Reklama

Reklama

Špinaví Irové

  • USA Black Irish
Trailer

I v jižním Bostonu, kde se o vládu nad morálkou spravedlivě dělí irské tradice a pevná katolická víra, platí pravidlo, že svou rodinu si nikdo nevybírá. Dospívající mladík, šestnáctiletý Cole McKay, vidí budoucnost v baseballu, ale dennodenně se jeho sny musí prát s realitou. Nedávno mu zemřela babička, jeho otec, ztělesněný vynikajícím irským hercem Brendanem Gleesonem, propadl alkoholu. A navíc se ze zahraničí vrací i Coleův bratr Terry, který se zapletl s drogami a zločinem. I následkem toho se psychicky zhroutí Coleova matka a její mladší syn na všechno zůstává sám. Pomoci by mu mohla snad jeho sestra Kathleen, ale i ona stejně jako zbytek McKayových někde hluboko ukrývá tajemství, o něž se nehodlá dělit. Tento rod je obklíčen cyklící se lží a uprostřed ní stojí Cole, který konečně začíná chápat, že život není žádné peříčko. Otázka zní, jak se s tímto poznáním vypořádá. Žádný čin zde totiž nejde vzít zpět. V syrovém, realistickém dramatu, jež získalo celkem deset festivalových trofejí včetně Velké ceny poroty na Florida Film Festivalu v roce 2007, exceluje Michael Angarano jako předčasně dospělé dítě, které se proti své vůli ocitlo na životním rozcestí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (25)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Mizerné rodinné poměry a dospívající teenager. 1) Syrová výpověď o teenagerovi srdnatě bojujícím s mizernými rodinnými poměry působí upřímně a otevřeně. Chvílemi sice sklouzává do určitých klišé (úloha trenéra a amerického fotbalu vůbec), ale díky režisérově pevné ruce film úspěšně proplouvá Scyllou a Charybdou laciné sentimentality a happy endů - častých to úskalí filmů podobného zaměření. Střízlivost a uměřenost je největší předností tohoto díla._____ 2) Dobrý dojem posilují výborně napsané i zahrané postavy všech aktérů. Lze jim věřit, ano, takoví jsme, dobří i špatní, zmatení i cílevědomí, plni lásky i bolesti. Zvláště Michael Angarano se svým přemýšlivým až intelektuálně chápavým výrazem se mi zapsal do srdce. Pravda, nevypadá na šestnáct (taky mu v době natáčení bylo už 20), ale nějak mi to nevadí. ()

jardel24 

všechny recenze uživatele

Film má hodně rozvláčný rozjezd, který by mohl leckoho odradit. Ale byla by to chyba. Divák se ocitá ve zdánlivě disfunkční pětičlenné rodině a každá z postav žije svým životem - má svá přání, své emoce, tohle se povedlo vykreslit velmi dobře. Ústřední figurou je nejmladší z dětí Cole, kterému se daří jakousi zvláštní magickou silou udržet se stále na té správné cestě, přestože poryvy jeho životního prostředí nejsou zrovna zanedbatelné. Především díky hereckému představiteli Michaelu Angaranovi musí mít postava Colea maximální sympatie diváků -- moc se mu nedaří, ale fakt by si to zasloužil. Ve filmu jsou k vidění i vážné dramatické momenty, ale vtipné dialogy a nenucený humor dodávají k ostatním chutným ingrediencím i nadhled a lehkost. ()

Reklama

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Hľa! Motyka opäť raz vystrelila a aj keď premisa huláka do sveta malé, konvenčné, ubolené drama rozpadajúcej sa rodiny (matka žijúca v ťažkom sebaklame, brat vagabund, sestra tehotná, umierajúci otec na mizine), tak vďaka triezvej réžii to pekne drží pokope. Nebol som pripravený na až takú dávku úprimnej, chvíľami príjemne odľahčenej tragiky. Čiže vo výsledku prekvapenie a ako bonus hladivý, nevtieravý hudobný podmaz a Brendan Gleeson s Bostonským akcentom. 75% ()

Akana 

všechny recenze uživatele

Hořký příběh rodiny irských přistěhovalců v Bostonu, jejíž členové k sobě skrze různé bolestné peripetie jen obtížně nacházejí cestu. Námět celkem banální, ale jeho zpracování je sympaticky neokázalé, snesitelně dojemné a vkusně kořeněné odlehčujícím humorem. Snad jen konec je trochu slzavější. Sociální rovina tu má svoje místo, ale není zbytečně tlačená do popředí. A největším trumfem filmu je Brendan Gleeson. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Tak jako sice žádný převratný kus, ale poctivý příběh irské rodinky z Bostonu. Dva bráchové, těhotná ségra a rozhádaní rodiče. Brendan Gleeson ve své klasické poloze tichého chlapíka se smyslem pro humor. Trochu mi to připomnělo Příběh z Bronxu. "Život je jako baseball, většinu času se v něm nic neděje". Tady se ale děje skoro celý film něco. Všici se musí holt poprat a vyrovnat se svou rodinou, která je stvořila, a bez níž být nemohou, ať je jakákoli. 80% ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama