Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

JosefTomas

Po technické stránce nejde ani moc remcat. Velmi vydařená kamera dokáže člověka okouzlit tíživou atmosférou a hudba taky dokáže pěkně pohladit uši. Jen mi přijde, že je to v jistých momentech příliš zahleděné samo do sebe. Prezentuje se tu opět špatnost a nekalost režimu (protože když už má být film velký, tak potřebuje nějaké skutečné události, jinak nemá šanci), což už mi přijde spíš jako z nouze ctnost a neschopnost vymyslet něco vlastního. Jedná se ale o subjektivní názor, tudíž to do hodnocení nepočítám. Jistá výtka musí padnout na scénář. Snaha docílit neo-noir filmu tady moc nefunguje (pokud se o něco takové tvůrci snažili) a Ivan Trojan spíš zmateně pobíhá a v jistých momentech, má víc kliku, než fištrón. Je to škoda, protože herecké obsazení je skvost a s trochu propracovanějším scénářem by z toho mohlo být něco víc. Takhle z toho zůstává trochu tupější kriminálka s naivní hlavní postavou, který se snaží být jak detektiv z amerických filmů 50. let minulého století, ale zkrátka se k tomu neblíží ani o píď. ()

Durdas

Velmi zajímavé filmové dílko. Sice se v příběhu neubráníme klišé jako kdy hlavní hrdina je sám proti ostatním, důkazy nás vedou k nepravému zločinci apod. V tomto filmu jsou ale zpracovány opět jinak a nově oproti jiným filmům, takže to není vůbec na škodu. Herecké obsazení bylo zajímavé a dobré zároveň. Zachycení doby 50. let i s jeho atmosférou se podle mě určitě povedlo. Dobové oblečení, okolí, atmosféra atd. Temná atmosféra celého filmového příběhu, která byla doprovázená skvělou atmosférickou hudbou. Příběh skončil bohužel smutně, ale to k době a k filmu patřilo. Film si určitě zaslouží 4*. ()

krivkin

Eee tomu chyběla část stopáže, ne? Motivy jednání postav a charaktery byly vykresleny dost nepřesvědčivě - ano, v kontextu doby si lze spoustu věcí domyslet, ale v pořádném filmu by to být rozvedeno mělo. Ani jako kriminálka to nebylo moc dotažené, spíš účelově poskládané... Ale celkový dojem víceméně pozitivní, od Hřebejkovy Nevinnosti mě zase jednou (aspoň trochu) zaujal český film ()

jusek

Škoda nevyužitého potenciálu, které dané historické období nabízelo, po zdařilém Protektorovi nebo Poutech jsem čekal více i od tohoto dílka. Detektivní linie příběhu byla až moc jednoduchá a do politické stránky se nešlo příliš hluboko. Herecké výkony Trojana a Kocha vysoce kvalitní, ale to je tak všechno. Někteří další herci např. Taclík ale i Štěpnička působili, jako by si svoji promluvu přečetli pět minut před natáčením scény, totálně nepřirozeně. Naštěstí moc dalších postav vlastně ani nepromlouvalo. Dále je třeba vytknout hudbu, to tvůrci opravdu přehnali, chvílema jsem měl dojem, že sleduji Batmana. Něco komornějšího by naopak dovolilo více vyniknout příběhu. ()

Sticks

Český noir a 7 návštevníkov kina... Je tomu už pár týždňov odkedy sa noirom vyhýbam či už majú hodnotenie akékoľvek. A to z dvoch dôvodov; ohromne pomalé tempo, neschopnosť pracovať s emóciami. Ve stínu však aspoň čiastočne eliminuje obe. Spokojný som bol s kratšou stopážou a fenomenálnou kamerou. Pointa však mohla byť viac dych berúca. 7,7/10 Palec hore Canakja. ()

Anarion

DNEŠNÍ MENU: Ve stínu..............139,- Host: Pane vrchní, mohl bych Vás poprosit - jednou Ve stínu. Vrchní: A pán si dá naší specialitu. Samozřejmě, hned to bude. Host: Děkuji Vám. Vrchní: Tak tady prosím. Host: Děkuji, vypadá to opravdu moc dobře. Slyšel jsem na to jídlo samou chválu. Vrchní: No jak říkám, je to naše letošní specialita. Nechte si chutnat. Host: Pane vrchní, prosím Vás, můžete sem jít? Vrchní: Ano, je něco v nepořádku? Host: No samozřejmě. Vždyť to jídlo nemá vůbec žádnou chuť. Není to ani slané, ani mastné. Vrchní: To není možné. Dle kuchaře má to jídlo být trochu hořké, trochu pálivé... Host: ... a s výrazně doznívající chutí. Ano, to jsem si všechno přečetl v jídelním lístku. Ale ani jednu z těchto vlastností tento pokrm nesplňuje. Vrchní: To opravdu není možné. Nikdo si zatím nestěžoval. Host: No tak ochutnejte a posuďte sám. Vrchní: No máte pravdu, je to trochu méně dochucené, ale to jídlo rozhodně není zkažené. Host: Já také netvrdím nic o zkažených ingrediencích. Ty jsou naopak velice kvalitní. Jenomže jejich použití není moc nápadité. Vrchní: Ano, chápu. Ale obávám se, že teď s tím kuchař již mnoho neudělá. A promiňte pane, objevil jste už onu důležitou ingredienci dodávající tomuto pokrmu chuť? Host: Myslíte to rádoby utajené flambované jehněčí? Ano, to jsem objevil už po prvním soustu. Vždyť v tom jídle hraje tak málo výrazných chutí, že jiná ingredience to ani být nemohla. A ta omáčka, ač ze začátku vcelku chutná, by mohla alespoň na posledních pár soust zhoustnout. Rozumíte, je strašně řídká. Vrchní: Rozumím. Přejete si tedy vrátit peníze? Host: Ale ne, tak hrozné to zase nebylo. Na českou kuchyni to vcelku ušlo. Vrchní: To jsem rád, že to říkáte. Doufám že k nám ještě někdy zamíříte. Host: No nevím, už jsem se párkrát zklamal. Zkuste alespoň tu zvukovou kulisu pro příště vylepšit. Vrchní: Vynasnažíme se. Děkujeme a na shledanou pane. Host: Na shledanou. ()

Phex

Zabaléné je to hezky, ale proč nedokážeme natočit čistý žánrový film ? To musíme všude přimíchat poselství, nebo přehnaně zdůrazňovat, že můj film účtuje s tou naší hroznou minulostí? O tom jsem přemýšlel při cestě z kina. U filmu Ve stínu vše začíná skvěle (dobová detektivka), aby to končilo trapně (lacině patetická agitka). Tvůrci měli zůstat u jakéhosi českého LA Confidential a více se soustředit na promyšlené rozvíjení detektivního motivu, místo toho tam příliš násilně cpou antikomunistické poselství. By the way...když už chtěli udělat film jako poctu lidem, které komunistický režim perzekuoval, neměli si jako hlavního hrdinu vybrat policajta kriminálky z roku 1953. Tou dobou tam totiž nějací prvorepublikový pózéři s velkým srdíčkem už nepracovali... ()

Jirásek

Po nějaké době jsem se rozhodl, že nebudu vrážet peníze za kino pouze do filmů zahraničních produkcí, ale „zasponzoruji“ i českou kinematografii… a udělal jsem dobře. A to i přesto, že na thrillery jsem pes a Ivan Trojan zase není můj bůhvíjaký favorit. Hodnotit ten film pouze jako krimi, určitě by to nedopadlo tak dobře, ale jak si Ondříček detailně pohrál s padesátkami, včetně Václaváku s tramvajemi, nebo hezky zpracovanou soudní síň, jako vystřiženou z procesů s Miladou Horákovou a to včetně zaníceného prokurátora, to si mé lepší hodnocení zaslouží. Pro mě lepší film než Samotáři… ale možná kecám, uvidíme. :) ()

swinevenca

Ten film ve mně asi ještě uzraje, ale i tak tleskám. Trojan excelentní, že bych na Kochovi pozoroval něco zázračnýho se říct nedá, ale proč neobsadit takový jméno, když na to kejvne. Architekti i kostyméři odvedli suprovou práci a nachystali věrnou kopii doby, kdy boží mlýny mlely hodně pomalu v malý obálce, daleko za hranicema a daleko v budoucnu, ale i přesto se našlo pár Haklů, čest jejich odkazu a památce. P.S. Při zpečetení Trojanova osudu musel mit Taclík solidní deja vu, protože nad podobně zkrvaveným Trojanem stál už ve Strachově Operaci Silver A. ()

transbeskyd

Temné, drsné, strhující. Díky Pane Herče Trojane a Pane režisére Ondříčku za filmový zážitek roku! Jo a taky velký dík za objevení hereckého génia, který by nebýt Samotářů možná dál hrál skvěle "jen" na divadle, což by byla velká škoda, protože stříbrné plátno je mu šité na míru. Ať žije český film, ať žije a řve český Lev! Nebo rovnou Oscar?! To jsem těm klukům dost teď podkouřil, ale když oni si HO zaslouží a snad si to uvědomí i ti, co o NICH rozhodují. ()

LordMack

Skvělé! Silnější čtyři hvězdy. Tento film si zaslouží pozornost, protože to zpracování je fakt uchvacující, nemluvě o hereckých výkonech. Ve filmu se mi nezdálo pár nesrovnalostí, ale není to nic, nad čem by člověk moc přemýšlel. Celou dobu jsem byl naplej jak kšandy. ()

Lastsurvivor

Kdybych měl hodnotit jen zápletku a detektivní příběh, na víc jak 3 hvězdy by to nebylo. Ale jsou zde excelentní Koch a Trojan, velmi povedená atmosféra 50. let, dobré dialogy a velmi emotivní konec, který i přes svou kýčovitost není trapný. A vzhledem k tomu že se jedná o český film v koprodukci, kterých je jak do mariáše, nevidím důvod proč nedat plný počet. ()

laple

Pravdivý a moc dobře udělaný film. Na ten by měli povinně jít ti, co zatvrzele volí komouše. Tohle si přejí, aby se znovu vrátilo? Děkuju, nechci! ()

capka

Krásně zahrané a natočené, jako celek působivé, ale se scénářem mám hned několik velkých problémů. ()

gotham

Asi jsem ovlivněn tím, že jsem to viděl v kině a také tím, že tam hraje Ivan Trojan, ale Ve stínu je pro mě vynikající temný thriller, naprosto originální tím, že je to česká produkce. V podstatě je to taková česká Čínská čtvrť, tempo filmu není nijak závratné, ale jde spíše o to, jak je vykreslená celková atmosféra tehdejší doby a aby divák viděl, pod jakým psychickým tlakem musela ústřední postava fungovat. Samozřejmě je to hodně o Trojanovi, taková až one man show, ostatní postavy jsou takové nevýrazné, ale Ivan hraje tak fantasticky, že to vůbec není na škodu. Asi nejlepší český film v rámci daného žánru. 100% ()

pablohoney

Jako dedikace obětem komunismu by to fungovalo spíš jako desetiminutovej kraťas, celovečerní detektivka by si ale zasloužila promyšlenější příběhovou logiku, plnokrevnější postavy etc. Nad scénářem ostatně už zakroutily hlavami největší kapacity zdejšího fóra. Zbytek se nejspíš spokojil s tím, že se na Ve stínu dobře kouká (od kamery, přes výpravu k hercům). S posloucháním (hudbou) je to už horší. Pro film přiznačná je metafora krakatice, která dělá z Stb stvůru z jinýho světa. Takovej pohled na dějiny už nám dneska nic nedá. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob