bez chuti a zápachu, kde nebylo, co by se jich osobně dotklo. Paradoxně jdou z válečného filmu zrelaxovaní s chutí do života ("je dobře, že se to neděje nám, ale těm druhým"), čili s příjemnou úlevou a zmobilizovanou vervou užít zbytku dne a dopřát si nějakou radost. Film je proto pro promítání v nákupních centrech jako ušitý. Pokud by však měl ambice na vyšší ocenění, tak jde jen o ambice, zde však bez potenciálu. ()

Fary

Asi jsem neprohledl to nudne z filmu, abych videl to, co na nem vsichni opevuji. Tohle opravdu nebyl muj salek caje... :-/ ()

Hanys_

I v malém českém rybníčku se někdy daj vylovit kolosální úlovky. Po Normalu je tohle asi vizuálně nejvymazlenější snímek za poslední roky, během děje mi navíc chvílemi vyskakovaly vzpomínky na "Musíme si pomáhat" - a tohle nemyslím jako nějakou výtku nebo urážku, spíš naopak. Hlavní herecká dvojka úžasná, ale i vedlejší role byly výtečné a konečně zase někdo ukázal, že se v českém filmu nemusí točit pořád stejná partička cca 20 lidí...Celkově snad ani nejde Protektorovi moc co vytknout. A k té naprosté dokonalosti (5 hvězd) chybí jen kousek...8.5/10 ()

Frakira

Bez debat zaslouženě český film roku! A pak, že už u nás nejde natočit poctivý a opravdový film...Pořád to mám v hlavě, v noci se mi neklidně spalo, Marek Daniel - tleskám!.....Když zavřu oči, vidím líp... ()

bila.tecka

Film vnímám jako docela plodnou studii tzv. českého člověka. Příznačný dvojsmyslný název je myslím i klíčem k hlavní postavě. Človíček pod tlakem, šedá myš, která má trochu té moci a možností chránit. Chránit získanou moc... a sebe. Podařilo se skvěle zachytit protektorátní atmosféru strachu, bezchybná kamera a hudba. ()