Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Mira90

Je to už delší doba, kdy jsem naposledy Hobita četl, takže nejsem s to říct, kde tvůrci nějak zásadně ujeli (kromě obvious věcí jako Galadriel, pochopitelně ;-) ). Co ale vím určitě - moc, moc se mi to líbilo. Dobrodružství, jak má být, Freeman jednoduše exceloval, skvělý výběr herce! Tvůrci si dali záležet na každém detailu a já se už teď nemůžu dočkat pokračování! ()

eMatt

Epická to podívaná! Na Hobita jsem se šel podívat s očekáváními jaký má řadový čtenář této knihy. Jackson dostal šanci tento příběh odvyprávět v jednom filmu, ze kterého se vyklubaly dva a nakonec tři a víte co? To není "prokletí" ale DAR. Děj víceméně kopíruje děj knihy, ale tato pozovolná forma vůbec nenudí. Člověk má možnost si na téměř tři hodiny užít skvělý příběh od J.R.R. Tolkiena, který je opravdu vypilovaný. Martin Freeman byl skvělou volbou do role hobita a uvidítetaké pár starých známých tváří. Vizuální efekty jsou opravdu na skvělé úrovni a děj se pokaždé odehrává na úchvatných lokacíách. Hudba též skvělá - ano drží se původních námětů, ale to není vůbec špatně, protože tento styl je už navždy spojen se Středozemí. Trochu jsem se bál dabingu, ale po chvilce si zvyknete a určitě není nijak podprůměrný, až na taková místa jako jsou písně. Pokud máte možnost, vyražte do kina, protože to za ten zážitek určitě stojí! ()

Azog

Opravdu úžasný film. Strhující děj, který vás nenechá ani na chvilku oddechnout. Velmi mě potěšila hudba - jak na pozadí, tak zpěv vlastních postav. Celý film jsem shlédnul s naprostým nadšením. Jsem velký fanoušek Tolkiena a Středozemně a tak jsem četl veškeré knihy. Ani v nejmenším mi nevadí zpracování hobita - polovina je zpracovaná doslovně podle knihy, druhá polovina je doupravena tak, aby se to hodilo do krámu - je víc akční. Někteří si stěžujete na pomalé tempo v některých pasážích - jestli chcete neustálej boj, tak si raději zahrajte fps. Kdybyste opravdu četli knihy a nečučeli jen do plátna, tak budete ještě rádi - v knize byly "neakční" celou pasáž až ke skřetí sluji. Jen jedinou výhradu mám k wtf hlášce, kterou pronesl hlavní skřet před svou smrtí: "A jak mě chceš porazit?" ....seknutí mečem do břicha...."Jo, tohle by mohlo stačit" ...smrt. Tohle si mohli odpustit. ()

Napo_Leon

Nemohl jsem si tenhle film nechat ujít. Už první záběry mě uchvátily, co se týče vizuální stránky. Efekty mě naprosto odrovnaly a beru to jako jednu z nejsilnějších stránek filmu. K samotné dějové lince, nesouhlasím s nudným začátkem. Začátek byl správně odlehčený a trpaslíci mě dokázali fakt pobavit svým humorem. Zlobři se povedli na jedničku, a to k příběhu stačí, abych to nevykváknul všechno. Jediný větší zápor pro mě byly odchylky od knižní předlohy, které bylo místy dost znatelné. Sir Ian McKellen hraje opět skvěle a Martin Freeman zvládl Bilba velice dobře. Zbytek herců je spíše do počtu, teda vyjma Thorina, který se mi také zalíbil. Opět geniální soundtrack od Howarda Shorea. Hodně silné čtyři hvězdy a těším se na další díl, věřím, že Peter si vezme kritiku k srdci a pokusí se vylepšit to, co mu diváci vytýkají. ()

Margarettka

Aach, to bylo příjemné, vrátit se zpět do Středozemě a nechat se kochat těmi překrásnými záběry! Vizuálně film nemá chybu, obzvláště Glum byl hvězdou večera a při jeho výstupu jsem se prostě tetelila blahem! Nečekejte Pána prstenů, příběh Hobbita je holt o něco jednodušší a pohádkovější, bylo by chybou to filmu vyčítat - je to naprosto dokonale zfilmovaná kniha. Nic víc a nic míň - a na 5 hvězdiček to Hobbit (nebo možná spíše ten Glum) s přehledem zvládl! (Poznámka: viděno ve 3d verzi a musím říct, že to spíš rušilo...) ()

Polnoch

Hobit má svojou rozprávkovosťou bližšie k Narnii ako Pánovi prsteňov. Samozrejme je perfektne spravený s množstvom obdivuhodných špeciálnych efektov. Taktiež tu nechýbajú emotívne scény, ktoré spolu s krásnou a silnou hudbou neraz prinesú divákom zimomriavky. Ale určite je to podstatne masovejší film ako Pán prsteňov. Vychutnajú si ho aj vaše mamičky, manželky a babičky ktoré Pána prsteňov priam neznášali. Môže za to silná rozprávkovosť, až prílišné humorné poňatie trpaslíkov, množstvo scén ktoré vyvolávajú v publiku smiech (hláška s golfom je ale už naozaj prestrelená) a celková neohrozenosť hlavných hrdinov ktorý padajú z 30 metrov a zaobídu sa bez čo i len škrabanca a celý film viete, že sa im nemôže nič stať. Aj napriek tomu je to ale kvalitný film ktorý si rád pozriem znovu. ()

Blacki

Neustále slyším od kamarádů, jak jim někdo říkal, že je to na houby, nic s tam neděje a podobně. Já si ovšem nemůžu stěžovat. Byla jsem naprosto uchvácena Středozemí, novými i starými postavami, krásnou krajinou i soundtrackem....samozřejmě tu byly i nějaké věci, které se mi líbily méně nebo vůbec, ale i tak to jsou drobnosti a nestačí ani na to, abych srazila byť jen jednu hvězdičku. ()

Karp

Hobit má jednu velkou chybu, kterou mu nikdo neodpáře... Po 166 minutách film skončí a já jako divák se nedočkám, alespoň částečného završení. Putujeme odněkud nikam, a kde nic tu nic... Ono je samozřejmě těžké vytvořit u Hobita dílčí závěr, ale když už chci vydělávat peníze a roztrhnu film na tři části, musím mít nějaké to eso v rukávu připravené, protože jinak šidím diváka, který to má nakonec všechno zaplatit... A to si ještě tvůrci myslí, že na pokračování budeme čekat rok... Jedna hvězda dolů. Hobit je hravější než Pán prstenů, ale osobně mi vadily některé moderní narážky (např. houbičky). Protože pokud k tomu přistoupíme takto, provozuje Gandalf - tenhle seriozní čaroděj - cosi jako team building? Masky v Pánovi prstenů se mi líbily, ale bílého skřeta snad vytáhli rovnou z muzea voskových figurín Madame Tussauds... Nebo ten prcek poslíček - zapisovatel na lanové sedačce v podzemí. To už jsem si myslel, že se na plátně brzy objeví i koza z Kozího příběhu a dvojková Saxána s lexikonem kouzel... A poslední poznámka se týká technologií. Byl jsem na filmu v moderním multiplexu a zvolil jsem 3D variantu. Tak rozmazaný obraz, zbytečné 3D, nesympatický dabing Thorina, to jsem skutečně dlouho neviděl a ani neslyšel... Po prvních minutách jsem snad i chtěl odejít... Bylo mnohdy těžké rozeznávat v dálce obličeje, při prudkém pohybu postav byly zřetelné jednotlivé fáze a přeskakování, prostě hrůza... Stejně tak mnohé scény působily naprosto nepřirozeně a měly jakýsi růžový nádech. Možná to byl problém kina, ale dosud jsem nic tak mizerného nezažil. Za hloupé masky, hloupé řeči (mimo kontext charakteru Tolkienových postav) občas i zcela zbytečné, doslova hnusné 3D srážím další hvězdu. Kolikrát jsem si za film říkal, kdybych tak byl doma, díval se raději na 2D a nemusel se otravovat s dabingem (Na který jsem pravda při výběru představení zapomněl). Závěr: Nevadí mi doslovný přepis knížky, nevadí mi zdlouhavé pasáže - mám Středozem rád a i kdybych se měl nudit, rád se na ty obrázky budu dívat, ale nelíbí se přidané scény, které svojí kvalitou buď likvidují charakter postav, nebo jsou zbytečným nic neříkajícím plácáním. Vadí mi mámení peněz a rozdělení na tři části (kdyby ten scénář aspoň za něco stál)... vadí mi některé hloupé masky, moderní slang, zbytečné 3D a nefunkční završení první části. Stejně tak se kriticky dívám na recyklaci starých známých postav, jejichž přítomnost na plátně sice v první sekundě vyvolá radost, ale následně zjišťujete, že jsou pouze smutným "déjá vu" toho starého a geniálního... Začínám se bát toho, co bude příště... Tohle byl Jacksonův Twilight, ten ale s podobnými filmařskými prostředky končil... Jackson začíná. - Mnohdy prázdné dialogy, defilé postav, dobrá bitva, obdobně ztvárněné příšerky, minimální děj. Souhlasím s komentářem uživatele: Zool-B ()

pasty

Mám taký pocit, že ľudia očakávali príliš veľkú megalomániu, ktorá sa neudiala. Ja som dostal to, čo som očakával. Opäť som sa hlboko nadýchol, čerstvého vzduchu stredozeme. Tajne dúfajúc, že to je len predjedlo, ktoré nás pripravuje na niečo veľké. ()

Gewain

Lepší než jsem doufal. Už lip chápu záměr natočit trilogii (jistě šlo i o peníze), natočit jen jeden film by byla strašná škoda a jsem rad ze to takhle dopadlo. Ale teď k filmu, než budu chválit chtěl bych jen říci že začátek byl opravdu dost natahovaný... všichni víme jak to bylo, pan prstenu přece není tak starý film. Ale když se přeneseme přes nudný začátek čeká nás naprosto úžasná podívaná plna napětí a krásných záběrů z Nového Zélandu. Příběh jde plynule kupředu a vy jen hltáte scénu za scénou. Nenajde se žádné hluché místo i díky tomu ty 2 hodiny uplynou jako voda a když před sebou vidíte závěrečné titulky říkáte si ,, to už je konec ? Já hci ještě pokračovat,, Sice občas mate pocit ze to je film o hobitu bez hobita, vedlejší postavy mají opravdu velký prostor ..nevím jestli je to dobře nebo špatně. Já jsem si každopádně film užil a dávám 4 hvězdy. ()

LordMysti

Dlouho to vypadalo na 3 hvězdy, ale závěr to trochu zachránil. Film jako pohádka pro děti moc nebyl, pro dospělé mohl být více dospělejší. Trpaslíci naštěstí nejsou vyobrazeni tak trapně jako v Pánovi prstenů. Parádní výprava, digitální efekty a nádherné záběry novozélandské krajiny sice na člověka opět velice zapůsobí, ale už ho nepraští tak jako v Pánovi prstenů. I přes to byla tato první část zajímavá a já jsem zklamaný nebyl. Chápu že je strašně těžké trefit se do představ každého kdo četl knížku a kdo měl o tomto příběhu vlastní představy, o to víc si cením jak nakonec Hobit dopadl. ()

danny_21

Tak jsem vyrazil natěšený do našeho multikina na 3D verzi Hobita, který byl mým druhým nejočekávanejším filmem tohoto roku po třetím Batmanovi. No a vyšel jsem kolem půlnoci ze sálu trochu s rozpaky. Srovnávání s LOTRem jsem se nevyhnul, protože už od začátku je zřejmé, že koncept bude velmi podobný i přesto, že Hobit není tak obsahově a příběhově bohatý a přitažlivý jako předchozí trilogie. Nemůžu říct ani slovo proti skvělému vizuálu, ten je vymazlený od vrků, zlobrů, hromových skal, Azoga, Roklinky až po detailní práci maskérů celé trpasličí družiny v tomhle jsou Jackson a jeho tým naprosto neuvěřitelní a samotný Peter je pro mě králem filmové fantasy. Navíc tentokrát byli vybráni daleko lepší noví herci v hlavních postavách - Martin a král Thorin, kteří jasně válcují předchozí Elijaha a Vigga ( nesmím zapomenou na výborného Andyho/Gluma a Iana ). Takže ty jediné rozpaky jsou nad zdlouhavostí počátku putování a jednodušší formou, které jsou ale dány slabší tištěnou předlohou. Přesto nad tebou, milý Hobite, nelámu hůl, mám takové tušení, že se ve mě potřebuješ ještě správně uležet a že mé hodnocení ještě krapet stoupne, až si tě dám znovu, protože tenhle návrat do Středozemě byl stejně moc fajn - takže zatím 80 %. ()

Hezzy

Pro někoho zklamání, pro mne nejlepší film roku. Od Návratu krále jsem čekal na něco, co se mu bude v epičnosti alespoň trochu přibližovat a s Hobitem se mi to splnilo. Božský soundtrack a naprosto famozní scenérie ( i přes to, že je to z velké části práce počítačů). Až na poněkud delší začátek nás film nenechá vydechnout a třeba vrčí pronásledování nebo závěrečnou scénu si budu pamatovat ještě hodně dlouho. Jediný zápor, který jsem pocítil, když jsem odešel z kina byl, že to nepokračuje a já budu muset čekat další dlouhý rok na další díl téhle lahůdky. Už jenom kvůli Hobitovi nemůže být 21.12 2012 konec světa :). ()

Brady

Jakožto velký fanoušek Pána prstenů i pana Jacksona jsem bohužel mírně zklamán. Samozřejmě jsem nečekal, že tento film bude lepší než původní trilogie, ale čeho je moc, toho je příliš. To, že se režisér nedržel příliš předlohy (viz patálie s troly), bych mu odpustil. Ale nemohu mu odpustit, že opustil toho krásného "Tolkienovského" ducha, který nás provázel po Středozemi v předchozí trilogii. Pan Jackson se totiž tak moc ukolébal úspěchem (dodávám, že naprosto zaslouženým) předchozích filmů, že svrhl své božstvo (pana Tolkiena) a na jeho místo dosadil sám sebe. A tak se místo prohlubování psychologie postav, čí znalostí o národech Středozemě, kocháme "remake-y" Jacksonových scén (Gandalf vše zachraňuje s východem slunce, Gandalf šeptá můře cosi o orlech, Gandalf čelí strašnému bossovi na velmi úzkém mostě atd.). Takže jedinými okamžiky, kdy jsem přímo pocítil přítomnost pana Tolkiena, byly dvě zpívané písně. Avšak hned poté se vše rozplynulo v jednotvárné cestě nudných postav, které občas běží, občas bojují a občas utrousí infantilní hlášku. Divák pak sleduje hlavní postavu tváří v tvář smrti a je mu to vlastně jedno. "Hmm, možná teď umře. Co je mi ale po tom, vždyť jsem ho vlastně ani neznal." Jaký to je propastný rozdíl oproti vtipnému Gimlimu, elgantnímu Legolasovi, zarputilému Aragornovi, utrápenému Boromirovi či oddanému Samovi. Nakonec nejlepší postavou, která dokáže diváka nejvíce dojmout, je Glum, který jako jediný nepodlehl té čiré komerci a (režiséru navzdory) zůstal stále stejně šílený a rozpolcený. Po skončení promítání tak odchází divák ze sálu a pamatuje si jen úvodní dvacetiminutovku a pak scénu s Glumem. Nabízí se otázka, zda by tedy film nebyl mnohem lepší, kdyby byl zkrácen o polovinu. Nezbývá, než si počkat na Director´s cut a doufat, že tato verze filmu bude mít navzdory zažitým zvyklostem kratší stopáž než původní film. Závěrem chci říci, že je tento film přesto slušně natočený a jako oddychovka na jedno podívání stojí za zhlédnutí. Prostě 60%. Jen si nejsem jist, že na zbylé dva filmy půjdu do kina. ()

Trixinka

Viděno ve 3D, český dabing. Film se mi jako celek velmi líbil. Ovšem pár rýpnutí bych měla. Za prvé - český dabing je místy dost nevhodný, nezasazený do doby ve které se film odehrává, překlad některých jmen či míst způsobil v kině záchvaty smíchu (Žabovřesky - pro Brňáka dosti vtipné....). Za druhé - přišlo mi poněkud zbytečné to prolínání postav mezi LOTR a Hobitem. Za třetí - některé akční scény jsou přitažené za vlasy - saně a králíci, trpaslíci na plošině.....A za poslední - chtělo to trošinku zkrátit, některé "ukecané" scény vypustit. Jinak hodnotím jako velmi zdařilého nástupce (předchůdce) LOTRa. ()

Anschutz

Neskutečný zážitek, co jiného k tomu můžu napsat!:) roky čekání a těšení se vyplatily. Skutečně jsem ve filmu nenašla jediné místo, které bych si neužila nebo které by mě snad nudilo. Opravdu mě tady hodně baví komentáře rádobyodborníků, kteří evidentně nepochopili svět Středozemě. Ti, kteří haní soundtrack s tím, že je příliš podobný LOTRovi, jsou mimosis - kdyby ten soundtrack nekorespondoval s LOTRem, bylo by to trochu hodně divný - o to víc si cením i hudební kontinuity - asi bych si nedokázala (a ani nechtěla) představit jiný motiv při pohledu do Kraje, než je ten Shoreův "hobití", nebo jiný motiv při pohledu na elfy, než je ten "elfí". A nový motiv trpaslíků je úžasný! Sakra, to musíme pořád něco hanit a kritizovat??? Proč to tady vlastně čtu - nemá to smysl. Pro mě filmový zážitek a pohlazení po duši - viděno při půlnoční premiéře, zítra se jde do IMAXu a mezi svátky na 2D - já tam ty peníze s klidným svědomím nechám :), neboť to pro mě bude úžasný útěk z reality, který mi hodně dlouho žádný jiný film nepřinesl... Každou minutu filmu jsem si neskutečně užila! Díky, Peter!;) ()

BigBang

Nechtěl bych to kratší ani rychlejší. A ta Galadriel, ach, Galadriel. Takto mají vypadat ženy v mythologii! Mají sošně stát a být obdivovány!! Nádhera. ()

Ardo

Ach to bolo niečo úžasné. Jediné výčitky sú prekrútenie deja čo sa týka dodatkov (Azog wtf?), ale zďaleka najviac ma sklamalo vykreslenie Radagasta ako vyšinutého asociála. To si nezaslúžil. Najlepšie 3D aké som kedy videl, aj keď mi tá kvalita prišla taká dobrá až ma to obťažovalo. A toho kreténa, ktorý sa celý film nahlas rehotal, aj keď nebolo na čom, by som vyhodil z kina už nikdy ho tam nepustil. ()

PedroPo

Úplně dobře nechápu, co na tom všichni kritizují. Je to dlouhé - ANO. Má to rozvláčný úvod - ANO. Není to Pán prstenů - NO A CO? Jasně, že se to bude srovnávat s PP, ale víte co - já v tom vidím úplně výborný prequel a jak se Bilbo přidal k trpaslíkům, měl jsem úplně stejné (pozitivní) pocity, jako když před deseti lety vyrazilo Společenství z Roklinky. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu. ps - viděno v tom novém 3D (které je opravdu lepší, jak všechny dosavadní formáty. A to fakt nejsem velký fanda 3D) ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021