Reklama

Reklama

Obsahy(1)

První díl minisérie podle stejnojmené komiksové předlohy. Vysokoškolský student Light Yagami se chce stát policejním důstojníkem stejně jako jeho otec a prosazovat právo a spravedlnost. Proto když nalezne zápisník 'Death Note' s jehož pomocí lze zabít kohokoli jen se znalostí jeho jména a tváře, bere to jako příležitost očistit svět od kriminálních živlů jednou provždy. Masová úmrtí kriminálníků se brzy začnou spojovat s nadpřirozeným zabijákem Kirou (podle anglického 'killer') a po jeho stopě se vydává geniální detektiv L. Bude L schopen dopadnout Kiru dřív než ten uvidí jeho tvář a přijde na jeho pravé jméno? (Genryuusai)

(více)

Recenze (157)

TomX2 

všechny recenze uživatele

Celkový dojem: Hraná filmová verzia je výrazne horšia než spomínaná animovaná seriálová verzia, ale aj tak sa jedná o peckový kus, a to hlavne pre ľudí, ktorý s anime nemajú žiadne skúsenosti. Dej a príbeh je trochu pozmenený - premenené mená, iné osudy postáv a úplne pomenený život Naomi Misora, čo môže byť pre fanúšikov anime trochu blbé, ale časom si to zvyknú (a že na to majú čas!). Hneď z oka mi nesadol Ryuk, časom som si ho ale obľúbil aj napriek tomu, že sa mi jeho digitalná verzia nepáčila a zkresľovala sa/sekala sa (lietajúce jablko je zobrazené vážne skvelo a zaujímavo, keď ho už ale Ryuk bude dávať do papule, tak to vyzerá veľmi nepekne), no Ryuk je popravde celkom krásny. K prekvapeniu som sa vôbec nenudil (pri dlhej filmovej stopáži sa zvyknem nudiť, keď sa tam nič nedeje), školský aj osobný život Lighta je natočený dobre a vyšetrovanie je natočené nezvyčajným, ale za to výborným a napínavým štýlom. Ako celok je to veľmi peckový film a nevšimol som si, žiadnu väčšiu chybu až na finálovú múzeovú scénu, ktorá mi príde úplne hlúpa - nudné, hlúpe a nezmyselné dialógy, na nervy lezúce chovanie Lighta atp. No, samozrejme spokojenosť, 5 hviezd dávam.. Moje hodnotenie: 90% ()

Kailo 

všechny recenze uživatele

Adaptace komiksu a "klasického" japonského anime seriálu. Film nabízí obstojné herecké výkony, zajímavý nápad -uznejte sami, zabíjeli bychom "zlé" lidi, kdyby si nám dostala do ruky taková věc? O to víc zajímavější, že zápisník dostal chlapec, který chtěl dobro (alespoň v jeho očích, ale o tom jiná). Jenže, kam se po čase užívání vytratí dobré úmysly? Dejte prostému smrtelníkovi božskou sílu... and watch the disaster.. Obzvlášť jeho lítající společník Ryuk, je velmi zajímavý charakter, který se drží stranou. A já pořád čekal s jakými postranními úmysly se na tomto listu vyvrbí.85% ()

Reklama

DaUr 

všechny recenze uživatele

Zajímavý scénář, sympatický hlavní hrdina a roztomilá, mizerně animovaná potvůrka v roli Boha smrti. Především první bod drží více než dvouhodinový snímek nad hranicí průměru, konkrétně v oblasti kvalitní, originální zábavy bez hlubšího podtextu nebo nějakých větších ambicí. Zajímavý závěr, kdy se víceméně prohodí role hlavních dvou hrdinů, pak spolu s vsuvkou s dalším zápisníkem solidně navnadí na druhý díl. ()

JAn 

všechny recenze uživatele

126 minut je skutečně dosti málo na rozkreslení postav (a že jich v Death Note je), címž asi filmová adaptace trpí nejvíc. O nejslavnějším detektivovi světa, L, se tak dozvídáme opravdu jen to nejnutnější, Lightův úchvatný přerod ze šprta v démonického Kiru je prakticky celý přeskočen, ale hlavně nevidíme, jakou spásou/hrozbou Kira ve skutečnosti je. Na druhou stranu, tohle není anime. Film si vystačí s tím, co má. Kaneko válčí s maximální vervou, nasadil svižné tempo, vybral skvělé herce (hlavně Fujiwara, který opět dokazuje, že za jeho andělskou tvářičkou se schvává větší ďábel, než se může na první pohled zdát; taky by mě zajímalo, kolik kilo Matsuyama během natáčení přibral) a potěšil i po vizuální stránce. Efekty ´sou solidní, Ryuuku jakoby si z oka vypadl, a Kaneko byl dokonce natolik politicky korektní, že do vyšetřovací skupiny přibral i ženu a dal většího prostoru prostoru i dalším ženským postavám, budiž pochválena především Shiori a bývalá agentka Misora. Co se hudby týče, Kawai ani tentokrát nezklamal. Závěrem bych snad ještě vytknul kyčovou vyumělkovanost některých scén, kdy se film snaží citovat seriál a co mi opravdu chybělo, byly Lightovy rozverná monology. Naštěstí, tohle ´sou jen malé vady na kráse. Můj výsledný dojem je stále nadprůměrný. L, do you know shinigami loves apples? ()

Arkanoid 

všechny recenze uživatele

Začiatok záberov nad oblakmi zaujme, ale čakal som rovno zoznámenie sa so shinigami, nie strmhlavý pád obrazu na japonské mesto. Ide však len o padnutie denníka tak, aby ho našiel Light Yagami, hlavný hrdina anime a samozrejme aj tohto filmu, svojim predstaviteľom výborne zahraný. Potom už vidíme moc denníku. Nie je to extra pútavý úvod, lebo z Lightom sa zoznamujeme až v deviatej minúte. Dovtedy tvorcovia predvádzajú moc denníku, medializáciu prípadov záhadných úmrtí a reakcie Japoncov. Ale dovtedy žiadna empatia, lebo nemáme žiadneho hrdinu, ktorému by sme fandili, odsudzovali ho alebo zmiešali tieto emócie dokopy. Ako úvod do fikčného sveta to však stačí (moderné Japonsko s fantasy prvkami). Potom sa už dostávame ku Lightovi bližšie, vidíme jeho fyzické nadanie, inteligenciu, šarm, prefíkanosť a aj aroganciu. Herecké výkony sú zaujímavé, len si trochu neviem zvyknúť na rýchlosť reči Japoncov. Kultový Ryuk sa tu tiež šialene smeje na obyčajných ľudských starostiach so zabíjaním. Je digitálny, ale celkom fajn, ako z anime, no práve v anime vynikne viac a zároveň sa doň viac hodí. Oproti anime skoro sa nám predstaví aj L, ale kvôli obsiahlosti témy je to tak lepšie pri tejto kratšej minutáži. Neskôr ho však vidíme fyzicky zosobneného a to výborne zahraného nerda cukroholika, chodiaceho naboso s hlavou a chrbtom dopredu. Keď Light, opäť skoro, pochopí, že získal rovnocenného súpera, súboj dvoch masterminds môže začať. Misu spoznávame najprv na plagáte autobusu, kde rande vyšlo fajn, jej záverečná scéna predznamenáva budúci dej sequelu. Emočne kvalitná a napínavá je aj scéna z metra. Záverečná scéna filmu kvalitne využíva Chekhov‘s gun čipsov a slabý úškrn. Hudobne mi film príde nevýrazný. Kultové metalové songy dvíhajúce adrenalín do nepredstaviteľných výšin tu chýbajú. Film sa vydaril, ale anime mi prišlo zobrazené lepšie graficky, kde sa tam viac hodil Ryuk a ostatní shinigami, ako aj obsahovo, kedy boli osudy a emócie postáv rozobraté v dlhšom časovom meradle 37 epizód. V oboch mi ale chýbalo viac akcie. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (4)

  • Zápisník smrti byl prvním filmem v japonské filmové historii, ve kterém bylo k natočení scény použito metro. (Shley)
  • Jak je uvedeno v seriálu, pravý důvod, proč se chtěl Ryuk dostat do lidského světa, je ten, že se chtěl pobavit. (Shley)
  • Mezi filmovým zpracováním a původním anime seriálem lze najít několik rozdílů. V seriálu se například Light (Tatsuya Fujiwara) zbaví Naomi Misory (Asaka Seto) tím, že z ní vyláká řidičský průkaz, a to ve chvíli, kdy jí řekne, že je z vyšetřovacího týmu zabývající se Kirovým případem a že by s ním rád spolupracoval, ale že potřebuje průkaz totožnosti. Ve filmu se dále agent, který pronásleduje Lighta (Tatsuya Fujiwara), jmenuje Raye Iwamatsu, ale v anime je o Raye Penber. Ryuk současně v seriálu nezapíral, co se stane s člověkem, který zápisník využil. (Shley)

Reklama

Reklama