Reklama

Reklama

Válka rozumu a cti

  • Česko Souboj stratégů (více)

Obsahy(1)

370 let př. Kristem byla Čína rozdělena na sedm národů a několik dalších malých kmenů. Jeden z nich sídlí ve městě Liang. Velitel Xiang Yangzhong se svojí 100 tisícovou armádou má za úkol zahájit útok na Liang, který stojí v cestě do Jenu, a zabrat ho. Město by tomuto mohutnému útoku zcela jistě podlehlo a tak je jejich jedinou nadějí válečník Ge Li z Mo-Tsu kmenu jehož členové jsou proslulí obranými schopnostmi. Město, za pomoci Ge Liho odolává postupně jednomu útoku za druhým. Král města se však brzy začne obávat o své postavení a velitel Xiang ještě neřekl poslední slovo... (Siriuss)

(více)

Recenze (117)

iamek 

všechny recenze uživatele

Tyhle Asijské válečné velkofilmy můžu pořád. Tyhle taktické boje miluju a mrzí mě, že se tak málo točí a jsem moc rád, že se ke mě konečně něco pořádného dostalo. Režii Cheung zvládnul výborně, herecké obsazení je rovnež kvalitní a herci hrajou poměrně slušně. Hudba bohužel film v některých pasážích příliš "nenakopává", ale vzhledem k jiným atributům to příliš nevadí. Vyzdvyhnout musím taky kostýmy a taky to, že 130 minut uteče jako voda. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Připravil jsem se na válečný film, ale ono to nebylo jen o zabíjení a efektně natočených bojových scénách. Naopak to mělo hlubší myšlenku, kterou musí zachytit každý, kdo není úplně zabedněný. Možná mi trochu vadili ty řeči o všeobecné lásce, jako vytržené z nějakého filmu o Ježíšovi, ale nakonec, proč by takové snahy a filozofie nemohly existovat už dávno před Kristem. Také některé scény byly jaksi do očí bijící svou technickou nedokonalostí. Nicméně celkově hodnotím tento film se silným protiválečným poselstvím dost vysoko. ()

Reklama

kitano 

všechny recenze uživatele

HIstoricky velkofilm je zaner, ktory v poslednej dobe straca tvar. Kde su casy ked platnam vladli skovosty ako Ben-hur ci Spartakus. Hadam len famozny Gladiator nam opat ukazal silu a potencial, ktore v sebe tento zaner ukryva. Vlna filmov ktoru spustil (Troja, Alexander, Kralovstvo nebeske), ani zdaleka nedosahuje kvalit menovanych a sposobili to, ze ludia sa tohto zanru prejedli a jednotlive filmy sa zliali do jednoho velkeho gulasa, kde vitazi ten, kto ma viac vojakov v monstroznejsiu bojovu scenu. Ako skvelo som sa citil po dopozerani tohto filmu! A battle of Wits je historickyfilm s velkym F, klenot zanru ktory patri vobec k tym najlepsim ake boli kedy natocene. Od pribehu, cez herecke vykony, vypravu, kostymy, bojove sekvencie....vo vsetkom sa radi k absolutnej spicke. Pribeh je zasadeny do doby zjednotovania ciny, konkretnejsie opisuje snahu ubranit mesto pred prichadzajucou armadov. Napinavy pribeh nam predvadza posobivu obrannu strategiu hlavneho hrdinu Ge Li, ktory mesto nebrani k tomu, aby ho doviedol k vytazstvu ale aby zabranil prelievaniu krvi na obidvoch stranach. Neuveritelne putavo, dramaticky, energicky a emotivne rozvijany pribeh o nezmyselnosti vojny, ktory krasne vystihuje tento dialog z filmu -"Preco si ma nezabil? - Preco mi davas take hlupe otazky. Preco by mali ludia zabijat jeden druheho?". Tak plynulo, cisto a putavo rozpravany pribeh kde nic nieje len pre efekt a vsetko ma svoje miesto v pribehu, bez akychkolvek chyb ci zadrhelov, tak poctive a vysperkovane vo vsetkych smeroch.... to som uz dlho v tomto zanri nezazil. (10/10) ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Vojna rozumu a cti nie je veľkofilm typu Kráľovstvo nebeské, kde sa dve hodiny filozofuje a končí to monumentálnou bitkou. 100 tisíc bojovníkov to rozbehne hneď od začiatku a ich útok trvá niekoľko dní (možno dlhšie) a prinesie so sebou viaceré zvraty a nečakané úmrtia. Priznám sa, že po taktickej stránke bitky som sa dosť strácal, takže som bol viac nútený sa sústrediť na postavy a ich osudy. Tá hlavná na môj vkus filozofuje trochu polopaticky a ani sa potom nevidím, že je ostatným mužným veliteľom tak trochu na smiech, aj keď má pravdu. V jeho názoroch tkvie nadčasovosť a aktualizácia tohto historického filmu, v ktorom sa stále niečo deje. Akcia je rytmicky vyvážená počas celého filmu a na jeho konci dostáva tak obľúbený filmový pojem "hrdinstvo víťazov (alebo porazených)" poriadne na frak. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Válka rozumu a cti je monumentální historická fantasy natočená volně na motivy starých čínských legend. Jejím kladem je výpravnost a dobře zvládnuté davové válečné scény a v podstatě i na východoasijské poměry civilní herectví, které se většinou dokázalo odprostit od teatrálnosti, která mi tak vadila např. u Kurosawových samurajských eposů. Samozřejmě reálně vypadalo válčení ve starověké Číně jinak, tohle je spíš přehlídka některých válečných prvků ze středověké Číny a především Mongolska. Film nabízí heroickou hudbu, patetismus, sebeobětování, zradu, milostné motivy a intriky, zkrátka všechno, co člověk u podobné podívané očekává. Je poněkud užvaněný, což je handicap, protože ona dialogová a především filozofická stránka mi už tak nesedla. Ty představy bojovníka Ge Liho o lásce mezi lidmi a národy a všechny ušlechtilé řeči okolo, které jsou směsicí konfuciánských a budhistických filozofických názorů, mě neoslovují - po pravdě řečeno si myslím, že ty z dějinného hlediska lokální a krátkodobé mírové epizody mají na svědomí cyničtí pragmatici typu Metternicha než milovníci pravdy a lásky a instituce typu OSN. Celkový dojem: 80 %. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (3)

  • Snímek se skládá z 1531 záběrů, průměrná délka záběru je 5 sekund, nejkratší záběr trvá 0,3 sekundy a nejdelší pak 124,5 sekund. (Wisborg)
  • Ge Li (Andy Lau) a velitelka jezdectva Yi Yue (Fan Bingbing) jsou přistiženi při pozorování nepřátelského vojska v noci, ale hned v dalším záběru před vojáky utíkají za jasně slunečného dne. (JoranProvenzano)
  • Podkladem pro vznik filmového snímku se nestala jen velmi populární japonská historická novela 'Bokukō' ('Mohist Attack') japonského spisovatele a novelisty Ken'ichi Sakemi, ale rovněž úspěšná eponymní manga série, původně vycházející v době od roku 1992 do roku 1996, jejímž autorem je japonský manga spisovatel Hideki Mori ('Umizuru', 'Aozora Shot'). (Conspi)

Související novinky

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)

Reklama

Reklama