Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Diskuze

Arachneuss (hodnocení, recenze)

To je právě problém DC verze. Jediná opravdu nová a podstatná scéna je ta s Hollisem. Zbytek jsou 20 sekund - max. 2 minuty navíc v určitých místech, takže zas tak moc tam rozdíl není vidět, pokud si do posledního obrázku nepamatujete předlohu (kupříkladu na Marsu, flashbacky Dr. Manhattana je přidaná scéna s, kde jej otec učí hodinářem - tedy alespoň myslím, už si přesně nepamatuji normální verzi zhlédnutou v kině). Největší problém DC je fakt, že 80% toho navíc jsou dialogy, takže pro hodně lidí nedotčených předlohou by se mohlo jednat o horší zážitek.

Xeelee

Xeelee (hodnocení, recenze)

arachneuss :Vždyť právě v tom byl největší problém, ne? Nejhůř dopadnul Ozymandias, kterej vůbec nedostal prostor a nebyly pořádně vysvětlený jeho schopnosti ani motivace. Kdybych neznal komiks, tak bych hodně tápal. Jsou tam s ním nějaký další scény?

Arachneuss (hodnocení, recenze)

Kupříkladu SPOILER!!! Smrt Hollise (stará Sůva, opravdu krásně a dojemně udělaná scéna) a pár menších. Převážně se jedná o prodloužení např. Sůva (Dan) se snaží dostat informace o Hollisově vrahovi atd. Konec Spoileru Stručně řečeno, postavy jsou více rozvíjeny, ale nic zásadního se v příběhu nemění.

Hanyou

Hanyou (hodnocení, recenze)

Mě osobně přišlo, že přidané scény v DC ani moc komixové nejsou, ale jinak se mi delší verze velmi zamlouvala.

Arachneuss (hodnocení, recenze)

Director's Cut se ani zas tak moc nepředvedl. Těch 30 minut navíc jsou nově přidané či rozšířené scény, jenž potěší pouze fanoušky předlohy. Celkový dojem z filmů zůstává totožný, pro někoho by mohlo jít dokonce hodnocení dolů (196 minut je opravdu hodně). Pokud bych váhal nad koupí normální a režisérovy verze, zaplatil bych za tu druhou. Ale to je pouze věc názoru :-)

Hurley

Hurley (hodnocení, recenze)

Tak slátanýho tam toho bylo dohromady hodně. To bych hned vyloženě jako urážku nebral. :)

Arachneuss (hodnocení, recenze)

To byla narážka právě na Pomstu poražených. Dokonalá akce, žádný důraz na propracovanost příběhu.

Hanyou

Hanyou (hodnocení, recenze)

arachneuss: co je to za srovnání? Já mám taky ráda Transformers (i když ne ROTF) a Watchmen se mi líbilo, jako velmi vydařená adaptace skvělého komixu (i když osobně mám radši jiná díla od Moora).

Pishin

Pishin (hodnocení, recenze)

Respektuju cizi nazor ale nazvat Watchmeny totalni slataninou je trosku moc ne ...to by se tak hodilo treba ke Scary Movie 9.... Asi budes jeden z tech co vydeli na plakatech 5 maskovanych hrdinu a mysleli si ze to bude sama akce - presne tenhle typ lidi byva zklamanych...

Nemesis10

Nemesis10 (hodnocení, recenze)

Kdyby nebylo těch efektů tak je to slátanina... :-/ pardón...totální slátanina.. ;-)

Torimmer

Torimmer (hodnocení, recenze)

Úplný začátek byl super a potom skvělé úvodní titulky za doprovodu písně Boba Dylana. V těch úvodních titulkách sem napoprvé nepochopil všechno. Ale i většina písní použitých ve filmu jsou super. Ty písně vylepšily atmosféru filmu.

Radous04

Radous04 (hodnocení, recenze)

sakra...jak tohle zhodnotit...první cca. hodina děsná nuda na usnutí skoro...pak to začíná gradovat ve slušnej mazec se zajímavým finále...pět minut před koncem zbytečná koncovka...poslední minuta rekapitulace sehr gut... seriál by tomu asi slušel víc... asi to halt ani do třech hodin nacpat nejde, ale proč to tahle splácat...dopadlo to jako Duna od Lynche ale ta má aspoň takovou tu jeho divnou temnou depresivní atmošku...60%

PoldaSK

PoldaSK (hodnocení, recenze)

Je možné, že toto hodnotenie bude dosť spontánné, keďže tento komentár pridávam hneď pri zhliadnutí tohoto filmu na DVDčku. Nemôžem si pomôcť ale bolo to vynikajúce až na pár zbytočných scén, ktoré zamotávajú a odvádzajú pozornosť od hlavného deja. Z relatívne dosť neznámych hercov som bol prekvapený hlavne výkonom Jackieho Haleyho, ktorý podla mňa zvládol brilantne úlohu Rorschacha. Ovšem, ostatní boli tiež dobrí ale jeho výkon bol môjmu filmovému cíteniu najbližší. Zack Snyder opäť dokázal svoju režisérsku kvalitu rovnako ako pri filme 300. Aj vďaka nemu dostáva tento film odomňa 4*

Hellboy

Hellboy (hodnocení, recenze)

K úvodním titulkům: ....a přistání na měsíci, Andy Warhol a Truman Capote, střílení na Kent State, hořící mnich, Poslední večeře...atd atd, je tam toho hodně navíc.

Dronte

Dronte (hodnocení, recenze)

Vincent: Nemyslel jsem smrt Silulety a ostatních minutemanů, ale spíš věci jako třeba vražda Kennedyho, polibek na konci WW2 atp.

vincent

vincent (hodnocení, recenze)

Mimochodom vie sa co vsetko bude na DVD? Viem, ze ten kresleny piratsky film. Ale videl som niekde ukazky, ktore ukazovali viac veci o Minutemenoch. Bude to tam?

Isherwood

Isherwood (hodnocení, recenze)

Niktorius: Tak pro mě, jako pro neznalého předlohy, byla zásadnější až druhá návštěva kina. V případě tohoto filmu je DVD jistá koupě.

Niktorius

Niktorius (hodnocení, recenze)

Já jsem teda hned  z kinoverze a bez předchozí znalosti komiksu pochopil úplně všechno a spíš se divím těm divákům, kteří na tom byli jinak. Jsou asi dost nepozorní :-)

vincent

vincent (hodnocení, recenze)

Dronte: Moja priatelka pozerala watchmenov so mnou a titulky a to co tam ukazovali jej nerobilo problem pochopit aj bez toho aby citala knihu.

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize