Reklama

Reklama

Chtěli zažít romantické dobrodružství na Transsibiřské magistrále. Ale romantika se v průběhu cesty vytratila. A místo ní přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho.  Režisér Brad Anderson se představil publiku především pozoruhodným mysteriózním thrillerem Mechanik s Christianem Balem. A v roce 2008 pak opustil televizní studia, pro něž momentálně pracuje především, a zamířil do království celovečerních atmosférických psychologických thrillerů, které se rozhodně nehodí pro nikoho, kdo trpí fobií z vlaků. Děj jeho napínavého snímku Transsibiřský expres se totiž odehrává právě na kolejích. A ne na ledasjakých.
Jak název napovídá, arénou příběhu se stane Transsibiřská magistrála, po níž se přepravuje milenecký pár, který se tímto nevšedním dobrodružstvím rozhodl zpestřit si cestu z Číny domů. Cílem Jessie a Roye je Moskva a letiště Šeremetěvo, odkud už zanedlouho odstartuje letadlo do Spojených států. Jenže v průběhu jejich pouti začíná být jasné, že dostat se do samotného srdce ruské říše bude možná mnohem těžší, než se zprvu zdálo. Do vlaku totiž krom dalšího, značně podivného páru nastupuje také ruský detektiv Grinko, který zde pátrá po drogách. A právě dvojice Američanů, které hrají Emily Mortimerová a Woody Harrelson, se stane terčem jeho zájmu a posléze i teroru. Teroru, kterému lze jen těžko uniknout, protože všude kolem vlaku je pouze pustina, kde číhá smrt. V roli šíleného despotického ruského vyšetřovatele přichází famózní držitel Oscara Ben Kingsley. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (171)

zdenny 

všechny recenze uživatele

V obsahu se píše, že "...přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho". No a právě ve druhé polovině, kdy B. Kingsley nastoupil na scénu, zabředl film do průměru. První půle, kdy se dva páry navzájem seznamují a poznávají, byla opravdu taková tajemná. Člověk nevěděl, kdy a co přijde, co se stane. Působivá atmosféra především díky charismatickému Eduardu Noriegovi. Jako protipól mu stála skvělá Emily Mortimer se svým milým, bezstarostným (Američanem) Woodym Harrelsonem. Tato pasáž mě opravdu bavila určitě na čtyři hvězdy. Uvážíme-li, kde se děj odehrával... A nemyslím tím vlak, nýbrž zeměpisné zasazení. Ve druhé polovině má film už rychlý a klasický spád. Takže jediné, co stálo za to byla nemožnost zbavení se matrjošek. Dle mého soudu totiž v Rusku a dalších pro turisty kritických zemích má soudný člověk neustále oprávněný strach z velké kriminality a řekl bych i paranoidní pocit, že ho neustále někdo sleduje. Navíc, když před nedávnem mluvil se zarputilým, komunistickým kriminalistou, kterého nejprimárnější úkol je dopadnout pašeráky drog. Taky bych se bál ten batoh jen tak nazdařbůh vyhodit. Z jedoucího vlaku asi jo, ale to by musela jít otevřít okna, že? Ten závěr s tím mučením byl celkem trapný. Ikdyž dokážu si představit, že spravedlnost, jak ji známe ze západních zemí, není doménou Ruska a jiných divokých zemí. Stejně jako práva lidí proti policejnímu systému. Co se týče mě, já bych do toho vlaku nikdy nenasedl. V Číně (když už bych tam musel) na letiště a co nejdříve směr USA. Shrnuto: Herecké výkony velmi dobré, druhá část filmu mě zklamala. Myslel jsem totiž, že půjde skutečně o ryzí psychický teror. ()

FIBO 

všechny recenze uživatele

Psychologické orgie toho nejvyššího kalibru. Divákovi je doslova zabráněno držet si přirozený odstup a je nucen po lžičkách hltat to, co mu režisér naservíruje (což se málokdy stává). Pravda, scénář není dokonalý, ke konci filmu trochu upadá logičnost věci a divák možná nechápe, na druhou stranu, lepší filmovou učebnici psychologie asi jen tak nenajdete. Herci snad ani nehrajou, ti to skutečně prožívají. Ben Kingsley naprosto bravurně ztvárňuje ruského policejního detektiva, kterého potkat ve vlaku ČD, tak bych asi vyskočil za jízdy z okna. Opět tu máme důkaz, že i film s několika herci a několika interiéry dokáže přebít vysokorozpočtové trháky. A nakonec asi jenom tolik - neničte démony, protože pak by odešli i andělé. ()

Reklama

ZkuKol 

všechny recenze uživatele

Jako jo, transsibiřská magistrála, Rusko a jeho sibiřská zima dokážou být zajimavé lokace, ale fakt, že první hodinu se nic neděje a pak je to dosti hloupé (když už se něco konečně děje), to nezastře. Woody je dobrý herec, ale má smůlu, že jak dostane hlavní roli, je to něco takto a podobně mdlého. Emily též umí hrát, ale scénáře nejspíš vybírá losem a tak za zmínku stojí jen Ben Kingsley, jenž svým ksichtem uhraje takovéhle postavy levou zadní. Film neví čím chce být, chvíli rozebírá manželství a jeho strasti, chvíli kočovný život, pohrává si s nevěrou a a pak najednou skočí do thrilleru (a ne moc dobrého). Hudba je taková nic-moc (až na ruský folklór) a kamera podává slušný civilní výkon v ruské zimě. Za zmínku opravdu stojí jen "akční" první večer ve vlaku, ze kterého opravdu čiší Rusko široko daleko (ano možná schématicky, ale hezky). Jinak je to jen vcelku hloupý a nezajímavý film, jako jeden z mnoha, kde Kingsley plýtvá svým talentem... 30% ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Na plagátu k filmu má největší hlavu Woody Harrelson, ale fakt nevím proč. Skoro tam nehraje a když hraje, tak blbě a ještě takovou blbou roli. Ani Emily Mortimer mi nesedla zrovna na čočku, ale o to víc jsem se těšil, až se ukáže Ben Kingsley. Ten nastoupil hned jak odstoupil Eduardo Noriega, kterej byl jedinej další herec, na kterýho se dalo koukat. Teď k ději: začalo to slušně a myslel jsem, že půjde o hledání nějakýho masovýho vraha někde na Sibiři, protože prvotní vražda nasvědčovala něčemu takovému. Děj se ale stočí úplně jiným směrem a můžu říct, že děj mě nebral tak, jak exteriéry a pohledy do života v Rusku. Jasný, že stupidně vyznělo, že většina Rusů uměla anglicky. Ale zas na druhou stranu tam bylo taky dost žvatlání v cizích jazycích. Ale jinak mě v tom zachvátily asi jenom tak dvě scény, který nebudu prozrazovat, protože se mi nechce. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Snežný thriller sme tu dávno nemali a myslím, že tento konečne po dlhom čakaní nadviazal na skvelú atmosféru filmu 'A Simple Plan' a konieckoncov nielen na atmosféru, ale aj podstata zápletky nemala od spomínaného filmu ďaleko. Zo zasneženého prostredia a rozľahlého Sibíra v spojení so stiesneným prostredím vlaku sa dá vyťažiť nejedna originálna scéna a nápadom dáva otvorený priestor na vyskúšanie nových vecí, o ktoré vo filme nebola núdza. Anderson zvládol psychologické napätie na výbornú, občas to moje natiahol ako na škripci tak, že mi takmer praskli nervy, občas zas možno nezvládol úvodné zoznamovacie minúty a a bezpredmetné rozhovory, ktoré mali byť len výplňou filmu pôsobili dosť kŕčovito aj zo strany hercov, najmä prekvapujúco od Emily Mortimer. Samozrejme, že celá súhra udalostí je málo pravdepodobná, no tvorcovia sa postarali o to, aby tak aspoň vyzerala. Kamera a technické spracovanie bolo na skvelej úrovni, vyzdvihujem najmä kameru. A aj celý film vôbec. 80%. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (7)

  • Ben Kingsley (Grinko) bol prvou osobou obsadenou pre tento film. (MikaelSVK)
  • Okrem Ruska a Číny prebiehala veľká časť natáčania aj v Litve. (MikaelSVK)
  • Pri premiére mal film smolu v tom, že práve v ten istý víkend šiel do amerických kín aj tretí najlepšie zarábajúci film histórie - Temný rytier. (U_S_O)

Reklama

Reklama