Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Jaxx84

Největší dramata píše sám život. A podle skutečné události natočená Valkýrie (Die Walkure) je drama par excelance. Úctyhodně důvěryhodný obraz nacistického Německa a nálady uvnitř velení armády, odpovídající herecké výkony a solidní hudba vytváří silný zážitek z kvalitního filmu...ale... Film má pro mě 2 velké (Gross) chyby.: 1. Kdy už konečně americká produkce (i když ve spolupráci s Německou) pochopí, že nejde točit historické filmy o Německu v angličtině???!!! To je naprosto k smíchu a i trochu urážející mentalitu diváka. Pochopil jsem už, že jsou Američané líní číst titulky, ale tak ať se laskavě v tom případě vyhnout tématice 2.sv.války! 2. chyba, která mě nejde přes pysk, je totálně profláknutý ,,ksicht" Cruise v hlavní roli. Nechme stranou to jestli je kvalitní herec nebo ne (zde zahrál podle mě dobře) ale pokud si ho i hodně podprůměrný divák pamatuje z 50 dalších filmů a rolí tak si ho lze těžko dosadit do historického filmu ještě k tomu, když mluví anglicky! I tak dávám 4 hvězdy, protože jsem vděčný za každý (obsahem) neurážející současný snímek o 2.sv.válce. ()

RajAthen

Bezesporu kvalitní počin, přesvědčivé dobové ztvárnění i postavy. Film má pro mě však spíše vyznění dokumentu, jelikož jsem nějak nenalezl k (celkem početným) postavám cestu. Jde spíše o to kdy, s kým a proč. Je to ovšem provedeno skutečně dobře, podpořeno kvalitním hudebním dobrovodem, zvláště hlavní téma. ()

ecis

Vyborne zvladnuta dramatickost, ale s vytratenim napatia, kedze od zaciatku viete ako sa to skonci vzhladom na vyobrazene skutocne udalosti. Singer aj napriek tomu sa snazil vytrieskat zo scenara vsetko co sa da. Vysledok je urcite pozitivny. Bohuzial, mal sa pochlapit a cely film dat do proeuropskej roviny (napr. pridat doraznejsie psychologicke rozpracovanie von Stauffenberga) a odpustit si ten hollywoodsky nadych na cele s absolutne nezvladajucim Cruisom. Ale nevadi; ucel svedci prostriedku. Btw.: Ta anglictina s nemeckym prizvukom nehorazne smiesna. Ak ide o skutocny pribeh ocakavam aj skutocne realie a skutocny jazyk postav! ()

Abmont

Singer prostě umí! Jeden z nejznámějších příběhů druhé světové války v napínavém a řemeslně precizním zpracování. Mám rád filmy natočené podle skutečné události (čim přesněji tím lépe), přičemž tato historická událost je sama o sobě natolik zajímavá, že zde ani nebylo nutné uplatňovat ve větší míře "hollywoodské ústupky". I přesto, že je nejvíce prostoru věnováno postavě Toma Cruize (tak ok), není to na úkor skvěle obsazených herců v dalších větších či menších rolích (Bill Nighy a Kenneth Branagh vždycky potěší). Jediné menší výtky mám ke zmírnění tempa po samotném uskutečnění atentátu a absenci nějakého více zapamatovatelného momentu. 80% ()

upas

profesionálně odvedená rekonstrukce chronicky známé události. nic víc, nic míň. toma moc nemusím, ale příjemně překvapil. chlap, co vynalezl růžovou barvu... a najednou veterán afrikakorps! ()

Gardenboy

Myslím, že sa mi dostalo krásneho filmového zážitku, ktorému chýba už len jedna vec - hlbšie doznenie v mojej duši a nejaká silnejšia zapamätania hodná scéna (aj keď ten záver bol "príjemne" silný). Krásna chorálová hudba na záver, thrillerová kostra, perfektné prelínanie plánov á la Mr Nolan. Historická chuťovka. ()

Withree

Film z druhé světové války, který nesází na žádné bitvy, ale pěkně propečené pikle. Ve filmu je spousta skvělých a převážně britských herců z nichž si např. Bill Nighy nebo Kenneth Branagh dobývají film převážně pro sebe a zastiňují i Toma Cruise. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby Hitler nepřežil. ()

teyra

Věrně reprodukovaný průběh jednoho pokusu o státní převrat, nic víc a nic méně. Filmu chybí hloubka, která je u dobrých filmů z druhé světové samozřejmostí: hlavní postava v podání Toma Cruise je hodně bezkrevná, chybí psychologie postav, vykreslení různé motivace spiklenců, jejich politické cíle, nedaří se zachytit všeobecný zmar pomalu se hroutící Třetí říše, hlavně v bezvýrazné a promrhané první polovině převažují uniformy a chladné vojenské porady nad čímkoliv lidsky srozumitelným. V druhé polovině zachycující akci samotnou a den D snímek zachraňuje, co se dá - vysoké tempo, vzhledem ke kontextu až překvapivá napínavost, dobré zachycení mrazivé atmosféry odpovídající smrtelně nebezpečné vysoké hře a nakonec i vkusný a fungující emotivní náboj. ()

FireTight

Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby Hitler v kritické chvíli nebouchl do stolu... Nebo kdyby nedali tu tašku až za nohu toho stolu... Nebo kdyby nebylo ve Vlčím doupěti takové vedro... Každopádně, tento tři roky starý film je solidní poctou těm několika statečným, kteří se pokusili v nacistickém Německu něco změnit. Škoda, že to nevyšlo. Malá zmínka k výkonu Toma Cruise. Upřímně, na rozdíl od o pět let staršího "Posledního samuraje" jsem mu jeho postavu docela věřil. Jenom mě mrzí, že se podobný prostor nevěnoval i ostatním postavám. Takhle jsem skoro nabyl pocitu, že von Stauffenberg udělal 98 procent plánů a práce a ostatní představovali jenom takový "kompars", aby se neřeklo, že je to jeden důstojník proti zbytku Německa. ()

Valkyria

Film, od kterého jsem nic nečekala. Film o 2. sv. válce a ještě ke všemu o atentátu na Hitlera od Amíků a Němců? Pro mě tato kombinace nějak nevěstila nic dobrého. Ale kupodivu mě to velice mile překvapilo. Film byl podle skutečnosti, Tom Cruise sice mohl odvést lepší herecký výkon - na herce jeho formátu. I tak ale hodnotím velice kladně - 90%. A to nejen za tak milé překvapení - ale hlavně za dobrý scénář a výpravu. Ani vteřinu filmu jsem se nenudila a neměla chuť přepnout na jiný program... Takže super.. :o) Navíc můj nick napovídá, že se o mytologii - podle které byla akce pojmenována, zajímám.. :o) ()

danny_21

Bryan málokdy zklame, a i Valkýra má dobré tempo a atmosféru, ale neubráním se pocitu že Tom nebyl úplně dobrá volba pro roli plukovníka Stauffenbergra, ale oceňuju odvahu štábu ho obsadit do takové role. Ne že by neuměl, ale ten jeho dobrácký obličej mi tam prostě neseděl. Dodal bych jen, jaká škoda, že se to nepovedlo o několik let dřív, moc by mě zajímalo, jak by svět vypadal bez toho směsně poskakujícího knírku - 80 %. ()

Pathrose

Jelikož se velmi zajímám o historii a Tom Cruise je jeden z mých oblíbenců tak jsem si Valkýru nemohl nechat ujít. A jedná se o velice dobrý snímek z dílny Bryana Singera. Po X-Menech a Supermanovi jsem nečekal, že se pustí do něčeho takového, no a zaplať Panbůh, že se do toho pustil. Je pravda, že Cruise jako hlavní role v tomto filmu byl tak trochu risk, já myslím, že to Tom zvládnul, ale zase na druhou stranu musím přiznat, že neoslnil tak jak jsem doufal. Naopak Bill Nighy a Kenneth Branagh byli o třídu výše. Každopádně náhlédnutí do nitra NSDAP a nacistického Německa se Singerovi velmi povedlo. ()

vincchuppo

Luxusní výkon. Byl jsem napínán celou dobu filmu, a že to není žádný kraťas. Začínám si myslet, že Tom Cruise není Tomem Cruisem jen tak pro nic za nic. Výborný snímek z temného období naší lidské, válečné historie. Výprava a kostýmy, atmosféra hustá. No líbilo se mi to dost. Hlavně to, jak si to drželo napětí. ()

Pavel82

U tohoto filmu se mi krutě vymstilo, že jsem si nepřečetl ani základní informace...Pro druhou světovou válku mám slabost, stejně jako pro Cruise...Na plakátu vidím oboje...Super...Akčňák z druhé světové...Bohužel, napálil jsem se podobně jako s Hartovou válkou a ani jeden z těchto filmů mi nemohl poskytnout to, co jsem od něj čekal. Nedá se hovořit o zklamání, protože v rámci prezentovaných žánrů je tento snímek zcela jistě nadprůměrný... Chybou jsem tu totiž od samého začátku já, jako divák, nevyžívající se v konverzačně - politickém pitvoření se v historických událostech. Pro mě slabší tři. ()

Shaleman

Už dlouho se mi nestalo, abych si po filmu musel zapálit cigaretu a zhluboka dýchat. Singer mi přijde trochu jako rutinér, ale tohle je absolutně famózní a svým napětím vám nedá oddychnout ani na vteřinu. A Cruise dokazuje, jak úžasným hercem je, jakmile dostane do ruky dramatickou látku. Jednoduše tleskám a padám do kolen. ()

Reek

Nehrát v tom Tom Cruise, tak podle ostatního hereckého obsazení ani není poznat, že se jedná o americký snímek (nejspíše silný německý vliv) . Neameričnatost se ale projevuje i v samotném filmu - je dobrý. Nesnaží se jako ostatní historické filmy procpat do děje nějakou vedlejší linku (viz Pearl Harbor nad kterým si kdejaká 12tka uslintne a kde letecký útok je až na druhý koleji). Chvílemi se film tváří jako hraný dokument. 100% ()

bono22vox

Výborný film, i když přiznávám trochu upjaty, s absencí nápadu nebo nějakého většího překvapení. Přesto ovšem dokonalý a fascinující. Prostě jako německé auto... ()

VanMagnifico

Pro mě jeden z nejlepších filmů z válečnou tématikou, už jen možná díky tomu, jak se tvůrcům podařilo skvěle vystihnout psychologickou stránku postav. Skvělá rekonstrukce této události, která mohla mnohé změnit... ()

Psycho.R

Často jsem od lidí slýchával, jak je tento film zklamal. Já osobně se na jeho vznik těšil, protože je plný hvězd a režíroval ho Singer, pro mě všechno velký plusy. Kvůli zlým jazykům jsem na něj až do včera zanevřel. A musím říct, že opět zcela zbytečně. Singer dokázal využít každé skulinky obrazu, herci hrají perfektně a scénář zařídil, že film utíká rychle. Já nemám moc záporů a vlastně si na ně teď ani nevzpomenu. Film doporučuji a byla veliká škoda, že bomba to hnusný prase nezabila, takže pak mohl zemřít, jako srab, vlastní rukou, což všichni víme. Plivu na jeho hrob. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)