Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Eso_pwned

Po druhém shlédnutí jsem nemohl jinak než dát 5*. Skvěle natočené, hudba výborná a příběh to všechno podtrhává. Jeden z těch filmů, na které se mohu dívat stále dokola a neomrzí mě. Myšlenka filmu je opravdu geniální, což není plus filmu, ale komiksu. ()

mkubalikova

Vůbec netuším, zda byl film komerčně úspěšný. Zack Snyder natočil komixovou bombu, která ale asi bude pro běžného konzumenta těžko stravitelná. Takhle daleko jsme došli, už ani na ty superhrdiny není spoleh.... :-D 90% ()

R1CH1E

Viděl jsem ULTIMATE CUT a něco tak epického a po celé 3,5 hodiny nenudícího jsem neviděl od SPECIÁLNÍ EDICE Pána Prstenů. Tento film je Snyderův vrchol a ukázka toho, že i komiksová adaptace může mít přesah a poselství nutící k zamyšlení. ()

Deryll

Nejlepší zfilmovaný "komix" všech dob....a asi (zatím)nejlepší film Zacka Snydera!! akorát to hodnocení....mělo by mít aspon o 10% více:) ()

vyfuk

Co to do sedmi pekel bylo? Někdo (a ten někdo byl modla Snyder) se rozhodl vzít kousek z Avengers a Sin City a udělat z toho Avengers City. Tahle směsice je dle mě trochu zvláštní kompozice. Ohledně pozitiv... vtipné scénky, postavy, které si člověk oblíbí, originální příběh, skvělý soundtrack! Jedno velké negativum: Absolutně jsem nepochopil příběh a spojitost mezi flashbacky a realitou a nerealitou. Já prostě nevím. Nedokážu si užít příběh, když nechápu děj. ()

Autogram

Čistý komiks, teda obrázky bez pohybu, ale na plátne. Občas sa aj hýbu, ale napriek tomu sa dlhé desiatky minút nič nedeje, až je to tragické. Konverzačka a politikárčenie dokonale uspáva a tak som sa k záveru nedopracoval, akokoľvek geniálny mal byť. Keby to malo znesiteľných 80 minút, možno by to bolo aj o hviezdu-dve viac. ()

jujec

Omlouvám se vše příznivcům komixů, ale postavit film na efektu modrého zvětšujícího se chlapa a polonahé postarší herečky nestačí. Chce to k tomu přidat nějaký zajímavý děj, ne jen klasiku ve stylu, že někde je nějaký zloduch, kterého se všichni snaží najít. Kdybychom si odmysleli všechny efekty a triky, zjistili bychom, že jde vlastně o fádní příběh - spíš povídku na 10 minut. ()

Gurtha

Velice milé překvapení. Podle fotek jsem čekala další patlaninu v trikotech plnou nadutých keců a dostalo se mi výjimečné podívané, za kterou stála především skvělá kamera, hudba a příběh bez jasného vítěze. Předlohu (zatím) neznám, ale už jsem již stihla seriál (2019) a obstojně jsem se proto orientovala v ději a doplnila si i řadu prázdných míst - velkým překvapením pro mě byl démonizovaný Rorschach – fakt pecka. Řekla bych zkraťte to, ale vůbec mě nenapadá o co. ()

Jaro.Krafcik

V roku 2009 som ešte na tejto databze nebol no režisér Zack Snyder natočil výborne spracovanie komiksu. Určite lepšie ako seriál ktorý má o 10 rokov menej. Ale nepáčil sa mi tak ako tento film. Jediná negatívna stránka je jeho prehnaná dĺžka. 4* ()

faraon

vynikajúci úvod, ešte lepšie titulkové intro,tých 163 minút je trochu priveľa a film občas pôsobí pre nezainteresovaných (tí, ktorí nečítali komiks) zložito. Druhá polovica je trochu pretiahnutá a i napriek nezvyčajnému záveru ste radi, že to skončilo. Zack Snyder totiž na nás vybafol kvantum informácií, vizuálnych kreácíi, nevyhol sa ani filozofovaniu o vesmíre, amerikanizmu, či detailným popisom hlavných postáv. Celkovo detailné zábery vo filme dominujú a nútia diváka sústrediť sa. A to je všetko vyčerpávajúce:) Je to jednoducho náročný komiksový film, ktorý sa ale kvalitou blíži i Temnému Rytierovi. Obsahuje veľa, priveľa, a vybalancovať to je náročné - na tom Watchmen stojí a padá.... Malin je ale šťavnatá malina!! ()

Almásy

Watchmeni mi otvorili svet do alternativnej reality a som si isty ze si v tejto alternativnej realite chcem kupit dom a chodievat don tak casto ako sa to bude dat. Tento rok som nevidel lepsi film. ()

Madlene

...tohle je skutečně zapeklitá situace...těžko ale soudit jinak, objektivita v tomto případě u mne skutečně není (ani co by se jí za nehet vešlo:-). Na Watchmeny jsem šla po (doslova) těsném dotčení komiksu - odkládala jsem ho až před vstupem do sálu. Z hlediska čerstvého fanouška předlohy jsem sledovala, jak se Snyder snaží seč může a mnohdy překonává evidentně sám sebe. Vlastně jsem byla nadšená z toho, jak dokonale (pravda, je tam spousta zkratek a některé věci jsou změněné, ale respektuji...) se mu dařilo neuvěřitelnou předlohu přenést na plátno. To, jak moc si byli jednotlivé postavy podobné bylo více než příjemné (zvlášť můj oblíbený Rorschach a jeho obličejíček stojí za zmínku), nehledě na převedení celých dialogů. ALE, pak přichází na řadu ta druhá stránka věci...a ta se zkrátka občas chtěnechtě vkrádala. Začalo to tím, jak se člověk přistihne při ošívání a pocitech trapnosti a zmatenosti za samotné hlavní hrdiny...Bohužel výsledek by zkrátka takový, že tohle prostě nebylo úplně ono a při seběvětší snaze o zachování detailů (což se rozhodně zdařilo až nečekaně) se nemůžu ubránit jistému pocitu zklamání. Tím si asi obzvlášť musel projít řadový divák bez znalosti předlohy...komiks je neuvěřitelný, film průměrný. Škoda... ()

Vojtiin

Dnes jsem měl tu čest, že jsem mohl tento film vidět a vůbec toho nelituji. Opravdu mě nadchl i přes svoji dlouho stopáž, která činí skoro 3hodiny. Příběh je situován do roku 1985, když už Stáržci nebojují za svobodu lidí, ale každý z nich si žije už svůj život. Vše se změní, když někdo jednoho z bývalých Watchmenů zabije. Jeden z bývalích hrdinů, Rorschach, za tím vidí spiknutí a začne varovat ostatní hrdiny. Postupem se začnou odhalovat příběhy všech hrdinů. A k tomu všemu ještě hrozí světu, velká nukleární válka mezi USA a Ruskem. Jak to všechno dopadne, tak na to už se jděte podívat do kina. Uvidíte film plný akce, napětí a vizuálních efektů, a k tomu ještě výborný soundtrack. Pro mě 8,5/10. ()

Styxos

Po Temném rytíři další dospělá a pořádná filmová adaptace komixu. Tenhle film si prostě zamilujete a to nejen díky skvěle udělané tíživé atmosféře jaderné války, ale hlavně kvůli skvělým hrdinům (kteří jsou opravdu COOL). Obzvlášť se mi líbil Rorschach, který mi díky mé lásce k filmům noir a knihám drsné školy hned padl padl do oka. ()

P1tr

Oproti mým očekáváním velice povedené a v mých očích lepší, resp. zábavnější než komiks. Spousta zbytečných pasáží komiksové předlohy bylo odstraněno a z výsledku jsem měl pocit, že zůstalo jen to nejdůležitější a vše bylo snadno srozumitelné. Zack Snyder se pochlapil a nedělal žádné ústupky co se týče brutality ani sexu. Zpomalovaček nakonec také není tolik a kupodivu fungují i dialogové pasáže, v což jsem příliš nedoufal. Dokonce i upravený konec je lepší, než-li v předloze. Watchmeni mě zkrátka zaujali více než dost a dokázal jsem se u nich výborně bavit. ()

Richard_Ba

Predtým než som sa pustil do tohoto skvostu, rozhodol som sa prečítať si komiks. Po prečítaní som vedel, že „latka je psotavená vysoko“ a Snydera čaká ťažký oriešok. Zack Snyder, ako Alexande Veľký, rozuzlil tento gordický uzol a vytvoril fenomenálny snímok. Nepoznám dosť pozitívnych atribútov aby som mohol tento film opísať, takže sa o to ani nebudem snažiť._____Mierne odchýlky od komiksu sú funkčné a pridávajú snímku na dynamickosti (, ktorá je tak typická pre Snydera). Hudobné vložky u mňa vyvolali úsmev, skvelý výber. Casting bol tiež neskutočne zvládnutý, postavy akoby z oka vypadli pôvodným komiksovým a ešte k tomu ich perfektne zahrali.____Čaro samontého materiálu je v tom, že je tak nedivácky. Dej , postavy, prostredie, stopáž sú komplexné zdĺhavé a hlavne nechcú sa divákovi zapáčiť, a predsa...Aj pri stopáži 190 minút (director´s cut) nenájdete čo i len sekundu nudy. ()

Drnqonovic

Ano, tento film je úžasný. Vizuálně nádherný. Žádný klasický příběh s klasickou zápletkou. Pěkně vymyšlené a zahrané postavy. Nicméně, nemůžu se zbavit pocitu, že mi tam NĚCO silně chybí (nečetl jsem předlohu). To něco je soudržnost. Teď nemluvím o jeho částech, film jsem zhlédnul najednou a pochopil ho okamžitě, JENŽE, k čemu mi jsou skvělé ingredience, když nefungují jako celek? Už dlouho jsem neměl z filmu tak rozporuplné pocity, jako z Watchmenů. ()

Pecival

Nepatřím mezi nějaké velké fanoušky komiksů, ale tohle se mi líbilo. Žádný černobílÿ pohled, luxusní postavy (obzvláště Roschach) a celkově mě zaujala alternativní historie v kombinaci s atmosférou filmu. Jediná věc co se mě příliš nelíbila byly souboje, které mě přišli docela laciné (kromě toho posledního ten byl ok). A vůbec film s tak úžasnýma titulkama, kde na pozadí hraje The Times They Are A-Changin' nemůže být špatný :) ()

pugs

"Myslíte si, že som nejaký podpriemerný komixový zloduch?" Na Watchmena som sa tešil - moc. Do kina som nedostal šancu ísť, tak som čakal, kedy sa objaví nejaká kvalitná verzia tohto filmu. Zrazu preberám filmy s CZ dabingom na mojom obľúbenom Warfóre a čo nevidím. Watchmen v peknej kvalite a dokonca s dabingom. Myslíte správne. Začal som nehanebne, škaredo a špinavo sťahovať zadarmo. Konečne som to mal stiahnuté. Večer bol len môj, PC-čka, monitoru a nového filmu v mojej zbierke. Pozeral som pozeral, občas som si dal čur-pauzu a po dopozeraní dlhých 162 minút som si povedal - toto bolo ono? Toto bol ten všade vychvaľovaný Watchmen, ktorý má zosadiť vynikajúceho Dark Knighta a má byť najlepšou komixovou adaptáciou všetkých čias? Toto je ten film, kde mal každý orgazmus nad veľkými scénami a vizuálnej stránke? Toto je ten Watchmen, ktorého má skoro každý rád? Pretože ja v tom ku*va nič geniálne nevidím. Vizuálna stránka je pekná. Obleky sú urobené na pravú mieru. Hudba je tiež vybraná, no nie aby sa hodila k filmu, ale aby ste mali z tej scény lepší pocit. Ako POMO tvrdí, tak je tu veľa flashbackov, ale v žiadnom prípade nie 80%. Boli tu pekne doplnené a dávali zmysel, skrátka priamo naväzovali na scénu, ktorá to začala. Prebehnem si vo svojom komentári celý film. Všetko začne v polovici. Nie, nie sú tu rozdelené kapitoly ako Memento, 21 gramov, či Pulp Fiction. Je tu riadne usporiadaný dej, lenže... to začalo v polovici. Nečítal som komix tak neviem, ale dal by som tam viac priestoru pred "tou polovicou". Všetko predsa začalo zabíjaním hrdinou a ich počiatkom. Ich vyvýjaním. Nie Komediantovou smrťou. Aj keď tu tá smrť zohrala veľkú rolu, mám radšej dej ála Spider-man. Hrdina sa postupne vyvýja a skrátka chce každému pomáhať, dozvedáme sa o ňom všetko atď. Tu sme začali rovno jeho smrťou, ktorá je síce efektná, ale nie dovedená do dokonalosti. Spomaľovačiek je plno jak hovien na farme, ale nič z toho. Zo začiatku žiadne emócie - necítite naozaj NIČ. Ok, idem ďalej, radšej sa nebudem piplať v už rozpiplanej téme. Začína tajomné vyšetrovanie, kde sa zoznámime s ďaľšími hrdinmi hrdinského sveta, zoznámime sa s ľudmi, podľa ktorých sa pomenoval celý komix a film. WATCHMEN. Toto slovo som vôbec nepočul pred ohlásením filmu. Prečítal som si o ňom všetko čo bolo k dispozícíí. Alan Moore sa zase bál, že všetko dokurvia, Zack Snyder na tom trvá atď. To už som odbočil od témy. Vraciam sa k nej opäť. Zoznámili sme sa s hrdinmi, ktorí vôbec nemajú žiadne schopnosti. Len hračky ála Batman (Rorschach), obleky ako Batman (Sova) a sú nehorázne sexy v latexových oblečkoch. Ovládajú bojové umenia atď. Keď konečne vo Watchmenoch príde na akciu, tak to stojí za to. Ale musíte za to niečím zaplatiť. Musíte si pozrieť medzi-akčné politické nudné scény, ktoré síce otravujú, ale naozaj patria k filmu. Posledná vec, ktorá mi vadila na filme bola - minulosť. Aj keď sa príbeh odohráva v 80-90 rokoch (sorry, neviem kedy bol Nixon presidentom), tak som cítil stále prítomnosť aneb rok 2009, alebo aj budúcnosť. Vôbec tu nebola tá atmosféra starších rokov, ani tá hudba. Ako som písal, hudba je vyberaná sklr k scénam, ako by mala dopĺňať atmosféru obdobia. Prestávam buzerovať. VEĽKÝ ZLOM v mojom komentári. Konečne sa môžete spýtať, prečo tie 4*. Je to teda hlavne AJ za príbeh a AJ za vizuálnu stránku filmu. Príbeh je vlastne pochmúrna detektívka z oblasti superhrdinstva. Téma mne známa. Detektívky a aj komixových superhrdinov mám rád, preto som sa na to predsa tešil. Príbeh je štýlovo doplnený flashbackmi, ktoré nám naozaj predstavujú, prečo sú naši superhrdinovia superhrdinami. Všetko je v tomto filme štýlove či cez kostýmy, až po hompáľajúci sa modrý penis Doktora Manhattana. Vizuálna stránka filmu - s tou sa Zack Snyder naozaj pohral. Jeho kontrastové vyostrenie fungovalo už aj v 300. Nie je to vyfarbičkovaný film, ktorý nemám rád. Viete, že narážam na Franka Millera, však? Kvázi jeho Sin City(4/10) ani Spirit(5/10) u mňa nedopadli najlepšie. Snyder, ktorý ma mimochodom štýlové meno (sakra ten chlap má všetko štýlové), nemám prefarbené scény, ale SAKRA štýlové:-) Koniec by sme mohli aj očakávať. Hrdinovia prídu na niečo, čo im vlbec nesedí a veľmi ich to sklamalo. Tak tak. Komiksom som ako inak nedotknutý, keďže si možno pamätáte, že som ešte hore písal, že som Watchmenov nepoznal, no film ma ako tak nesklamal. Čakal som síce viac, ale dalo sa to zhltnúť. Neviem, ako sa to páčilo tým, ktorí čítali komix. Neviem, či hovoria, že to Snyder dokurvil alebo čo. Pre tých čo nečítali komix to bolo mierna nuda, s mierne nadpriemernými scénami, príbehom a hlavne sexy kostýmmi. U mňa stále zostáva slušných 8/10 () (méně) (více)

BuryGol

Nemůžu si pomoct, ale jak na to každej pěje ódy, nepřidám se k nim. Asi je to tim, že neznám předlohu a všechny hrdiny jsem poprvý viděl až tady. Uznávám, že tohle natočit určitě nebyla žádná sranda. Ale člověk by asi musel znát původní komiks. Po tomhle filmu u mě pořád vede X-Men. Tam aspoň měli hrdinové superschopnosti, který tady má jen Dr. Manhattan a při vší úctě k tý postavě, mluví jako teplouš. Jinak Malin Akerman je kus, a hodně se mi líbil Jakcie Haley alias Rorschach. V tom filmu jsem i přes svou neznalost hodně věcí odhad dopředu a u pár věcí se jen usmál. No, nebejt těch kladů co jsem napsal a vynikající muziky (ten člověk co jí tam dál má fakt vkus!), bylo by to ještě o hvězdu míň. Někdy filmy nemusej trvat tři hodiny a stát miliony...jako Living in Oblivion, co jsem hodnotil včera. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize