Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Seriál Hříšní lidé Města pražského, který již desítky let těší televizní diváky, zrodil novou dramatickou postavu – pana radu Vacátka. Postavu, která se ve skvělém podání Jaroslava Marvana stala nesmírně populární. Také dnešní příběh vám znovu připomene jeho věčný souboj s pražskou galérkou... Je Štědrý den roku 1928. Rada Vacátko (J. Marvan) si chce ve svém rajónu uklidit a prověřuje všechny možné pachatele. Nakonec se soustředí na kasaře Nováka (V. Brodský), který je v podmínce a další rozsudek by tvrdě dolehl i na jeho rodinu. Má v péči malého syna, žena mu právě utekla. Ale pan rada zná kasařskou pověru, která praví, že na Štědrý večer se dají všechny pokladny světa otevřít, a to třeba i jen paklíčem, a jde si Nováka okouknout. Doma je jen jeho malý synek, který se těší na Ježíška, otec odešel pro tradiční rybu do hospody. A tak Vacátko schová kasaři jeho „nádobíčko“ a Štědrý večer stráví s kasařem a jeho synkem, aby zabránil nejhoršímu… (Česká televize)

(více)

Recenze (75)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Pěkná atmosféra Vánoc, Štědrého dne z doby dávno minulé...První republika, chudoba obyčejných lidí, radost z prostých dárků, chudě ozdobený stromeček....má to své kouzlo. K tomu všemu jest naservírovaná příjemná zápletka, kde nejde o nic závažného...Vynikající Jaroslav Marvan a Vl. Brodský. Příjemná podívaná. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Vánoční návrat pana rady Vacátka a taková malá vzpomínka na velmi povedený seriál. Dle toho, že se tu objevuje i detektiv Mrázek, lze usoudit, že dějově je příběh zasazen do období ještě před jeho odchodem do důchodu. O detektivku se však tentokrát nejedná. Pan Rada Vacátko velmi dobře zná nepsanou kasařskou tradici a tak se jde sám na vlastní oči přesvědčit že je vše v pořádku. I narazí na jednoho, avšak majícího malého synka a tak se se svoji noblesou a přísností postará o to, aby vánoce byli takové jaké mají být. Na filmu je velmi patrná televizní optika, která způsobuje ztrátu původní atmosféry. I tak je tento příběh mimo seriál velmi potěšující ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

V těžkém televizním looku se policejní rada Vacátko loučí nijakým případem, spíše jen příjemným posezením u kasaře Nováka, který měl v plánu na Štědrý den v plánu jiné věci, než si povídat s panem radou, poslouchat jeho pohádku o kasaři, kterou povídá jeho synovi a sedět doma. Milé, ale ničím ohromující rozloučení s radou Vacátkem. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Komorní vánoční příběh, který mi nostalgickou atmosférou připomíná ty staré vánoční americké filmy, které pouští v televizi v novým filmech. Vždy jsem si říkal, že my něco takového nemáme a přece máme, a to vánočního Marvana alias Vacátka. Pro mě je to vůbec první seznámení s tímto radou, a tak nevím, zda to fakt byl takový lidumil anebo ne. Rozhodně mi přišlo divné, že šel Brodského zachránit před tím, aby nekradl, ačkoliv sám věděl přesně, že to udělá. Vždyť by měl přece tu pomyslnou čárečku, že chytil zloděje. [1642. hodnocení, 61. komentář, 72%] ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

S radou Vacátkem se rozloučíme pěkným vánočním dílem, ze kterého ta atmosféra přímo sálala. Jasně, žádný zajímavý mord v něm řešit nebudeme, dokonce se budeme muset obejít i bez poloviny slavné mordparty (Bouše a Brůžek), Filipovský coby Mrázek se tam objeví jen na chvíli, ale o tom to nebylo. Tady šlo o morální poselství, vánoční atmosféru a promluvu do duše kasaři Brodskému. Uteklo to jak voda a je obrovská škoda, že pan Marvan se už k této roli bohužel vrátit nemohl. Do dvou let odešel navždy… ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Pro nářadí k vyloupení pokladen se používá v příběhu slovo „vercajk“, které pochází z německého slova „werkzeug“, tedy „nástroje“.  Další pojmenování kasařského nářadíčka je „Chrom Nickel Stahl“. Jedná se o materiály, ze kterých bylo nářadí zhotoveno, tedy chrom, nikl a ocel, navíc slovo „stahle“ je zaměnitelné se slovem „stehlen“, což znamená „(u)krást“. (sator)
  • Točilo se v Praze na Malé Straně a Maltézském náměstí. (sator)
  • I když jde o samostatnou epizodu seriálu Hříšní lidé města pražského (od r. 1968), tak se zde neobjevují detektivové Bouše a Brůžek, kteří se objevují i v navazujích čtyřech celovečerních filmech. Jsou pouze zmíněni na začátku epizody. (charlee.dog)

Reklama

Reklama