Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

SpicyNugget

Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Má v pláni znovu otevřít nyní opuštěný sirotčinec jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a poté zmizí. Laura zjišťuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství… Joo, celkem obstojná duchařina, mám takové filmy ráda. Temná atmosféra obrovského sirotčince je super. Děsivé, herci skvělí (kromě toho malého syna, hraje dobře, to ano, ale že by mě uchvátil…). Masky dětí byly povedené. A konec - první rozuzlení příběhu bylo super, vůbec jsem nečekala, že to dopadne zrovna takhle. Ale ten postkonec, happyend? Ne, díky, tohle v hororu nemělo být. Takže poctivé 3*. ()

1lomeno3

Spanele se opravdu vyzivaji v mystickych hororovych povidkach, viz Faunuv labyrint. U tohoto snimku jsem se ale daleko vice bal, nejsou tu ovsem zadne klasicke lekacky, ale spise neco na zpusob Vesnice a to ja rad :). Moc povedena zalezitost, asi si ji nenecham ujit ani v kine.. ()

St0ne

Nádhera, která zamrazí! Dokonalá atmosféra, zvuk i kamera – napětí jen tak nezmizí a pointa mi nahání husí kůži ještě teď, dva dny po projekci. Krásný příklad toho, jak se dá natočit horor téměř bez kapky krve. Sice stará dobrá duchařina, ve které jsou patrné vlivy předchozích žánrových děl, ale já si tuhle drsnou pohádku opravdu užila, dokonce možná i víc než Faunův labyrint. Del Toro dobře věděl, s čím spojit své jméno – roste mu šikovný konkurent:-) A Belén Rueda byla výborná! PS: Druhé zhlédnutí za úplně jiných okolností... Atmosféra a zážitek zůstávají, ale nadšení trošku padá z původních 96 % "jen" na 90 % a to srovnání s del Faunem si ještě promyslím... ()

Kathane

Jooo, tak tohle doporučuji všem :-) Jeden z mála takhle dobře natočený, myslím si! Když zoufalá matka hledá svého syna a jak situace do sebe zapadají...A ten konec, no nemohla jsem uvěřit:-) Úplný doják!!!Tomu se nedá vyrovnat žádný americký horor, samá krev, tfuuj!!! A i jak se tak koukám, tak ty americké horory tady nedostávají moc procent :-) To Španělsko začíná řádit :-D Například [Rec], to bylo fakt žůžo :-) paráda...jen tak dál, doufám, že takových filmů bude víc;-) ()

aronofsky

Největší chybou tohohle duchařského hororu je právě to, že se nesnaží být ničím jiným a ničím víc, než jen velice solidní duchařinou. Strašidelný dům, ve kterém se dějou divné věci, tu už byl mnohokrát předtím a vidím mrtvé lidi jsem už taky párkrát viděl/slyšel. Ale nemůžu popřít, že mi v mnoha scénách běhal mráz po zádech a párkrát (jestli jste viděli, víte tedy kdy myslím) jsem se málem odvracel od plátna. 70% ()

supo

Dobře odvedená práce, která by si ale zasloužila více mystična. Začátek je příliš rozvláčný, konec pak už má správné otáčky. Ale bohužel rozdělení hodina:půl hodina ve prospěch začátku kazí celkový dojem z filmu. Musím říct, že v první polovině jsem se místy i nudil (proto jen 3 hvězdičky, u filmu za 4 a více se nesmím nudit ani chvíli). Některé linie, například více o Benigně, zůstaly ke škodě filmu nerozvinuty. Ač film končí jistou formou happyendu, zachycuje velkou tragédii. 3, spíš 3.5 za pointu, dávám jen kvůli první polovině, jinak bych dal 4. ()

epsyn5

Jako celek film hodnotím kladně, nciméně i zde je spousta hluchých míst, která docela nudí. V celku se ale jedná o vyvážený snímek a když přemýšlím nad dnešními horory, tak je to sakra dobrý filmík :) ()

Jeer

Sirotčinci se nedá téměř nic vytknout - je zde správně strašidelná atmosféra, nečekané lekačky, zajímavá pointa. Snad jen to, že je zde poměrně dost klišé - strašidelný dům, dítě, které narozdíl od dospělých vidí duchy, kluk se znetvořeným obličejem atd. Je to prostě jeden z mnoha duchařských hororů, hodně mi připomínal film "Ti druzí", "Kruh" nebo "Šestý smysl". ()

Phillippus

Toto nebol Del Toro. Del Torov film ma chytí už od začiatku a nech sa v titulkách písalo, čo chcelo, bolo vidieť, že hlavné slovo mal niekto iný. Od začiatku nuda, jeden pekný kuk na prejdenu Benignu,príbeh veľmi slabý, trochu lepší záver, ale na Laberinto ani Espinazo to nemá ani keby to čo robilo. ()

stooper

Ve filmu jsem viděl směsici těch nejznámějších duchařských kousků. Nejspíš se nejednalo o úmysl napodobit je, ovšem silná inspirace je zde silná. Sirotčinec určitě stojí za shlédnutí, Belén Rueda je vskutku skvělá, ale cosi mi tam přece jen chybělo. Děj vás celou dobu připravuje na závěrečnou překvapivou pointu, která však není zas až tak překvapivá, jak by každý doufal. Nicméně počin je to nadprůměrný. 3 a 1/2 * Zajímavý komentář: Renton ()

BadJoke

Skvely horor. K sedadle priputa pochmurnou atmosferou. Pribeh ma dost silny, aj pointu, co v poslednom case v hororoch moc nenajdete. Niektore sceny boli fakt desive a slusne strasidelne. Pinta na konci ma bola pekne smutna, ale dojem celeho filmu nepokazil. ()

blamus

Išiel som do kina naslepo a myslím že na plagáte bolo meno veľkého el Torra. Hm, takže to režíroval pre mňa neznámy Bayona. Ale klobúk dolu. Napätie a výtvarná stránka veci je porovnateľná s kumštom el Torra (producent). Po celý čas som sa príjemne bavil, dej mal viac línií a povodil diváka po rôznych kútoch ľudských emócií a bububu a tak. Pekne. Bacha na tohoto režiséra! ()

Monini

Napsala bych to takhle - není to horor, ale psychologické drama. A pokud to tak berete, tak si opravdu užijete. Skvělou atmosféru, psychologie matky postrádající dítě gradující až do překvapivého a smutného vyvrcholení filmu. Perfektní. ()

Skunkiee

Fuuuj teda já sem se bál...Ale to je to co chceme ne? Naprosto perfektní španělská duchařina nebo hluboká sonda do pocitů matky po ztrátě syna? Je jen na každém, jak kdo chce některé scény chápat, vysvětlení je vcelku necháváno na divákovi. Tyhle dvě roviny jsou ve filmu samozřejmě splynuté v jednu ale tak krásně harmonicky. Režisér nás znepokojí hned na začátku filmu. V některých scénách nás nechává se zatajeným dechem čekat co se stane a bát se, a potutelně se usmívající za kamerou naše nervy drásá víc a víc. Kolikrát už jsem si říkal: Tak dost! Už to nevydržim...Lekačky a napínavé scény jsou bez debat, v tomhle oboru jde o absolutní špičku, líp to už natočit ani nejde. Co mě však překvapilo, bylo, že i scény, při kterých se nemáme bát a slouží k překlenutí jednotlivých strašidelných scén, jsou zpracovány tak skvěle a citlivě, že vůbec neruší a naopak dokážou vyvolat příjemné pocity.... Celkově bych to zhodnotil jako horor pro náročnějšího diváka, kterému nestačí úchylná krvavá podívaná (dnes už tak ohraná), jako psychologické drama o ztrátě syna pro ještě vnímavější diváky, jako úchvatný příběh jednoho domu a obyvatlů uvnitř. Po Ti Druzí další horor, který si hraje s divákem jako kočka s myší a nemůžu dát jinak než za pět ()

Matt2626

Začiatok filmu mi prišiel trochu nudný a "ošúchaný". Ako hlboko som sa len mýlil. Postavil dokonalý základ pre rozvinutie deja. Stred filmu akoby sa vybral dvoma rôznymi smermi. Tým racionálnym a imagionárnym ktorý sa odohráva Belén v hlave. Práve ta mystika je na tomto filme zaujímavá a držala ma v napätí až dokonca kde akoby sa opäť obe cesty spojili a všetko začalo dávať zmysel. Záver je každopádne obdivuhodný a doslova klenot tohto filmu. Bravúrny výkon B.Rueda. 90% ()

lada32

Podobný film jako TI DRUZí s N.Kidman.Asi se mi i líbil i vice,ale v čem se nesmírně shodují je výborně udělaný v podstatě precizně vycizelovaný závěr.Zde je navíc velice dojemný a krásný.Už kvůli tomuto závěru stojí film za zhlédnutí. ()

LogLady

Jediný horor, který mě zároveň vyděsil i dojal až k slzám. SPOILER --- Duchařské historky miluju a morbidně tragické pointy jsem hltala už v těch nejvypečenějších Foglarovkách, a rozuzlení Sirotčince okrášlené hořkosladkým závěrem se kultovnímu Tajemství Velkého Vonta přinejmenším vyrovnalo. Fantazie Španělů / Mexičanů je mi opravdu sympatická. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze