Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Handle

Sice nejsem skalní fanda Pána prstenů, ale jeho kouzlo naprosto chápu a nedivím se, že je to kult. Myslím si, že Hobit si ale něco takového nezaslouží, nebo alespoň první díl určitě ne. Vizuálně je to opět nádherné, ale příběhově je to nuda bez jediné scény, kterou si člověk zapamatuje nebo v něm vyvolá jakoukoli emoci. ()

Luboshmir

Důstojný prequel. Už to neni tak epické, jak jsme byli zvyklí z PP, ale pořád baví. Gandalf, hudba a prostředí nostalgická:) Komu se líbil PP, tak ho toto nemůže zklamat. ()

Pepy

Ani nevíte, jak je to úžasné, pořádně prožívat každý kousek filmu. Zpátky ve Středozemi! Skřeti, elfové, trpaslíci je to nádhera co zase Peter ztvárnil. Máme tu opět všechno co známe. Freeman opět nezklamal, vlastně nikdo nezklamal, všichni byli skvělí! Nádherná krajina Nového Zélandu a do toho hudba Howarda Shore, byla jedna z nejlepších kombinací... Vůbec mi nepřipadalo, že bychom jsme zaznamenali nějaké přebytečné scény. Čas byl akorát a žádné nudné pasáže ani nepostřehnete. Těším se na další pokračování, pouze doufám, že Peter pro nás nevyčerpal všechno co měl a doufám, že má ještě nějaký překvapení v rukávu. ()

ScarPoul

Chcelo to čas ale do Stredozeme sme sa vrátili. Osobne mám Hobita omnoho radšej ako trilógiu pána Prsteňov a to kvôli kapitole Hádanky v tme. Tá je inak obrovským highlightom celého filmu. A film v sebe nesie mnoho pozitív. Síce to nie je pán prsteňov, ale po skoro desiatich rokoch sa predsa len vo filmovom priemysle stalo až príliš veľa vecí, než aby dokázal Hobit zaujať, keď vezmeme v úvahu, že v mnohom len opakuje motívy, ktoré sú nám ako fanúšikovi známe. Film sa nesie v pomalom tempe čo mi zase až tak nevadilo, keby koniec nedupol na plyn a tým sa do celej nálady akosi nehodil. Inak epickosť aj monumentálnosť zostala. Je vidno, že ak sa Jackson pre niečo narodil, tak to nebol King Kong, ale príbehy zo Stredozeme, preto som aj rád, že sa dočkáme nejakých tých dvoch pokračovaní. Ale čo mna osobne najviac potešilo bol výkon Martina Freemana, ktorý v mnohom prevyšoval aj samotného McKellena a Weavinga a stal sa jednak ťahúňom celého filmu aj najsympatickejším Hobitom vôbec. Dokonalé to nebude, ale utieklo to ako voda a bolo to príjemné obhliadnutie sa naspäť k príbehu, ktorý miluje toľko ľudí, mňa nevynímajúc. ()

Shaqualyck

Zahlédnout ve volné přírodě smysluplný (kvazi)prequel, to je jak stavět sněhuláka v červenci. Jackson to ale dokázal. Bez Sněhurky, za to se spoustou trpaslíků. Tenhle huličskej funtasy mejdan s nalepovacími vousy svým zpracováním o chlup přeskakuje i laťku nastavenou už tak proklatě vysoko samotným LOTRem. Člověk má strach mrknout, aby mu něco neuteklo. Ač výrazně pohádkovější, přesto strhující. Jasná, vypravěčsky bezchybně vystavěná mytologie, poutavý příběh, kde skutečně o něco jde a pestrá paleta postav, na kterých vám opravdu záleží (vede bláznivý Radagast se svým králičím spřežením). Musela to být nepředstavitelná drbačka, o tom žádná. Štáb opět obrátil naruby polovinu Nového Zélandu, kluci a holky z Wety jistě odvařili nejeden comp, o nepřetržitém provozu maskérny i kostymérny netřeba pochybovat. A výsledek vypadá podle toho. Jen nedokážu pochopit, jak jsme na Hobita po megaúspěšné prstenovské trilogii mohli čekat tak dlouho. Na tohle, že se někdo bál dát peníze? Tohle nikdo nechtěl točit? Já vím, je to hodně velké sousto, ale stejně… Proto, díky bohu za mravenčí práci Petera Jacksona. Málokdo dnes dokáže na plátně vyprávět příběhy s takovou pompou a nasazením jako on, nemluvě o úctě k předloze a respektu vůči početné divácké obci. Šikula! ()

Genero

Původní Honzíkosynova trilogie se mi líbila velice, ale děsně mě sraly nekonečné scény, ve kterých Eliáš Dřevo není sám sebou a tupě zírá do sopky, navíc poslední půlhodina Návratu krále byla přímo smrtící. Hobit je ovšem jiná káva! V jedné díře v zemi žije Volnomuž a pokud přečkáte neočekávaný dýchánek, kdy se trpajzlíci schází jako švábi na pivo, žvaní a hází po sobě hrnce, čeká vás ultimátní jízda, z níž by byli John, Ronald i Reuel tak rozjaření, až by se rakev třásla. Není tu moc času na nějaké čáry, pan Volnomuž nikam nezírá a občas se stávají i nějaké ty legrace. Potěšilo pár scének s Miláškem, který zůstal tím líbezným, slizkým zmrdem. Probudil ve mně excelentního myslitele, o jehož hádankářských schopnostech nemůže být žádných pochyb a měl jsem sto chutí zasyčet mu přímo do ksichtu: Lezelezepoželeze, nedápokojažtamvleze! A teď jsi v píči, viď Sméagole? Když se tak zahloubám, asi bych oželel účast Kryštofa Závětří, na němž se takhle bez klobouku jeho úctyhodných 1941 křížků na krku přece jen podepsalo. Ti, kteří tu fňukají nad neúnosnou délkou, můžou všechno zmáknout za dvanáct minut v této časově úsporné verzi. ()

Dydzej

Každý fanoušek filové trilogie Pána prstenů je jistě nadšen, že se může vrátit znovu do Středozemě a to rovnou hned 3x. Bohužel pokud čekáte stejnou kvalitu jako u Pána Prstenů, nejspíš budete zklamáni. Příběh sám neumožňuje moc velkoleposti, a tak vlastně můžeme být rádi, že jsou dějové linie doplněny o příběhy, které se v knize Hobbit ani nevyskytují. Dočkáte se nekonečných vizuálních orgií nad Novozélandkou Krajinou a CG jeskyněmi avšak bez žádného zajímavějšího příběhu. Nové technologie hodnotit nemohu (kompletní film není zatím v Česku k vidění), snad jen doplním, že Dolby Atmos jsem si za celý film výrazně všiml tak 2x. CG je bohužel vidět na každém rohu, možná je to však tím, že je film koncipován jako 3D, a tak v 2D verzi může na diváka působit trochu počítačověji. Asi nejvýrazněji se to projevuje při průchodu skalnatými Mlžnými horami. Podobné efekty tak v zasněženém Caradhrasu psůobily mnohem přirozeněji. Thorin Pavéza působí spíš lidský hraničář než trpasličí král. Jackson nejpíš potřboval nějakého Aragona a Thorin se mu zdál jako nejlepší volba. Srovnáte-li Pána Prstenů a Hobbita knižně vyjde vám zhruba podobný výsledek jako když je srovnáte filmově. 7/10 ()

maseer2

chápu jisté výhrady, ale nepobírám ty vyloženě negativní reakce.. Jackson se totiž vrátil do Středozemě s plnou parádou a já jsem si celou tuhle podívanou od první do poslední minuty hrozně užíval.. Hobit samozřejmě nemá ten nádech osudovosti jako Pán prstenů a je oproti tomu daleko více hravější, ale to samé lze říct o knižních předlohách - Hobit je přece jen spíš pohádka.. o to víc mě ale překvapilo, kolikrát zde Jackson tlačí na pilu a přibližuje se tak "dospělosti" prstenové trilogie.. zásadní otázkou tak zůstává, na kolik moudré bylo rozdělit Hobita na tři části.. v Pánovi prstenů je totiž každá část (= kniha) víceméně uceleným celkem, zatímco u Hobita to zřejmě ve finální podobě bude vypadat tak, jako byste jeden dlouhý film prostě jen rozsekli na tři části.. na hodnocení hobitovské trilogie jako celku máme ale ještě dva roky čas.. možná největším mínusem Hobita je tak absence opravdu silných charakterů - krom Bilba a Gandalfa totiž vyniká z ústřední bandy jen její vůdce Thorin (hodně připomínající Aragorna), zatímco ostatní trpaslíci jsou vlastně jen taková vata.. třeba to Jackson ale v dalších dílech, na které se moc těším, napraví.. závěrem bych ještě vyzdvihl naprosto odzbrojující vizuální stránku a výborné akční scény (honička na provazových mostech ve skřetím doupěti je dechberoucí).. silné 4* ()

GeusX

1.) Nečetl jsem Tolkienovy knihy, tudíž je mi fuk, jak moc je to (ne)podobné knize. 2.) V ději mi připadalo několik "odbočení z cesty" zbytečných, jako by jen pro efekt. /možná to v dalších dílech dostane důvod?!/ 3.) Trilogie L.O.T.R. mi přišla poutavější - přece jen, už ten fantasy svět není pro diváka žádná novinka. 4.) Pořád je to však skvělá podívaná hodná velkého plátna! Glum je nejlepší! # 90% 1.)kino 2D, zvuk Dolby Atmos, ang.+cz titulky 2.) kino Imax 3D ang.+cz.titulky PS: Dolby Atmos je znatelně lepší! *** edit: viděno i na DVD s angl.tit i s cz dabingem ...a po 4.shlédnutí nechávám 5 hvězd - i vzhledem k tomu, že se mi to líbilo víc než následující "Šmakova dračí poušť" ()

6thSun

Ještě nikdy mi čas strávený v kině neutekl TAK RYCHLE! (viděno s titulky, knižní předlohu jsem nečetl) 90 - 100% ()

Gwaihir

Milovníci úchvatné tvorby Tolkienovy čekali, někteří s obavami, na filmové ztvárnění tohoto jeho příběhu už velmi dlouho. Od uvedení trilogie Pán prstenů uplynulo mnoho vody a nakonec došla tato očekávání naplnění v novém trojdíle obohaceném i o další středozemská dění. Stejně, jako je tomu u předlohy, se však ani filmový Hobit nemůže více lišit od epické fantasy ságy, kterou příběh boje o osud Tolkienova světa představuje. Jde totiž vpravdě o cestu za dobrodružstvím, během níž se střídá jedna nebezpečná situace za druhou a v níž prakticky není prostor pro úvahy o hlubším smyslu běhu věcí. Přesto ale úvodní část vyprávění, zejména díky rozšíření dalšími dokreslujícími událostmi, zapadá do tohoto kontextu perfektně. Děj samotný je pak ve snímku přizpůsoben do temnějších odstínů a přidáním záporné postavy je pozměněn a zvýrazněn vývoj jeho hlavních hrdinů. Celá, poněkud zběsilá, jízda má strhující, místy humornou a místy napjatou, atmosféru a je završena lákavým výhledem vstříc dalším dobrodružstvím. V tomto duchu se nese také Shoreova hudba, která tentokráte neobsahuje tolik velkoleposti, ale opět skvěle podporuje dění na plátně. Poprvé jsme se také mohli nechat unášet novým 3D obrazem v kombinaci s vyšším počtem snímků za sekundu, který sice někdy může více poodhalit nějaké ty drobné nedostatky, ale výsledný dojem je opravdu působivý. 95% ()

PROROK14

Úprimne, dalo sa čakať, že to nebude pecka ako LOTR trilogy, ale dúfal som. Jednoducho som si myslel, že Pán režisér zas a znova natočí niečo pútavé a plné emócií. Nestalo sa. Začiatok a samotné vykreslenie trpaslíčej hory bolo pekné. V podstate celý film bol po audiovizuálnej stránke pekný, veľmi pekný. Ale keď som sa po dvoch hodinách pozrel na hodinky a uvedomil si, že sa ešte nič poriadne nestalo, keď ma už pomaly ale isto prestávali baviť neustále naháňačky so škriatkami a keď nakoniec zleteli orly z Tatry tak som bol trocha sklamaný. Asi viac ako trocha. ()

rawen

Tak jsem se toho trošku bál a neměl jsem proč. Hobit je čistý a věrný předloze a to nejlepší co se mu mohlo stát je Martin Freeman v hlavní roli. Jedinou vadou je to, že ho nakonec nesvěřili Del Torovi, na to bych byl hrozně moc zvědavý. 9/10 ()

Baxt

Oběť neustálého oddalování zlomových dějových událostí, které jsou stejně nakonec odbyty výpustkou (Bilbo vyráží za dobrodružstvím), zkratkou (cesta do Roklinky) nebo nepravděpodobným zásahem / náhodou. Na plynutí času ale nemá ani tolik vliv rozhodnutí dělit na tři filmy, jako spíš touha učinit Hobita novým Pánem Prstenů. Monumentální prolog, retrospektivní vyprávění, zhušťování hledisky mimo ústřední skupinu atd., to vše vede k upokojení vysokých diváckých očekávání, konturami se ale vzdalujeme původnímu textu. Zůstává prostý motiv cesty, která šlechtí charakter, zlehčující humor i pohádková rétorika, které dávají zabrat tucty usekaných hlav. _____ Hádanky ve tmě nejsou ve tmě. Chápu, že tak náročné digitální stvoření jako Glum musí být vidět, ale i za cenu nahrazení temnoty prakticky denním světlem? ()

bouncer

Možná až moc vyprávěcí, bez šance nechat divákovi chvilku na domyšlení si, ale po zbývajících stránkách velmi dobré. Technicky precizní, příběh funguje a je jedno, jestli to je dojírna na peníze nebo kousek z lásky - když vás to osloví, tak není co řešit. ()

BoPo

Hobit: Neočekávaná cesta ponúka ako keby mix prvých dvoch filmov trilógie PP. Zoznámenie s blížiacim sa nebezpečenstvom. Ozrejmenie minulých udalostí. Vytvorenie odvážnej skupiny v ktorej opäť nechýba Gandalf a jeden ďalší starý známy. A treba uznať, že Bilbo je oveľa sympatickejšia postava akou bol Frodo. Bohužiaľ nechýba ani klábosenie s elfami. Je tu celkovo oveľa menej vážny tón rozprávania príbehu. Najviac ma bavila kulinárska scéna so zlobrami. Samozrejme potešila aj hádanková vsuvka s Glumom. Svoj šarmíšek mal už za "mladých" čias. Čo už však nepotešilo bolo vizuálne prevedenie skřetů. Maskérov nahradili ajťáci. No a podzemná akcia bola čistá PS3 plošinovka. Príbehovo menej rozťahané než PP 2, ale určite viac ako PP 1. Orlov radšej nekomentujem. Som zvedavý, čo prinesú ďalšie pokračovania. Snáď hlavne hlbšie emócie voči jednotlivými postavám. ()

MoiJe

Pekne. Dlhe. Ale pekne. Faktom je, ze nasa vyprava hadam nema chvilku kludu. Myslim, ze vacsina fanuskov filmoveho LOTRa dostane presne to, co caka, a nebude (velmi) sklamana. Inak ustredny hudobny motiv je silny a pekny, ale na mna sa v roznych mensich obmenach opakujuci pricasto, az mi chvilkami vadil. PS: Preco musia byt prakticky v kazdom fantasy pavuky? :( ()

Hwaelos

Knižní Hobit je sled atrakcí bez kauzuality. Filmový Hobit je sled adaptovaných knižních aktrakcí propojených s dalšími atrakcemi, které do roztaženého děje doplnil Jackson a pokusil se jim nějakou kauzualitu dát - mimo jiné přidáním omáčky přelité ze zmínek v dodatcích LotRa a v Silmarillionu. Právě na tuhle "majdu" jsem se těšil nejvíc - na setkání Bílé rady, na výlet do Dol Gulduru... Zcela zbytečně. Epická šíře Hobitovi prostě nesvědčí a to je tak asi jediná výtka, která se proti němu dá vznést. Zatímco v Roklince děj drhne a dialogy jsou polovinou mlácení prázdné slámy a druhou půlkou křečovitě vysvětlující, když však trpaslíci devastují nádobí, skřety či vrrky, funguje to perfektně. Natočeno je to bez debat skvěle, ale silně pochybuju, že bude Hobit někdy fungovat jako plnohodnotný prequel k Pánovi prstenů. Na to mají obě trilogie moc odlišnou atmosféru i strukturu. --- --- a jednoznačně největší úlet? Radagast na houbách a Králíci z Rhosgobelu. :) ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021