Reklama

Reklama

Lov papírových draků patří k nejoblíbenějším hrám afghánských dětí. Dvěma z nich, nerozlučným kamarádům Hassanovi a Amirovi, ale osudově změnil život, když jejich přátelství rozbil na padrť. Tak začíná příběh, který spisovatel Khaled Hosseini vydal ve stejnojmenné knížce, jež se v roce 1995 stala třetím nejprodávanějším titulem na americkém trhu a dojala milióny čtenářů.

Afghánská metropole Kábul, sedmdesátá léta. Malý Hassan se svým tátou slouží u Amirova otce. Přes třídní rozdíly jsou oba stejně staří kluci velkými přáteli. Pak ale Amir Hassana zradí. Amirovy výčitky svědomí spolu s invazí sovětských vojsk do země oba chlapce navždy rozdělí. Zatímco Hassan zůstává v Afghánistánu, Amir s otcem utíká přes Pákistán do Spojených států, aby tu uskutečnili svůj americký sen. O pár let později je z Amira spisovatel, kterému právě vyšla první knížka. Oženil se s krásnou krajankou Sorayou, pochoval otce a absolvoval telefonát, který změnil jeho život. Z rodného Afghánistánu zavolal po letech starý rodinný přítel a nabídnul mu vykoupení za dávné selhání. Amir se musí vrátit do země, teď ovládané Talibanem, a odvézt z ní malého syna přítele, kterého kdysi tak strašně zklamal. Pro mladíka vychovaného západní civilizací je i tohle hodně těžký úkol. Až na místě ale Amir zjistí, že aby ho mohl splnit, bude muset překonat sám sebe...

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. „Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit,“ říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (262)

swamp 

všechny recenze uživatele

První - vzpomínková - část mě naprosto odzbrojila, velmi mi připomínala filmy jako La Mala educación od Almodóvara či Barratierovy Les Choristes.. Naprosto přirozené herecké výkony dětí, krásné záběry z pouštění draků, emotivně vypjaté situace..skoro až k neuvěření, kam se film následně odvíjí.. Následná část mi totiž přijde až moc americká, trapný falešný plnovous, záchrana synovce ze spárů Talibanu..to vše mi přijde trochu přehnané, přesto jsem byl dojat a můžu jen doporučit. ()

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

O Lovci draků jsem před shlédnutím filmu nikdy neslyšela, náhodou jsem si ho skopírovala z přítelova disku v domnění, že se večer podívám na rozmáchlou fantasy. Tak díky bohu, Eragon to nakonec nebyl, dostalo se mi jednoho z nejlepších filmových zážitků za poslední dobu vůbec. Neskutečně citlivý a smutný příběh, který musí dojmout snad každého mrzouta. Navíc dost poučná část historie o ruském napadení Afgánistánu. 90% ()

Reklama

Sofia 

všechny recenze uživatele

Ojedinělý příběh o krásném i krutém přátelství, o vině a výčitkách svědomí, o brutalitách, které se někde na světě opravdu dějí..."I dream that my son will grow up to be a good person, a free person. I dream that someday you will return to revisit the land of our childhood. I dream that flowers will bloom in the streets again... and kites will fly in the skies!" Tato slova mě ve filmu dohnala k slzám, přesto jako znalkyně knižní předlohy nemůžu dát plné hodnocení - vynechání některých klíčových scén, občas příliš pomalé tempo...Pozitivně hodnotím výběr herců (hlavně chlapce, který hrál malého Hassana) a soundtrack. Škoda, že se film nedočkal i jiných Oscarových nominací, než jen za hudbu. Srovnání film/knížka (Khaled Hosseini) – 3/7 – i když se Marc Forster snažil, plnou sílu tohoto drsného příběhu se mu na plátno převést nepodařilo. ()

Hakha 

všechny recenze uživatele

Tento film rozděluji na tři rozdílné sekvence, jež první je parádní, kde souboj s draky je parádně natočený a také výborně odvýprávěný vztah dvou chlapců, který nakonec vyústí na zajímavý a citlivý příběh. Navnaděn silným začátkem přichází druhá část, která je sice kvalitně natočená, ale dost protahaná, dalo se určitě několik minut zkrátit, jelikož jsem usínal a přál si konce, ale pak přichází závěrečná třetina, kde přichází morální zlom hlavního hrdiny a do závěrečného konce je to sympatická a také i napínavá podívaná, která je příjemně zakončena. Sice po skončení filmu jsem si říkal, že snímek má kolísavou kvalitu, ale naštěstí Lovec draků má mnoho silných momentů, výbornou hudbu a vzručného režiséra a tak tento film dostává ode mne 4 hvězdičkové hodnocení… ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Když jsem poprvé viděla trailer na tento snímek, ihned jsem si říkala "to bude zase další americká politická agitka s nánosem slzopudného patosu..." O to příjemnější bylo moje překvapení, když jsem si uvědomila, že se dívám na docela realistický a civilní film, který své myšlenky nikomu necpe, ale nechá na divákově vlastním posouzení, zda jsou všichni muslimové teroristi s plnovousem a kalašnikovem...Kapitola sama pro sebe jsou dětští představitelé - to, co předvádí na plátně, mi vyrazilo dech - režisér Marc Forster zvládl práci s herci na jedničku. Jedno z nejlepších překvapení roku. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (9)

  • Do kin byl snímek distribuován pod krycím jménem "Playground Bully" kvůli obavám z předčasného uniknutí pirátské kopie, což by mohlo ohrozit bezpečí chlapců. (DaViD´82)
  • Afganské ministerstvo kultúry zakázalo distribúciu filmu do kín aj na DVD, ako dôvod uviedlo podnecovanie rasového násilia v krajine. (sWONDER)
  • Ve většině scén, ve kterých děti ovládají papírové draky ve vzduchu, tahají za provázky, na kterých však byly připoutány pouťové balónky. Ty byly draky digitálně nahrazeny až při post-produkci snímku. (DaViD´82)

Související novinky

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (více)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (více)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (více)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (více)

Reklama

Reklama