Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

DjangoDoe

Pre mňa to bol skvelý filmový zážitok s veľmi hlbokým nádychom, ktorý ma sprevádzal počas celého filmu. Aj napriek očakávanému koncu som do poslednej minúty držal Tomovi palce a dúfal, že sa to skončí happy endom. Ale tak história sa nemení a preto hodnotím Valkýru ako nadpriemerný film s veľmi dobrým obsadením. Dokonca ani Cruise mi nevadil a svoju rolu zmákol bravúrne. ()

smajliss

Výborné drama, které nám ukazuje, že maličkosti dělají rozdíl mezi výhrou nebo prohrou, ale myšlenka žije vždy dál. ()

ANTYCHRYST

Nejsem příznivce druhé světové války a těch věcí kolem - spíše naopak, ale tohle je opravdu poutavě a bravůrně natočené. Cruise je perfektní - jako vždy a role plukovníka mu mrtě sedla. Tak málo scházelo .... a vše mohlo bejt jinak. Ke konci po nezdaru už se jenom čeká, jak se s tím kdo vypořádá a Všem je jasné jak to dopadne. 85 % Opravdu záživná podívaná na téma atentát na Hitlera. Plukovník Clause von Stauffenberg měl sakra koule.. ()

Knor

Tohle Singer zvládnul velice dobře. Není asi lehké natočit válečný thriller tak poutavě aby to nezačalo nudit a udrželo si to neustálou pozornost. mile mě překvapilo herecké obsazení, které nemělo slabinu, všichni svoje postavy zvládli na výbornou. Napětí úžasně rostlo a atmosféra se dala chvílemi skoro krájet. Toto zpracování skutečné události se povedlo. ()

ŠpetaMarek

Pro mě nejlepší Singerův film. Takový malý velkofilm. Skvělá režie, výborný scénář a herecké výkony, škoda, že Cruise vlastně nemá co hrát, protože všechny ostatní postavy jsou na malé ploše zajímavější. ()

Shitonit

Co k tomuto dodat.. odvaha, vůle a síla jít proti samotnému fírerovi, Tom jasně ukazuje, že není nutné mít packy, chceme li něco dokázat. Ale je důležitý mít pořádný koule. A to vin Stauffenberg asi měl. V dnešní přetechnizovaný době by to asi byla píčovina, ale tenkrát stačilo vytahat pár kablíků, odpojit vlčí doupě, vytvořit chaos, a pořádnej mejdan mohl začít.. Divná doba, divnej svět, super film. ()

Jacccob

Ohromné překvapení. Na dějepisu jsem většinu času prospal, stejně jsem kupodivu nějaké ty informace o ději věděl dopředu. A pokud víte jak film dopadne, ale i přesto jste v napětí nepřetržitě celé dvě hodiny, a modlíte se, aby to těm klukům na plátně vyšlo, tak je jasné, že ten film nemůže být špatný. Cruise si prostě umí dobře vybrat, ale i většina herců německého původu je skvělá. ()

LdaVinci

Wow... nádhernej vizuál, je to emocionální, autentický, prostě úžasný.... ty vole... prostě jo. Konečně vidím jednou i nějaké "dobré" Němce za války. Jasně v nějakých filmech se nějaká spřízněná dušička taky najde, ale tohle je jiná hra. Úplně jinej úhel pohledu. ()

Ex_Machina

„Musíme ukázať svetu, že nie všetci sme ako on.“ Pokiaľ budú existovať v krutej dobe dobrí ľudia, vždy je nádej. Nádej na to, že aj vo vojnovom besnení sa nájdu muži, ktorí na seba zoberú to najväčšie riziko a postavia sa nie za diktátora, ale za Nemecko a jeho lepšiu budúcnosť. A ako povedal generál Fromm v letnom sídle vodcu „Môj fűrer, môžem vám predstaviť plukovníka Stauffenberga ? “  Hrdinu, čo na seba prevezme tú najväčšiu zodpovednosť a pokúsi sa zvrátiť sled dejín Nemecka a tým pádom celého sveta. Zdatne mu v tom sekundujú mnohí ďalší vysokí dôstojníci v operácii Valkýra, bez ktorej by toto úsilie nebolo možné. ()

amyth

Věčné dilema kdo byl nacista a kdo nacionalista. Guderian, Von Manstein a ostatní důstojníci pruské školy na straně jedné s jasným vzkazem všem - pruští polní maršálové nerebelují - i když nacisty a Hitlera ze srdce nenávidí. A na straně druhé malá skupinka která vlastně neměla šanci na žádný zvrat války, příměří, ale která chtěla něco udělat protože svět a historie musí vědět, že i tehdy tu byla opozice a že důstojníci wermachtu měli svědomí.. Stauffenberg s vědomím, že vejde do německých dějin jako největší zrádce raději zradil vlast aby nezradil vlastní svědomí. Film z toho bohužel nezachycuje všechno co mohl, ale i tak je kvalitním dílem ()

Varangian

Hvězda navíc za vysokou historickou přesnost. Film má vynikající atmosféru i herecké obsazení... Bruno Ganz (Der Untergang) a němčina by filmu určitě přidali na dokonalosti, ale chápu, že by se tak film stal pro americké publikum nezajímavým (viz komentář jendoho Američana na Imdb ohledně titulků, že se chodí do kina dívat na filmy a že číst může doma - o čemž se dá též s úspěchm pochybovat). Ale potěšil alespoň německý začátek od Toma Cruise. ()

nmarca

Skvěle natočené, překvapivě neamerické, snad i díky německým exteriérům; plný počet hvězdiček jako pocta všem lidem, kteří se aspoň pokusili bojovat proti zlu tohoto světa. Jen na místě samotného Stauffenberga bych si dokázala představit někoho s méně známým obličejem než Toma Cruise. 90% ()

dolin1

!!OBSAHUJE SPOILERY!! Singerova Valkýra tnula do živýho na všech frontách. Ve chvíli, kdy si mnozí začínali myslet, že Hollywood už nic objevnýho a originálního co se WWII týče nenatočí, máme tu jeho odpověď. A více než zdařilou. Dokazuje, že ještě nebylo řečeno všechno, že stále ještě jsou témata, která mají smysl připomínat a že jsme se ještě (jako lidstvo) přes odkazy nacismu ani náhodou nepřenesli. Řemeslně výborně odvedenej kousek (scénář, kamera, střih, reálie, casting, atd. atd.) ve kterém funguje všechno tak,jak má. Jedinej nedostatek snad je, že vzhledem ke krátké stopáži (nikoli ve skutečnosti krátké,jen vzhledem k obšírnosti tématu a množství postav krátké) se film nestačí věnovat více psychologii jednotlivých postav. Vzhledem k tomu, že tento film má nejblíže komornímu dramatu na pozadí historických událostí, dalo se ještě na tomto jistě zapracovat - příběhu i soužití diváka s hlavními postavami by to jen pomohlo. Za toto půl hvězdičky dolů. Co táhne film nekompromisně nahoru je jedna z - nebojím se říct - nejlepších rolí scientologa Toma, jehož bezrukýmu, bezokýmu a přesto neskutečně charismatickýmu hrdinovi prominete i chvilkové zaváhání (málo platné - hajlování na příkaz "klasického" amerického hrdinu holt nezdobí), přehlédnete logicky nastupující otázku kdo byl ve skutečnosti zač a jaké KONKRÉTNĚ měl ambice a motivy (zodpovězení této otázky se bohužel nedožil ani ve skutečnosti ani ve filmu) a budete mu prostě jen ze všech sil (a pochopitelně marně) držet palce. Bill Nighy, Kenneth Branagh a Tom Wilkinson podávají své standartně kvalitní výkony. Vyzdvihnout si ještě zaslouží Christian Berkel v jedné z vedlejších rolí. 80%/****. Být film v němčině (což by mu dodalo ještě tu špetku autentičnosti, která mu chyběla) a být lépe propracované alespoň hlavní postavy, neváhám dát 90%. P.S.:Někdo si tu níže stýská na absenci Bruna Ganze jako Hitlera v tomto filmu. Já nezávisle na něm myslel už při filmu na to samé a k této myšlence se také připojuji ;-) P.S.: Po dalším shlédnutí po delší době přidávám 10% a zvyšuju na ***** ()

honeybunn2

Veľmi kvalitná vojnová dráma, z ktorej nebola cítiť vojna, ale skôr politika. Aj napriek tomu, že zlyhanie bolo jasne už dopredu, držala som palce až do poslednej minuty, asi nie dostatočne silno. Tom Cruise mi ako obyčajne vadil, ale menej ako vo vačšine jeho filmov. Asi to bolo jeho strašne silným americkým akcentom, ktorý sa do filmu vyslovene nehodil. V nemčine a s trochu pozmeneným obsadením by to bolo za 5 hviezd. ()

Jara_II

Vynikající film, který je pro mě osobně obrovským překvapením. Vyklubal se z toho výborný napínavý thriller, zároveň taky jeden z nejlepších válečných filmů posledních let.. ()

Adámo

Po shlédnutí Hanebných parchantů snižuji o hvězdičku hodnocení - z jistých důvodů. Komentář přibude, až se podívám na Valkýru znovu... | 10/2009 ()

thornhill

Bryan Singer natočil svoj najslabší film. Tieto filmy by mali točiť jedine nemci. Tom Cruise ako Stauffenberg? cha. No dalo by sa to predýchať ,keby mal film ako taký scenár. Pekne natočená ale nevyužitá téma ()

MarkHoppus

Za poslední dobu je to nejlepší válečný film jaký jsem měl možnost vidět. Tom Cruise umí hrát na té nejvyšší úrovni a ve Valkýře to předvedl naplno. Dramatický konec byl pojmutý také skvěle a já dávam 5. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)