Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

JIP.XF.cz odpad!

Nuda. Kdyby to bylo délkou poloviční, tak je to stále moc dlouhé. Knížka byla mnohem lepší. Efekty pěkné, ale to má spousta filmů. Jinak jednoznačně odpad. ()

shakeXL

Pány prstenů jsem celkem hltal ale toto mě už tak nějak nebavilo. Nicnového pod sluncem a navíc si myslím, že je to narozdíl od PP zbytěčně roztahané na 3 díly. Uvidíme jaká bude dvojka a závěrečný díl... ()

lialia

Byla jsem dopředu nesmírně skeptická, protože ač bezvýhradný fanoušek a obdivovatel Tolkienova díla i Jacksonova filmového ztvárnění, knížka Hobit mě nějak zvlášť nezaujala. Nebyla špatná, ale bylo to prostě něco jiného než Pán prstenů - byla to dětinská pohádka s legračními postavičkami, a na to jsem byla ve svých 22 letech přece jen trochu velká, a příběh mě dost nudil. Ale co z toho dokázali scénáristé vykouzlit, to mi vyrazilo dech. Jistá dětinskost zůstala, to ani nešlo jinak vzhledem k předloze, ale výsledek nebyl hloupý, spíše milý. Vypořádat se scénáristicky s tím, že je tam celkem 13 trpaslíků, to mi přišlo nemožné, to prostě musela být tragédie ... a nakonec snad ani nebyla, nijak mi tam přehršle postav nevadilo. Že tam nebyly emočně silně napjaté vztahy? No ony nebyly ani v knize, byla to přece jenom obyčejná pohádka. Jistě, mohl si tam Jackson z prstu něco dramaticky osobnějšího vycucat (ostatně drsné poděkování Thorina Bilbovi se k tomu docela blížilo), ale opravdu bylo nutné tam vnášet tento prvek, který by z toho udělal zas o kousek něco úplně jiného, než jaká byla předloha? Toť otázka - za sebe neříkám ani tak ani tak. Provázanost s dávnou minulostí, i s událostmi probíhajícími ve stejnou dobu, avšak v knize Hobit nezmíněnými, pouze v Pánovi Prstenů suše shrnutými v jakémsi dodatku, byla ohromná. Říkala jsem už u první trilogie, že přenést toto dílo na plátno vyžaduje kromě filmařského umu i obrovskou lásku a respekt k předloze, společně s odvahou citlivě změnit děj, aby se lépe hodil do filmu. A teď u Hobita mě napadlo přesně totéž - takto to dopadne, když schopný režisér a scénáristi, kteří milují tento příběh, mají dostatek financí a podpory aby přenesli i tento - v originále o dost slabší - příběh na plátno a opět z něj udělali úchvatnou podívanou. Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdami, přeci jen, skoro žádná nová hudba, nic nového v kulisách, někdy až příliš výrazné odkazy na už viděného Pána prstenů ... ale ... proč si to nepřiznat, vlastně mě potěšily i tyto diskutabilnější věci. Dávám nakonec plný počet. ()

Barbucha303

Pro pana Civala: Neuniklo Vám, že se celý Bilbův příběh odehrává mnoho let před Vámi zmiňovanou trilogií LOTR? Z tohoto důvodu bylo ono představování všeho možného tak rozsáhlé, neboť šlo o jakési první setkání s celým světem Středozemě atp.; protože když byste chtěl někdy v budoucnu sledovat celou hobití pouť od samého začátku, budete muset začít od konce, a to právě Hobitem I,II,III a teprve poté navážete LOTRem I,II,III. Jinak, mně osobně tento snímek nadchl, ačkoliv animace trpaslíků mi zezačátku přišla jakási umělá a český dabing je rovněž zvláštní, ale to není žádná novinka. ()

radimhasalik

Film se mi líbil. Vynikající efekty, nádherná příroda. Snímek skvěle doplnil mozaiku událostí a navázal na příběhy Pána Prstenů. Protože nejsem fanoušek fantasy, mám občas potíže se vyznat v tolika postavách najednou. ()

tanyya

Skvělý film s perfektním příběhem a nádhernými efekty. Líbí se mi více než pán prstenů, protože se oproti němu netočí vše okolo prstenu. Četla jsem knížku Hobit a s filmovým vylíčením jsem spokojena a nadšena - dávám 5 hvězd. ()

Martazoe

Po skvělém Pánovi prstenů jsem nic moc nečekala, ale byla docela mile překvapená. Film je opravdu kvalitní, vizuálně kouzelný a postavy trpaslíků jsou prostě fajn. Jen chvílemi jsem si říkala, že méně znamená více, některé scény mi tam přišly trochu nadbytečné. Taky mi vadí, že je Hobit rozdělený na tři díly a to jen proto, aby vydělal co nejvíc peněz. Kniha je totiž poměrně krátká a zasloužila by si prostě film jen jeden. ()

Gattolino

Velké očekávání po mezníkovém veledíle je logické, ale takové zklamání se konat nemuselo. Možná na tom mistr Jackson nenese tolik podílu jako producenti a sponzoři, kteří si pravděpodobně z finančních důvodů vydupali třídílnou koncepci. Každému zaujatějšímu čtenáři a fanouškovi Tolkiena musela být jasná ta disproporce – Hobit je mnohem úspornější story, v podstatě s trochou nadsázky jen delší a více poetická povídka, kdežto Pán prstenů je velký a vícevrstevný epos. Existovaly náznaky a doufání, že jednoduchý příběh Hobita bude oplodněn a protkán logickými odskoky do bezedné studnice Silmarillionu, první film tuto lákavou hypotézu bohužel nepotvrdil. Zatímco Pán prstenů u nás vděčně běží z DVD znovu a znovu cca 2 x do roka a opět přináší vzrušení a potěšení, Hobit začal působit určitou extravagantní nudou trochu už v kině. Podívaná je to bezesporu, ale již mnohokrát viděná a převařená. Celý film se nese výhradně a neustále ve znamení prchání trpasličí skupiny, osvěžením je odbočení k asi nejlepší scéně s Bilbem a Glumem v jeskyni. Na rozdíl od Pána prstenů, kde by bylo vypreparování části děje ku škodě jeho celistvosti a pochopení souvislostí, u Hobita toto nebezpečí nehrozí. Je známo, že co snese text, nesnese plátno s potřebou zkratky, ale zde tato pravda zapláče. Ve filmu by se dalo stříhat tak, že jeden dlouhý film cca 3 hodiny by byl adekvátní. Jestli režisér někdy sáhne po Silmarillionu, tak zde najde tolkienovský materiál na deset filmů, ale zde prosím ne, tady se bohužel výrobce filmové buničiny stal dominantním dodavatelem tvůrčího týmu, což je škoda škodoucí. ()

klukcz

nejvíc mi hobit připoměl sérii Starwars - první díly byla hutná sci-fi, nové díly bylo něco váhajícího na pomezí scifi pro děti a pro dospělé. A s hobitem je to podobné. LOTR byl záživný a poctivě udělaný a hlásící se ke knižní předloze. Hobit už je film směle mířící do mainstremu a podivnými "komickými" figurkami (co má znamenat ten Radagast?) cílícími na děti (kterým bych to ovšem kvůli jiným scénám rozhodně nepustím), Prostě mi ten film nesednul. Ale možná jsem čekal trochu jiný film a lidé nepoznamenaní knihou budou spokojeni. Mimochodem - kdesi čtenou recenzi , že Jackson do filmu převedl každou tečku , písmeno i středník považuji za úplně mimo. ()

Linduna

Nikdy mě moc nebavilo fantasy. Vyjímkou jsou Toklienovy příběhy. Miluju Pána prstenů a ještě víc miluju Hobita. Martin Freeman se do role Bilba Bagginse hodí jako nikdo. A Benedict Cumberbatch dabující Šmaka? Dokonalost (I když v tomto dílu jsme si toho od Šmaka moc neposlechli)...Abych se přiznala, na Hobita koukám každý den a už ho umím celého nazpaměť:) Odpočítávám dny do dalšího dílu...A abych pravdu řekla, na ten druhý díl se kvůli hlasu Benedicta těším ještě víc. Ta představa jak stojí před mikrofonem a vrčí do něj je k nezaplacení. ()

jarkametelka

Nabizi se srovnani s trilogii Pana prstenu,nacez Hobbit v tomto srovnavani dobre nevyzniva a nedopada dobre.Pan prstenu byl lepsi.V Hobbitovi chybi nejak to pratelstvi,ktere tam sice je,ale uz neni takove jako v Panu,chybi tu hlavne magicnost nejakeho predmetu,v Panu to byl prsten,nebot me honitba za zachranu nejake trpaslici rise moc nebrala,chybi tu vic propracovanych postav,chybi toho spousta co bylo v Panu a co fungovalo.Proto je treba se zbavit srovnavani,jinak si film neuzijete,i kdyz toho na uzivani moc neni.Me to delalo velky problem,nebot jeste kdyz jsem videl,jak se Jackson obcas vykrada,mel jsem pocit,ze se chce Panu trapne vyrovnat a z komercnich duvodu predhodit sceny,ktere udelaly hit z Pana a mysli si,ze budou fungovat i nadale...Trochu mi vadilo,ze na konci padouch neni zabit,coz dela z konce trochu zklamani a ve filmu chybi nejake ty myticke sceny,ale v podstate o cem by byly?Chybi mu nejaky vrchol...Vsechno tu vinu,ze to neni tak dobry,jako Spolecenstvo pada na vrub scenari,ktery z toho spektaklu nevysava maximum.Martin Freeman a trpaslici si podle me nedokazi ziskat na svou stranu divaky,i kdyz jsou dobri...Urcite snimek se nemuze rovnat propracovanejsimu Panu,v souboji mezi nim prohrava,ale Jackson film obohatil trochu lepsim pocitacovym pozadim,vylazenymy pc triky,vysvetlenim,jak vznikl vubec golf,ale na propracovanost a ducha fantazie trochu pozapomel... ()

Ollivander

Stále to má úžasnou výpravu, geniální lokace a vizuální efekty, které dodneška uvidíte v málokterém filmu. Stále to má ten "look" Pána prstenů. Ale jinak je to prostě rozbředlá kaše, nastavovaná za krajní meze. A Howard Shore přidal oproti Pánu prstenů snad jediný motiv. Hudba (Howard Shore): 4z5 (80%) ()

Althreya

Tolkien je pan a neslo mi dat menej na pocest jeho menu ale ako bolo spomenute je to tocene vysostne pre peniaze. Pride mi to velmi roztahane a pocit no kedy uz to pride vo mne trval cely film. Graficky je krasne zmaknuty hudba fenomenalna ale je tam prosto citit to ze juchuu LOTR nam zarobil a Hobit bude tak isto zarabat. Aj ked hrdinovia postavy vsetko dokonale v porovnani z LoTR o hviezdu menej. Je to aj z dovodu obrovito vysokej latky kde nas nechali pri panovy prstenov. Toto prekonat bude tazke a bohuzial vsetci budu porovnavat. Ako samostatna kompozicia u mna 90 percent no kezde som videla LoTR je to len 75% ()

Janec82

Film vyplnil mé očekávání proto max hodnocení. Všechno má svůj začátek, tak nemůžeme očekávat stejný výsledek jako u LotRa, je to stejné jako u SW kdy se natáčelo v jiném pořadí než jak jdou díly. Z moji strany má 5* ,protože nehledám ve filmu detaily,ale něco jiného ... Doporučují k shlednutí, počítejte s tím že to nemá uzavřený konec. ()

spuntik87

Nemôžem si pomôcť, no aj napriek tomu, aký bol tento film perfektný, najviac sa mi páčili dve pesničky, ktoré trpaslíci spievali. =) ()

zemon

HFR a 3D? To sa teda podarilo!!! Nádherné, krásne a premyslené rámovanie obrazu (každý záber hodný toho aby bol vystavený v galérii), všetko sa pohybovalo tak plynule a ľahko. Pri dlhších záberoch som mal pocit, že herci stoja na javisku predo mnou ako v divadle. Len vstať a pridať sa k nim. Let orlov? Úžas! Letel som s nimi a kochal sa ich ladnými pohybmi a výhľadom. A do toho Howardova hudba. Užil som si to na 100%, asi ako každá hrdá Lembasova hlava. Už aby bola rozšírená verzia. Jediná chyba filmu, že aj keď to malo takmer 3 hodiny, ubehlo to ako voda. ()

Treue

Od toho filmu jsem hodně očekávál a musím s potěšením říci, že mě nezklamal. Sice knížní podoba Hobbita mě nějak neuchvátila, ale filmová verze je velmi podařená. Jen bych se doporučoval podívat na trilogii Pána prstenů, která divákům po jeho shlédnutí obohatí film Hobbit. Takových filmů by se mělo toči opoznání více a určitě nebudu jediný, který se už nemůže dočkat příchodu Hobbit 2 do kin. ()

DupeKTop1000

Mně osobně se Hobit líbil. Jsem spokojen s novými postavami a dalším dobrodružstvím-celkově s návratem do Středozemě ale český dabing celý film kazí (až na Gandalfa, Elronda a Gluma), proto doporučuji si pustit originál s titulky. Dávám 4* a těším se na Šmakovu dračí poušť :-) ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021