Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright (více)

Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi Smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěli postavit. Harry a jeho přátelé mají před sebou těžký úkol, chtějí najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Při pátrání po nich nejsou nikde v bezpečí, proto se každý den přesunují a stanují v lese. Jejich samota vyústí v hádky podporované temnou mocí viteálu. Ron pak své přátele opouští. Ne na dlouho, brzy si uvědomí sílu přátelství a začne své kamarády hledat. Společně jsou poté úspěšní a jeden viteál se jim podaří zničit. Opět sjednocené trio se vydává navštívit otce Lenky Láskorádové. Od něho se dozvídají o Relikviích smrti - neporazitelné kouzelné hůlce, kameni schopném vzkřísit mrtvé a neviditelném plášti, který shodou okolností Harry již sedm let vlastní. A tato hůlka je to, co Voldemort hledá, jako pojistku proti Harrymu... (TV Nova)

zablaga

Každou časťou sa dospelosť a úroveň tejto ságy zvyšuje. Keďže som knihy čítala, aj tento diel bol pre mňa príjemným prekvapením...vlastne veľkým..a nenudila som sa..už sa teším na druhý diel:-) ()

Marek1991

Prvá časť siedmej knihy dopadla podľa mňa veľkým sklamaním, dokonca si myslím, že to je najhorší film z celej série, hrdinstvo som necítil, veľakrát skôr trápne a dej chaotický a aj herecké výkony mi prišli také vyumelkované, hlúpo moderné, moje srdce si tento film nezískal. Opäť musím pripomenúť lacnú romantiku, vtip a nudu, ale kedže som si na začiatku série myslel, že budú Hermiona a Harry nakoniec spolu, som rád, že som ich videl samých istú chvíľu aspoň v tej prírode. Myslím, že tým, ktorí radi stanujú sa tento film musel páčiť, ale bol akoby úplne odtrhnutý od série, ako keby to Potterovka ani nebola. Pôsobí niekedy veľmi emočne, napríklad pri lúčení Hermiony s rodičmi, niekedy sú tie umierania chladné. Je tu akýsi bonus v podobe Londýna, či kresleného príbehu, ale inak zdĺhavá nuda. Akoby tento film ani nevedel kam z konopy. Potterovky išli s mojím dospievaním a veľa vecí som si mohol uplatniť na seba, v období keď som prežíval koniec jednej bolesti a začiatok niečoho nového, akoby mi už nemal čo povedať a keď aj, tak vo veľmi malom, cítil som z neho veľké sklamanie, bolo to prežívanie, nuda, čakanie na zázrak. ()

Revanx

Áno vata tam bola, ale tej sa nedalo vyhnúť a bola jasná po rozhodnutí rozdeliť film na dve časti. Ak sa však film porovná s podpriemernou knižnou predlohou, tak ho nemožno označiť inak ako výrazne nadpriemerný. Aj preto sú niektoré komentáre od čitateľov predlohy o zbytočnom naťahovaní a nedostatku akcie smiešne. Čo vlastne čakali od adaptácie sedemsto stranovej knižky pre mládež v ktorej sa väčšinu času kempuje niekde v strede lesa? ()

Crazer

Sakra co to bylo? Na Pottera jsem se těšil jak malé dítě a vlastně po skončení filmu si nevybavuju skoro nic, první část neměla chybu a pak rázem střih a nuda. V druhé půli mi chyběly vyhrocené scény, napětí, vtip a i osobní souboje ... ze všeho jsem dostával jen minimum. Vím, že podle knižní předlohy se nic moc nadělat nedá, ale sledoval jsem nudu v přímém přenosu. Mám pocit, že když se režie ujal Yates, tak ani netuším o čem ty filmy vlastně jsou. Doufám, že pokračování nebude podobným zklamáním a vychutnám si zde vše na maximum. ()

vurhor

Zatímco Vězeň z Azkabanu je nejlepším dílem filmové série, 1. část Relikvií smrti je zas dílem nejméně doceněným. Nejčastěji na něj totiž nadávají chytráci, kteří žijí v domnění, že filmy HP série nikdy nesmějí být pomalé, nebo plantážníci, co životě nesáhli na původní knižní předlohy a stěžují si, že bez Bradavic to není pravý Harry Potter. Yates se zde skvěle a kvalitně drží knižní osnovy příběhu, přičemž veškeré důležité a výrazné momenty z první a druhé třetiny zde jsou dobře a častokrát i působivě vyobrazeny - příběh tří bratří samozřejmě skvělý, nemluvě i scéně s náhlým přerušením svatby kvůli pádu ministerstva. Celý film doprovází ona beznadějná a temná atmosféra z měnícího se čarodějného světa, ve kterém good guys citelně prohrávají a bad guys mají čím dál větší moc. Toulající se scény s naší hlavní trojkou jsou bezva. Mimo jiné prohlubují vztahy mezi nimi taky trochu v jiném stylu, než jen ze školního prostředí, plus je tam i pár neknižních momentů, které mi přišly fakt super. (nepříjemný pískající viteál, tanec Harryho a Hermiony - alegorie na ždibec světla a štěstí v temném světě plného bezpráví a krutosti). Ten film si fakt zaslouží víc chvály. Dle mého je i mnohem MNOHEM lepší než naopak přeceňovaná 2. část, které mnoho fanoušků fláklo 5 hvězdiček čistě jen ze sentimentálního důvodů, protože tam ten Pottrák skončí. "Bůů, když to je tak dojemný! 😭" Come on... Lepší 4* ()

F.man

Děti, ne že bych vám chtěl brát fenomém a před Rowlingovou bych asi i klobouk smekl, ale já se nudil a to docela dost. Hype se tentokrát nevyhlo ani nejbližší rodině a pod záminkou, že alespoň uvidím to o čem asi budou všichni poslední měsíce mluvit jsem se i docela těšil. Bohužel jako nečtenáři mi byl ukázat výrazný fuckáč. Přečti si nebo nerejpej, mudlo. OK nikomu to neberu, konverze to asi bude dobrá a přesně taková jak si fanoušci přejí (doslova), ale nic pro nás neočarované. Snad jen ta Watson mě okouzlila a to tak že pořádně. I must be the one to kill Harry Potter! ()

sidzej

S Yatesom mam problem uz od Fenixovho radu. Nikdy mu neodpustim to, ze z carovneho rozpravkoveho fantasy dobrodruzstva spravil temnu komornu dramu zavanajucu takmer artom. Vykaslal sa na akciu, hudobnu a vizualnu stranku a s pribudajucimi dielmi zahrna svet Harryho Pottera coraz zbytocnejsimi, patetickejsimi a nudnejsimi dialogovymi scenami (do akej miery za to moze scenarista je uz druha vec). Prirovnanie tejto casti k Twilightu je viac nez trefne. Jedina vec v ktorej reziser skutocne vynika je tunelovanie rozpoctu, v tom naozaj nema konkurenciu. Ale aby som bol aj trochu objektivny, napriek vrazednej stopazi a mnozstvu dejovej vaty ma Relikvia smrti aj zopar zaujimavych pasazi v uvode a zavere filmu + potesi aj skvela animovana sekvencia o troch bratoch. Na 150 minutovy film nesuci meno Harryho Pottera je to vsak velmi malo. Potter bez Rokfortu je ako ryba bez vody. Aspon ze emocie obcas funguju co tento film stale este drzi nad priemerom. ()

PauloZ

Jsem knihou nepoznamenaný a nepatřím mezi skalní fanoušky Harryho, ale tohle nebylo tak zlé jak jsem čekal. Stopáž je přestřelená, začátek v síni s Voldemortem je pro mě nejasný, dále se nakousne řada věcí které nejsou vysvětleny a ve filmu se vlastně vůbec nic neděje, ale vůbec nic, co by stálo za zmíňku. Žádná větší kouzelnická akce, nic. Nevím jak to Yates udělal, ale asi neni tak zlý režisér, protože i když se nestane nic zásadního, jenom se plácáme dějem dál k jakémusi vyvrcholení, tak atmosféra je tajemná, záhadná, efekty pěkné, hudba výborná a ty 2 a půl hoďky mi utekly bez jakékoliv újmy. Závěrem jenom řeknu, že rozdělení na dva díly dle mého nebylo nutností, fanoušky asi potěší, ale jinak je to jenom truhla na prachy a za to "nic" ve filmu dávám 3*. ()

spaceboyCZ

Harry Potter a Relikvie smrti - cast 1? Velmi rozporuplne pocity :-/ Na jednu stranu se spousta scen tahne jak sopel (jenze bez nich bychom to my, knihou nedotceni, nemuseli pochopit), na druhou stranu je zde plno skvele propracovanych akcnich i vtipnych scen (Ron je jednoduse neodolatelny, Rupert Grint by mel za tuhle roli dostat aspon nejakeho komedialniho Oscara), ktere cely film ozivuji a dovoluji mu tech 140minut drzet pohromade... I tak jde ale znat, ze Yates to misty az prehnal, jeho teatralni dvousekundove cerne predely se stmivackou jak ve starych filmech pro pametniky tady opravdu nemaji co delat, tak samo tresouci se radobyakcni kamera nezapada do konceptu predeslych 6 dilu. Taky mi vadilo, ze po boku Rona vypadal temer vzdy Harry jako o 4 roky mladsi bratr. Na jednu stranu chapu, ze pred 9 lety tezko tvurci mohli tusit, jak kdo z hercu nakonec vyroste, nicmene mohly si aspon vyhrat kostymerky a nedelat z Rona takovou korbu. Na druhou stranu, Hermiona dospela v nadhernou zenskou a Harry ma teda Ronovi co zavidet =D. Obcas pokulhava i hudebni stranka, v nekterych scenach mi jednoduse vyraznejsi hudba chybela, holt asi jde o zvyk z minulych dilu, nicmene zrovna zde bych tu hudbou podtrzenou dramaticnost uvital. Celkove hodnotim 6/10 a budu tajne doufat, ze zaverecne vyvrcholeni reputaci posledniho dilu napravi. Prece jen, tohle povazuju za takovou predehru velkeho finale. PS: Doporucuju vybirat v kine verzi DIGITAL, ta kvalita obrazu je naprosto, ale naprosto jinde nez z filmoveho pasu. ()

ledzepfan

tak jako joo-bylo to koukatelné i přes Redcliffeovu prkennost,technicky nezvládnuté akční scény,trapné vtípky a citové vyděračství........dám 4stárs i když rozhodně nejsou čisté a úplně zasloužené a počkám si na druhou část-jak to celé zapůsobí jako celek.... :) ()

Kryton

Zručně odvedená práce, která je hlavně vidět v prvních 30 minutách (úvod, útěk z domovů) a pak na konečných 30 minutách (samotná akce s Dobym, posledni záběr Voldermorfa) . Mezi tím je však nudná vata, kdy se někam pořád chodí a mele pantem ve stylu tuctových telenovel. Yates tak nevyšel ze svého stínu předchozího dílu a jen se drží toho svého. To znamená, že se vše tak nějak děje a film tak opět zachraňují momenty ke konci + úvod (překvapení pro mě). Dalo by se najít i uprostřed zajimavá místa (moc jich ale není). Např. loutkové vyprávění legendy o relikviích smrti. To však nezakryje jinak nudné putování sem a tam a stanování v lesích, které mi už vše začne připadat jako bych koukal na nějaký pořad ve stylu Receptáře s podtitulem "Harry Potter jde kampovat". Rozhodně si myslím, že film měl být jako celek (!!!) a neměl se dělit (tady se hrabivost Warnerů prokázala). Pokud by byl film jako celek jeho téměř hodinu nudná pasáž by se smrskla na sotva 15 minut, kdy by se člověk mohl vydat na WC. Jenže to by nesměl být dolárek mocné kouzlo. Jsem rozhodně zvědavý jak se popere Yates s bombastickým finále a jak to celé nechá zapadnout do sebe a zda konečně udělá pořádný kick-ass jak se patří anebo zůstane u průměrného řemesla. ()

draggo

No tak to mám konečně za sebou, a musím říct, že jsem spokojen. Ono to totiž ani lépe snad udělat nešlo. Proč tedy jen za 4? Paradoxně za to může rozdělení na dvě části. přitom sám dobře vím, že kdyby z Relikvíí udělali jeden dvouhodinový film, výsledek by byl mnohem horší. Takhle mohu chválit za věrnost předloze (skutečně si nepamatuji, že by byla vynechána jakákoli podstatná scéna), ale zároveň tu prostě chybí pořádné vyvrcholení, které bylo zatím v každém díle. Je to jen jedna část celku, a ve své podstatě nic jiného než (sice výtečně zpracované) čekání na úplné finále. No ale zpět k filmu. Už od začátku je jasně vidět, že to už dávno není žádná pohádka. Úvodní scéna, kde Hermiona mazala svým rodičům paměť byla celkem dojemná a obecně v tomhle díle nebyla o slzopudné scény nouze - Hedvika, hrob Harryho rodičů, Dobby, a další. Akční scény jsou naprosto perfektní, zvláště pak vyniká úvodní honička ve vzduchu. Atmosféra je celou dobu krásně temná a depresivní, herecké výkony hlavního tria (ale i ostatních, zvlášť Belatrix) výtečné. Scenérie u stanovacích scén úchvatné. Ve vrcholných momentech je to prostě... vrcholné, třeba ničení viteálu bylo udělané skvěle. Ovšem naprostým vrcholem filmu pro mě byl neuvěřitelně kouzelně zpracovaný Příběh tří bratří. Jediná malá výtka směřuje k Alexandu Desplatovi. Hudba mi tady přišla dost nevýrazná, sice hezky podbarvovala, ale chyběl jakýkoli zajímavý motiv. Suma sumárum výborný film. Rozhodování mezi čtyřmi a pěti hvězdami bylo obtížné, nakonec dám ty čtyři z důvodů uvedených výše. Možná se časem smiluju... /viděno v kině: 85% a 4*/ ()

baribal

když si přečtete recenzi od Tetsua, tak si s ní dovolím ve většině souhlasit. Celý film vypadá tak prázdně, jako když na velký krajíc chleba namažete málo másla a ještě zapomenete na marmeládu. První věc, která film odlišuje od ostatních dílů série, je rozdělení na dvě části. Půlka filmu je u stříbrné laně, ale film končí zhruba tak v 75% knihy a to poslední dvacetiminutovka je v šíleném tempu a přeskakuje plno detailů, na které jsem se velmi těšil. Nevím jestli to bylo kvůli překladu nebo scénáři, ale některé scény díky dialogům hlavní trojky, dělali z filmu "něco" pro puberťáky co pod polštářem schovávají twilight. Z Rona vyrostl namakaný bouchač, z Hermiony nádherná kočka a z Harryho posledních pár let nevyrostlo nic, v něm producenti našli opravdu zpomalený čas a nevnímáte, že herci jsou o více jak sedm let starší než v knize. Ve filmu chybí plno super částí, scéna u batyldy bagshotové je podle mě totálně zpackaná, vím že to jsou jen mé představy a pravděpodobně je nikdo nemá takové jako já, ale nemůžu si pomoci, ale pan Yates to zpracoval uplně špatně, kde byl Harryho vidina, jak Voldemort přichází do domu Batyldy?? Kde byl Šedohřbet, když hlavní trojku chytili?? Proč střetnutí u Láskoráda tak drasticky zkrátili?? A těchto proč je mnohem více.. Je zde sice více Voldemorta, ale mnohem méně děsu z Voldemorta. Ale ten hlavní problém, když přišel na řadu čtvrtý díl, tak se Harry poprvé políbil s Cho, mluvilo se o pubertě v Harry Potterovi a o jeho dospívání, to bylo samozřejmě na místě, to Harrymu bylo 14 let, ted je všem 19 ale stále mám pocit, že sleduju děti na školním výletě. Zkrátka se těším na to, až za pár (desítek) let někde vezme rozum do hrsti a natočí Harryho dospělejším pojetím, a ne zprvu jako pohádku pro děti do deseti let a pak zase jako o hvězdičku lepší twilight. Je mi líto, jak mělo studio dobrou ruku při výběru Alfona Cuaróna u třetího dílu, tak špatnou ruku mělo při výběru Davida Yatese.. Jsem zvědavý na finále, jak bude film dlouhý, jaký bude scénář, souboje, jeslti bude smrt postava podána syrově nebo romanticky a jestli bude druhý díl třešničkou na trochu pokaženém dortu. ()

Greg

"These are dark times, there is no denying. Our world has perhaps faced no greater threat than it does today. But I say this to our citizenry: We, ever your servants, will continue to defend your liberty and repel the forces that seek to take it from you! Your Ministry remains, strong." První část závěrečného eposu, který dějově i filmově uzavírá velký čarodějnický epos, patřila k velmi očekávaným filmům a toto očekávání splnila – i když ne stoprocentně a bez chyb. Začátek filmu se nesl v dosti rozvláčném tempu, ale vše vzápětí spravila vychvalovaná scéna porady Smrtijedů s Lordem Voldemortem. Potom už ale tempo nabralo ty správné obrátky a bylo se opravdu na co dívat. Nechyběly akční scény, plné kouzelnických soubojů a honiček na košťatech, testrálech a létajích motorkách. Ty byly zpracované naprosto jedinečně, jak je u filmů o Harrym zvykem. Opakem ale byly „mluvící“ scény, které občas působily kostrbatě a vyumělkovaně. Netvrdím ale, že byly špatné, jen ne ideální. Další výtku by šlo směřovat na opravdu velké zkratky a přeskakování v ději, což je ale vzhledem k rozsáhlosti knihy a možnostem filmového zpracování pochopitelné. Výborný a originální nápad tvůrců pak byl animovaně zpracovaný Příběh tří bratří. Samostatnou kapitolu tvořily výborné herecké výkony. Očekávaně skvělý výkon předvedl představitel Rona Weasleyho Rupert Grint. Ten chril jeden vtip za druhým a vše podtrhl výtečným hereckým výkonem. Jeho herečtí kolegové – Daniel Radcliffe a Emma Watson – za ním ale vůbec nezaostávali. Své role zvládli skvěle, i když ne tak vtipně. Stabilně pak předvedly dobré výkony Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes nebo David Thewlis, kteří ale stejně jako ostatní dospělí hrdinové dostali ve filmu nezvykle málo místa. Režisér snímku David Yates opět potvrdil, že mu svěřili kormidlo konce této výborné série právem a mně už nezbývá nic jiného než dalších 8 měsíců strávit čekáním na konečné dovršení série. Jistě, filmu by šlo vytknout docela dost chyb, ale mnohé z nich jsou pochopitelné a mně film rozhodně nezklamal. Akce střídala poklidné části filmu a rozhodně jsem se nenudil, což je dobře. Už se těším na červenec, kdy se zase vypravím do kina, a to na premiéru druhé části filmu Harry Potter a Relivkie smrti... ()

Sten2

Je těžké hodnotit tenhle snímek. Celá sága se změnila z dětské pohádky k dospělému dramatu a stejně tak se změnili její diváci, my. Po tom co jsem opustil kino byl jsem lehce rozčarovanej, ovšem né z kouzel které předvádí kouzelníci ale z toho, že trailer nalákal na nejlepší scény, které (doufejme) budou až v druhé části. Celkově to s Potterem jako takovým nemá moc společného. Prověřování mudlů mi dost připomínalo roky 1938-1945 coby židy pod utlakem nacistů. Přívěšek na krku, který tak špatně působí na ústřední trio, zase připomíná prsten moci a útrapy Froda a Sama. Je tu ovšem pár scéna, které se naprosto odlišují od rukopisu Harryho Pottera a to jsou například tanec na " O Children" od Nicka Cavea (perfektní písnička!), příběh tří bratří ve stylu Burtona se mi taky líbil i když tenhle styl moc nemusim. Byla spousta lidí co nadávala na odlišnosti mezi knížkou a filmem a teď když se autoři rozhodli udělat dvě části,tim pádem maj víc prostoru pro víc věcí, tak všichni řvou "PROČ!?" Já neřikam, že to nebyl kasovní tah ale hodně lidí by si mělo uvědomit co vlastně od Pottera čeká. ()

Seejey8

Relikvie smrti jsem četl, takže mě v příběhu nečekalo žádné překvapení a zajímalo mě pouze zpracování. Yates myslím dobře poukázal na to, že nastávají v kouzelnickém světě špatné časy a že se zrovna tahle část nejvíc liší od těch předchozích. Je příjemné vidět jak se díl od dílu celá série mění a dostává dospělejší a temnější notu a jak jsou celkově hlavní postavy samostatnější a tím pádem je pro ně všechno nebezpečnější a já se bál za ně. Na to, jak se v téhle části vyskytuje oproti části druhé málo akce,o to je lépe zvládnutá, ale někdy lehce nepřehledná (podobně jako v quantum of solace) Myslím, že rozdělení finálního dílu na dvě části nebyl špatný nápad. Sice zaplatíme za poslední díl 2x tolik, protože tvůrci spoléhají na to, že už to prostě budeme chtít vidět až do konce (i když se v téhle části v podstatě nic zajímavého nestalo), ale zase se, jako diváci, můžeme těšit na celý obsah příběhu, což byl hlavní problém u prince dvojí krve, kde byl hlavní souboj zřejmě jaksi "vyškrtnut" ze scénáře. Velice příjemný díl, rozhodně se těším na další díl a budu doufat, že bude ještě o něco lepší. 80% ()

Defaultovna

Vôbec nie som sklamaná, naopak - Relikvie smrti I. sa mi pozdávali o poznanie viac než Polovičný princ, možno práve tým, že režisér sa konečne držal konceptu do takej miery, ako sa mal, a neodvádzal zbytočne pozornosť pubescentno-pseudovtipnými vložkami typu - kto-je-do-koho. Aj keď Grint je čím ďalej, tým menej sympatický, a na svadbe mi chýbal Krum na ktorého som sa teda osobne tešila :-))) , tie 4 * si film zaslúži. ()

Desiree odpad!

Ach jo, Harry, co bych si měla vzít za "drogy" aby mě filmy s tebou bavily? Alespoň trošičku bavily.... Jak já se nemohla dočkat konce, tři hodiny v kině byly pro mně tentokrát až příliš velké utrpení. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (více)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

26.07.2012

Peter Jackson to už nenápadně naznačoval na Comic Conu v San Diegu. Hobit mu pořádně nabobtnal a za 266 natáčecích dnů bylo pořízeno tolik materiálu, že z něj Jackson pohodlně sestříhá buď dva extra… (více)