Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Ravi

Famózní zfilmování. I když víte, jak to dopadne, nemůžete se ubránit tomu, že jim držíte palce a během převratu vám bije srdce jako o život. Vynikající film. 100% = 5/5 ()

drackula

Takto nejak si predstavujem drámu z prostredia druhej svetovej vojny. Spiklenci z najvyšších kruhov rozbehli akciu, ktorá mala zvrhnúť vládnucu moc a zachrániť tak Nemecko. Nevýhodou je, že každý, kto sa čo i len trochu zaujíma o históriu, už pri úvodných titulkoch vie, ako sa to celé skončí. Napriek tomu ma ale film nenudil a dokázal ma správne strhnúť. Dokonca u mňa vytvoril nutkanie, niečo si o plukovníkovi Stauffenbergovi prečítať. Celkovo som teda určite spokojný. Bryan Singer zvláda svoju robotu vo sfére historickej drámy skvele. 90% ()

Autogram

Bol to dobrý plán, výborný plán. A film hodný Toma Cruisa s napätím založenom tentokrát nie na akcii, efektoch, ale na očakávaní vopred istého zakončenia. Pekne vo filme vidno, ako veľmi zložitý bol plán atentátu, a na čo všetko sa pri ňom muselo myslieť. A mňa to držalo od začiatku až do konca, či bol na scéne führer, rodina plukovníka alebo telefonistky prepisujúce telegramy s rozkazmi. –––– Víte, jak skončí tahle válka? Tenhle portrét se sundá a na skobě bude viset ON. Podílím se na velezradě vším, co je dostupné. Mohu s vami počítat, poručíku? –––– Pánové, každou potíž na světě je možné vyřešit pečlivým použitím výbušniny. Podstatné je zmizet dřív, než to bouchne. ()

deckardx

Na pet hvezd by to bylo v pripade, kdyby vsichni mluvili nemecky.. Ono to je takovy divny, kdyz slysite shrbenyho Hitlera, jak mluvi anglicky. Jinak hodne kvalitni film, skoro perfektcionalisticky natoceny.. O zadne nude nemuze byt ani rec, ty dve hodiny ubehnou hodne rychle a pak si skoro reknete, ze byste chteli vic.. Zaver zvladnuty na jednicku.. K peti hvezdam schazelo opravdu malo.. ()

Styxos

Komu: velitelství csfd (československá filmová domobrana) Datum: 25.2. 2008 Cíl:Naplnit Styxosova veliká očekávání o tomto filmu Nástroje: herecký koncert všech akterů s Tomem Cruisem v čele neustálé mrazení v zádech režie Bryana Singera, který opět dokazuje, že umí hudba Johna Ottmana Závěr: Valkýra je skutečně nezapomenutelný kousek, během kterého mě neustále mrazilo v zádech. Stejně, jako když jsem byl před třemi roky na Superman returns. Jelikož znám, stejně jako ostatní, osud, který hraběte Stauffenberga a ostatní spiklence poskytl, věděl jsem jak příběh dopadne. To však neznamenalo, že bych protagonistům nefandil a v okamžiku popravy, mi ukáplo i pár slz z očí. ______Konec hlášení____ ()

P1tr

Valkýra je svižně natočený Hollywoodský snímek zabývající se evropskou minulostí a překvapivě při tom nevypadá směšně. Bryan Singer má průběh pevně v rukou a dobře pracuje i s postavami. Je jasné, koho byste měli mít rádi a koho ne. Proto i přes známý konec přejete hlavním postavám úspěch. Všichni herci v hlavních rolích si vedou znamenitě a překvapivě to musím konstatovat i o Tomu Cruisovi, který ukázal, že i přes své společenské excesy nezapoměl hrát. I přes Oscarově zavánějící látku se Singer se scénáristy rozhodli natočit svižný trhák, který odsýpá přesně jak by měl. I přes potíže při výrobě se podařilo z Valkýry vytřískat víceméně vše, co se dalo. ()

Borat

Valkýra ve mně něco zanechala. Bryan Singer celkem slušně vytvořil atmosféru konce 2. světové války. Perfektně obsadil důstojníky a Cruisův Stauffenberg byl zahrán tak nějak prostě bez výtek. Škoda, i když pochopitelně, se neodehrával děj v mateřském jazyce generálů, tedy němčině. Angličtina je prostě moc "hodná" a pokuď bych se dostal k německému dabingu, neváhal bych. Plusy+: Cruise, napětí, i když víte jak to dopadne. Mínusy-: angličtina Hodnocení:|80%| ()

jefff

Na Valkýru jsem se moc těšil a po zkouknutí se mi dostalo mírného zklamání. Nejvíce mi vadilo, že Adolf Hitler mluvil v originále anglicky, Tom Cruise je zkrátka Tom Cruise a ani na vteřinu jsem mu Stauffenberga nevěřil. Také jsem doufal, že van Houten dostane více prostoru, ale to asi nejspíše nešlo. Valkýra jinak není rozhodně nudným filmem a pro fandy válečných filmů je jistě povinností. ()

jenik71

Ti, kteří se orientují v historii, budou od samého začátku filmu vědět, jak operace Valkýra dopadne a o co v ní jde. Pokusů o atentát na Hitlera bylo opravdu poměrně hodně a tento film je právě o tom posledním... Znalci i všichni ostatní si nepochybně užijí povedené drama z konce druhé světové války. Film nepostrádá napětí, kvalitní herecké výkony (od Cruise jsem tak dobrý výkon nečekal), výbornou režii a pozadu nezůstává ani výprava. Minimálně 80% si Valkýra určitě právem zaslouží. ()

Specs

Hlášky: plk. Claus von Stauffenberg: - "Jsem voják. Sloužím své zemi. Ale tohle není má zem. Když jsem tam ležel a krvácel, napadlo mě: 'Jestli teď zemřu, zanechám svým dětem jen hanbu.' Teď vím, že je jen jeden způsob, jak sloužit Německu. Když ho zvolím, stanu se zrádcem. Přijímám. Ale řekněte mi, dotáhnou to ti muži do konce?" & plk. Claus von Stauffenberg: - "Teď nás může soudit jedině Bůh." & Henning von Tresckow: - "Bůh slíbil Abrahámovi, že ušetří Sodomu, jestli najde deset spravedlivých. Mám pocit, že v případě Německa stačí možná jeden." & Adolf Hitler: - "Valkýry. Služebnice bohů, které určují, kdo bude žít a kdo zemře, a ušetří největší hrdiny smrtelné agonie. Nepochopíte národní socialismus, pokud neporozumíte Wagnerovi." & Ludwig Beck: - "Pamatujte. Je to vojenská operace. Nikdy nic nejde podle plánu." & plk. Claus von Stauffenberg: - "Jestli neuspěju, přijdou si pro vás. Pro všechny." Nina Von Stauffenberg: - "Já vím." & (Plk. Claus von Stauffenberg na generála Friedricha Olbrichta před jeho odchodem na smrt zastřelením.) plk. Claus von Stauffenberg: - "Dívejte se jim do očí. Budou si vás pamatovat." ()

Pecival

Zjevný nedostatek v podobě dopředu známého konce, se Singerovi velmi dobře daří eliminovat poctivým zkoumáním politických zákrut nacistického Německa. I přes výše zmíněný fakt se dočkáme slušně napínavé atmosféry, navíc s velmi dobrou výpravou a exkluzivním hereckým obsazením vedlejších rolí (Cruise taky ujde:) Musím přiznat, že jsem nečekal, že se mi to bude tak líbit. ()

BuryGol

Historický filmy obvykle vůbec nejsou můj šálek čaje. A ani po tomhle se o ně zajímat nezačnu. Musim říct, že jsem se toho bál. Jakmile se Amíci začnou motat do natáčení historie, nota bene evropský, skončí to obvykle fiaskem. Tady se nic takovýho nestalo, i když je fakt že se v historii nevyznám. Věděl jsem jenom to, že se operace nepovede a přece jsem doufal v nějaký "co kdyby". Celkově to bylo fajn a aspoň mi utekla noční směna. Nicméně Tom Cruise mi tady vyloženě vadil a herec co hrál Hitlera je tak možná jeho retardovanej pomalejší bratr... ()

tommmy89

Viac menej som očakával od filmu oveľa, oveľa viac, než mi predostrel. Viac menej ma sklamal, ako pobavil a uchvátil. Viac vecí ma nasralo, ako potešilo. Neexistuje teda priama úmera, ktorou by som posúdil film. Pretože históriu roku 1944-1945 poznám úplne inak. Bryan Singer film pretvoril do mega klišé, ktoré divákovi (ktorý má už čo to odpozerané a obzvlásť z kategórie II. sv. vojny) nič nedá, ale naopak zoberie. Aspoň ja som to tak vnímal. Zmodernizoval veľa vecí, znemožnil veľa hercov a prostredie tak vážne, priam až zvratové v histórii premostil do komixu oblečeného do uniforiem s pár škrabancami na tvári a ranami na končatinách. FUJ ! 2,5* ()

Almásy

Singer je majster vo vytváraní dusna a lepšiu tému na to si snáď ani nemohol zobrať, čo mi však vadí že film nemal pevnú kostru, ono sa tam všetko dialo bezevšeho, so spoliehaním na diváka že je vzdelaný v II. sv. vojne dostatočne- keby som napr. nevedel aspoň trochu že o čo v tom filme pôjde, tak som v tom úplne stratený. herecky je to popiči, tom cruise STRAŠNE chcel oscara za toto a je to veľmi vidieť a miestami je to fakt trápne. každopádne, príbeh ktorý si zaslúžil byť sfilmovaný a ktorý ma aspoň na 5 minút presvedčil, že Stauffenbergovci vyhrali. (ten Hitlerov broadcast- wow, väčšie psycho jak Osvietenie) . ()

Lottr

Skvělá a precizní rekonstrukce atentátu na Hitlera s překvapivě dobrým Tomem Cruisem v hlavní roli. Příběh je napínavý i přes skutečnost, že je každému jasné, jak dopadne. A za to klobouk dolů. Shrnuto: Skvělá režie, příběh a herecké výkony a můj oblíbený Thomas Kretschmann. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)