Reklama

Reklama

Lov papírových draků patří k nejoblíbenějším hrám afghánských dětí. Dvěma z nich, nerozlučným kamarádům Hassanovi a Amirovi, ale osudově změnil život, když jejich přátelství rozbil na padrť. Tak začíná příběh, který spisovatel Khaled Hosseini vydal ve stejnojmenné knížce, jež se v roce 1995 stala třetím nejprodávanějším titulem na americkém trhu a dojala milióny čtenářů.

Afghánská metropole Kábul, sedmdesátá léta. Malý Hassan se svým tátou slouží u Amirova otce. Přes třídní rozdíly jsou oba stejně staří kluci velkými přáteli. Pak ale Amir Hassana zradí. Amirovy výčitky svědomí spolu s invazí sovětských vojsk do země oba chlapce navždy rozdělí. Zatímco Hassan zůstává v Afghánistánu, Amir s otcem utíká přes Pákistán do Spojených států, aby tu uskutečnili svůj americký sen. O pár let později je z Amira spisovatel, kterému právě vyšla první knížka. Oženil se s krásnou krajankou Sorayou, pochoval otce a absolvoval telefonát, který změnil jeho život. Z rodného Afghánistánu zavolal po letech starý rodinný přítel a nabídnul mu vykoupení za dávné selhání. Amir se musí vrátit do země, teď ovládané Talibanem, a odvézt z ní malého syna přítele, kterého kdysi tak strašně zklamal. Pro mladíka vychovaného západní civilizací je i tohle hodně těžký úkol. Až na místě ale Amir zjistí, že aby ho mohl splnit, bude muset překonat sám sebe...

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. „Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit,“ říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (263)

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Milostná báseň adresovaná detstvu, snom, ľuďom a tradíciám blízkeho východu, konfrontovaná s tvrdou a neprikrášlenou realitou. S Marcom Forsterom mám problém, pretože jeho filmy sa pohybujú v rozličných sférach, druhoch príbehu a pre mňa aj kvalitatívnej úrovni. Prosto dokáže točiť solídne blockbustery, gýčový Hollywood, podivné zlátaniny i očarujúce príbehy, z ktorých dostane maximum emócií a hereckých výkonov. Majster šarkanov je niekde medzi otravne agitujúcim Plesom príšer a exceletným Hľadaním Krajiny-Nekrajiny. A našťastie má k druhému spomínanému bližšie, než sa zdá. Rozloženie do niekoľkých období, resp. pomyselných kapitol Amirovho života pravdepodobne vychádza zo štruktúry knihy, no i tak oceňujem lemovanie historickými udalosťami, nepríliš skratkovité pojatie a zaujímavé zobrazenie meniacej sa spoločnosti v stále pokročilejšom štádiu rozkladu, vinou vonkajších aj vnútorných vplyvov. Je zvláštne, že mi film vôbec neprišiel natoľko sentimentálny, akoby sa mohlo zdať už zo samotného obsahu (že to dojalo milióny čitateľov ešte o kvalite nesvedčí, viz. prípad Twilight) a načrtnutého príbehu; skôr mi prišiel pomerne triezvy a realistický s jedinou výnimkou. Medzi riadkami sa totiž dozvedáme, že Amerika je útočiskom, miestom, kde nás čaká lepší život a kde sa nám splnia naše sny, čo ostro kontrastuje s o "zlými Afgáncami, komunistami a Talibanom". Nech už je to akokoľvek pravdivý príbeh, tieto veci filmárom nezožeriem. Inak nemám problém a nebyť toho, možno by som šiel vyššie, už len preto, ako skvele je ten film natočený. 80% ()

Othello 

všechny recenze uživatele

S chutí bych film odpálkoval jako Oskary somrující etnickou warm-heartovou gay krasojízdu, kdybych před měsícem neposlouchal historky známého, který strávil rok v Afgánistánu. A proto ocenim film, kde se nejen vysvětluje proč je ze země pustá suchá žlutá pustina a národní zábava je pět hodin sedět a dívat se před sebe, ale zejména se věnuje odkazu kdysi hrdého národa, aniž by si s jeho specifiky vytíral prdel a přizpůsoboval je západnímu vnímání. ()

Reklama

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Lovec drakov je asi jediný film od Forstera ktorému je naozaj čo vytknúť a to zamrzí. Forster ktorý budoval filmy na svojich postavách s tým že dokonale rozumie ich trápeniu a všetko nasníma uveriteľne a pôsobivo že jeho filmy boli zárukou niečoho neobyčajného. Lenže v tomto prípade mu zostal len pôsobivo natočený film , ktorý približuje události v afganistane v určitom časovom úsekou od- do a poskytuje nám detailný pohľad na život v krajine a spoločenskú alebo politickú situáciu ale emotívne vás to nechá chladným a to ma zamrzelo. film aj keď sleduje dekády hlavného hrdinu v troch častiach - keď je malý - ktorá je neskutočne pekná a ktorej súboj drakov mi ešte dlho zostane v pamäti, potom americká - ktorá sa sústreduje na moslimov v amerike a tiež o tom ako ich amerika prijala sršia humorom Amirovho otca - FUCKING RUSSIA!!" a posledná záchrana svojho synovca - kde samotné zverstvá sú podávané bez servítky - ukameňovanie ženy. Lenže potom príde útek a sentimentálny koniec , ktorý narušil aj štruktúru horšie to už nebude, lenže ten sa mohol honosiť aspoň silnými postavami ktorý túto chybu v scenári uhrali takže nepôsobila tak okato. V tomto prípade hádže hlupučký a neuveriteľné rozprávkový scénar ktorý má vypovedať o skutočnom boji, priateľstve a podobných veciach konáre Forsterovi pod nohy a je to na ňom vidieť. Síce zostal stále svoj ale už to nie je ono. Dúfam že Bond bude lepší aj keď mierne obavy tam sú - Forster a komerčný akčnák na ktorý všetci dychtivo očakávajú?? no neviem neviem. Drž sa Marc. Inak najslabší film z jeho filmografie ()

Legas 

všechny recenze uživatele

Váhám, zda hodnotit film jako takový, film jako adaptaci vynikající knihy, nebo jen knihu samotnou. Marc Forster natočil tu nejvěrnější adaptaci, se kterou jsem měl kdy tu čest. Nejenže v podstatě vůbec nic nevynechal, ba dokonce nic nepozměnil k obrazu svému. I herci jsou velice pečlivě vybraní a nemáte problém, že jste si při četbě představovali něco jinak. Akorát souboje draků - ty natočil Forster několikrát lépe, než funguje moje fantazie. Tak právě netuším, proč mám ten pocit, že celý příběh funguje v knižní podobě o něco málo lépe. Pokládám tedy otázku, zda je doslovná knižní adaptace tím nejlepším řešením pro převod psaného slova na filmové plátno? Nebo jde prostě jen o nepopiratelný fakt, že kniha a její způsob vyprávění funguje trochu jinak, než filmové médium? Kdyby jste se mě ale zeptali, co bych já udělal jinak, nebo co přesně mi vadilo, asi bych vám nedokázal odpovědět. Sice jsem celý příběh prožil stejně intenzivně, jako při četbě, ale NĚCO jsem přeci jen postrádal, což se mi třeba u Pána Prstenů nestalo. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ťalo mě to do srdce, ťalo a to hodně silně. Z pouštění draků byla cítit ohromná radost se života. Kábul sedmdesátých let byl ukázan ve své plné kráse naprosto věrně, to byly prostě nádherný záběry co dokázaly společně ze záběry na nebe plné plachtících papírových draků pohladit moji duši. Tvrdý osud Afganistánu nemohl být apoliticky lépe natočen. Za tohle obzvlášť velké díky. Afgánské tradice jsou zde zachyceny velmi přesně a chytají za srdce stejně jako osud obyčejných afgánských mužů a zejména žen / kamenování na stadionu / za vlády talibů. Největší síla příběhu je však ukryta v srdci hlavního hrdiny. Na závěr mě to prostě nedá a musím zareagovat na ten gejzír hoven od uživatele Freemind. O čem asi sní kluci po celým světě ?? O hrdinech !! A nesnili jsme snad o Sedmi statečných i my za komoušů ? Řešili jsme snad jako děti v jaké zemi byl film natočen ? Navíc v Kábulských kinech byly v té době US westerny velmi populární. Ford mustang - Freeminde, stačí si zjistit něco o Kábulu před sovětskou invazí, zkus třeba dobové fotografie. Můj kamarád byl v rámci organizace SOS Člověk v tísni přes rok právě v Kábulu, pomáhal tamním lidem a tenhle snímek mě doporučil právě pro jeho věrnost v zachycení afgánských tradic a realit z dob minulých i současných. A co ty milej Freeminde, kde si byl ty? U sebe na gauči ? V hospodě u piva ? Tohle nemůžu vědět, ale jedno vím jistě o Afganistánu a lidech v něm víš úplný hovno. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (9)

  • Do kin byl snímek distribuován pod krycím jménem "Playground Bully" kvůli obavám z předčasného uniknutí pirátské kopie, což by mohlo ohrozit bezpečí chlapců. (DaViD´82)
  • Afganské ministerstvo kultúry zakázalo distribúciu filmu do kín aj na DVD, ako dôvod uviedlo podnecovanie rasového násilia v krajine. (sWONDER)

Související novinky

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (více)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (více)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (více)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (více)

Reklama

Reklama