Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Fíla

Nač se zabývat a zdržovat tím, když byl Kal-El dítě, každý jistě dobře ten příběh zná a ví o čem to je. Takhle jsem si naprosto dokonale vysnil finálový boj, který se táhne celkem dlouho a tím myslím i ten předfinální. Té akce je tam tolik, že jsem byl nadšen. Potěšilo mě hlavně nezdržování se s ničím, žádné patlání, ale přímo rovné věci a postoje. Henry je pro tuhle roli skvělý, režisér Snyder? Klobouk dolů, skvělá práce přináší ovoce. Za absolutní vrchol považuji souboj, ve kterém Kal-El ztratí tak, jak pravil jeho nevlastní otec, ale tím, že ztratil i mnohem více získal. Ztratil lidské životy, naopak zachránil úplně vše. Mnohem lepší film než Avengers, a to mě mrzí že v nich Superman nemá žádné zastoupení. Parádička. ()

berusche

A tak začal Clark dělat v Daily Planet...vskutku neotřelé pojetí planety, jejíž součástí bychom nechtěli být, stejně jako bychom asi nechtěli být ani její kolonií. Vždycky jsem věděla, že Clarka něco oslabuje, ale je pravda, že v takovém dechberoucím blockbusterovém pojetí se na to kouká s o něco větším zaujetím. Cavill sice ze začátku nesliboval zas takovou show, ale nakonec se pochlapil, vytáhl ostře řezané rysy, ulízlou patku a nějaké ty svalíky, čímž si vysloužil přední místo mezi protagonisty Supermana. No a velice příjemné bylo i setkání s hollywoodskými vysloužilci, kteří si zde střihli takové vedlejší roličky. Evidentně je tedy svět již připraven na remaky takových Supernámětů, aby z toho nebyla jen nudná nápodobenina plná efektů. Přesto, pokud už někdo po 150té proletí barákem, něco tady vázne. ()

Cl3ricK

Proč 5 hvězd? Mám hned několik důvodů. Takže zaprvé, dlouho sem neviděl tak perfektně obsazený film, každý je tady skvělý. Samozřejmě Cavill je jako Supík naprosto přirozený, ale strašně se mi líbil Costner. Potom finální fight byl taky super. Byl dlouhý a vskutku destruktivní. Další je hudba od Zimmra, ten nikdy nezklame. Jedinou vadou pro mě, bylo že jsem tohle nemohl vidět v kině. Můj problém. Už se kurevsky těším na střet s Netopýrem. ()

BoredSeal

Zklamání. Začátek na Kryptonu je vynikající, vizuální opojení zvládá film servírovat skoro po celou stopáž. Generál Zod a Supermanův otec jsou pečlivě napsané a zahrané a po skončení filmu mě vlastně došlo, že když si odmyslíme všechnu tu megalomanskou omáčku destrukce a dalších efektů, příběh Kryptonu s posláním Zoda vlastně bylo to jediné, co mě nějak uchvátilo. Samotný příběh Supermana překvapivě není zajímavý, jeho příhody jsou přehlídka zkratek a klišé, u Costnerovy pasivní sebevraždy tornádem po klíčovém rozhovoru s Kal-Elem v autě jsem dostal záchvat smíchu. Navíc ho Cavill (s digitálně vylepšenou muskulaturou) hraje naprosto chladně a jeho rejstřík pár citlivých pohledů mi připomíná schopnosti herců v reklamě na antiperspiranty. Vůbec jsem se Supermanem nesympatizoval a poté, co mě film předávkoval lítajícími kamiony a hroutícími se mrakodrapy, jsem už jen otupěle zíral a čekal na konec, protože mi bylo jasné, že mnohem věrohodnější a sympatičtější generál Zod musí z povinnosti prohrát. Dobro tady vůbec kromě Supermana zastupují nudné postavy: neatraktivní a zbytečná postava Lois Lane (nemusela by ve filmu vůbec být), otčím Costner (nedovedu si představit, že se baví se synem jinak než o jeho zodpovědnosti) , čímdál obéznější Fishburne v roli šéfa Daily Planet s plytkými dialogy, nějakej velitel armády, vědec zírající se stále stejným výrazem do kamery... Kromě Zoda a ducha z USB klíčenky Russella Crowe se tedy jedná o poměrně hloupý film, předávkovaný luxusními efekty, které jsou snímané třesoucí se kamerou, takže si některé objekty ani pořádně neprohlídnete. Škoda. ()

iHyik

Uskákaný a nekonzistentní. Všechno je tak rychlý, že nemáte čas pořádně postřehnout, co se děje a jakmile na chvíli odvrátíte zrak, zjistíte, že jste najednou zase úplně jinde. Vizuálně moc hezký, příběh má potenciál, ale provedení je zlý. Rozplizlý do mnoha stran. ()

Petrasuvicka

Rozvláčné, utahané, bez jiskry, jen takové hrc prc, sem tam s cílenými záběry na Cavillovu odhalenou korbu, přičemž mu na ropné plošině v digitálním ohýnku nehořely ani chlupy. Russel se tam zjeví zničehonic, je prakticky všude jako Fantomas, všem radí, ale nikdo ho už ani nemůže zničit, protože vlastně neexistuje. Kromě silného nedostatku děje sem tam prosáknou okopírované momenty z Avengers křížené s původním záměrem záporáka v hitlerovském stylu. Muž z oceli je tedy jen přehlídka Supernudného, který se neumí oblíct a natahuje si slipy přes overal. ()

Juto

,,Man of Steel" je film o Supermanovi pre dospelých a skutočne oslovuje dospelé publikum. Príbeh je temnejší a prináša tvrdšiu údernosť, bez úmyslu, ako akékoľvek predchádzajúce filmy o Supermanovi. A úroveň deštrukcie a chaosu v tomto filme je jednoducho mimo rebríčka. A už len kvôli tomu sa film oplatí vidieť. Je to ten správny príbeh o pôvode Supermana pre našu éru a predstavuje to, čo by bolo vítanou novou superfranšízou. 8,5/10 ()

Bublinicek

Překvapivě podařené nové zpracování, které jako by předcházelo dávnému seriálu. Až na to, že tam bylo trochu moc zbytečného ničení, byl film povedený, záběry zajímavé, způsoby demolice města a lidí originální. Také příběh byl silný, prolínání s minulostí do sebe skvěle zapadalo a mnohé vysvětlovalo. Film prostě dokázal vzít za srdce. Herecké výkony také skvělé a působivé. Film byl proložen i několika vtipnými situacemi, tudíž příjemné odlehčení u děje, u kterého skoro nešlo ani dýchat, jak byl napínavý :) Má očekávání film rozhodně nezklamal, ale jsou filmy, které na mě zapůsobily mnohem více, proto dávám čtyři hvězdičky. A zřejmě se můžeme dočkat i pokračování, tak uvidíme, zda i to nezklame :) ()

Chen

Snyder se vzdal zpomalovaček a jeho akce tak trpí klasickým nešvarem zmatenosti a nepřehlednosti, scénář je docela povrchní a práce s vedlejšími postavami také není zrovna skvostná, stejně jako triky v některých momentech. I přesto jde ale o zábavný a poctivý blockbuster, který plní, co má - pobaví. ()

Jango_Fett

Nikdy jsem moc velký fanda Supermana nebyl. Nesmrtelný týpek, který se ani neumí obléct a nosí spodky navrchu. Avšak Zacku Snyderovi se konečně podařilo nějak rozumně zpracovat onoho klasického komiksového hrdinu. Hodně se mi líbil úvod odehrávající se na Kryptonu, který dle mého filmu hodně přidal na atmosféře. Následuje seznámení se s hlavní postavou, kde postupně zjišťujeme všechny věci okolo vývoje hrdiny. Vše je zde vysvětlené tak, že to ve finále konečně nevypadá směšně, dokonce i to jeho "S" na hrudi a jde to i bez úchylných spoďárů! Jediné mínus co bych možná vytkl je až příliš natahovaná finální bitva. V druhé půlce filmu nastane nepřetržitá akce a závěrečný souboj to už nepřekonává a vyzní spíše jako nudná zívačka. Každopádně velice povedené dílko a zatím, asi dle mého názoru nejpovedenější ztvárnění Supermana. PS.: Jako komiksového fandu mně potěšili takové odkazy jako logo "Lexcorp" na cisternách a budovách, či satelit "Wayne Enterprises". ()

zbyshek

Příjemné překvapení, jsem rád, že to tak můžu nazvat. To, co se podařilo Temnému rytíři se podařilo i u tohoto projektu. Radost koukat na film, který baví. Henry Cavill je Superman jak dělaný. To se potom pracuje jinak. Žádné velké výtky. Prostě hrdina jak má být. Zack Snyder prokazuje kvality, těším se na další díly trilogie. Spokojenost! Je málo tak úspěšných remaků. Spolu s Batmanem Top Projekty! ()

peiton

Herec Henry Cavill,ktorý stvárňuje Supermana je v akčnom žánri ako ryba vo vode,takže ani pri Supermanovi ma nesklamal.Divoké tempo,nezameniteľný výtvarný štýl a dych vyrážajúce deštrukčné scény potešia všetkých fanúšikov poctivých sci-fi a letných blockbusterov-čiže aj mňa.Po nevydarenej medzihre s Brandonom Routhom je Superman znovu späť v plnej sile! ()

Aelita odpad!

Tady někdo pilně navštěvoval hodiny katechismu a střídal to s návštěvami Pentagonu. Výsledkem je Američan patriot mimozemského původu a bitva mezi armádou USA vedenou Ježíšem Kristem alias Supermanem a vojskem Satana alias Zeda s jeho démony, čili nic menšího než Armagedon. "A viděl jsem nebesa otevřená, a hle, bílý kůň, a na něm seděl ten, který má jméno Věrný a Pravý, neboť soudí a bojuje spravedlivě. Jeho oči plamen ohně a na hlavě množství královských korun; jeho jméno je napsáno a nezná je nikdo než on sám. Má na sobě plášť zbrocený krví a jeho jméno je Slovo Boží." (Zjevení Janovo, 19:11-13). To, že Amíkům z velmocenského postavení již hrabe a zdají se jim sny o záchraně Ameriky a celé planety (ostatní země v jejich filmech nikdy neexistují a pokud ano, mají smůlu), málokoho překvapuje. Ale tak bombastický a šmakovný souboj titánů je již opravdu moc. Když Snyder vyšplíchl na plátno mokré sny geeků ve svém filmu Sucker Punch, bylo to v pohodě, protože každý věděl, že to jsou ironické hrátky. Ale tento Goyero-Nolanův opus je myšlen smrtelně vážně, což ho činí nabubřelým a trapným, až se soudný divák musí začít smát, aby se vyhnul zhypnotizování a nedostal chuť přihlásit se do armády USA nebo se aspoň plést Supermanovi pod nohy, když ten v zápalu boje bourá jeden mrakodrap za druhým. Člověk by tu megalomanskou bitku snad těm Američanům ze srdce dopřál, když po tom tolik touží. Ať si užijí a pomáhej jim Pán Superman. ____ DODATEK 1: Uživatel JFL ve svém komentáři označil Muže z oceli za chick flick, to jest za romantický emoční film, určený především pro ženy a málo zajímavý pro muže, a mimo jiné napsal: "Vedle očekávaných záběrů, kde se fešácký hrdina promenuje nahoře bez, to naznačuje především vyprávění zaměřující se výhradně na vztahové motivy (rodina a kořeny hrdiny, ochranitelství, zodpovědnost a obětování se i vztah s Lois Lane začínající na bázi vzájemného respektu a přetvářející se do lásky). ... v Muži z oceli příznačně najdeme řadu záběrů, kde Lois Lane a především vojanda Carrie Farris zasněně hledí na Supermana či přímo komentují jeho přitažlivost" (konec citátu). Osobně v tomto případě spíše vidím, že muži dnes mají nutkavou potřebu ujišťovat se o své mužnosti a potvrzovat ji, a to převážně v jejím tradičním pojetí, ale zároveň mají potřebu najít i jiná pojetí pravého muže a jeho místa i role a osvojit si je. Proto moderní filmoví hrdinové nejen předvádí všechny čistě chlapské supermanské stránky, jakožto sílu, výdrž, vůdcovství, bojovnost a odhodlanost, což jsou ve své podstatě čistě konkurenční vlastnosti, ale snaží se podívat se na sebe i očima moderní sebevědomé ženy, jako například Lois Lanové, a zjistit, zda v jejím vnímání obstojí. To jest JFL možná nepostřehl, že z tohoto hlediska je Muž z oceli ryzí dick flick (film pro muže), pravda lehce postmoderní, takže z tradiční spousty automobilových honiček, explozí a prsou tu zůstaly jen exploze, zato pojaté v kosmickém měřítku, a nově zkušebně se objevilo to, co imponuje ženám, to jest citovost, jemnost, ohleduplnost, starostlivost atd. Je to tedy film o mužích pro muže, plný sebeujišťování, nejistoty a hledání nové role, charakteru a místa muže ve světě, kde se změnou společenské role, charakteru a místa se mění i požadavky žen, které již nejsou pouze sexuálními partnerkami a objekty dobývání či ochrany, ale i rovnoprávnými členy pracovní komunity a možnými důstojnými přáteli mužů. Možná dnes mužům začíná docházet, že ženy jsou schopné poskytnout více než jen sex a slabost a zároveň od mužů očekávají více než jen zaujatost vnitropohlavním konkurenčním bojem a novými superhračkami. Zásadní otázka současnosti zní, zda by muži neměli také převzít něco od žen a začít více spolupracovat než jen konkurovat a bojovat? Z Ameriky za posledních 20 i více let nevyšel snad ani jeden významný film o přívětivém, nadějném a humanistickém světě a životě, budovaném, udržovaném a promyšleném lidským způsobem. Zcela zjevně pohled Američanů na svět a sebe sama zastírá individualismus maximalizovaný v podmínkách tvrdého konkurenčního boje, jež Američané nastavili nejen sami sobě, ale přes finanční systém světové valuty i celé planetě. Zodpovědná velmoc by se takto rozhodně neměla chovat a naopak by měla jít příkladem takového chování a spolupráce, které by prospěly udržitelnosti důstojného života na Zemi. Jakou optiku a morálku totiž nastaví mocní muži světa, tak lidé budou žít, přičemž zodpovědný uvědomělý muž by měl být první, kdo jde příkladem pro ostatní. Tvůrci filmu a jejich hrdinové sice tento pokus ze začátku učinili, nakonec však opět předvedli pouze primitivní hrubou sílu, přičemž to udělali s evidentním vychutnáním. Ve světle této kritiky dosavadního amerického a hollywoodského vytrvale prosazovaného a šířeného omezeného macho paradigmatu hodnotím Muže z oceli odpadem na druhou. ____ DODATEK 2: Kromě hlavní maskulinní a vedlejší femininní složky tento film má i eventuální varování před možnou budoucností. Veřejné, ale i soukromé peníze, plynoucí do medicíny, genetiky, robotiky, vývoje zbraní a jiných supertechnologických odvětví průzkumu, nemají jiný cíl než nalezení nesmrtelnosti nebo aspoň dlouhověkosti, nezničitelnosti nebo aspoň vysoké regenerační schopnosti, špičkové mentální a fyzické výkonnosti na úrovní kyborgů, autonomnosti čili nezávislosti na podmínkách okolního prostředí a nakonec prostředků a způsobů udržení moci nebo prosazování osobních nebo skupinových zájmů. Krátce řečeno jedná se o transhumanismus a božskou moc a na tu dosáhnou jen ti, kdo na to má, jak to předvedl Peter Weyland v Prometheovi Riedlyho Scotta. Weyland je sám o sobě ztělesněním elitářství, moci a touhy po božství. Střední a spodní část pyramidy, kterou vytváří lidská společnost, marně doufá, že až bude dosaženo kýžených cílů, štěstí se snese na celé lidstvo. Opak je pravdou a lidé by měli pochopit jednu principiální věc – nesmrtelní bohové nepotřebují povyšovat nižší bytosti na svoji úroveň a dělit se s nimi o své výsady. Lidské dějiny, plné dobyvatelských válek, otroctví, kolonialismu a elitářství, jsou toho důkazem. Lidé by si měli uvědomit, že jakmile mocní světa získají tu zázračnou božskou moc, již jim nic nezabrání provést to konečné řešení lidské otázky a vymazat nebo drasticky zredukovat masy lidí do stavu, který je nezbytně nutný pro udržování elitního ráje. Zatím totiž elity váhají, protože válka, smrtící epidemie, hladomor a jiné podobné způsoby "regulace" přebujelého lidstva mohou nebezpečně zasáhnout i samotnou elitu, která ještě nemá potřebnou nezranitelnost a autonomnosti. Serióznost a vážnost, s kterou autoři koncipovali Muže z oceli, má tak jedno jediné opodstatnění – ukazuje totiž úsilí o proměnu a zmocnění se Země a života pro rasu dokonalejších bytostí. Pokud to ale skutečně dělá, pak se míjí cílem, protože za všemi těmi bitkami a bouracími prácemi se úplně ztrácí naléhavost samotné myšlenky rozdílu mezi deklarovaným rájem pro všechny a reálným rájem pouze pro vyvolené. Kdo ví, zda se pak najde nějaký odpadlík elity, který se postaví za obyčejné lidi, jak to dělá Superman. To by ho totiž obyčejní lidé nejdříve museli proměnit aspoň částečně v člověka. Ke Snyderovi žádné připomínky nemám, protože jako režisér opět odvedl dobrou práci, ale Nolan se s potenciálem napsat nebo natočit zralý realistický film o aktuálních problémech současnosti zacyklil na komiksech a vizuální atraktivitě pro teenagery. Zřejmě je jeho potenciál čistě hypotetický. () (méně) (více)

Wiikii

"S" jako naděje !!! A jaký byl tedy nový Superman... Byl super.... Lepší než kde jaký předním nebo nějaký smallville, který ze začátku byl taky dobrý a tak trochu se možná nechal Snyder inspirovat ním, ale jen trošku. Moc se mi líbila i hudba, místy i vtipný to bylo, ale především co se řeklo na začátku, tak se propojovalo s tím co se dělo v pozdější části filmu. Ale má i své chyby nebudu je už psát, no díky nim je moje HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

Peťsi

Očekával jsem mnoho, těšil jsem se velmi... Možná z toho důvodu jsem byl trochu zklamán celkovým provedením. Přece jenom možnost natočit něco, co už je zavedené, znají to všichni, je výhodou - nebo naopak? Každopádně moderní zpracování mělo ukázat více... ()

Giggo

Konečně super man kterej nevypadá jak teplouš, konečně film se supermanem kde se něco děje, konečně film o supermanovi, kde neřešíme jen jestli zachránit Lois nebo lidstvo. Parádní nářezová akce, kterou jsem hltal. Caviil je nejlepší superman co jsem kdy viděl a prvně mě skutečně bavil. Hudba od Zimmera no co víc si přát a režie Snydera .. jo a jo a jo aspoň ví co se nám snaží sdělit. ()

Joe321

Přijde mi, že film je jen slepencem pár dobrých scén bez poskytnutí jakéhokoliv celkového dojmu. Myšlenka dlouhodobého utajení Supermanovi identity mi přišla skvělá, jenže je nevyužita. To, že jí musí odhalit kvůli tomu, že na něj ukáží prstem vcelku postrádá jakékoliv morální dilema. Charakter se nevypracuje. To je to samé, jako když vás vyvolají ve škole. Sám od sebe k tabuli nejdete. Když už, Superman by měl pochybovat o svém lidství pro zajímavější postavu a příběh. První půlka tedy supr, pak už jen bum, prásk, nastrčená Lois a naopak přijemných pár kratičkých okamžiků, kdy Superman projeví emoce. Třeba zlomený vaz Zoda se mi líbil, pro další temnější vývoj postavy, i když to nebude ten Superman, kterého bych chtěl vidět. Herci velmi dobří, ale jsou ztraceni v explozích filmového trháku. -"I exist only to protect Krypton." ()

Lyncha

Film, který všechno sází na jedinou kartu - efekty. Jediné pro mě zajímavé momenty byly scény, kde hrál Kevin Costner (a těch nebylo moc). U ostatních mě neustále napadalo, jak by se z toho krásně jen malými změnami dala udělat parodie na Supermana. ()

Figu

Jako dobrý je to, že tatíky hráli Crowe a Costner, matku Laneová a že se ve filmu objevila i plně potenciální Adamsová. Takže obsazení okolo fajnovka. Ale ten playgay a úlisnej hezounek v teple obtáhlým munduru s eSkem na kozách! Štítím se toho, jen ho vidím. Henry alias buzna z oceli u mě absolutně propadá. Jen doufám, že se DC zavčasu vzpamatuje a že se bude inspirovat a točit podobný flákoty, jako Nolen a Bale rytíře z temnot. 60% ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce