Vlkodav z kmene Šedých psů

• Česko Vlkodav z rodu Šedých psů (více)
všechny plakáty

Vesnice Šedých psů byla pobita temným přisluhovačem Zhadobou, jenž se snažil vzkřísit bohyni Morannu. Ten den měli všichni Šedí psi zemřít, jeden však přežil - syn statného kováře Mezhamira. Ten je prodán do otroctví, aby nadosmrti pracoval v diamantových dolech. Osudem otroka je v dolech zemřít. Chlapec vyroste, přijme jméno Vlkodav a vymaní se z područí otrokářů vybojováním své svobody. Vlkodav započne svou pouť, při které jako první otrok hodlá změnit svůj osud a pomstít vyhlazení své rodiny. (oficiální text distributora)

sniper18

Je to dosť dobrý historický fantasy film z ruskej produkcie. Má celkom dobrý príbeh o bojovníkovi, synovi kováča, ktorý v detstve prišiel o oboch rodičov, keď jeho dedinu prepadla a vyvraždila skupina zabijakov, pričom iba chlapcovi sa podarilo prežiť. V dospelosti túži nájsť toho, kto má jeho rodičov na svedomí a na cestách sa dostane až do temného mesta, ktoré postihla kliatba a tu prijme úlohu spolu s družinou sprevádzať princeznú k jej budúcemu manželovi. No stále sa čoraz viac približuje aj k svojmu úhlavnému nepriateľovi, ktorý ale nie je skutočný človek a má v pláne oživiť starodávnu bohyňu. Spracovanie je na tom dobre, po vydarenom úvode, ktorý síce je prevzatý z Barbara Conana, no aj tak ma bavil ma ale sklamal rýchly skok v čase, očakával som zobrazenie dlhšieho časového úseku, ktorý by aspoň naznačil život v otroctve hlavnej postavy, jeho vypracovanie na bojovníka a podobne, čo sa nestalo, miesto toho sa už v nasledujúcom úseku hlavný hrdina mstí jednému z dvojice úhlavných nepriateľov, ale ani toto nie je zlé a aj potom sa na to dá pozerať, aj keď sa nejedná o nič výnimočné, pretože dlhší čas tomu chýba dynamika a nevie sa to výraznejšie pohnúť z miesta. Ale aj toto sa našťastie zmení a keď už družina s hlavným hrdinom a princeznou vyrazí na cestu, už si ma to získalo a hlavne je to väčšinu času čím ďalej lepšie, nájde sa tu viacero výborných scén, alebo zaujímavo podaných situácií a aj keď ten úplný záver mi až tak dobre nesadol, mám z toho dobré pocity. Akcie je tu pomerne dosť a väčšina síce nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Súboje na meče mi prišli len čisto priemerné a to po všetkých stránkach, takže svoj účel to v tomto žánri splní, no nie je to nič, čo by mohlo výraznejšie zaujať. Ale chválim výbornú scénu s hmlou, tá sa vydarila. Oceňujem, že žáner fantasy je tu ideálne podaný, celkovo nemusím, keď je cítiť z každého záberu s množstvom kúziel, tvorov a podobne, aj tu sa nájde dostatočné množstvo fantasy prvkov, ale nie je to zbytočné prehnané a je to správne dávkované, takže s tým nemám väčší problém. Herecké obsadenie je na tom dobre, hlavný hrdina síce mohol byť zvolený aj o trochu lepšie, ale aj tento ma bavil, k tomu výborná Oksana Akinšina v úlohe princeznej, tá si ma získala a viacero slušných vedľajších postáv, len hlavný záporák mohol byť ešte o niečo lepší. Réžia a technická stránka sú vydarené, kvalitný vizuál, slušné triky, veľmi dobré prostredie a výprava, už by to chcelo doladiť len pár detailov, ako napríklad strih v súbojoch. A poteší aj celkom dobréá hudba. Žáner fantasy v americkom prevedení moc nemusím, aj tie najslávnejšie filmy mi väčšinou prídu len prinajlepšom priemerné, ale aj napriek tomu, že aj tu je stále plno vecí, ktoré by sa dali vylepšiť, nebudem si zbytočne sťažovať, tento ruský predstaviť žánru sa mi páčil. 74% ()

Kordus

Kompilát všech možných fantasy filmů, Barbarem Conanem počínaje a Pánem prstenů konče. Naštěstí si z nich bere hlavně to dobré a tak nebýt předigitalizovaného závěru, bylo by tu sice zcela neoriginální, ale přesto asi nejlepší hardcore fantasy za posledních pár let. A ruština tomuhle žánru opravdu sedí. ()

Mi Nü-Chai

Škoda umělého natahování a hlavně té asi poslední půlhodiny, kde se to deus ex machina jen hemžilo, nebýt toho, dávaly by se mi ty 4* s čistším svědomím. Na druhou stranu oceňuji originální podobu antagonisty, hudbu, celkově příjemnou atmosféru (jasně, je to veskrze naivní až hrůza, ale s tím jsem počítala) a zejména toho überroztomilého kaloně. Čumáček všech čumáčků, asi chci tohle zvířátko plyšové. ()

Cervenak

Pre mňa osobne príjemné prekvapenie. Za 10 miliónov dolárov (tržby: 20 miliónov) Rusi ponúkajú dospelú heroic fantasy plnú solídne natočených súbojov a veľmi dobrých digitálnych efektov (ten netopier je vážne počítačový?!). Všetko je farebne prefiltrované, takže film má miestami takmer "prsteňovskú" atmosféru. Vadili mi neurčité "xenovské" kostýmy a zle prilepené parochne, ale na druhej strane aj tieto veci posilnili ten špinavý, zablatený, krvou postriekaný vizuál. Po príbehovej stránke nejde o žiadne prevratné veľdielo (hlavne úvod je čistá kópia Barbara Conana), "prekvapivé" zraty su zúfalo predvídateľné, ale má to rýchle tempo, charizmatického hlavného geroja a hlavne je to také... naše. Nielen kvôli slovenským exteriérom, ale hlavne Morenou, Perúnom a ďalšími slovanskými prvkami. Objektívne by si to asi zaslúžilo iba 3*, ale ako milovník a autor slovanskej fantasy musím tomuto počinu trochu neférovo nadržiavať. ;-) Okrem toho: je to asi stokrát lepšie ako poľský Zaklínač. ()

Disk

Jsem mile překvapen, že i ve východní Evropě vznikne velmi dobrý fantasy film. Něco tak výtečného vzniká jednou za uherský rok, ale tímto počinem Rusové prokázali, že mají na to konkurovat fantasy z Hollywoodu, obzvlášť v dnešní době, kdy Američani chrlí fantasy s malými dětmi. Vlkodav je správně epický a osudový, má velmi dobrou technickou stránku (kamera, hudba, triky). Herci jsou přesně typově vybráni. Snad jen ta CGI exhibice na konci mi přišla zbytečná, ale to jedna z mála věcí (šablonový scénář), které by se daly vyčíst. Jo a díky za krvavé záběry. ()

• Exteriéry byly kompletně natáčeny na Slovensku. (Arakasi)
  • K tomuto filmu existuje i PC hra, jmenuje se „Requital“. (jackie7)
  • Vlkodav z kmene šedých psů je uváděn jako druhý nejdražší post-sovětský ruský film. Oficiálně se mluví o rozpočtu 10 milionů dolarů, některé zdroje však tvrdí, že uvedená částka je pouze polovinou skutečného rozpočtu. (Rodriguez)