Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

L_O_U_S

Nene, první Hobit není ani zdaleka dobrým filmem. Nekritičtí fanoušci tomu naflákají pět hvězd a nedají si vymluvit, jak je to geniální. Jenže ono není. U Hobita člověk nemá jistotu, jestli mohl Peter Jackson vůbec přijít s něčím lepším, protože ať už bude Neočekávaná cesta pojata více v dětském duchu knihy, nebo se ji Jackson pokusí více svázat s původní trilogií, ve srovnání s Pánem prstenů dopadne vždycky hůř (a srovnávání je v případě dvou děl od stejného režiséra odehrávajících se ve stejném světě vytvořeném stejným autorem opravdu namístě a ne že ne). Jackson, Walsh a Boyens nakonec zvolili jakýsi kompromis, který místy vyznívá poměrně hluše. Nemastnou-neslanou rozmluvu Bílé rady považuju tak trochu za degradaci těchhle postav, ačkoliv jejich samotná přítomnost mi nevadí. Je to, jako byste nechali Radovana Lukavského načíst audioverzi Stmívání. Akční scény jsou přepálené – pokud pro vás bylo přeskakování mezery ve schodišti v Morii silnou kávou, dal by se první Hobit přirovnat ke kokainové náloži (pády z desítek metrů jsou vážně hodně přes čáru). Digitální efekty jsou decentní, přesto si člověk posteskne po časech, kdy se všechno dělalo postaru a kdy si to na plátně rozdával Aragorn s Lurtzem ve staré dobré masce. 3D nijak zvlášť neoslní, ale není rozhodně tak tmavé, jak zaznívají kritické hlasy. Hudba Howarda Shorea tradičně pěkná, jen by nemusela tolik sázet na osvědčené motivy. Více zde. (776.) ()

togaf

Mám ráda knižního Hobita i Pána prstenů. Filmové zpracování mám taky ráda, ale ani knihy ani film(y) ve mě nevyvolávají extatické vzrušení. Hobit je dost ucouraný, se spoustu nezajímavých idalogů a pohledů na horskou krajinu. Nu proč ne, ale tři hodiny? A vlastně by mi ty tři hodiny nevadily, kdyby šlo o uzavřený film. Nebo aspoň, v současnosti tolik populární, první půlku filmu. Ale ne Peter to rovnou hodil na třetiny. Celé je to prostě zaměřené na fanoušky. Naštěstí tam hrají dobří herci, tak se to dá shlédnout jen s jednou přestávkou na spaní :) ()

grogodil

Ak sa raz Randall niekedy obuje do Hobbita ako kedysi do prsteňovej trilógie , tak to bude vyzerať ako jeden krok vpred a jeden vzad....a tentokrát bude mať sakramentskú pravdu, pretože ten dejový posun po troch hodinách je zrovnateľný s prešľapovaním na mieste a po troch hodinách, kde všetci pobehovali ako splašené kravy som mal pocit, akoby najväčšiu diaľku oddreli nakoniec aj tak orly. To je také ťažké povedať to podstatné a vydať sa na výpravu do 20 minút a keď už, tak si pokecať cestou? Pretože úvodná veľká žranica, ktorá zhltne celú Bilbovu špajzu a bohužiaľ aj tretinu filmu, je naozaj skúška trpezlivosti, nech sa do Stredozeme akokoľvek veľmi tešíte. Potom okolo našej družiny pár krát obletí kamera, aby sme si všimli krásy Stredozeme a Nového Zélandu a ideme sa zase nafutrovať medzi elfov. Po technickej stránke je to samozrejme dokonalé, no digipríšerky si aj tak vychutná divák najviac v dialógových scénach (opekačka s trollmi, hádanky s Glumom), pretože Jacskon pri bojových scénach nemá mieru a všetko premení na neprehľadný (ešte aj z veľkej časti do tmy ukrytý) bordel, ktorý s veľkoleposťou nemá nič spoločné a svojim nevhodne umiesťnovaným pokusom humor a milimetrovou nastrojenosťou a načasovanosťou už skĺzavajú k vyslovenej stupidite (podzemná trma-vrma pripomínajúca videohernú plošinovku byť príkladom). 6/10 ()

mae-geri

Bohužel převládlo trochu zklamání... Film byl sice natočený pěkně, ale děj se hodně táhl a měl hodně hluchých míst. Nedokázal mě vtáhnout do děje, jak tomu bylo u LOTRa. Myslím, že v tomto případě nebyl vůbec dobrý nápad roztahovat tuto relativně tenkou knihu na trilogii. Určitě to neurazí, ale žádný hluboký dojem ve mě shlédnutí nezanechalo. Škoda. ()

Eldrick

Prefabrikované mauzoleum plné otravných nezajímavých postav. Těžkotonážně iritující marketingový kalkul. Pohádkový lejno natočený jenom pro prachy. Nekoukatelná menstruace. ()

Reesam

Neviděla jsem ani jednoho Pána prstenů, tudíž jsem naprosto uchvácena atmosférou Nového Zélandu a prací grafiků a nemohu srovnávat jako někteří! Opravdu je to slast pro mé oči a jako třešnička na dortu je opravdu skvěle vystavěný příběh a herci. ()

Želik

Ja ten svet proste milujem a s radosťou sa vydám na akúkoľvek neočakávanú cestu v spoločnosti hobitov, trpaslíkov a elfov. ()

KoRniky

Po skončení Pána prstenů jsem doufala, že se do mé milované Středozemě ještě jednou někdy v budoucnu vrátím. A doufala jsem, že se nic nezmění. Nezmění se režisér, nezmění se herci, nezmění se hudba ani místo, prostě jsem doufala, že vše bude při starém. A stalo se. O skoro 10 let později jsem si dnes užila Hobita, předchůdce Pána prstenů, a bylo to tak, jak jsem chtěla. Návrat do pořád krásného a idylického Kraje stejně jako do Roklinky... znova jsem viděla Froda, Bilba (staršího), Gandalfa, Elronda... slyšela jsem tu okouzlující "prstenovskou" hudbu Howarda Shorea... prostě jsem dnes zase byla ve Středozemi. Někomu to příjde jako zbytečný film opakující Pána prstenů. No v tom případě nevím, co vlastně jiného očekávali. Já jsem chtěla zase po letech do Středozemě, a byla jsem tam. ____ A upřímně obdivuju Christophera Leeho za to, v jakém věku ještě pořád hraje!! ()

Bonaparte.

Půlnoční premiéra a já natěšenej tolik, jak ještě na žádný film předtím. Jako zatvrzelý fanoušek nejlepší trilogie v historii kinematografie a jednoho z nejlepších režisérů si nepřipouštím zklamání. Hobbití atmosféru již před kinem dodává hlouček lidí s přiléhavými kostými (vypadajíc trochu jako bezďáci, ale plus za snahu). Čtvrt hodinu po půlnoci a nostalgie začíná. Hobbit nás bere na místa, kde jsme byli s LOTRem a kam se rádi vracíme. Opět na nás dýchá drsná, avšak překrásná příroda Nového Zélandu. Pokud-li však mám srovnávat první díl Hobbita s prvním dílem LOTRa, tak Společenstvo prstenu vychází jako jasný vítěz. Hobbit postrádá složitější zápletku (i přes některé Jacksonovi vsuvky, které se v knize neobjevili a vypadají spíše jako natahování stopáže). Hobbit taktéž nemá tak výrazný rozptyl postav. Těží zejména na hlavním hrdinovi Bilbovi, v jehož roli exceloval Freeman. Gandalf nám místy senilní a mezi trpaslíky, krom Thorina, není rozdíl. Celý film mě nezklamal, ale nepředčil ani mé očekávání. Myslím si, že tak jako na společenstvo si musíme zvyknout na novou skupinku lidí, která nás snad připoutá k obrazovkám v dalších dílech trilogie. Pevně tomu věřím! 85% 5* ()

stuntmanMIKE

Davam plny pocet, ale pravda je taka, ze o nom niesom uplne presvedceny. Ide o to, ze som cakal trosku zmenu od LOTRa, ale nejak sa nedostavila. Je to v podstate stale to iste dokola. Co ma vsak potesilo su dve veci. Bilbo je daleko sympatickejsia postava ako vecne trpiaci a otravny Frodo a druha vec je najhlavnejsi zaporak drak, ktory je daleko lepsi ako nejake hlupe oko z LOTRa. Po vizualnej stranke su to orgie, ale to sa dalo od Jacksona cakat. Takze poviem to este tak... pockam si na druhu projekciu ked pride BlueRay, pozriem to a mozno hodnotenie upravim... zatial som vsak relativne spokojny. 90% ()

fmash

Freeman... To je asi tak všechno, co mi uvízlo v paměti z akční předělávky pro někoho možná infantilní původní pohádky. Když tedy nepočítám zklamání, které nepramení ani tak z „blasfemického“ Jacksonova přístupu k předloze, jako z pocitu nudy, který byl tím posledním, co jsem od tohohle filmu čekal. Jakkoli bych dal přednost, kdyby si nadšení tvůrci akčních snímků psali vlastní příběhy namísto přetváření příběhů původních, namnoze původně lepších, než jejich adaptace, snažím se při hodnocení nebrat samotný fakt, že jde o předělávku, jako mínusový bod. Což se mi i u Hobita celkem daří. Jenom mi samotná krásná výprava a kýbl akčního běhání sám o sobě nestačí k uspokojení, zvlášť když už jsem většinu toho viděl v jiném filmu (lavina v horách, průlety podzemím a další Jacksonovy lotrovské trademarky). Nota bene, když na to mám čučet skoro tři hodiny, ze kterých jsem půl druhé šilhal na temný displej hodinek. Takže jo, hezký, ale pekelně nudný a kdyby se do té stopáže vešla celá kniha, mohlo to být asi i za pět. Takhle otrávených 2¾. ()

Chrysopras

Dal jsem si trochu na čas a tak byly zajímavý reakce z okolí od těch, co film viděli. Protože to bylo cca fifty fifty mezi zklamáním a spokojeností. A já naklonil misky vah do kladných hodnot. Jistě, není to Společenstvo prstenu a některý ( únikový nebo hrdinský ) scény mi přišly až trapný. Ale jinak to krásně ubíhalo a na čas jsem snad ani nepomyslel, což je při týhle stopáži velký plus. Nejvíc musim pochválit Martina Freemana, protože hrál vynikajícně. I starý známý ( ikdyž vlastně mladší :-D ) postavy potěšily. Těšim se na další středozemské počiny! ()

OG_Swifty

Přestože mi vadí ta o poznání větší pohádkovost a odklon od té ponurosti Pána Prstenů, tak se jedná o dobře natočený film. ()

Parlay

Návrat do Středozemě pro mě rozhodně neznamenal zklamání, nýbrž bez nadsázky pohádkový filmový zážitek. Poměrně časté kritické ohlasy jsou zapříčiněny především nerealistickým očekáváním neočekávatelného (soudobý trend všech napjatě očekávaných hitů) a mylnou (ač pochopitelnou) poptávkou po čtvrtém dílu Pána prstenů. Literární Hobit a literární Pán prstenů zkrátka a dobře představují odlišné látky a stejně tak je tomu i v případě jejich filmových adaptací. Peter Jackson si byl tohoto faktu dobře vědom a filmový Hobit tak představuje jakési pojítko, mezistupeň mezi oběma Tolikenovými předlohami. Jackson se sice drží ducha knihy a nabízí nám tak pohádkově laděnou fantasy podívanou s výraznými humornými prvky (znatelný odklon od lotrovské trilogie), avšak zároveň klade velký důraz na ideové a moralistické zázemí snímku. Tento jev není patrný pouze ve snaze o znatelnější provázanost s postavami a dějem lotrovské trilogie, ale zejména se projevuje v upřednostnění a zvýraznění určitých motivů (např. snaha o znovuzískání trpasličí domoviny, Bilbova vazba k domovu, Thorinova minulost aj.), které knižní předloha zmiňuje jen velmi nejasně. Nejcitelnější slabiny snímku dle mého názoru může představovat jeho stopáž (a s ní velmi úzce související rozhodnutí o vzniku tří samostatných filmů). Podotýkám, že může, ale nemusí – pro oddané fanoušky knihy a celé Středozemě (mě nevyjímaje) se slabina rázem stává jednou z hlavních předností. Má největší osobní výtka tak souvisí s několika rádoby humornými scénami působícími rušivým a až vyloženě trapným dojmem (např. Radegastovo „měl jsem to na jazyku“, zaječí spřežení či skon skřetího krále), které si tvůrci mohli bez diskusí odpustit. A propos - Howard Shore opět zkomponoval brilantní hudební doprovod (byť LOTR laťka zůstala prozatím nepřekonána) a obsazení Martina Freemana byla jednoznačná trefa do černého. ()

Fanucci

Zdlouhavé...ale na to jsem byl připraven. I tak je to velmi dobrý film...super kamera, efekty, příběh, herecké výkony (Freeman byl skvělá volba). Těším se na další díly. ()

Kopik

Nevím proč, ale Hobit se mi líbil více než samotný Pán Prstenů. Slyšel jsem zvěsti, že se film táhne a celkově není moc zajímavý. Naštěstí se to alespoň pro mě nepotvrdilo. 160 min uteklo jako voda, příběh byl poutavý, po vizuální stránce naprosto nádherné, soundtrack trochu nezvyklý, ale parádní. Jediné co bych trochu negativně shledal, je v některých pasážích podobnost (možná i totožnost) právě s Pánem prstenů (např. scéna s motýlem). Nicméně se jedná o velice zdařilé dílko a já nemohu přijít na jediný důvod, proč bych nedal plný počet. Už se těším na pokračování. ()

Petroff

Tak tomuhle řikám toy story. Bohužel to není ani pohádka, ani dramatickej thriller - ale snaží se to tvořit zdání mixu obého. Dobrodružnost je uměle konstruována zbytečnou a přehnanou akcí a nulové řešení logiky přechodu jednotlivých scén nějaký soudržnosti taky moc nepomáhá. Docela dost pěknýho, ale taky hromada šílených failů. ()

Lauri

Vrátila jsem se do Středozemě. Slyšela jsem hudbu Howarda Shorea. Tu nejpodmanivější a nejkrásnější filmovou muziku, která mě dojala k slzám. Viděla mého milovaného doktora Watsona, jak se snaží přechytračit Gluma. Pozorovala jsem starého známéha Gandalfa, jak přichází, když je nejvíce potřeba. Rozplývala jsem se nad krásou Galadriel a nad magickou Roklinkou. Zamilovala si troufalost trpaslíků a pohostinnost hobitů. Vlastně.. jsem si zamilovala Hobita jako celek. Hlavně kvůli detailům, které mě vrací zpátky do dob Pána Prstenů. Protože když se podívám zpětně... Hobit není dokonalý film, jako jsou jeho předchůdci. Ovšem pojí mě s nima tak obrovská nostalgie, že nemůžu jinak. ()

Petfruf

Hobbit je krásný návrat do Středozemě. Osobně mám tuhle knížku snad i raději než Pána prstenů. Musím uznat, že se tvůrcům skvěle podařilo roztáhnout děj třetiny knhy na neskutečných 169 minut. Žasnu nad tím, jak se jednomu odstavci v knize (nebo jen zmínce o něčem) film věnuje téměř půl hodiny a přitom nenudí! Dokonce mi film přišel přes svou délku svižný, napínavý a zábavný. Jedinou výtku mám a to jsou počítačové triky. Škoda, že jich ve filmu bylo použito tak okatě moc a tím pádem má Hobbit o třídu horší vizuál oproti Pánu prstenů. Ale co už, ty triky prověří čas... ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele