Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Snímek vypráví příběh tří dětí – Aleny, Davida, Ondry (A. Neubauerová, T. Materna a M. Valenta) a tří dospělých – charismatického hledače pokladů Aarona Cohena (B. Navrátil), jinak Davidova dědečka, Aleniny sestry Kristiny (B. Seidlová), která se zabývá dějinami na univerzitě, a sympatického slovenského historika Martina Šimka (M. Kramár). Dobrodružná cesta za ukrytým pokladem nás zavede do tajemných míst staré Prahy, rozvalin vodního hradu i do spletitého a strašidelného pražského podzemí. Tady všude se odehrává napínavé pátrání po záhadném pokladu císaře Rudolfa II., po Golemovi a hlavně bájném Kameni mudrců. V cestě za nalezením pokladu však všechny zúčastněné čeká mnoho překážek... (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (230)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Maharal je dobrodružným filmem pro celou rodinu. Menší děti by se mohly bez přítomnosti rodičů lehce bát, případně něco nepochopit, rodiče by zase bez dětí těžko hledali důvod vydat se s hledači pokladů česko-slovenské provenience na výpravu za nejcennějším pokladem Rudolfa II. Jednoznačně kladně je potřeba hodnotit zasazení filmu, kvalitní formu a atmosféru, která je místy skutečně hutná, jindy zase dobrým vtípkem odlehčená, dobře podpořená hudbou a v té nejvyšší kvalitativní třídě hereckými výkony VEDLEJŠÍCH postav (největší zážitek jsem měl z krátké přednášky pana Lukavského). Nemalým problémem je postava nejhlavnější - Bára Seidlová - té za prvé tu chladnou a přesto zapálenou intoušku nevěříte, a za druhé její part a zejména slova mi přišla hodně prkenná, rušící "náladu" pohodového plynutí věcí tím správným směrem, tedy k velkému odhalení. OBROVSKÝ problém je pak právě to odhalení a po něm bezprostředně následující konec ve stylu "to jsme se pěkně prošli, nedá si někdo čaj?". Pečlivě vybudovaná a udržovaná atmosféra něčeho velkého, mystického a neopakovatelného končí naprosto v hajzlu, a to takovým způsobem, že to zabije veškerý předchozí příznivý dojem. Scénáristům zkrátka ani ne tak došel, jako byl brutálně vyražen dech. Škoda přeškoda, takhle nemůžu jít přes 50%. ()

Silence 

všechny recenze uživatele

Jsem docela překvapený a zároveň zklamaný. Překvapením pro mne byl námět a na české poměry zajímavá a dynamická kamera a vizuální stránka filmu. V tomto ohledu naprosto nesouhlasím s Psemou. Stačí vedle sebe postavit Maharal a opravdu televizního Obsluhoval jsem anglického krále a je jasno. Kamerových experimentů si obvzvláště v českém filmu cením, i když se v tomto případě občas trochu vyjmuly kontrole. I přesto, že se jedná o rodinný/dětský film, důležitý je samozřejmě i scénář. A to je (opět) kámen úrazu. Kostrbatých dialogů se novodobá česká kinematografie už asi nikdy nezbaví a výpomoc v podobě nelogičností již byla zmíněna. Některé potencionálně vynikající scény tak scénář stáhl pod hladinu, některé scény zbytečně natáhl a některé nepochopitelně utnul. Také epilog "O týden později" je naprosto zbytečný. Pokud si ale vzpomenu na loňskou krokodýlí jízdu Marie Poledňákové, beru Maharal všemi deseti. 4/10 ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

Tak, první film po třech letech, na kterým jsem byl v kině (lístky zadara z práce). Prvně se musím zmínit o tom, že je opravdu odporný !!! sedět ve druhé řadě na kraji, málem mi vypadly oči z důlků a proto to nezkoušejte, ani když vám dají lístky zadarmiko. K filmu musím říct, že i přes opravdu hloupou počáteční zápletku s rabi Loewem na smrtelné posteli a následující pomalej a občas příliš dětinskej rozjezd, se mi ve výsledku líbil. Po hodině rozjezdu přijde konečně to, proč jsou v kině i lidé starší desíti let, zábavná jízda. Dokonce i ta konečná humorná pointa mě zaujala. Ovšem nejvíc mě rozesmál jistý kanál. Víte, poklop kanálu váží nějakých 30-60 kg a dá se vytáhnout jenom speciální tyčí, určitě by to tři mladiství, i když jeden z nich navštěvuje o přestávkách posilovnu, nezvládli. A už vůbec holýma rukama. Film dojíždí na celkovou nedotaženost. Humor je většinou předvídatelný, děti (respektive jenom jedno dítě) jsou až příliš intelektuálně před dospělými, atmosféra vyšumí do stratosféry a náhod je opravdu moc i na film, kde má Bůh a Prozřetelnost napomoct vyřešení zápletky (nejlepší přítel scénáristy je DEUS EX MACHINA, ovšem Eurípides už umřel, tak by to neměli přehánět). Z hereckýho obsazení se mi nejvíc zamlouval Maroš Kramár, kterej skutečně občas vypadal jak tajemnější verze Indyho, což ho ale po nějaké době přešlo a stal se klasickým slušňákem. No a samozřejmě Bořivoj Navrátil, jehož herecký projev se, oproti mnoha jiným (Josef Abrhám, Jan Hrušínský), nezměnil k horšímu a je pořád stejně agilní a vitální, jako dřív. A za druhý nejlepší vtip považuji role Vladimíra Kratiny a Mileny Dvorské ani ne tak zahráním, jako spíš vůbec podstatou těch rolí (kdyby někdo nevěděl, tak: tajemný rybář a tajemná žena). Jen taková malá poznámečka nakonec, co to bylo za zlo, který se probudilo v naší době, když ani Nacisté nebyli pro rabiho odkaz důvodem k obnově? Tak radši plnou Parouback. Jindy Ovšem rozdělit to na pětidílnej seriál je podle mě pitomost. ()

ivishka 

všechny recenze uživatele

K mému překvapení celkem poutavý příběh, který není jen pro děti ale i pro dospělé a titul rodinný film by celkem seděl. Pobavila mě forma jakou byl film a vůbec celé to tajemství Maharalu pojato. Brala jsem to jako nadsázku ovšem to mělo perfektní zápletku a poutavý průběh filmu vůbec nebyl k zahození. Zajímalo by mě co je na tom pravdy. Uvítala bych dokonce i pokračování tohoto filmu něco jako český starší Indiana Jones jenže bohužel pan Bořivoj Navrátil zesnul už v roce 2011, takže by to záleželo hlavně na Maroši Kramárovi nebo Barboře Seidlové s dětmi. Herecké výkony byly průměrné ale na poutavosti to filmu absolutně neubralo. ()

cross 

všechny recenze uživatele

Přestože jsem z české Šifry mistra Leonarda měl trochu vítr, výsledek mě poměrně mile překvapil i potěšil. Určitě nečekejte žádné zázraky, ale je až zarážející, s jakou dávkou tajemnosti a napětí se film podařilo zrealizovat. A to i přestože se nejedná o zrovna logického a příběhového krále, rozhodně jako milá zábava s velmi dobrou atmosférou postačí... ()

Galerie (23)

Zajímavosti (15)

  • Nárožní ochranný patník s naznačenou tváří se nachází v Praze na křižovatce ulic Liliová a Zlatá, ostatní vyskytující se v příběhu jsou jen kopiemi. (sator)
  • Antikvariát Schwarz, ve kterém zemře jeho majitel, kterého ztvárnil Josef Somr, je skutečným antikvariátem v Praze na Betlémském náměstí. Také název antikvariátu Schwarz se shoduje se skutečností. (navabaca)

Reklama

Reklama