Reklama

Reklama

Torchwood

(seriál)
Ukázka z filmu
Velká Británie, (2006–2011), 35 h 2 min (Minutáž: 47–60 min)

Hrají:

John Barrowman, Eve Myles, Gareth David-Lloyd, Burn Gorman, Naoko Mori, Kai Owen, Tom Price, Olivia Hallinan, James Marsters, Mekhi Phifer, Alexa Havins (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(41)

Obsahy(1)

Torchwood. Mimo dohled vlády, více než policie. Vyhledává na Zemi mimozemský život, vyzbrojuje lidstvo pro budoucnost. Ve 21. století se vše změní... a na to se musíte připravit. Torchwood Institute je tajná organizace pod záštitou OSN. Založila jej královna Victorie již v roce 1879 a rozhodla se vytvořit úřad pro výzkum technologií, dokumentování a boj s nepřátelskými mimozemšťany. Děj seriálu se odehrává na základně Torchwood Three ve městě Cadriff ve Velké Británii a jedině zde ze všech čtyř základen Torchwood se monitoruje tzv. "díra v čase a prostoru". Třetí Torchwood vede pět lidí, jejichž vedoucím skupiny je kapitán Jack Harkness, o kterém se dozvídáme velice málo informací. Zůstává tedy zdrojem tajemství, na které se pomalu snaží přijít nová členka skupiny, bývalá policistka Gwen Cooperová. (A.L.E.S.)

(více)

Videa (3)

Ukázka z filmu

Recenze (158)

Tom Riddle 

všechny recenze uživatele

Před nějakými zhruba patnácti lety se ve Velké Británii vyloupnul na svět další scénáristický talent. Russell T. Davies přišel se svojí show Queer as Folk, ve které vyprávěl o partičce britských gayů a jejich láskách, rozchodech a vůbec životech. Seriál si našel svoje publikum, ba dokonce kult, nejen pro svůj obsah, ale i pro svůj vynikající scénář. Žel bohu právě pro ten obsah byl ten kult přinejlepším... Desetiprocentní (4 procenta? puh-leeze...). Až pár let poté dostal příležitost se ukázat všem, když přivedl zpátky k životu Doctora Who, britskou klasiku o Pánovi času a jeho společnici. Už tam krásně míchal sci-fi a špetku vztahů s typickým humorem. Zároveň tam vytvořil postavu Kapitána Jacka Harknesse (famózní John Barrowman), který se mezi diváky stal ohromně populárním, a už jen krůček chyběl ke splnění snu. Nesmrtelný kapitán Harkness dostal vlastní spinoff, kde se stal hlavou eponymní organizace, která pod záštitou koruny bojuje s nadpřirozenými silami. Teprve v tomhle seriálu si Russell T. Davies přišel na svoje a očividně tu realizuje svoje nejdivočejší sny. Zatímco Doctor Who je relativně mírný až rodinný, v Torchwoodu není žádná fantazie tabu, z Jacka Harknesse se stal regulérní love machine, charisma z něj fakt stříká na všechny strany, a ojede prakticky kohokoli, kdo mu přijde do cesty, chlap nebo ženská, co na tom záleží. Aby to nevypadalo, že Torchwood je jen nekontrolovaný chaos sexu a krve, dostal Jack do party několik výborných charakterů. Zákonitě ho musela vyvážit silná ženská, kterou je tady enormně sympatická Gwen Cooper (Eve Myles), která ho občas musí trochu krotit a dát do latě. Roztomilý Ianto Jones (Gareth David - Lloyd) Jackovi zase hraje Alfréda (nebo Robina?...), samozřejmě nesmí chybět nabručený badass, tady tedy Dr. Owen Harper (Burn Gorman), a nakonec, ale nikdy ne poslední, expertka na techniku a udělátka Toshiko Sato (Naoko Mori), která za zdánlivým stereotypem tiché asijské krásky do počtu sem tam zaburácí nezvykle silným osobním příběhem. První dvě řady jsou víceméně epizodické a ty další zase příběhové, takže velice velice odlišné. Mně víc sedí třetí a čtvrtá, u vás to bude třeba úplně jinak, ale ve výsledku je to úplně jedno, pokud vás baví kvalitní sci-fi, buďto už Torchwood dávno znáte, nebo jste teď aspoň začali stahovat. ()

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Kapitán Jack Harkness (jestli je James Bond neodolatelný, co je potom Jack, který dokáže vyvolat *uf* odezvu i u čistě heterosexuálního mužeXD), jedna z nejoblíbenějších seriálových postav, v dospělejším, špinavějším a o poznání depresivnějším (přesto stále "stejně" dokonalém) spin-offu "Doctora Who". 1. série: 80%. Úvodní, seznamovací díl svým "vlažnějším" pojetím silně připomíná první epizodu nového "Doctora" ("Rose"), a stejně jako v případě "DW" přichází satisfakce hned s následujícím dílem. U mě však skutečná závislost propukla až po zhlédnutí "1x04 - Cyberwoman", která nejen popostrčila do popředí mého od té doby nejoblíbenějšího člena týmu, ale zároveň odhalila dosud neznámou, temnější stránku vždydokonalého Jacka Harknesse. A že je co odhalovat. 2. série: 95%. Nadupaný rozjezd ve velkém stylu (capt. John Hart rulez), celkový dojem pak ještě mnohem lepší než z předchozí série. Příběhy jsou silnější, vztahy hlubší, a ač nejsem příznivkyní seriálů točících se kolem soukromí hlavních postav, v případě Jacka s Iantoem, bych "krapet" detailnější sondu uvítala všema deseti.;-) Závěrečný díl krutý, ale skvělý. 3. série (Děti Země): 100%. Nemám slov. Seriálová dokonalost, která mi do slova a do písmene zlomila srdce, a která vystřelila Jacka na první místo nejdepresivnějších seriálových postav ever. 4. série (Miracle Day): první polovina 100%, druhá polovina 25%. Je to sice rouhání, ale chvíli (přesněji řečeno 5 epizod) jsem "MD" skutečně řadila do stejné kvalitativní roviny jako "CoE". Pak se ale z mrazivé a skvěle rozehrané zápletky stala jedna velká nedomyšlená fraška plná do očí bijících nesmyslů a jednání zcela out of characters. Pointa příběhu (Požehnání) + epizoda "Immortal Sins" (4x07) a děj od ní se odvíjející = epic, epic a ještě jednou epic FAIL. Oblíbené postavy: Ianto Jones (♥), capt. Jack Harkness (♥), capt. John Hart, Owen Harper, Toshiko Sato. ()

Reklama

Radiq 

všechny recenze uživatele

Příběhově sice trochu slabší, než Pán času, ale jinak dobře navazující na atmosféru a svět, ve kterým Doktor operuje. Oproti Pánovi má tohle navíc několik deviz: sem tam sprostou mluvu, sem tam docela krev a často přítomné sexuálno. Holt se v Torchwoodu dost šuká, neřeší se homosexualita ani jiné choutky. John Barrowman je navic sympaťák a ještě tam vyčnívá Burn Gorman... ostatní jsou takový bubáci, i když jim nakonec scénárista taky dal prostor. Eve Myles mě moc nezaujala... mezery v zubech mě prostě nerajcujou... Ale po první sérii celkem spokojenost... Druhá série mě už místama docela nudila. Ale zároveň mě bavilo se na to divat. Tenhle zajímavej rozpor se ve mě projevil tím, že odmítám svýšit nebo znížit hodnocení a kouknu se na třetí, zkrácenou sérku. Ta taky docela průměr, scénáristi nechali vychcípat další členy týmu, asi potřebujou obměňovat herce nebo co... No koukám na to teď už spíš jenom tak ze setrvačnosti... Tak ale čtvrtá série tomu dala znovu lesk a slávu. Je to totiž nejlepší série. Není to co epizoda, to jinej příběh, ale navazuje to na sebe, jak to bylo už i v třetí. Ale tohle má fakt vychytanej nápad a děj. Aneb co by se stalo, kdyby lidi přestali umírat. Jack se tady fakt teple rozjel, až by si to možná vyžádalo varování "Contains scenes of explicit homo sex", ale zároveň musim řict, že je to moje nejoblíbenější teplá postava vůbec. Taky se tam objeví další zajímavé postavy, jako třeba pedofilní vrah Bill Pullman (skvěle ztvárněnej) nebo agent CIA Rex (Mekhi Phifer) - bacha, není to komisař Rex, ani tyranosaurus rex - nebo sexy zrzka Jilly Kitzinger. Dokonce i manžel Gwen - Rhys mi začal být sympatickej, asi i shodil nějaky to kilo. Ale co se mi libilo fakt hodně, tak že se to odehrávalo globálně po celé zemi, ne jenom v tom Cardiffu. Prostě produkce asi pustila nějakou tu finanční částku, tak ned to jde vidět na zpracování. Tákže - spokojenost. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Torchwood jsem kdysi i nyní sledoval souběžně s Doktorem Who a opustil po 2. sériích. Nyní jsem se ale k seriálu vrátil a dokoukal ho. Torchwood je velice zvláštní seriál. Máme tu supertajnou jednotku, která v Cardiffu bojuje proti mimozemské hrozbě. A je všechno, jen ne co byste čekali od podobného námětu ze světa Doctor Who. První dvě série jsou epizodické, představí tým, kteří se chovají někdy šíleně amatérsky a je to banda magorů - o to lidštěji působí. Kapitána Jack Harkness je nesmrtelná postava z Doctora Who, naprosto jeden z nejlepších charakterů celého vesmíru a po desátém Doktorovi moje neoblíbenější postava. Totální bisexuální frajer, který nemá problém udělat gaye z normálního chlapa - a naprosto mu to věřím. Vedle něj je sympaticky obyčejná a chybující policistka Gwen Cooperová, uťápnutý úředník Ianto Jones, ještě uťápnutější a zamindrákovaná vědkyně Toshiko Sato a arogantní a uvnitř zlomený doktor Owen Harper. Davies dokazuje, že mu jde to, o čem si třeba Chibnall v novém Doktorovi může nechat jen zdát. Všechny vztahy, romance ať už hetero, bi nebo gay fungují na 100%, není to vynucené dobou, je to proto že to tam Davies chce a ví přesně jak, kolik a kde. První dvě série jsou jinak nevyrovnané. O velkoleposti (tehdejšího) Doktora si můžou nechat zdát, náměty jsou každý pes jiná ves a tak tu máme emoční ždímačky (Out of Time), čisté komedie (Something Borrowed), čisté horory (Countrycide), díly vztahové, psychologické, odlehčené, občas i tradiční sci-fi a najdou se i úlety do nadpřirozených pohádek (Small Worlds, From Out of the Rain). Nevyhneme se nečekným a bolestivým úmrtím i špatným koncům. 3. série je pětidílný masakr. Lidstvo navštíví mimozemšťani, kteří chtějí 10% lidských dětí, jinak vyhubí planetu virem. Doktor tu není aby to vyřešil, Torchwood bojuje marně a Davies ukazuje z lidstva to nejhorší. Zbabělé, zrádné, zkorumpované politiky a zoufalý boj lidí o své děti. Naprosto neskutečný nářez plný obětí a emocí. 4. série se pokouší o něco podobného. Na celé Zemi přestanou umírat lidé, Torchwood operuje víceméně z utajení a Davies zkoumá lékařské, vědecké, ekonomické i politické následky. A ukazuje čeho všeho jsou lidé schopní, zejména z táborů prostě mrazí. Je to napínavé, opět plné těžkých rozhodnutí a ztrá a díky spojení s USA plné zajímavých herců (Bill Pullman jako pedofil je neskutečný), leč na prostoru 10 dílů trošku moc roztahané a zbytečně natahované. Přesto si po dosledování říkám, jaká je škoda, že Davies nezůstal u Doktora, protože s Mofatem a poté s Chibnalem se jeho kreativita nedá srovnávat. ()

A.L.E.S. 

všechny recenze uživatele

Nejúžasnější záležitost, kterou jsem kdy viděl. Mám odvahu říci, že hodně často předčí i moje milované Krajní meze. Ale zde bych to spíše přirovnával k Aktům X. Každý díl mě něčím dostal. Zlatí Angličani. Je zde více než dost věcí, situací a scén, které nejsou u klasických sci-fi a hororů obvyklé a to je na tom to nejlepší. Je to zkrátka seriál, který se zvyklostem vymyká a v mnoha ohledech mě velice příjemně překvapil svou originalitou, nesčetněkrát mě dokonce zvednul ze židle. Samozřejmě mě předem uchvátila energická hudba Bena Fostera a Murraye Golda. Díl 1: Klasický začátek, jaký jsem trochu předpokládal. Připojit se k tajné skupině jako donašeč pizzy. Jak hlavní hrdinka nahradila labilní článek řetězu způsobem, který jsem nečekal. Hlavně se mi líbí, že tvůrci do příběhu zasadili i nadpřirozené schopnosti, jaké známe z pohádek, vedoucího skupiny, který se už teď ukáže jako podivín, u něhož si nemůžete být jistý vůbec ničím. Dále zázračná oživovací rukavice a supertajná základna. Zkrátka příchodem nového člena se vše změní, což je i skvělý začátek. Díl 2: První den v práci bývá pro každého těžký. Zvláště v instituci, kde je vaším nynějším úkolem zlikvidovat mimozemšťana převtěleného do dívky, který se živí hodně zvláštní potravou, kterou jsem netušil ani já, mužským libidem..., velice zajímavé. Taky se dozvíme trochu víc o tajemném kapitánovi. Díl 3: Na základně Torchwoodu se objeví hodně prapodivných přístrojů, jedním z nich je i hračka, která vás přenese do minulosti v místě, kde se zařízením stojíte. Ale nedivte se člověku, který se téhle věci chtěl zbavit. Někdy je lepší nevědět... Díl 4: Tady je důkaz, že láska je skutečně slepá. V tomto případě to vyústí i útokem na člena skupiny. Ani já bych nevěřil napůl člověku a napůl stroji. A není příliš dobré si zahrávat s důvěrou ostatních, natož před nimi něco tajit, i když tohle se odráží i ve skutečném životě. Úžasný byl ale boj za záchranu, konec byl pro mě velmi úchvatný a nečekaný. Díl 5: Každé dítě ve sci-fi filmu ze západu má své imaginární přátele a zde se o tom přesvědčí několik lidí, že je není radno podceňovat. Zprvu se vše zdálo, že to jsou jen milá neškodná stvoření, ale když někdo potřebuje svého vyvoleného, musí ustoupit i Torchwood. Zde mě překvapil výrazný obrat scénáře ke konci dílu. Tvůrci si ještě domysleli následky, a pak jsem vše pochopil. Díl 6: Tak kruté zacházení s hlavními hrdiny seriálu jsem ještě neviděl, s něčím podobným jsem se setkal u Kinga, myšlenky jsou dokonale propracované a tady bych povýšil i zvuk. Největším překvapením byl objev za polovinou epizody, když se tajemní a nechutní vetřelci konečně odhalili. Záchrana celé skupiny bravurním způsobem mi pak připomněla pár situací od Balea z Equilibria..., ale proč ne. Díl 7: Řekové nosí dárky, a jaké! Přístroj, který čte lidem myšlenky. V tu chvíli se váš pohled na ostatní změní, ani nevíte jak. Najednou vám všechno přijde dost povrchní a budete s tím chtít praštit. Jistě, má to své výhody, ale těch je vskutku pramálo. A mimozemšťana ze staré řecké mytologie, který vám tuhle věc věnoval, je také dobré se zbavit. Díl 8: Zde se trochu vrátíme k prvnímu dílu, kde figurovala členka sboru, která, díky bohu či bohužel, vyberte si sami, musela zemřít. Věci v Torchwoodu nikdy nejsou na první pohled jasné. A tak tahle bývalá kolegyně znovu obžije a to díky zázračné rukavici. Zde bych opět povýšil vynikající zakončení epizody. Díl 9: Tenhle díl byl poněkud zvláštní, dle mě zprvu nepochopený. V tomto díle nahlédneme na posmrtný život, trochu mi dějem připomněl Columba. Ale i tady se dozvíte, co si lidi skutečně o vás mysleli. Triková stránka je tady celkem pomíjivá, ale scénář jako vždycky ke konci exceluje. Díl 10: Tato epizoda mě zasáhla už od samého počátku. Přílet letadélka z let dávno minulých do budoucnosti i s osádkou. Obyčejně se stává, že se situace začne řešit obrácený způsobem. Tady se ale Torchwood pokouší ztracenou skupinu asimilovat do dnešní doby. Není pro takové lidi jednoduché pochopit, že se dveře samy otvírají a fotografie polonahých slečen jsou dnes již zcela běžné. Díl 11: I když se mi zprvu zdálo, že nestvůry, které sem přišly časovou trhlinou, nikdo nemá rád, očividně jsem se mýlil, když se jich Torchwood zastal. Aby taky ne, jsou to přece jen živé bytosti, se kterými se v tomto díle manipuluje krutým způsobem. Jeden z členů prokáže své hrdinství nejen jako distributor gumových medvídků, ale bude také čelit tomu, co se mu zdálo odporné. Námět i konec byl dokonalým překvapením. Díl 12: Zde se možná dozvíme další podrobnosti o veliteli skupiny. A také nejen o něm. Zjistíme, že časová trhlina není nic příjemného a i tak budou některé zásady Torchwoodu porušeny. Vše ale nakonec dopadne tak, jak má. Poslední minuty tohoto dílu však byly úžasné, tvůrci se nebrání vůbec ničemu a zasahují i citlivá a pro tento typ seriálu neobvyklá témata. Polibek před závěrem byl, co se mě týká, procítěný, zdrcující a nečekaný. Označil bych ho za jeden z těch dílů, kde se nemyslelo jen na technologie a vědu, bylo to to nejcitlivější, co jsem kdy viděl. Díl 13: Zase jsem zde zažil hodně překvapení, nečekal jsem, jak se k sobě kolegové budou chovat. Ale byli jsme v podstatě varováni už na začátku, že Torchwood není normální instituce. I zde jsem byl trochu naměkko, když vše vypadalo, že se celá skupina rozpadne. Vše ale mělo přijít na konec, který mě znovu dostal na kolena. Nečekaná smrt a vůbec zápletka s časovou trhlinou je bravurní a velkorysá. Konec byl však pro mě velmi bolestným, tento závěr je poněkud otevřenější... () (méně) (více)

Galerie (339)

Zajímavosti (22)

  • Název seriálu a organizace Torchwood vznikl přeskupením písmen ve slovech Doctor Who, což je seriál, od něhož se Torchwood oddělil v samostatný pořad. (Wendy)
  • V pátém díle první série na zahradní slavnosti hraje britská britpopová kapela The Kooks. (vimanzen)
  • V epizodě Coutrycide se nevyskytují žádné počítačem vytvořené speciální efekty. (PanCitron)

Související novinky

Doctor Who se objeví v novém seriálu

Doctor Who se objeví v novém seriálu

26.09.2016

Jak možná víte, Doctor Who cestuje časem už od 60. let. Televizní legenda se zatím dočkala dvanácti inkarnací a došlo i na několik spin-offů, zejména drsný Torchwood a rodinná Dobrodružství Sarah… (více)

Reklama

Reklama