Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

gogo76

"Komuže sa zverím ja?Tebe,zápisniček môj!"... Úsporná, pokojná kamera, dokonale gradujúci a vierohodný príbeh a hlavne fantastický herecký koncert. Už som písal, že Cate Blanchett v súčastnosti nemá konkurenciu, je úplne dokonalá, zahrá vierohodne čokoľvek. Od premiéry Kráľovnej Alžbety prešlo už 9 rokov a za tento relatívne krátky čas sa stala najžiadanejšou a najoceňovanejšou herečkou, ktorá každým svojím filmom potvrdzuje, že patrí do extratriedy. Veľkú pochvalu si zaslúži J.Dench, ktorá má v tomto filme mierne navrch. Osamelosť a jej postupne zväčšujúca sa posadnutosť, unesú prostredníctvom jej herectva celý film. Film, pre náročnejšieho diváka, ktorý môže pripomenúť podobne kvalitný kúsok Misery nechce zomrieť. 80%. ()

gudaulin

Jo, to jsou věci. Jak to nemá jít s britskou monarchií z kopce, když tamní školství staví na učitelkách typu homosexuální intrikánky a nezodpovědné pedofilky. Režisér manipuluje s divákem a staví Cate Blanchett do role oběti, no nesympatizujte s takovou fešandou. Zvlášť když si Judi Dench dává záležet, aby ukázala svou postavu jako zlovolnou potvoru. Lidsky ale víc chápu starší z obou žen, která nemá zázemí, nedokáže se vyrovnat se samotou a strachem z bezmoci a která si konec konců mohla, kdyby to skutečně byla nemorální svině, přijít na daleko víc přímým vydíráním než s postavou Cate Blanchett, která se zapomněla někde v pubertě. Narozdíl od svého oblíbeného uživatele nascendiho nemám problém s uvěřitelností detailů příběhu, protože před lety jsem byl svědkem prakticky totožného případu, kdy se profesorka gymnázia zapomněla s mladičkým studentíkem a jen proto, že mu bylo víc než 15, vyhnula se narozdíl od své filmové kolegyně trestnímu stíhání. Z ostudy měla nicméně kabát a manželství dostalo tvrdý úder. Celkový dojem: 75 %. ()

HAL

Sheba je mladá a krásná učitelka přicházející na nové místo do jedné Londýnské základní školy. Ona škola sice není zrovna nejprestižnější a ani většina jejích žáků nepatří mezi dvakrát pilné studenty, ale Sheba je plná nadšení a elánu a chce konečně něco dokázat, věří že dokáže pomoci ostatním lidem. Už ji nebaví sedět doma s dětmi a stárnoucím manželem, to raději doučuje toho milého mladíka který se zdá o tolik jiný než ostatní děti, má talent, snad dokonce i opravdový zájem se něco naučit. A k tomu jí šeptá do ouška tak roztomile naivní lichotky, jaké už velmi dlouho neslyšela. A je tam také ta stará učitelka ze školy, co je vždy ochotná jí poradit a pomoci, možná by mohly být i přítelkyně........ jen je možná občas až moc vlezlá. _Barbara je stará a osamělá. O nikoho ze svého okolí se už nestará, vždyť její kolegové jsou tak hloupí a omezení a léta učení ji připravily o všechny iluze o tom že by ve svých žácích mohla opravdu vzbudit zájem o školu - stejně z nich nebude nic jinýho než feťáci a kriminálníci. A tak žije sama se svou nemocnou kočkou v malinkém bytě a čas krátí si čas jen psaním do deníčku. Dokud nepotká Shebu. Tato učitelka je pro ni tak okouzlující, tak naivně idealistická a otevřená,..... hned jí učaruje a chce se s ní sblížit co nejvíc. Vždyť Barbara je pořád jen sama a Sheba je přesně taková přítelkyně jakou vždycky hledala, a navíc připoutat ji k sobě navždy je tak snadné.... _Notes on a scandal mě zaujal už svým trailerem který jsem viděl několikrát v kině. Ne že by byl nějak extra dobrý a i příběh vypadal poměrně jednoduše, ale lákalo mě hlavně setkání dvou velkých hereckých persón, Cate Blanchett a Judi Dench. S napjatým očekáváním jsem se tedy dnes vydal na promítání..... a byl jsem nadšen. Obě herečky, stejně jako celý film, má očekávání ještě dalece překonaly, jejich herecký koncert pod velmi zručnou taktovkou Richarda Eyre je totiž naprosto dokonalý a ještě ho silně podtrhává vynikající hudba Philipa Glasse. Onen jednoduchý a předvídatelný děj v tomto komorním psychologickém dramatu je totiž také velmi uvěřitelný a jakkoliv je konání hlavních postav zvrácené, je velmi těžké se do nich plně nevcítit a neprožívat příběh spolu s nimi. A právě proto mě film dokázal naprosto pohltit a občas jsem jen němě zíral na plátno a vstřebával emoce které s z něj na mě valily, zejména při zdrcující konfrontaci obou hlavních postav před koncem. To je také naprostý vrchol filmu a skutečný závěr je už jen neoriginálním a v kontextu s předchozím dějem nepříliš zajímavým dojezdem. 8-9/10 ()

GeusX

Psychodrama, které mne připoutalo k obrazovce. Bravurní herecké výkony hlavních představitelek. Jejich nominace na Oscara nebyla náhodná. Žel jsem toto drama viděl pouze v tv s dabingem, kde -vzhledem k velmi četným vnitřním monologům Judi Dench- třetina jejího výkonu byla nahrazena velmi dobrou, ale pouze jen, dabérkou... Přesto jsem uvažoval i o páté hvězdě... (tv dabing, 2x) ()

Chrustyn

Popravdě moc nevyhledávám komorní dramata a už vůbec ne ty, které táhnou ženský ale v tomto případě jsem nadšen. Vynikající "malé" drama s neskutečnými hereckými výkony, kde mě rozdrtila hlavně Judi Dench, kterou jsem doteď měl jen jako "babiznu z Bonda". Film nemá zbytečně přepálenou stopáž, nenudí díky kvalitním dialogům a zajímavému příběhu a poslední třetina graduje tak neskutečně, že jsem chvíli uvažoval o absolutním hodnocení. Nakonec to jsou "jen" moc hezké 4*. ()

• Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)
  • Režisér Richard Eyre získal na filmovém festivalu v Berlíně Teddy Audience Award. (imro)
  • Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)