Reklama

Reklama

Tudorovci

(seriál)
  • Irsko The Tudors (více)
Trailer
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Hrají:

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

(více)

Videa (4)

Trailer

Recenze (338)

Nevada 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý dramatický seriál, který si ovšem s historickými fakty a daty pohrává trochu volně. Hlavně příběhová linie královy sestry Markéty mě trochu zaskočila. Nejenže změnili reálie (byla vdaná za francouzského krále, ne portugalského a o konci toho manželství nemluvě), ale hlavně ji zaměnili s její mladší sestrou Marií. Nicméně, výuka dějepisu není posláním této produkce a tak divák, který má rád historické dramata si přijde na své. Výborný je v hlavní roli Jonathan Rhys Meyers, který dokázal skvěle zahrát mladého prchlivého krále, který je v jednu chvíli laskavý a okouzlující společník a vzápětí je zuřivostí bez sebe. ()

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

Hodnocení po první sérii: Jak mít ráda hlavního hrdinu, který je vlastně arogantní spratek, jak mít ráda seriál, který dohromady míchá někok dějových linií tak neobratně a chaoticky, že si musím složitě vybavovat, kdo je na čí straně? Hrdiny budete mít asi tak rádi, jako tu paní, co si právě s radostí obarvila vlasy novým odstínem barev Palette. Přitom dobrý seriál stojí právě na ztotožnění s postavami, ne na skvělých kostýmech a dobré hudbě. Co ale tomuhle seriálu musím přiznat, jsou opravdu úžasné úvodní titulky. Druhá série je méně užvanéná, je tu méně zbytečný dějových linií a postav, dramaturgie téhle řady je sepjatá a vede od bodu A k bodu B bez zbytečných odboček. Jeremy Northam konečně má co hrát a využívá toho, patý díl téhle série, který je prakticky celý o Thomasu Moreovi, je plný opravdu fungujících emocionálních scén (připravtě si kapesníčky) a ukazuje, jak by Tudorovci mohli vypadat. Pochvalu si zaslouží i James Frain, jeho Cromwell je největší padouch a zákeřník téhle série, intrikuje, postrkuje figurkami a stojí za smrtí některých hrdinů, ale stejně vám bude sympatický. Možná i pro ten jeho klid a rozvahu, tolik odlišnou od jiného "zla" - běsnícího, nestálého Jindřicha. Rhys Meyers přesně vystihnul to napětí a nevyzpytatelnost téhle postavy, skvěle hraje tělem (rychlé cukavé pohyby, šílený pohled, rychlá chůze atd.) 70 % a těším se na třetí řadu. Třetí řada je, jak si tak říkám s odstupem času, nejslabší, co se týče děje. Z opravdu zajímavých postav tu zůstávají jen Jindřich a Cromwell. Třetí série už vám nenabídne nic moc nového nebo překvapivého, vlastně už si jen odškrtáváte další manželky. Nicméně se podívám i na čtvrtou sérii, tvůrci nám totiž slibují, že Jindřich konečně najde pravou lásku :-). ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Otevřený pohled do soukromí nejnáruživějšího vládce Anglie výrazně pokulhává za nejoceňovanějšími seriály dneška a opravu si nedokážu představit, že by všech 10 epizod bez újmy jakéhokoliv rázu ustál člověk k dějepisu lhostejný. Seriál mapuje nějakých pět let Jindřichova okouzlení Annou Boleynovou. Pět let, během kterých k mnoha dramatickým událostem vskutku nedošlo. Ano, dovíme se něco o politické situace v Evropě, o šířícím se luteránství, o nesmírném vlivu španělského krále, ale vše se odehrává kdesi na pozadí, za těmi bezvýznamnými milostnými pletkami, za snováním zrádcovských plánů, které stejně nevyjdou. Unavené dramaturgii a faktu, že není moc o čem vyprávět navíc podkopává nohy tristní výprava. Kýčovitě digitální Londýn, kostýmy sice překrásné, ale vždy jakoby čerstvě ušité… a potom takové detaily jako tělesné proporce čerstvě narozeného synka, ve skutečnosti již pár měsíců dobře krmeného macíka. Chtíc nechtíc, musíme dát zavděk hlavně slušnými hereckými výkony. Podobnost mezi Jonathanem Rhys Meyersem a dobovými portréty Jindřicha sice není… sice není, ale herecky svou roli nechutně ctižádostivého krále-samce zvládá na výbornou. Nathalie Dormer jako Anna Boylenová se urputně snaží nebýt jenom ozdobným přívěskem, ale není snadné dívat se jí do tváře. Nejednoznačný sviňák Sama Neilla v plné kráse představuje něco jiného, totiž faleš církve a její schopnost manipulovat s kdekým. Období vlády Tudorovců je v celém svém rozsahu jistě obdobím poutavým a nesmírně významným, nevím, proč si tvůrci vybrali zrovna tento úsek, pro dramatický seriál zcela nevhodný. Jako konverzační drama OK, ale kdo chce dnes, v době Dextera, Prison Breaku, Ztracených, sledovat nepříliš záživné konverzační drama? 60% ()

novoten 

všechny recenze uživatele

1. série - 70% - Detailně probraná politika, poutavé vztahy, nekompromisní činy a spousta linií, kterým pohříchu chybí atraktivnost. Kdyby se scénář soustředil na krále, jeho partnerky a případně na nejzajímavější lidi z jeho okolí, tedy v mých očích Wolseyho a Brandona, šlo by o perfektní žánrovou dobovku. Místo toho ale jde do neúměrné hloubky historických skutečností (což při jejich občasném pozměňování lehce postrádá smysl) a podkopává tak nohy samotnému ústřednímu příběhu. 2. série - 85% - Tvrdší kalibr ve všech směrech. Prchlivější Jindřich, intriky sahající až do Říma a i bez dějepisu jasný pocit, že tady se na optimismus čeká marně. Hlavním zlepšením proti úvodní sezóně je ale určitě srozumitelnější politika a pochopení, že ne všechno, co se toho času na dvoře řešilo, musí být řečeno. Zapuzená Kateřina, Thomas More nebo všudypřítomný Cromwell mají proto v příběhu o to pevnější a zásadnější místo. Nejslavnější dějový zlom snad celého Jindřichova panování ale přichází v samém závěru a zanechává po sobě lehkou příchuť osudovosti a nového začátku. 3. série - 90% - Michael Hirst pokračuje ve svých scénářích v kvalitativním vzestupu a dovádí Tudorovce do doby věčných neshod, zdrcujících zklamání a náznaků neodvratné zkázy. Hlavně ale ukazuje, že i dlouhodobě intrikující postavy si zaslouží soucit nebo to, že i nejpevnější charakter může podlehnout všudypřítomnému tlaku a uchýlit se ke stejným praktikám, jaké používají lidé kolem něj. Kromě toho jsem se dočkal i svého nejoblíbenějšího dílu vůbec. Nechci z něj prozrazovat nic, protože historie sice možná spoiler není, ale pochybuji, že máme všichni nastudovaný Jindřichův životopis od A do Z. Proto jen prozradím, že jde o čtvrtou epizodu. Kdo viděl, ten ví. Kdo neviděl, bude očarován. 4. série - 75% - Stárnoucí král, houstnoucí intriky, rozum pobírající Jindřichovi potomci a závěr ságy. Škoda jen, že tentokrát scénář občas lehce klopýtá a pár motivů se opakuje, protože střídání manželek hlavního hrdiny nemůže být strhující napořád a debaty o smyslu a směru anglické církve už také byly probrány snad ze všech stran. Přesto Tudorovci nemají šanci spadnout kamkoli do oblasti průměru. Na to jsou totiž herci až příliš brilantní sestavou, které stále s přehledem vévodí znovuzrozený Myers. Jeho dokončený přerod z popudlivého mladíka do strhaného muže zmítaného vlastním nezvladatelným já je jedním z nejpůsobivějších dlouhodobých hereckých koncertů, co jsem měl tu čest poznat. Velmi zdatně mu sekunduje vyzrálý Henry Cavill a Sarah Bolger, která z nenápadné postavy přesvědčivě dozrála do potenciální panovnice plné až děsivě jasných cílů. Ať už je ale závěrečná série jak chce rozporuplná, její úplný závěr rozechvívá nadlouho. Osudové smíření a vzpomínky na klíčové okamžiky celého lidského života. A klid v Jindřichových očích. Poklona, veličenstvo. ()

Nettrass 

všechny recenze uživatele

Podle názvu jsem si myslel, že Tudorovci, jsou nějaký druh brouků. A vida, moc jsem se nemýlil. Opravdu to vypadá, že Tudor je nějaká mužská varianta Kudlanky Nábožné, pač po styku taky zanedlouho následovala likvidace samičky. A jestli je taky pojídal? Když se podívám na jeho dobové vyobrazení, klonil bych se klidně k názoru, že ano. Ten hnusák je na přesdržku, už od pohledu. To obsazení, celkem hezkým hercem, je pro něj hodně silná lichotka. 70% ()

Galerie (434)

Zajímavosti (38)

  • Charles Brandor, 1. vévoda ze Sufolku (Henry Cavill) nemohl být přítomen soudu s Jindřichem Howardem, hrabětem ze Surrey (David O'Hara), jak to líčí 3. epizoda 4. série. Soud totiž skončil 13. ledna 1547, zatímco Charles Brandon zemřel již 22. srpna 1545. (Tony-Z)
  • Po nezhodách pri natáčaní a následne pri nezhodách o výške honoráru bola Anita Briem (Lady Jane Seymour) na začiatku 3. série vymenená za herečku Annabelle Wallis. (Sellion)
  • Hlavní představitel, Jonathan Rhys Meyers, byl během natáčení velmi náladový a měl nepředvídatelné reakce, i proto se dle filmařů výborně hodil na ztvárnění historické postavy krále Jindřicha VIII. Hrál s takovým nasazením, že v roli zůstával dokonce i mimo plac, když nenatáčel a měl volno. (Lynette)

Související novinky

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (více)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)

Reklama

Reklama