Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

depony

Přemýšlím, jak se k tomu postavit. Nemám rád násilí, zabíjení, vraždy a tady je mi především krev a mordování předhazováno s naprostou lehkostí, jako by šlo o běžnou součást každodenního života. Přesto, že je zde v krátkých úsecích doplňováno Dexterovo mládí, kdy se coby mladý chlapec zpovídá svému otci z toho, že zabil a že si nemůže pomoci, mi to nepřipadá jako ekvivalentní vysvětlení. Viděl jsem první díl, tak nechci moc soudit, ale dle toho, co mám zatím za sebou, je to takové moc morbidní a krvavé. Přesto se zkusím zavrtat do dalšího dílu, jestli mne to třeba nechytne. Edit po 5. dílu: Jsem nadmíru překvapený tím, jak tento seriál dokáže upoutat pozornost. Smekám před tvůrci a Michael C. Hall je naprosto úžasný ... napětí se stupňuje a tak nějak pomalu můžete získat dojem, že tady jde o něco víc, jen nevíte, oč přesně by mohlo jít. Je tolik možností. Vrhám se do dalších dílů a už s klidem mohu hodnotit plným počtem. ()

Desiree

Jedním slovem perfektní. Nikdy bych nevěřila, že pocítím tak silnou náklonnost k masovému vrahovi. A to do předposledního dílu ani nevíte, že je Dexter vlastně nevinná oběť v zajetí vlastní kruté a příšerné minulosti, která se nám totiž odkrývá až ve finále. A tak dává vyniknout úžasnému, dynamickému, propracovanému a rafinovanému scénáři. Zvláštní pochvalu si zaslouží civilní ztvárnění a osobitost jednotlivých postav, zejména pak nevlastní Dextrova sestra "Deb". Ta je podle mně snad nejvěrohodnější postava, a policista vůbec. Její neomalené a snad až "kobylí" vystupování je vážně přesvědčivé, ono k téměř dvou metrové (čistě dle odhadu) slečince, vyrůstající v drsném rodinném prostředi, se totiž snad ani jiné chování nehodí. Skouknuto jedním dechem, asi bych těžko snášela týdenní mezery mezi jednotlivými díly. ()

kikuka

..ano, som mrcha, nechavamsi zadne vratka ;)..in fact, i like it..uuu..really do..getting more and more wicked and kinky..time to time hideously..whatever..f@ck..nie, posledná epizóda 5.štafle mi neprišla až tak veľmi za vlasy pritiahnutá..veď faktor deus ex machina sa tiahne celým seriálom..ale je pravda, že netuším, ako sa to gradačne vyvinie, pretože si momentálne neviem predstaviť, how can a shave be any closer..ale tak, godd news is, že som len divák :).. ()

ladko

Briliantné. Jeden z najlepších ak nie najlepší seriál vôbec. Už prvá séria bola dokonalá, ale druhá bola ešte o stupienok lepšia. A tretia sa udržala minimálne na ich úrovni. Motherfuckin' awesome. ()

maddy

Seriály nikdy nebola moja silná stránka, po dlhom prehováraní som sa však so značným oneskorením pustil aj do Dextera .. úžasného Dextera. Bez debaty, najlepší seriál aký som mal možnosť vidieť. Občas mierne predvítateľné, ale so skvelo napísanýmí "uveriteľnými" postavami, charizma Michaela C. Halla nemá obdoby a navyše mu výborne sekunduje sympatická Jennifer Carpenter! CELKOVO: Season 1 = 5* (10/10) / Season 2 = 4,5* (9/10) / Season 3 = 3,5* (7/10) / Season 4 = 5* (10/10) / Season 5 = 3,5* (7/10) / Season 6 = 4* (8/10) / Season 7 = 5* (10/10) / Season 8 = 3* (6/10) / Season 9 = 3* (6/10) ... (mierené na 8. sériu) Škoda toho sklamania na záver, jeden z najlepších seriálov aké som mal možnosť vidieť mohol mať ten najdojemnejší záver, ktorý by sa zapísal do televíznych dejín. Od ôsmej série som si totiž sľuboval mnoho, že bude však tou najslabšou za celé vysielanie Dextera som teda vôbec nepredpokladal. So samotným zakončením a úplne poslednou scénou som síce spokojný, ale nepredpokladal som, že si tvorcovia nechajú až takto dokorán otvorené dvierka pre prípadné ďalšie pokračovania, ktorých sa dúfam nedočkáme. Nechajme už Dextera dôstojne odpočívať! Vďaka za tých 8 sérií. PS: po deviatej sérií a návratu po 8 rokoch platí predošlá veta. ()

Sten2

1.Série 10/10 - Naprosto perfektní. Tady opravdu není co vytknout. Dexter vtrhnul na obrazovky s omračující kvalitou, tempem, stylem ale hlavně s napětím! 2. Série 9/10 - Některé postupy seriálu se staly moc vykonstruovanými, přesto Dexter stále má čím zaujmout a udržet napětí až do konce série. 3.Série 7,5/10 - Celé sérii chyběla lepší zápletka, která by držela napětí a tempo předchozích dvou sérií. V Dextrově životě ale dojde k velkým změnám a to jak v osobním životě tak v práci. 4.Serie 8/10 - Závěr serie byl zajímavější než v předchozí serii. Čtvrtá serie s sebou přináší nového soupeře a nepřítele Dextera, který má zváštní charakter a sám John Lithgow za ztvárnění této role dostal Zlatý glob. Přesto už Dexter opět nechytil dech a tempo jako bylo v prvních dvou seriích... uvidíme co pětka... 5.Serie 8,5/10 - Dexter pokračuje ve vyježděné stopě v asfaltu. Serial samotný už asi nemá čím překvapit ale sakra mě stejně Michael C. Hall pořád baví! Dexter má opět "parťáka" ale taky pár nových nepřátel s kterými se bude muset "po staru" vypořádat. Vypíchnout ovšem musim šestý díl páté serie, který by kvalitou klidně zapadnul mezi první dvě serie. Pátá serie s sebou přináší opět trošku víc humoru, který jsem myslel že už se nevrátí a to je jedině dobře. 6. Serie 7,5/10 - Slušný soupeř. Slušná zápletka se zajímavým zakončením. Celkový konec série určitě nabudil ke sledování další. Bohužel nastavovaná kaše se nezapře a Dexter se někdy chová jako nemyslící tupoun. 7. Serie 6,5/10 - Running in circles, chasing our tails... 8. Série 6/10 - Nuda. Dexter ani chvilku není v ohrožení. Spíš je to jen zdlouhavá linka vedoucí ke konci. A konec? Zvláštní. Úplně poslední záběr seriálu se mi líbil, ale kéž by byl v jiném kontextu a kéž by k němu vedla jiná cesta. Buď sbohem Dextere. ()

Seejey8

Když se seriál divákovi dobře podá, tak si zamiluje klidně i vraha. A to se mi na Dexterovi líbí, je to prostě JINÝ seriál, jak už tu bylo několikrát řečeno a popravdě mě naprosto pohltil. 1. a 2. série byly fenomenální, sem zvědav, co se bude dít dál.. zatím 95% - třetí série zatím nejslabší, ostatní sou prostě neskutečný. DEXTER jako seriál pro mě za 100% ()

selfesteem

Po shlédnutí prvního dílu jsem měla pocit, že se mi to snad jen zdá. Tohle že normálně běží v televizi a má to spoustu obdivovatelů, proč? Začala jsem se bát o to, kam ten svět směřuje, protože mít jako hlavního hrdinu vrahouna bez citu, to je docela síla. Jsem strašná konzerva, mám raději klasický pohled, hodný lidi dostávají ty zlý. Navíc úplně nasnáším, když herci ve filmu, tady Dexterova ségra, při jídle mlaskají a mluví s plnou pusou, to bych vraždila :). Ale zase mám zásadu, vydržet, dokoukat u seriálu alespoň jednu sérii, a pak hodnotit. A dobře jsem udělala. Od první série se nešlo odtrhnout, přestala jsem vnímat svět a pomalu i své základní potřeby. Je to velmi vydařený seriál, místy velmi vtipný a už se moc těším na další pokračování...K dalším sériím jsem se dostávala pozvolna, scénáristi vědí, jak navnadit a tak jsem postupně shlédla komplet celý seriál, někdy s velmi těžkým absťákem, jak to bude dál. Jako jeden z mála seriálů tento postupně graduje, stává se lepším a ještě lepším, aby ale pak docílil toho, že si člověk na samotném konci neví co myslet, proto jsem i usoudila, že Dexterovi uberu jednu hvězdičku z původních pěti. Sakra chlapi, měli jste to dát mně, já bych vám vymyslela lepší konec :). ()

market.

Dexter je prostě Dexter :D. Je to jeden z nejlepších seriálů jaké jsem kdy viděla. Když jsem se o Dexterovi dozvěděla a podívala jsem se na jeden díl v televizi. Nijak mě to nendchlo a nazývala jsem to "kravinou". Ale pak jsem pravidelně každou nedělu sledovala s mámou další díly a bylo to čím dál lepší. Když v TV skončila 4.série, kterou jsem viděla celou stáhla jsem si všechny předchozí série a sledovala to pořád! Každá série je lepší a lepší a i když má Dexter nějaké slabé chvilky, vždycky to fanouškům vynahradí. Dokonce jsem četla i knížky, ale ty už nejsou upřímně tak dobré. Nemůžu se dočkat 8.série. Jsem hrozně ráda, že z toho neudělali komerční seriál a nebude to mít 15. sérii, jako to nejspíš dopadne s HIMYM. A navíc Michael C. Hall má neskutečné charisma a hraje Dextera opravdu uvěřitelně, kdyby tam hrál někdo jiný, nebylo by to ono. Všechny postavy mají svůj příběh a svoje kouzlo. A taky mě mile potěšila v 7.sérii Yvonne Strahovski, jelikož jsem velký fanoušek Chucka a tuto herečku mám opravdu ráda. No, abych to ukončila, Dexter je pro mě úžasný seriál, a proto musím hodnotit 5* :). ()

Pan Filuta

8/10 Je to až k nevíře, kolik v poslední době vzniká dobrých seriálů. Už teď mi nestačí prsty na obou rukách. Co za tím vězí? Takovou otázku si určitě nekladu jenom já......Přítomnost a budoucnost budou přát originalitě a neotřelým nápadům, což Dexter bezpochyby splňuje do puntíku. Zpočátku mě strašně štvala některá nelogická místa. Později jsem nějak sám usoudil, že to byl záměr tvůrců. Někdy až "mrazivá" atmosféra, která se s přibývajícím časem stupňuje. Mé začátky byly hodně skeptické. Budiž mi prominuto. ()

Ozo

Dlouho jsem si myslel, že pro mne není lepší seriál než Prison Break... ale spletl jsem se. Dvanáctý díl první série (při kterém jsem měl málem infarkt) byl boží, ale dvanáctý díl druhé série je naprostý masakr. Šest hvězdiček z pěti, ani o jednu míň. PS: při celém seriálu mne "naštvaly" jen asi dvě do očí bijící hlouposti ve scénáři, a uvedu tu, co mě naštvala asi nejvíc - vždy pečlivý a všechno několikrát prověřující Dexter jen tak zamává starý bábě do zpětnýho zrcátka, zatímco ona křičí na "opraváře kabelovky" a ještě navíc na Dextra mává, aby šel za ní - viz 9. díl první série - Father Knows Best. Já vim, je to jen seriál a potřebovali tomu dát nějakej grandiózní závěr, ale... EDIT 27.3.2010 Lehké uklouznutí v první sérii budiž definitivně odpuštěno - po geniální druhé sérii a vynikající třetí přichází čtvrtá, naprosto hustokrutej masakr makrel - touto sérií dostává Dexter jednoznačně bronzovou medaili v mém (pomyslném) mistrovství seriálů - přičemž zlato patří jednoznačně The Wire a stříbro Six Feet Under... EDIT 21.4.2011 Po pěti sériích to vidím asi takhle: první série 95 %, druhá série 95 %, třetí série 90 %, čtvrtá série 100 %, pátá série 95 % ()

Korbitch

1. sezóna *****, 2. sezóna *****, 3. sezóna ****, 4. sezóna *****, 5. sezóna ****, 6. sezóna *****, 7. sezóna ***, 8. sezóna **** Když jsem si zhruba před rokem donesl z práce domů 1.sérii, nečekal jsem od seriálu nic světoborného. Myslel jsem si, že to bude něco jako kriminálka Las Vegas nebo Sběratelé kostí.Nooo to jsem se ale ku...sky seknul lildičky.Tyhle seriály jsou totiž oproti Dexterovi spíš jako večerníčky pro děcka před spaním. Ze začátku první série jsem byl opravdu mile potěšen z představitele hlavní role Michaela C. Halla. Všechna čest. Nikoho jiného si nedokážu představit. Když postupem času vyplývá na povrch dexterova minulost, vtáhla mě neviditelná sílá do děje takovým způsobem, že jsem nevěděl, čí že to vlasně jsem. Neuvěřitelně silný příběh o muži, jenž nemá žádné pocity, nechápe lásku a sex mu přijde směšný. Po dokoukání 2.série jsem brečel, že už to mám shlídnutý a po nocích jsem sledoval teleshopingy, jestli Horst Fuchs nepředstavuje supernovinku na mazání paměti, abych si to mohl dát znovu. Počítám sekundy do další série!! ()

phoebess

dlouho jsem si říkala, že i když to má vysoké hodnocení, tak to nejspíš nebude můj šálek kávy (protože podobně laděný Mr. Brooks mě nijak nezaujal), ale po pár dílech jsem mu propadla... nevím, co mě upoutalo víc, jestli samotné obsazení herců, nebo taková jakási napjatá atmosféra doprovázená vnitřním komentářem Michaela C. Halla... a ačkoliv jsem to zpočátku vůbec nepředpokládala, i čtvrtá série má pořád co nabídnout ()

Wysch

Netypickost. Netypický hlavní hrdina. Netypický seriálový příběh. Netypický génius hlavního hrdiny. Prostě netypickost, a přitom strašlivá průměrnost. Ale dohromady jeden z nejzajímavějších seriálů, které jsem kdy viděl. Dexter Morgan je zpočátku klasický antihrdina, záporák, co si ukájí choutky vraždami. Dexter Morgan je zpočátku typický génius, brutálně inteligentní a jeho dedukční závěry z rozstříkané krve jsou... uchvacující. Dexter Morgan se pohybuje v typickém kriminálním prostředí - vyšetřování vražd je na denním pořádku. Dexter Morgan zároveň zažívá svou červenou knihovnu s hezkou přítelkyní a rodinné sešlosti s jejími dvěma dětmi. Dexter Morgan má sestru, která se snaží být lepší než Dex. Typický příklad sourozenecké rivality, která je přitom ohromným přátelstvím. A Dexter Morgan je typický příklad geniálního masového vraha. Jenže Dexter Morgan se postupem času, díl od dílu, stává de facto kladnou postavou, která zabíjí ty, kteří unikli systému. Dexter Morgan chybuje. Dexter Morgan je sám vrah a sám by měl být lovenou zvěří oddělení, v němž jako soudní znalec pracuje. Dexter Morgan je neschopen cítit emoce, a proto jediný vztah, který se svou přítelkyní je schopnej mít, je vzájemná souhra v nechuti k sexu. Dexter Morgan je nevlastním bratrem a nemá tendence soupeřit, ale má tendence přiznat, že Debra je jediná osoba, kterou by kdy mohl mít rád. Dexter se cca po polovině první řady stává pro diváka něčím nečekaným - vzbuzuje sympatie svou neschopností cítit a potřebou zapadnout. Dexter sympatizuje s "ice truck" zabijákem a Dexter se snad i usměje, ačkoliv není schopen emocí, když tuším v sedmém díle zjistí, že chytli špatnou personu. Dexter je unikátní seriálovou postavou - od první chvíle zaměřenou na diváka, který nepotřebuje kvantum kulek nebo složitou psychologizaci. A přesto tak Dexter umí fungovat. Osobně bych Dextera zařadil k proudu, který na televizní obrazovce nebo plátně kin vůbec není - a to post-modernismu. Tak vícevrstvé dílo plné jednoduchých kliček, které umějí potrápit dělňase stejně jako nadprůměrně chytré lidi, tak silné dílo tu snad na obrazovce nebylo. Jen je škoda, že se tak prvoplánově o svoje místo hlásí a tak prvoplánově každý díl Dexter připomíná, že není schopen cítit emoce. ()

zahubicku

FAMÓZNÍ , JEDNINEČNÉ! Temito dvěma slovy by se dal shrnout seriál Dexter , ale to prostě nestačí napsat jediná dvě slova, k takto jedinečnému seriálu který vás vtáhne a hned tak nepustí ! Už základní myšlenka , dát sériového vraha,který pracuje jako vyšetřovatel(neboli "blood guy") do hlavní role je prostě GENIÁLNÍ ! Jednoznače tento seriál doporučuji všem , ikdyž nešetří se krví , tak slabší nátury pozor ! před Dexterem nejíst :) . 1.sezóna -> 85 % 2.sezóna -> 100 % 3.sezóna -> 95 % 4.sezóna -> 100 % ()

SaNcHeZ_cz

Dexter. Sériový vrah který dělá svět lepším. Seriálová alternativa k běžné televizní proukci které sází hlavně na neokoukané téma které i přes žánr kriminálek který v televizi pomalu kvalitativne ustupuje. Charismatičtí hrdinové a hlavně výborná hlavní postava. První série výtečná hra kočky s myší s přídavkem trochy krve... Druhá série zhutňuje atmosféru, přidává nové postavy do kolotoče událostí a i přes poměrně odbyté a nepříliš záživné finále posunuje úroveň tohoto televizního příběhu o jednom neobyčejném soudním znalcovi ještě o úroveň výše... Třetí série je značně jiná, přesto skvělá... Čtvrtá série ukazuje, že to jde i jinak, záludněji a přitom ještě o úroveň zajímavěji. Postava Trinity killera ukazuje Dextera v odlišném světle. Pátá série znamená lehký odsun stranou, avšak kvalita se stále drží, tvůrci pochopili, že opakovat stále dokola to samé není tou cestou. Šestá série ukazuje, že v rámci žánru jde stále ukazovat nová témata. Šestá řada sice rozdělila fanoušky na dvě skupiny, kde jedna kvůli nelogičnostem, chybám a lacinosti sérii odsuzuje a druhá ji velebí. Já se přidám na stranu druhou. Skvělé propojení s náboženskou tématikou a naprosto vynikající zvrat ve třech čtvrtinách (ačkoliv pozorný divák může tušit) jen dokazuje, proč je Dexter seriálovou stálicí která nemá konkurenci. A sedmá řada přináší nepříjemný kvalitativní propad. Ray Stevenson je sice více než fajn, bohužel zbytek trpí překombinovaností, nudou, zmatky a předvídatelností. S poslední sérií do konce doufám, že tohle byl jen zádrhel před koncem, pokud by takto dobrý seriál skončil na této úrovni, bylo by to zatracená škoda. Po finále: Tak takhle si takováto seriálová ikona nezasloužila odejít. Mizerná série a ještě horší konec. Tolik logických zádrhelů a zvratů vycucaných z prstu, že by to vstačilo na několik sérií. S hodnocením jdu o hvězdu dolů, i když by správné bylo jít o dvě. Kvůli perfektní první, druhé a čtvrté sérii ale jít nemůžu. ()

zlabus

Dexter je bohužel jeden z těch seriálů, který nestihl včas skončit a tak jsme se dočkali slabé sedmé a naprosto zoufalé osmé série, jejíž zakončení je jedním z největších seriálových zklamání, co pamatuji. Posledním sezonám navzdoby si však Dextera budu vždycky pamatovat hlavně za první čtyři (a svým způsobem guilty pleasure šestou) série, která rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co TV nabídla. 1.série - 100%, 2.série - 85%, 3. série - 80%, 4. série - 100% (John Lithgow totálně k sežrání. :) ), 5. série - 75%, 6. série - 90% (náboženský podxtext rulez), 7. série - 60%, 8. série - 40%. Celkové hodnocení se pohybuje s výkyvy kolem devadesáti procent a budu se tvářit, že poslední dva roky už Dextera nedávali. ()

kolda1990

Tak i tohle je má srdcová záležitost. Tímto seriálem to vlastně všechno začalo, první seriál s titulkama (díky Rybizek). Nikdy sem nehltal díl za dílem jako právě Dextra, napínavé jak blázen. Bohužel asi tak od 4.série kvalita upadala a nebylo to už ono. Ale první 3.série to byla úchvatná podívaná. ()

Rosana

Geniální dílo. Dlouho jsem se mu vyhýbala, protože znám svoji závislost na seriálech, ale pak jsem se do toho pustila a 2 týdny od toho nespustila oči. Kápli mi do noty, vkusu, bavila jsem se a jsem plná dojmů. Jen jako jedna z mála doufám, že televize na základě dobrých tržeb natočí nějaké pokračování. Je to fakt pecka! ()

Asgy

Tak po první a už i druhé :) sérii má u mě Dexter pět hvězd. Málokterý krimi seriál je tak chytře udělaný. Výborný výkon Michaela C. Halla podtržený promyšleným dějem a parádně padnoucí hudbou. No prostě pro milovníky dektivek a a nejrůznějších "kriminálek" povinnost. A ještě musím dodat, že sympatičtějšího masového vraha asi v seriálové ani filmové tvorbě nenajdete... ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021