Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

the_weaver

Dokonalá filmová rozprávka pre dospelých. V bezútešnom prostredí väzenia pre odsúdených vrahov sa odohráva príbeh, v ktorom víťazí dobro nad zlom, nádej a odhodlanie nad rezignovanosťou, život nad umieraním. Cena za to je veľmi vysoká, ale o to intenzívnejšie je nakoniec zadosťučinenie. Samotný okamih zlomu je tak nečakaný, že divák ešte minútu po ňom rozmýšľa, či už vlastne nastal.↵  Film je síce veľmi dramatický, ale netvári sa pompézne, k čomu prispieva i vtipné glosovanie rozprávača a decentná, no i tak chytľavá hudba.↵  Ak náhodou existuje niekto, kto po pozretí filmu nenadobudol nadšenie, že pri dostatočnej snahe Božie mlyny predsa len melú, tak ten divák zrejme sedí v podobnom kresle "riaditeľa väznice" ako trebárs Putin či Fico. ()

GCorsini

Film jsem viděl jako malý a jsem strašně moc a moc rád, že jsem se na něj po uplynutí té správné doby koukl znova. Příběh je naprosto fenomenální. Jen málo filmů ze mě při sledování udělá tvora co jen zírá s otevřenou pusou a neschopností polykat, natož dýchat. Nikdy neříkám, že tenhle film je nejlepší,ale s hrdostí křičím "tenhle film je jeden z těch nejlepších!!" SMEKÁM ()

Pecos

Krásný příběh o přátelství, který je postaven na kvalitním scénáři a přesvědčivých hereckých výkonech, zejména tedy hlavních protagonistů. Zajímavá a smutná byla scéna propuštěného vězně Brookse, který se snažil zapojit do běžného života, ale nevyrovnal se s tím a oběsil se, neboť strávil poměrnou část svého života ve vězení, které považoval za svůj domov. Vždyť když se dozvěděl o tom, že ho podmínečně propustili a bude volný, chtěl podříznout Heiwooda, jen proto, aby i nadále mohl zůstat ve vězení... Na závěr bych chtěla pozitivně ohodnotit provedení kvalitního českého dabingu. ()

D1705

Prvá je za Freemana a iných, druhá za posledných 10 minút, 3 za emóciu, 4 za réžiu a 5, tá za Stephena Kinga. Je to, alebo sa mi to aspoň zdá neobvykle pre človeka ako S.King písať takéto knihy. Nič nadprirodzené, ale to čo sa dialo v Shawshanku nadprirodzené bolo. Otrasne otrasné. Nie je lepšie tých ľudí zabiť hneď, alebo majú takto brutálne trpieť? Morgan Freeman ukázal svojú absolútnu filmovú dokonalosť opäť, opäť nám ukázal aký pán herec on je.Úlohou odsúdeného Reda, ktorý celé takmer polstoročie sedel za osudovú chybu a na staré kolená sa dostane z basy tak krutej, aby našiel niekoho, koho mal rád, drása srdce, drása. T.Robbins, ktorého nepoznám, ale jeho meno mi už bude dobre známe za úlohu nespravodlivo odsúdeného Andyho je dokonalá. Ten človek trpel 17 rokov nespravodlivo, to je spravodlivosť dočerta? B.Guton úlohu kresťanského diabla zvládol úžasne to je výkon hodný OSCARA a iní, ktorí filmu dodávali krásu a výnimočnosť, nedbajúc na vulgarizmy, ktoré mi vadili. F.Darabont vybral dva najcitlivejšie romány S.Kráľa, naozajstného Kinga hororového neba, aby zaútočil na vysoko, a podarilo sa mi. OSCARY sú nespravodlivé, že nedostal tento film OSCARA. Nebudem ho porovnávať s Forrest Gump, ale krása. S.King, kráľ hororu ako ho poznáme dokázal, že je spisovateľ. ()

avalonek

Vidět jsem to nechtěla,ale nakonec jsem se nechala přemluvit.A to co mě čekalo mi vyrazilo dech.Příběh o naději,velkém přátelství a nevzdávaní se byl úžasný a já se nezmohla za celý film ani na slovo.Takže nakonec nelituji.. ()

Emanuela

Originálny príbeh z prostredia americkej väznice štyridsiatych, a teda povojnových rokov.Herecké výkony a ich absolútna profesionalita, to je veľkým plus pre tento film. Megafilmový zážitok o nádeji a priateľstve.Úžasný koniec s Morganom dokazuje, aká krása a sila dokáže byť v jednoduchosti. ()

KuceraJohny

O tomhle filmu se dá říct jedno je opravdu dokonalý. Film je tak neskutečně emoční. Za celou stopáž filmu není ani sekunda kdy by jste se nudily. Film vás donutí přemýšlet a herecké výkony ani nemluvě. Morgan Freeman i Tim Robbins vám svými výstupy přirostou k srdci. Je to opravdu veledílo. ()

Pokri

Filmová dokonalosť vo všetkých detailoch. Slová sú zbytočné, treba si to vychutnať plnými dúškami a kochať sa majstrovstvom Darabonta a kompletného hereckého ansámblu. ()

Royaldell

'' Get busy livin' or get busy dyin' '' Nádhernější příběh,který je přitom tak prostý,byste hledali velmi těžko,možná byste ho ani nenašli..Ono se k tomu vlastně nedá napsat nic jiného než že mi zkátka vyrazil dech a přiznávám se,probrečela jsem to od půlky až do konce.. ()

Skylwalker42

První shlédnutí? Nezapomenutelné. Hluboce mě tento nádherný snímek dostal. Výborná režie, dobře nasnímé záběry - přitom nic převratného, ale ta geniální jednoduchost. Ta je navíc pevně podepřený velmi dobrým a propracovaným scénářem a kvalitními hereckými výkony. A pro Brookse jsem ukápl slzu :-( A když mohu tak emočně prožívát osudy postav ve snímku, tak to asi vypovídá, že je to právem VELKÝ film. ()

Nephilim

Film, který právem patří na čelo všech filmových žebříčků. Herecký koncert Robbinse a Freemana, geniální kamera i režie. ()

KraLuban

Vím, že je tenhle film jeden z kultovních...ale nevím proč. Mám ho opravdu rád, viděl jsem ho několikrát a přesto si nemyslím, že je to taková pecka. Je to skvělý film, o naději a nezlomné víře, o krutosti vězení a o odvaze a rozhodně stojí za podívání, mockrát. Přesto, 4*. ()

Sashmen13

Občas si člověk položí otázku, proč je tenhle film the best. 1 nejlepší? 2 nejoblíbenější? Co dělá tohle dílo tím nejlepším mezi všemi? Můj názor, tenhle film je jak život sám. V tomhle filmu, tam jsou lidé, náhody, plány, naděje... Co víc by člověk mohl od života chtít? ()

Michalsafr

Tohle je film, který ukazuje genialitu svého tvůrce v dobách, kdy se ještě o něco snažil. Darabont tímhle dílem položil svůj pomník světové kinematografii. ()

Tezuka

Tento film jsem si právem nechal jako poslední ze všech 20 top zdejších filmů, i když jsem jej kdysi dávno už viděl. Jedná se o moje 600. hodnocení na tomto webu a právoplatně si zaslouží plnou škálu na stupnici. Na celý tento film se strašně krásně dívá. Vůbec nenudí a vtáhne vás to do děje tak, že máte pocit, jako byste tam byli s nimi a sdíleli s nimi svůj život. Role Andyho byla nabídnuta primárně Tomu Hanksovi, který však upřednostnil Forresta Gumpa. Bylo by neskutečně kdyby měl Tom hlavní roli ve všech 3 nejlepších filmech. Nepochybně by tu roli zahrál skvěle, ale řekl bych, že Tim Robbins tomu dal něco, co by tomu asi Tom nedokázal dát. Myslím tím jedinečnost, protože tohle byla Timova jediná výrazná životní role a on do toho šel na plný plyn i s nitrem, aby si ho po tomhle lidi sakra pamatovali jako toho statečného nevinného vězně Andyho Dufresna. Kdežto Tom se proslavil v tolika filmech, že by se z toho potom stala jen jakási součástka jeho bohaté filmové kariéry. Ostatně Andyho do češtiny daboval Tomův dabér Vladimír Dlouhý, takže se u toho můžeme cítit jako bychom je tam měli oba. Pochvala míří i na Morgana Freemana, který byl vskutku vynikající jako vždy, a ten závěr byl prostě třešnička na dortu. Martin Luther, když hájil svoje reformy, kdysi před císařem řekl: "Zde stojím a nemohu jinak". Já teď říkám: "Zde hodnotím 5* a nemohu jinak". Zlatá devadesátá léta. Strašně mi to všechno dnes chybí. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont