Reklama

Reklama

Válka rozumu a cti

  • Česko Souboj stratégů (více)

Obsahy(1)

370 let př. Kristem byla Čína rozdělena na sedm národů a několik dalších malých kmenů. Jeden z nich sídlí ve městě Liang. Velitel Xiang Yangzhong se svojí 100 tisícovou armádou má za úkol zahájit útok na Liang, který stojí v cestě do Jenu, a zabrat ho. Město by tomuto mohutnému útoku zcela jistě podlehlo a tak je jejich jedinou nadějí válečník Ge Li z Mo-Tsu kmenu jehož členové jsou proslulí obranými schopnostmi. Město, za pomoci Ge Liho odolává postupně jednomu útoku za druhým. Král města se však brzy začne obávat o své postavení a velitel Xiang ještě neřekl poslední slovo... (Siriuss)

(více)

Recenze (117)

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Válka rozumu a cti je chytrý filozofující historický válečný epos o nesmyslnosti války, který staví především na propracovaném příběhu s promyšlenými obrannými strategiemi a chytrými dialogy, než na akci a vypiplané choreografii soubojů. Poté, co Ke Li zachrání Liang před agresory, je obviněn z vyvolání vzpoury, protože je u lidu mnohem oblíbenější než tyranský vladař, kterému pomohl ubránit jeho říši. Po zdánlivém odražení útoku nepřátel se na povrch dostávají ryze politické zájmy a hranice mezi přítelem a nepřítelem, vítězstvím a prohou, válkou a mírem, dobrem a zlem se stává něčím relativním, abstraktním, pro každého znamenají něco jiného a může to být i naprostý opak toho, co si myslí ostatní. Motiovci hlásají, že pouze univerzalita dokáže zahladit rozepře, čehož by se dalo dosáhnout pouze sjednocením Číny, ale jak se Ke Li dozvěděl od jednoho otroka, kterému zachránil život, univerzální láska znemožňuje opravdu někoho milovat. Navíc, dá se tímto způsobem vůbec vládnout? ()

Looser 

všechny recenze uživatele

Ok pokus o historický velkofilm, každý takový pokus je dobrý, ale nesmí to chvílemi působit směšně a uměle. Bohužel přesně tak chvílemi film působí. Andy Lau vypadá líp jako gangster než jako mnich - stratég. Korunu všemu dávají vyloženě špatné digitální triky. I přesto celek není tak špatný, jde jen o to jak velké budete mít očekávání. ()

Reklama

Z0oMb3E 

všechny recenze uživatele

Do čínskych historických veľkofilmov som sa jednoducho zamiloval. No, ak sa Číňanom niekto hrabe do ich histórie v rámci koprodukcie nevznikne z toho dokonalý film, ako to bol Chi bi (Krvavé pobrežie). Muk gong má tak isto obrovskú a precízne prepracovanú výpravu, ktorú mali určite na starosti Číňania. Naneštastie si tu však museli dopomáhať aj počítačovými trikmi, ktoré sú zvládnuté na podpriemernej úrovni, dokonca fušerstva. Celý film sa mi zdá nejak neucelene zostrihaný a nevyžaruje z neho taká majestátnosť, ako u ostatných čínskych veľkofilmov. Toto všetko mu uberá na hodnotení. Bojových scén priamo z bojiska, či dobývania mesta je pomenej, ale viac sa tu dáva dôraz na stratégiu a plánovanie. Bolo by nespravodlivé voči Chin bi udeliť mu plný počet, i keď je nádherný zážitok sledovať aj tento snímok. Neostáva mi nič iné len mu pár percent z dokonalosti ubrať. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

HIstoricky velkofilm je zaner, ktory v poslednej dobe straca tvar. Kde su casy ked platnam vladli skovosty ako Ben-hur ci Spartakus. Hadam len famozny Gladiator nam opat ukazal silu a potencial, ktore v sebe tento zaner ukryva. Vlna filmov ktoru spustil (Troja, Alexander, Kralovstvo nebeske), ani zdaleka nedosahuje kvalit menovanych a sposobili to, ze ludia sa tohto zanru prejedli a jednotlive filmy sa zliali do jednoho velkeho gulasa, kde vitazi ten, kto ma viac vojakov v monstroznejsiu bojovu scenu. Ako skvelo som sa citil po dopozerani tohto filmu! A battle of Wits je historickyfilm s velkym F, klenot zanru ktory patri vobec k tym najlepsim ake boli kedy natocene. Od pribehu, cez herecke vykony, vypravu, kostymy, bojove sekvencie....vo vsetkom sa radi k absolutnej spicke. Pribeh je zasadeny do doby zjednotovania ciny, konkretnejsie opisuje snahu ubranit mesto pred prichadzajucou armadov. Napinavy pribeh nam predvadza posobivu obrannu strategiu hlavneho hrdinu Ge Li, ktory mesto nebrani k tomu, aby ho doviedol k vytazstvu ale aby zabranil prelievaniu krvi na obidvoch stranach. Neuveritelne putavo, dramaticky, energicky a emotivne rozvijany pribeh o nezmyselnosti vojny, ktory krasne vystihuje tento dialog z filmu -"Preco si ma nezabil? - Preco mi davas take hlupe otazky. Preco by mali ludia zabijat jeden druheho?". Tak plynulo, cisto a putavo rozpravany pribeh kde nic nieje len pre efekt a vsetko ma svoje miesto v pribehu, bez akychkolvek chyb ci zadrhelov, tak poctive a vysperkovane vo vsetkych smeroch.... to som uz dlho v tomto zanri nezazil. (10/10) ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

80 % - Výtečná práce. Čekal jsem spíš nějaké béčko, druhou ligu vedle Hrdiny, Klanu létajících dýk či Tygra a draka, ale vtáhlo mě to a oslovilo. Výborný Andy Lau, skvělý scénář, výprava a kostýmy. Vůbec nevadí, že se to celé motá kolem jedné pevnosti (města). Žádná slepenina tradičních klišé včetně zdařilého závěru, který mě opravdu překvapil, že tvůrci našli odvahu nejít cestou očekávaného klišé. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (3)

  • Snímek se skládá z 1531 záběrů, průměrná délka záběru je 5 sekund, nejkratší záběr trvá 0,3 sekundy a nejdelší pak 124,5 sekund. (Wisborg)
  • Podkladem pro vznik filmového snímku se nestala jen velmi populární japonská historická novela 'Bokukō' ('Mohist Attack') japonského spisovatele a novelisty Ken'ichi Sakemi, ale rovněž úspěšná eponymní manga série, původně vycházející v době od roku 1992 do roku 1996, jejímž autorem je japonský manga spisovatel Hideki Mori ('Umizuru', 'Aozora Shot'). (Conspi)
  • Ge Li (Andy Lau) a velitelka jezdectva Yi Yue (Fan Bingbing) jsou přistiženi při pozorování nepřátelského vojska v noci, ale hned v dalším záběru před vojáky utíkají za jasně slunečného dne. (JoranProvenzano)

Související novinky

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)

Reklama

Reklama