Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ďábelský nápad StB - falešná státní hranice uvnitř republiky - a fiktivní příběh lidí, kteří ji překročili. Námětem příběhu je tzv. akce Kámen, při níž agenti Státní bezpečnosti záměrně mystifikovali občany Československé republiky, kteří se pokoušeli o ilegální odchod do zahraniční, vytvářením falešných hranic i falešných pohraničních hlídek a vyslýchajících skupin amerických, německých a francouzských úřadů. Příslušníci Státní bezpečnosti při výsleších zadržené utvrzovali v domněnce, že skutečně překročili státní hranice naší republiky a získávali od nic netušících lidí informace, které byly následně používány v rámci trestního řízení. V průběhu této akce byly zatčeny téměř dva tisíce občanů Československé republiky a většina z nich se o tom, že se stali obětí komplotu, dověděla až po roce 1968. (Česká televize)

(více)

Recenze (116)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film nám ponúka skutočnú udalosť z histórie Československej ŠtB. Ide o operáciu Kamene, išlo o takmer dokonalý a do posledného detailu premyslený spôsob likvidácii odporcov komunistického režimu. Išlo o fiktívnu hranicu v okolí hraničného prechodu Všeruby na Domažlicku, v blízkosti Mariánskych Lázni a Chebu. A tu sa odohrávali nerovné boje o ľudskú slobodu a dôstojnosť. Ľudia, ktorí v tejto sieti uviazli nechtiac ublížili sebe, svojim blízkym a ešte aj tým, ktorých uviedli na možnú spoluprácu proti komunistom. Známy je fakt, že po výsluchu na „zahraničnej“ úradovni utečenci odchádzali do zberného tábora a pri tom buď zablúdili na územie ČSR, alebo boli na tzv. nemeckom území prepadnutí hliadkou ZNB, boli zatknutí a unesení do ČSR (len takou kamuflážou sa darilo túto operáciu tak dlho utajiť). Potom boli utečenci vyšetrovaní ŠtB s využitím informácii, ktoré o sebe sami dobrovoľne vypovedali na „úradovni“ a odsudzovaní k vysokým trestom. Falošné hranice boli prezradené 10.12.1948, ale operácia Kamene pokračovala až do 31.8.1951 kedy svojich poslucháčov varovala rozhlasová stanica Slobodná Európa. Celkový počet týchto operácii ide do desiatok, ale presný počet sa doteraz nepodarilo zistiť, celkový počet osôb zadržaných presahuje číslo 2000. ()

R-2 

všechny recenze uživatele

Tady je mi jedno kdo a proč to natočil, jak to natočil a další umělecké aspekty (i když si myslím, že je to minimálně za 80%), ale proč já dávám 100% je to, že na tomto konkrétním, jednoduchém případu, který pan Polišenský převedl do filmu, musí každý pochopit jak se tady choval stát, jaké charaktery vedli národ a jaká síla zla tady vládla. A kdyby snad někdo nevěděl jak se to zlo jmenovalo (a vlastně naprosto beztrestně jmenuje dál), jmenuje se KOMUNISMUS. Ten "řád", který nás tady "vedl" od 48 do 89 a je spousta těch, kteří v tom zlo nevidí. Usaďte se, pusťte si tenhle film a věřte, je to jen jedna kapka toho co všechno se tady za vlády jedné strany odehrávalo. ()

Reklama

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Swingtime je vyjímečný filmařský počin. Při jeho sledování mi běhal mráz po zádech. Strhlo mne to natolik, že už jsem nevěděl, komu mám v tom filmu vlastně věřit. Podezíral jsem všechny a jen děkoval Bohu, že mne téhle doby ušetřil. Vladimír Dlouhý a Ingrid Timková skvělý výkon a Alois Švehlík je prostě klasik...90% ()

alchac 

všechny recenze uživatele

Ač skvěle natočené, neb výborně obsazené i zahrané a slušnou atmosférou disponující, pak žel patrně za účelem dramatizace tak příšerně překombinované a sem tam do očí bijícími kravinami nacpané, že nevytlačím více. Škoda, kdyby si scénárista nezkoušel hrát na Thufira Hawata, byla by to takřka dokonalá estébácká chatová swingrspárty. Dané téma se dalo podojit daleko lépe bez zbytečného romantizování. ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

Strašně mě mrzí, že tenhle film není moc známý, protože to je opravdu mistrovské dílo. Za prvé je tam dost tvrdý souboj bratrů (fiktivních i reálných) Dlouhých. Za druhé to má velmi slušnou atmosféru. Za třetí to má perfektní scénář. Za čtvrté tam je emocí jako ve třech normálních filmech. Pěkně tvrdá záležitost. 95% ()

Galerie (17)

Zajímavosti (2)

  • Když Pavel (Vladimír Dlouhý) diktuje Jiřímu (Alois Švehlík) tóny písně "In the Mood" a hraje při tom na klavír, zapomíná, že klarinet je nástroj laděný in B. Místo "C-E-G-C..." by měl říkat "D-Fis-A-D...", protože klarinet zní o tón níže než klavír. Stejně tak Jiřího zdůvodnění, proč nechal hry na klarinet, je poměrně zvláštní vzhledem k faktu, že při výuce se nepostupuje po tóninách, ale samotných tónech - zahrát B nebo Fis není o nic těžší než zahrát ostatní tóny. (L_O_U_S)
  • Filmovalo se v Kytíně a Praze. (M.B)

Reklama

Reklama