Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

brumbrum

Vyborne zahrane, vyborna hudba, vsetka cest! Aj ked sa mi to dost nepacilo ako celok. Milion detailov bez vyznamu, toto nie je film ale skor divadlo. Vela veci zaujalo a potom len rusilo, lebo zostalo bez suvislosti - preco si ta baba odrezala suplikom prsty? Naco tam ukazovali tu vriacu pekelnu zeleznu kadu? Naco tie haky s tragickym podtonom? Naco ten schovany pas, kam mala byt ta cesta naotocku do Prahy? Vsetko same naznaky len pre atmosferu, farby okolia; nie je to moj styl. Mal som chut dnes vecer na film. A obsahovo, aj ked putavy ten nacvicovany pribeh, zasa to riesi staru znamu otazku dobra a zla z toho otrepaneho hlupeho opacneho konca, bez vychodiska. Ved Boh nestvoril zlo, ale slobodnu volu. To az clovek, vedomym volenim konania proti Bohu, postavenim sa na odpor, kreoval zlo - hla, dar slobody a kreacie, ved sme na obraz bozi, vid Genezis. Vieme si zvolit cestu a tvori hodnoty, kladne i zaporne, volit dobro a zlo - nebyt toho, ze sa mozeme sami rozhodovat, mozeme sa obesit este dnes. Ta vecna loz, ze kedze je tolke zlo vsade, asi nie je Boh, bo by sa nan nevydrzal pozerat, je generacne vstepovana chobotina do hlav hladajucich; clovek kraca dejinami, vedome nici, berie a zerie, sliape hodnoty a moralku, vrazdi deti, podvadza, smeje sa hlbke.. - a paralelne hlbavo filozofuje, ako tym prave dokazal, ze sme tu len nahodne a dokonalost univerza a jeho zakonov je samovzniknuvsia, ze z toho vsetkeho je proste nahodou aj zivot nakoniec a ludia a laska a vsetko - a nic nema naozaj zmysel a preto "ked vies kde je sever, tak nikomu never, len vsetko ber a zer", ako spieva iducky opity sam sebou - a pise dramy a knihy a je z toho smutny a ludia su dojati.. no skoda sa rozpisovat :-). Davam 3*, za vyborne herecke vykony. Hlbku to malo, no zial len znepokojivu, experimentalnu - a velice dopletenu, coz moze divaka hladajuceho nasmerovat nie k pravde, ale do slepej ulicky. ()

elessar04

Herci Dejvického divadla přijedou do polské továrny, aby na poněkud alternativním divadelním festivalu předvedli představení Bratři Karamazovi od Dostojevského (úprava legendární Evald Schorm atd). Na pozadí sledujeme krutý příběh jednoho z dělníků, jemuž v nemocnici právě zemřelo dítě. Poprosí tedy herce a ti hrají jen a jen pro něj. Petr Zelenka patří mezi mé nejoblíbenější tvůrce (jeho Příběhy obyčejného šílenství - jak ve filmovém tak i v divadelním provedení - či Rok ďábla považuji za naprosté skvosty). Karamazovi jsem velmi dlouho odkládal, ale konečně jsem se k nim dostal. Zelenka nám naservíroval ve všech směrech naprosto perfektní snímek, který dokonale pracuje se stopáží. Má rychlé tempo - i díky úžasné herecké akci. Tady je potřeba pochválit všechny herce, protože to bylo doopravdy neskutečné filmové divadelní představení se vším všudy.  Krásná kamera a výborná hudba. Rozhodně jeden z nejodvážnějších českých snímků 21. století. ()

Meiers

Dlouho se bránil chlapec dlouho. "Divadlo na stříbrným a v polských ocelárnách? To bude nejdelších 110 minut mého života!" Nakonec však podlehl a v kině dostal lekci jako pes. P.S. To prolínání reality všedního života herců se zkoušením mě naprosto dostalo. Přechody kdy se herci baví a najednou z ničeho nic navážou replikou. No prostě jednoznačně povedená věc, kterou chci vidět minimálně ještě jednou. ()

Xatrix

Po dlouhé době další český film, který obstojí v evropském měřítku. Kvalitní herci, zajímavá hudba a dobrá atmosféra. Především je to pak motiv balancující na pomezí divadelní hry, kterou divák sleduje a skutečným životem herců, kdy divák několikrát neví, kterou rovinu právě sleduje. ()

Fredericus

No, jsem rád, že jsem dříve než toto viděl divadelní inscenaci (byť v Huse na provázku) - a zřetelně se mně tak vyjevilo, že to nejpůsobivější z filmu je dílem Dostojevského/Schorma, resp. divadelní inscenace Dejvického divadla. Vlastní přínos Petra Zelenky je především ve výběru prostředí, všechno ostatní je znatelně slabší; nebo se to jenom neumí podat věrohodně (ten konec!)? A proč ty prkenné hovory (nejen) při úvodní jízdě autobusem, když stačilo nechat kolegy z divadla trochu improvizovat? A další nešvar: když už se objeví dobrý nápad, místo rozehrání je ustřižen. Shrnuto: Karamazovi patří k lepším českým filmům, ale Zelenka za to moc nemůže. ()

dainio

Nevýslovně jsem se na tento filmový kousek těšil...takové herecké obsazení už slibuje skvělou podívanou a ta taky je....dávám tudíž 5 hvězdiček avšak zkouknu to ještě jednou protože se chci do té hry naplno vžít, přeci jen je to o hlubším zkoumání... ()

aR3Zz

Silene genialni, genialne silene! Film, ktery je tolik jiny, nez vsechny ostatni. Od toho snimku nesmite pred shlednutim nic cekat. To myslim opravdu vazne, ale nemyslim to ve zlem - Karamazovi totiz prakticky zadne ocekavani splnit nemohou, protoze se od vseho odlisuji v nepomerne mire. Proto se dej da popsat jen velice tezko. Presto to zkusim nekolika slovy: Strhujici divadelni rodinna dvourozmerna tragedie s nezapomenutelnymi a presvedcivymi hereckymi vykony. 90%! Bohuzel ne pro kazdeho... ()

Harts

K tomu není co dodat, dokonalé, dokonalý každý detail a myšlenka, navíc vynikající herecké výkony a konec mě úplně rozbrečel, úžasné ()

Yojimbo

Překvapivě se mi mnohem více líbila divadelní část než ta civilní, v které mi někteří herci nepřišli zrovna přirození. A ta linka se zaměstnancem hutí... ech, neustálé pohledy na jeho postavu, jak sleduje hru, mě vysloveně vyrušovaly, nehledě na fakt, že provázanost s divadelní hrou nepůsobila tak osudově, jak by si možná scénárista přál. Ale herecké výkony, prostředí atd. z tohoto filmu dělají výjimečný zážitek. ()

Rypley

Ve filmu Temný rytíř, je jeden absolutně skvělý herecký výkon Heatha Ledgera. Ve filmu Karamazovi Petra Zelenky, jsou absolutně neskutečně skvělý všichni. Ve filmu Karamazovi hraje Ivan Trojan a je lepší než Heath Ledger (budiž mu země lehká). ()

darkreider

Silný a ťažký film. Nuž, Dostojevský, čo povedať. Pochmúrno a pesimizmus preráža na povrch každou minútou. Jednoznačne jeden z najlepších počinov aktuálnej českej tvorby. Každopádne bez titulkov k poľštine to je pre mňa problém. Jednu vec som nepobral: Prečo si jedna z herečiek pri konci naschvál zlomila prst zatvorením šuplíku? ()

HappyDeath

Ani takové slovo jako je úžasný nevystihuje zdaleka sílu a nádheru tohoto díla. Film točený na jednom místě s originálními prvky a perfektní předlohou. Nic lepšího se z toho nedalo vymáčknout. A Ivan Trojan více než zazářil... ()

Lipi21

88% REŽIE / Petr Zelenka: ***** KAMERA / Alexander Surkala: **** (skvělá, na hranici 5 hvezd) SCÉNÁŘ / Fjodor Dostojevski, Ewald Schorm, Petr Zelenka: ***** (originální Zelenkův námět, psychologicky velmi dobře propracovaný příběh, geniální propletení skutečného života s divadelní hrou...o knižní a divadelní předloze není nutno příliš diskutovat...) HERCI: ***** (snad životní role Ivana Trojana, ovšem ostatní herci jako Myšička, Chmela, Holub Andrzej Mastalerz o mnoho nezaostávali - herecký koncert všech představených HUDBA / Jan A.P. Kaczmarek: **** (skvělá) ()

Miki68

Ten film byl útok na moje smysly. Na moji duši, uvnitř které se skrývá nějaká ta karamazovsky pokřivená vlastnost. Zelenka se předvedl v plné síle. Úžasné kamerové jízdy Alexandra Šurkaly, skvělý střih, výborně použité hudba a jako třešničky na dortu - všechny herecké výkony bez výjimky. Samozřejmě, že Ivan Trojan a Andrzej Mastalerz ční, protože jsou ti "hlavní", ale... Nějak nevím jak to napsat. byla to pro mě emocionální bomba. Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů vůbec. ()

bernajk

Herecké výkony parádní, ale nevim, nejak mě to neuchvátilo. Je to tak mezi 2* a 3*, ale protože Zelenka je namachrovaný, tak to dávám spíš dvě. Naprosto souhlasim se Superperem ()

JimiH

Výborná adaptace, ale čekal jsem přece jenom o maličko lepší prolínání reálné a divadelní roviny. Jinak ale výborný film, vedle kterého působí většina ostatních letošních filmů jako nezáživná nuda. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy