Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

EddieIron

Velkolepé!Ale Peter Jackson udělá velkolepý film i z návodu na použití mixéru.Nemá smysl diskutovat o tom,proč z jedné knihy,která je navíc ještě určena dětem,vzniknou tři filmy.Prostě to tak je a Jackson je jediný,kdo to může dokázat tak,aby to neskončilo malérem. ()

Digmen

Zřejmě se mnou bude většina souhlasit, pokud řeknu, že Peter Jackson je skvělý režisér. Má na svém kontě vynikající filmy v čele s trilogií Pána prstenů a špatně nedopadl ani remake King Konga. Dnes si povíme něco o filmu, na který čeká obr ovská spousta natěšených fanoušků JRR Tolkiena, jelikož se do kin dostal snímek „HOBIT: Neočekávaná cesta“. A protože jej točí právě Jackson, který se Středozemí má ty nejlepší zkušenosti, měli by fanoušci sázet na jistotu jakési kvality. Jakpak tedy film dopadl? Hned na začátku je potřeba si říct, že se jedná o první díl trilogie, tudíž nečekejte nějaké zásadní příběhové zvraty. Příznivci předlohy jistě ví, o čem mluvím. Hned na začátku jsem si všiml jedné věci, kterou možná nepřekousnou někteří jedinci, a bohužel já jsem jeden z nich. Všechny scény jsou přehnaně (dokonale) ostré a postavy mi po celou dobu snímku jaksi nezapadaly na pozadí. Další neduh, který mi kazil dojem, byly rozhodně všechny akční scény a průlety krajinou, které jakoby ve finále někdo zrychlil na 1.5x násobek normální rychlosti filmu. Docházelo tak k nepěknému chaosu se spoustou trikových scén a střihů. Měl jsem u Pána prstenů velice rád krásné průlety krajinou, které byly pomalejšího rázu a ukazovaly, co tamější příroda nabízí. Zde je vše opravdu přehnaně zrychleno a přistihl jsem se, že kolikrát sleduji tak nepodstatné věci, jako je například rychlost toku vody, abych se ujistil, že film opravdu není nijak zrychlený. Co se týká scénáře, je tradičně velmi dobrý, film je podobně vystavěn jako první díl původní trilogie, čímž vcelku víme, do čeho jdeme. Příběh se točí okolo prvního dobrodružství hobita Bilba Pytlíka, kterého Gandalf umluví k tomu, aby se přidal ke skupině trpaslíků, která chce dostat zpět svou bývalou domovinu. Při tomto dobrodružství se také poprvé setká s Glumem (nejlepší scéna filmu) a také poprvé vyzkouší moc prstenu. Digitální efekty jsou na velmi vysoké úrovni, soubojové části, pokud je kamera alespoň trošku v klidu, jsou taky výborné. Hudební podkres je spíše recyklovaný soundtrack z původní trilogie, než úplně nový. Herecké výkony jsou dobré, a Jackson má čich na dobré herce. Scenérie a kulisy jsou opět dechberoucí, jen je škoda, že režisér upustil od výše zmiňovaných pomalých nájezdů kamery do prostředí. V žádném případě to není špatný film, jen prostě trpí několika závažnými nedostatky a bohužel nyní nedokážu říct, zda je to novou technologií, kterou Jackson použil, nebo španou prací střihačů. Tento pocit se mnou bohužel sdílelo i několik dalších jedinců, kteří se mnou byli na kině. Ještě nakonec zmíním, že zde recenzovaná verze je HFR 3D (48fps) v původním znění s titulky. Výsledné hodnocení je rozporuplné stejně jako samotný film, ve kterém se mísí perfektní trikové scény se scénami naprostého chaosu a slabším jedincům se stane, že jej bude v některých momentech bolet hlava. Hodnocení : 60% ()

Necrolock

Hobit se velmi těžce hodnotí, všichni jsme na něj totiž měli možná trošku nefér nároky. Co jsme ale dostali, je řemeslně DOKONALÝ film - ať už jde o triky, animace či soundtrack - který přesně následuje knihu a ještě k ní pár větviček přidává (což je poměrně nebývalá věc), bohužel by asi bohatě stačilo hobita shrnout na dva díly. Dávám pět hvězdiček, protože se jedná o nádherný film, skvěle natočený a zahraný - navíc pořádných fantasy filmů je opravdu poskrovnu, ale ta stopáž je neskutečná a jen málokterému filmu bych dal plný počet i přesto, že jsem se sám sebe snad desetkrát zeptal:"Kdy už to sakra skončí?" ()

morwen

A tak jsem se na to těšil, tak moc. Film u kterého jsem věděl že ho nemůžu srovnávat s trilogii už jenom proto, že knižní Hobbit je pohádka pro malé děti. To tady tak moc nevadí, nebo spíše neplatí, protože Jackson to trochu okořenil a při tom kořenění zapomněl přidat hromadu ingrediencí, které použil u trilogie. Je na škodu, že Bílá Rada se zde objevuje spíše jako vedlejší a, že její zásah není tak velký jak by měl být, skřeti nejsou takový jaké jsem miloval v trilogii no a hlavní záporák tedy Azog, člověk z něho nemá ten respekt jako ze Saurona. A to nemluvím o té alespoň pro mě bijící digitální formě asi to je těma vyššíma FPS u kterých by to mělo působit více realisticky ale někde je chyba. Ale i přes to všechno je úžasné se znovu vrátit do Středozemně a prožít jedno velké dobrodružství. Těším se na další 2 díly, které se snad trochu polepší. 85% EDIT: Po zralé úvaze, novém shlédnutí a brouzdáním v knihách zvyšuji na 5 hvězdiček ale můj dosavadní názor zůstává a mé 85% hodnocení také. ()

kacer4

Na film som išiel s pochybami o deji, keďže tak tenkú knihu rozdelili na tri filmy. A bolo to tak. Niektoré scény boli hrozne natiahnuté. Namiesto jednej maximálne dvoch minút mali päť. Ale bolo pekné vrátiť sa po niekoľkých rokoch späť do Stredozeme. Po filme som mal chuť zatlieskať Freemanovi za Bilba. Od prvej do poslednej scény som o ňom nezapochyboval. Ostatných samozrejme nezavrhujem. Mierne sklamaný som bol hudbou. A tu začína porovnávanie s dnes už asi kultovou trilógiou. LOTR bol natočený pre divákov a s radosťou. Toto mi príde ako natočené pre peniaze a nasilu. Dúfam, že ďalšie dve časti budú kvalitnejšie. ()

Obenny

Tak a je to tady ! Konečně se dostala na scénu klasika jenž tu tak dlouhou dobu chyběla a není to žádný výplod fantazie hoolywoodských filmářů, ale je to Tolkien v plné kráse. Peter Jackson dokázal to v co jsem přesně doufal, dostal výbornou knihu na stříbrné plátno. Podle prvního dílu musím říct že se mu to náramě podařilo a doufám že každý díl bude minimálně stejně dobrý jako ten první. Není snad jediná výtka kterou bych Hobitovi dal. Zvuková stránka je perfeknti, CGI je perfektní a samotná výprava také. No a to všechno se odehrává v krásných koutech středozemě, tak jako se kdysi odehrával LOTR. ()

Hawaitypek

Dosť nudný film v ktorom sa udialo asi toľko ako v 5 minútach iného nie "prsteňovského filmu". Kráčanie sa v pravidelných intervaloch striedalo s rozprávaním a bojmi a koniec bol na pokračovanie...veď ako inak keď chce niekto zarobiť aj keď dosť výrazne na úkor kvality filmu. 3*....cesta bola síce Neočakávaná ale priebeh filmu sa z pohľadu nefanúšika dal očakávať takmer presne.... ()

ProfChudak

Päť hviezd ako bič! Už dlho sa mi nestalo, aby som po troch hodinách v v prepotenom ovzduší kina prosil, aby to ešte nekončilo. Zaiste, môže to byť i láskou k LOTR ságe a celému Tolkienovmu dielu. No celé to vizuálne divadlo na pozadí krásnej scenérie a super hudby má prosto čosi do seba, i keby som nebol Tolkien-fan. Na rozdiel od LOTR je to však úplne iné kafe, i keď v sebe spája rovnaké prvky putovania, absentuje tu nejaký silnejší motív (ako bol motív prsteňa – t.j. moci). Martin Freeman je podľa mňa úplný Bilbo než Ian Holm (Bilbo senior), ide z neho väčšia prostota a nevinnosť, hoci s náchylnosťou ku komfortizmu, kdežto Ian Holm mi príde ako oveľa väčší „hajzlík“. Thorin je skrz-naskrz úplne epický hrdina a oproti knižnej verzii (alebo mojej predstavivosti?) trochu mlaďas. Najlepšia určite scéna s Glumom – milášek je prosto milášek, vrchol - čo do grafiky asi scéna súboja vrchov. A že je to všetko doslova? To už záleží na vkuse každého. U mňa však „me gusta“. Už nech je december a druhý diel! ()

rytir1

Pěkné, poutavé. Ale už by to vážně chtělo dělat zase jiné filmy na trháky do kin než vyvolávat stovky pokračování od všeho možného. Vyhlížet netrpělivě premiéry filmů jen pro trikové orgie už není in. Chce to opět dělat filmy z lásky bez prachů a ne pro prachy, jak řekl zde jiný dotyčný. Ale svedou to dnešní filmaři ještě vůbec? ()

Vladosik

Těch 169 minut uteklo jako voda, fanoušky to nemohlo zklamat. Film si lze vychutnat pouze v orifinálním znění, nikoliv s dabingem. ()

Raz2

Je hodně vidět, že Jackson má u Hobita naprosto opačný problém než u Pána prstenů. V LOTRovi musel přemýšlet jak do tří filmů dostat co nejvíc ze třech knih a nevynechat to zásadní. V Hobitovi musí jednu knihu natáhnout na tři filmy (aby se vydělalo) a hledat další materiál, kterými by natáhl čas. Což o to, já jako člověk, který má celé Tolkienovo dílo přečtené (některé knížky několikrát), bych ocenil nějaké to odskočení do jiných knih, sem tam se to i povede, ale většinou si Jackson jen bohapustě vymýšlí. Chápu, že v celém Hobitovi chybí pořádný záporák, ale proč si vypůjčovat Azoga, který s Hobitem nemá nic společného? Proč tak překroutili celou historii ohledně Dol Gulduru? Co tam sakra dělá Radagast? A mohl bych pokračovat. Navíc k tomu všemu se to chvílemi hrozně vleče, některé akční působí někdy až komicky, postavy až na Bilba mi vůbec nepřirostly k srdci. Jackson samozřejmě krásně čaruje s efekty, záběry zevnitř Ereboru i bitevní scény byly moc fajn pokoukání, i když spoustu věcí už člověk viděl (i slyšel) v LOTRovi. Jako fanda Tolkienova díla půjdu i na další díly, ale musím říct, že filmová adaptace Hobita je pro mě zatím zklamání. ()

JFlower

Pokud nejste vyloženě fanoušci, tak byste možná měli potíž rozeznat Hobita a LOTRa. Oba filmy jsou velmi podobné (Glum, prsten, Gandalf..) a pro obyčejného diváka lehce splynou. Nebylo to špatné, to ne - viděno ve 3D - krásné efekty a kamera.. ale LOTR ve mě zanechal rozhodně víc pozitivních pocitů. ()

Hanz_knife

Docela velké zklamání, hlavně trapné hlášky a kameňácké vtípky stojí za starou belu, nicméně ve srovnání s ostatními filmy je to stále nadprůměr (hlavně hudba se zase povedla), takže podle toho hodnotím a mé hnidopišské zaujetí v Tolkienových dílech nechávám stranou ;) ()

Hucocaky

Krásne efekty a celkový pocit z filmu, avšak, čakal som väčšiu bitku. Prišlo mi to ako by sa film nejakej väčšej metelici vyhýbal ako horúcemu zemiaku, ale myslím, že toto bol úvod do ďalšej trilógie a v druhej časti už môžeme čakať vojnu. V prvej trilógií sa mi veľmi páčila obrovská vojna medzi nechutnými, strašidelnými hrozivo vyzerajúcim netvorom, hádam sa dočkám. ()

filip333

Vím, že Hobit se knižně Prstenům rovnat nemůže, ale přesto se film srovnání nevyhne a pro mně byl zklamání. Doslovné převyprávění, když jsem četl knihu, není ničím interesantním. Nicméně Martin Freeman byl výborný a několik výborných scén bylo výborných - Útok draka, hádání a orlové (ačkoliv orlí drápy ze spoda vypadali jako plyšáci). 70% ()

pcarogers

Víte jak. Na stole dlouhý seznam věcí, které se mi nelíbily, rušily mě nebo na mě působily vyloženě nepatřičně, ale co z toho, když jsem měl po prvních vteřinách pocit, jako bych se po dlouhé době vrátil domů a od začátku do konce hltal každou scénu a těšil se na tu další. A kdy že jsem naposledy shlédl film a hned druhý den jsem si ho dal podruhé a při tom mě furt bavil? Asi nikdy. Je to zkrátka fantastický svět a tak rafinovaný mix akční fantasy a dobré filozofie, že se k němu přibližuje jen opravdu málo děl. Duna, Matrix a pak nic... Prostě jsem si to dal se vším všudy a protože mě tenhle svět opravdu baví, nenudil jsem se ani chvilku, film mi nepřišel dlouhý a těším se na další dvě pokračování. Ps: nejlepší scény pro mě Gandalf kontra Elfka. A vy:-)? ()

vlada-xxx

..vycházím z předem nastavené laťky a tou je samozřejmě LoTR... Hobit takové dokonalosti nedosahuje. Herci, hudba, visual... to vše už jsme buď viděli nebo slyšeli. Proto nelze hodnotiti za 5*. Doporučuji vidět ve 3D !! ()

LordEldest

Jedna hvězda dolů za rozdělení knihy do více filmů (za tohle bych sekal ruce), druhá za to, že z toho udělali béčko Pána prstenů (za tohle už hlavu), jinak je to vtipné, má to spád a celkově výpravně velmi dobré... Ale ten dabing je hrozný, protože vůdce skřetů by snad měl mít aspoň trochu chraplák a ne mluvit jemných chlapeckým hláskem (třetí hvězda)... Teď pár otázek: Jacksone, prosím tě, tohle má být pohádka, kterou Tolkien napsal pro své děti... proč z toho sakra ale děláš předskokana Pána prstenů? Proč se snažíš, aby ty filmy navazovaly, když ty příběhy na sebe prostě nenavazují? Asi jsem vážně předpojatý ke zfilmovaným knižním příběhům, ale podle mě z toho skoro po každé vyjde ten příběh docela vykastrovaný... ()

Etherium

Konečne opäť dobrodružstvo do stredozeme, dlho dlho som čakal a vyšlo to na jednotku, pekne prepojené s LOTR, trpaslíci a ich charaktery sú super, nádherný Nový Zéland a bojové pasáže, CGI je uz zasa vyššie. Jediné, čo by som trocha obmedzil, sú behajúce zajace ako záprah, umierajúci ježkovia a stále sa buchnátovací trolovia pri ohni (Ešte, že to Gandalf stopol :D) ()

RF

Nejdříve jsem tento film ohodnotil čtyřmi hvězdičkami, ale potom jsem si říkal.. Co mi vubec scházelo na tomto filmu?? A zjisti jsem, že NIC. Vizuální zpracování je opravdu kouzelné, děj se mi libí a navíc toto podbarvuje nádherná hudba. Hobita bychom neměl podle mého názoru až tak srovnávat s Pánem Prstenů...Už se těším na pokračování. TO JSEM SE MOŽNÁ TĚŠIL, ALE STÁLE JSEM HO NEVIDĚL. Už ani nevím, proč se takovýto komentář psal. Příběh si skoro nepamatuju a nevím zda mé předchozí hodnocení nebylo trochu pošetilé a nějak se mi teď nechce věřit, že by se mi to líbilo stejně jako předchozí (klasické) díly. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021