Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

Fíma

Ze začátku mi to přišlo, že je to seriál o vodě, o pohodě. A takový seriál by se mi i docela zamlouval, žádné terno, ale ani žádná tragédie. Ovšem pak seriálu došel dech a ke konci už se dá mluvit přímo o utonutí. Hezká písnička, hezká krajina a nádherné vodačky, ale jinak volej. ()

carl.oesch

Obě knihy skvělé, ovšem už při jejich čtení si člověk uvědomí, že to rozumně nelze zfilmovat. Ačkoliv měl Z. Šmíd podíl na scénáři, to že je někdo (kvalitní) spisovatel automaticky neznamená, že bude schopen svoji knihu převést do scénáře. Kdo knihy zná, ví velice dobře, o čem píšu. Ono je to v podstatě vyprávění, kde jsou mraky příhod a příběhů, ale na konzistentní a gradující děj, nota bene na 10 hodinových dílů to nemá ani potenciál ani náhodou. Jenže tady kulhá na obě nohy prakticky všechno. Pekelně nesympatičtí herci v hlavních rolích (snad jenom ten Vaculík je snesitelný a to nejsem jeho fanoušek ani náhodou), Tereza Kostková se na roli nehodí ani náhodou, Markéta Frosslová Děrgelová potěší aspoň "vzhledem" a to nemyslím jenom onu nahoře bez scénu a tak nakonec jediná sympatická a jakž takž dobře hrající je tady tak jediná Ostravačka - Zuzana Kajnarová. Když jsem u těch herců, kdykoliv Ostrava nebo Brno dostanou možnost natočit nějaký hraný projekt, zaplní ho herci - z Prahy. Bral jsem to ještě jakž takž u četnických humotresek, kde je těch herců obrovské množství a Brno by to přes řadu divadel asi neutáhlo, ale tohle? Komické bylo, jak ve vodáckých scénách jsou herci neuvěřitelně směšní, padají do vody jako ryzí amatéři a vlastně jejich herecký výkon mimo není o moc lepší. Přímo děsivá je Maruška - ošklivka Katka - Kateřina Janečková a její parodie na "moravskou děvu". Snad nejhorší moment pro mě nastal v závěrečné epizodě - v knize je to popsáno skvěle a skutečně na vás ta smrt při čtení sáhne, ale je to nastaveno úplně jinak, tady je to celé naprosto nesmyslné a konec je trapný. Všichni čumí na přijíždějící auto a mají v očích ne obavy, ale předem nacvičený děs, jako kdyby věděli, že Křížák už to má za sebou (normálně to zahrála jenom Kajnarka, asi je lepší herečka, než ten zbytek, Kostkové jsem si nevšiml) a onen Otouš (Jiří Ployhar) se svíčkou v lijáku a ještě ke všemu u hladiny byl už docela veselá taškařice. Takže, koho to zaujalo, doporučuji Šmídovy knihy (a nejen tyhle dvě o vodácích, ty jsou ale jeho top...) a tomu, koho seriál zklamal a nebo dokonce popudil doporučím, jeďte radši sami na vodu nebo si pust´te onen vodácký díl mnohem kvalitnějšího seriálu Hop nebo trop. ()

ostravak30

Schválně jsem si přečetl kritiku zdejších kritiků, neboť jsem se divil, proč má seriál tak nízké hodnocení, a většina se odkazuje na knihu Zdeňka Šmída. Upřímně řečeno jsem ani nevěděl, že existuje předloha, takže nemám možnost srovnávat a třeba je to tak dobře. Samozřejmě seriál Proč bychom se netopili není výkvět toho nejlepšího, co ČT kdy nabídla. Na druhou stranu je to velmi pohodvá záležitost, která se v létě velmi dobře přelouská. Svědčí o tom nejen úvodní píseň či herecké obsazení, ale též jednotlivé zápletky a situace. Bohužel v druhé půlce seriál mírně ztrácí dech, neboť se začnou až příliš řešit vztahy a zakončí to až desátý díl, který je opět skoro téměř do konce optimistický. Škoda, že končí tragicky. Přesto já seriál opravdu vnímám z té roviny poho-pohodičky-pohody. Takže proč bychom se netopili? Já se klidně znovu příští léto topit nebudu. A rád. ()

mamatyna odpad!

Kdo se na tohle kouká??? Zase se herci a štáb pobavili jedno léto za naše peníze! Bohužel divák ne! Je opravdu ostuda co ČT točí! Nechápu jak to může mít sledovanost..Vodáci zřejmě zaplakali. ()

FiFoo

Na vodě jsem nikdy nebyl, knižní předlohu jsem nečetl, takže se mi do té vodácké romantiky těžko prokousává. Tím pádem toho pro mě nezbylo moc. Třetí hvězda je za bývalý byt mé sestry, alias Vaculíkův kutloch v závěru 6. dílu, který byl velkým a nečekaným překvapením :) ()

Dabing

Televizní seriály osobně dělím na dvě kategorie: ty, na které se znovu rád podívám a na ty, které již vidět nechci. Tento seriál řadím do kategorie první. U těchto "outdoorových" seriálů neočekávám žádný zásadní "dramatický oblouk" (spíše naopak), nýbrž příjemné prostředí, kvalitní herce a zábavné příhody (viz např. Chalupáři či Ranč u zelené sedmy). Toho všeho se mi zde dostává. Navíc má tento seriál fantastickou úvodní píseň Borise Carloffa a Richarda Krajča se snadno zapamatovatelným a velmi originálním ústředním motivem. Celý seriál na mne tedy působí velmi sympatickým, poctivým dojmem a proto dávám 4 hvězdičky. To hlavní ale ukáže čas. ()

mgm-grand

Další český seriál, který působí jak z let normalizace. Trapné diaology, ploché herecké postavy, neuvěřitelný slet neuvěřitelných událostí a "vtipných" příhod, a hlavně naivní hlavní hrdinové. Někdy je mi těch, jinak i dobrých, herců líto, že musí hrát tak stupidní scénáře a musí předstírat smích v tak nevtipných situacích. Kladem seriálu jsou pěkné vodačky, dobrá kamera a solidní herecké obsazení. ()

da-a

"Tak nějak málo tančí, zpívaj', brečí, líbaj', marně si hledaj' tep - jsou prý dospělí... Inu, s českými seriály se to má tak, že časy jsou zlé. Nechci tady kritizovat poměry, které byly nastoleny po úspěchu pout Rodinných, ale stačí jen říct, že bohužel málokterý seriálový skokan se odhodlá přeskočit takto nabídnutý recept snadného výdělku a vysoké sledovanosti. A proto zákonitě každý, který se na tuhle náročnou šlajsnu vydá, upoutá mou pozornost. Petr Nikolaev se rozhodl volně zadaptovat povídkovou knížku Zdeňka Šmída a byť cesta byla místý spíše mokrá než-li suchá, nakonec s relativním úspěchem do cíle dopádloval. I když mají vodáci nezpochybnitelné chyby v základní dramaturgii, dialogy pro svou šustivost sem tam mokvají a dikce některých herců jako by ještě neopustila suchá prkna divadelního jeviště, partě tvůrců stojících za "Proč bychom se netopili" se přesto sluší poděkovat za příjemně strávené chvilky před pondělní obrazovkou, naplněné dobrou náladou a slušnou letní atmosférou. Ono totiž i přes všechny nedostatky se Nikolaevovi a spol. podařilo do seriálu dostat nějakou tu celuloidovou chemii, jakési filmové kouzlíčko, které nabídlo nečekaně styčný bod pro jinak nesouvislou vodní show. Snad to bylo kamerou Martina Duby, snad sympatickými herci (mými favority byli Lukáš Vaculík a Tereza Kostková), ale seriál za sebou nakonec zanechal stopu vcelku příjemného průměru. ()

yarghoul

Některé knížky by prostě neměly být zfilmovány. A když, tak rozhodně ne stylem každá třetí stránka, on si to divák nějak přebere. Jinak to dopadne jako tenhle seriál, který působí šroubovaně a uměle. U knihy záchvaty smíchy díky vtipnosti situací, u seriálu záchvaty smíchu trapností a těžko uvěřitelným situacím a hlavně postavám. ()

The_God

Zezačátku to vypadalo na velmi slušné 3* s pár výtkami, ale další a další díly to jen zhoršovaly na těžko koukatelnou kravinu. ()

superzurda

Hluboko pod nánosem hereckého neumětelství a scénaristické impotence je znát, že tento příběh někdo tvořil s láskou k řece a vodáctví, což se projevuje jen chvílemi v záběrech s krajinou. ()

erpe

Nejsem vodák. Nejsem tramp. Jsem obyčejnej papírovej romantik. To znamená, že se mi líbí pomyšlení na přesně takový zážitky, jaký je v tomhle seriálu prezentovány, ale nikdy se od slov k činům nedostanu. Proto jsem neskonale vděčen, když si můžu podobný věci v klidu vychutnat aspoň v televizi. Zpracování mi přislo naivní, ale v rámci TV tvorby ucházející. Herci fajn, děj fajn, příroda fajn...příběh naivní...ale koukám na to teď podruhé v zimě a letní příroda mě doslova nabíjí baterky! :-) ()

tchempi odpad!

Něco tak příšerného, že to nezachrání ani odhalená prsa Markéty Frösslové. Před pár lety jsem se na to těšil jako na nový český seriál, ale pak jsem se u sledování styděl, zacpával si uši při „telenovelovských“ dialozích a po třetím dílu jsem to vzdal. Nechápu, že to ČT reprízuje; tahle zhůvěřilost měla zůstat navěky v archivech. ()

sgtWolk

Docela se mi to líbilo. Přišlo mi to vtipné, kór scénka s rozbitým valníkem. A je to navíc takové uvolněné a pohodové, což vytváří protipól k Lidicím. ()

rigby

S hodnocením tohoto seriálu mám velký problém. První polovina se mi líbila, je o letní pohodě, vodě, přátelství a láskách na ní vznikajících. Zasloužené tři hvězdičky. Druhá polovina se odehrává po letech a je směsí rádobyvtipných hlášek a scének s četnými připomínkami toho, co bylo. Vlastně se jedná jen o notně vyčpělý vývar, kromě posledního dílu zaplněný nudnou vatou. Maximálně jedna hvězdička. Průměr mi tedy vychází na 2. ()

Bubakoff odpad!

tak jsem si zase tak jednou říkal, že trapnost v české televizní tvorbě narazila Comebackem na dno...kdepak...ten jen udělal v smrdutém mlatu otvor, odkud vyvanula další várka puchu nudy a trapnosti... Proč bychom se netopili...knihy mohou být dobré...tohle je špatné... ()

sparrow1

Po druhém dílu měním na jednu hvězdu,na tom seriálu je snad hezká jen úvodní písnička a docela pěkné herečky. ()

Formanka

Knížku mám moc ráda a bylo jasný, že seriál se jí nemá šanci přiblížit, ale i tak mě baví. Léto, voda, pohoda u ohně, prázdniny, kytara,...nemůžu si pomoct, ale tohle na mě bezpečně funguje:) A mimoto Tereza Kostková a Lukáš Vaculík to hrajou výborně. S nima bych do party šla:) ()