Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Ještěřák

Ale jo. Bryan Singer to zvládnul celkem svižně. Kupodivu největší průser na VALKYRIE není to, že víte, jak by měla skončit, ale výkon Toma Cruiseho, který nedokázal ani z napůl slepého a napůl bezrukého důstojníka dostat nic pořádnýho a kterého ve filmu přehrávají nejen všichni ostatní nacisti, ale v podstatě kdokoliv, kdo se mihnul před kamerou alespoň na 5 sekund. Dokonce i ten Führer, mluvící anglicky... Filmu lze možná právem vyčítat přehnanou dokumentarističnost (ala UNITED 93, ZODIAC), ale z mého pohledu to Valkýře spíše pomohlo, protože jsem se u výjevů Cruiseho rodinky stejně nudil a musel bych jít s hodnocením ještě víc dolů. Též škoda, že absentuje nějaký silnější moment či nějaká trhlá (fincherovská) sekvence s kamerou. Anyway - 70%. ()

Standito

Čakal som obyčajnú komerčnú limonádu bez príchuti a dostalo sa mi príjemného inteligentného filmu bez výraznejšej vady. Scenár, i keď je upravený hollywoodskym spôsobom, si stále drží určitú hodnovernosť. Singerova réžia slušná, herci skvele vybraní zahrali na úrovni. Cruisa som nemal nikdy v láske, ostatne ako veľa iných ľudí, ale hrať jednoducho vie. Näpatie v druhej polovicu bolo skoro neznesiteľné, síce Stauffenbergovi som držal palce ako to len šlo, ale na druhej strane všetci vieme, ako to dopadne, čo ma trochu mrzí. To je však nie je vina filmu, ale histórie, vďaka ktorej mal ten antikrist viac šťastia ako rozumu. Valkýra je skvelý príklad spojenia mainstreamu s históriou tak, aby bol film divácky vďačný a historici nekrútili hlavami nad hollywoodskymi výmyslami. ()

Ezekiel1

Jedno vím po shlédnutí Valkýry jistě...a to fakt, že Tom Cruise je Pan herec, už vážně nikdy nechci vidět komentáře, co pochybují o jeho hereckém umu(Chcípni Civale!). On nejenže jako plukovník Stauffenberg vypadá, on se jím v tomto snímku stal!Celkem mě i potěšil výkon Billa Nightyho a Bryan Singer???Pro mě jednoznačně režisér první třídy!(už aby bylo na světě pokračování Supermana)S hodnocením jsem trochu na vážkách, je to tak 4,5*, ale vzhledem k tomu, že většina lidí jde spíše 4* cestou, dám nakonec Valkýře s klidným svědomím plné hodnocení, protože myslím, že tento film si to zaslouží... ()

Misi90

Die Walküre jeden z nej válečných filmů, co sem viděl. Tento film působí dost chladně a napětí je až do konce. Je zde vidět, že ne všichni Němci v této době stáli při Hitlerovi a chtěli situaci, která postupně ničila jejich " Svaté Německo " změnit. Za zmínění stojí poslední scéna, ke které je perfektní hudba, to nemá chybu... „Nemáte se zač stydět – bránili jste se.“ ()

Káronoš

Valkýra překonala všechny vidiny a iluze, jenž jsem si při cestě do kina vysnil. Hlavní pointa mi byla kdysy při hodině dějepisu dostatečně vylíčena, z čehož důvodu jsem se bál slabšího vcítění z mé strany, což se nakonec ukázalo jako zvytečnost, protože Singer počítal s divákovou znalostí a dokázal snímek o to více napínavě prezentovat. "Pár" opravdu silných momentů a famózních dialogů udržovalo mrazivou s tíživou atmosféru. Útok na Hitlera byl tak opravdový, tak autentický, že mé emoce létali jako na kolotoči. Cruise byl peckovej, avšak účast Billa "upířího kovboje" Nighyho mě nechávala chladným (nějak sem si ho tam nedokázal zařadit). Singer dokázal vymačkat z ovoce všechnu šťávu a půl litru navíc, aniž by znehodnotit slubku. Hodnocení: 9/10. ()

jasiska

Podľa mňa, u filmu, pri ktorom všetci vedia, ako sa skončí, musí byť zaujímavo natočený aspoň priebeh a ľudské osudy. Niežeby tie boli vo Valkýre zle natočené, ale ani nie sú ničím, čo by film povýšilo z obyčajnej (aj by som povedala skoro sterilnej) rekonštrukcie historickej udalosti na umelecký kus. Navyše fakt, že ako Stauffenberga obsadili Toma Cruisa a urobili z neho hrdinu bojujúceho na čele všetkých spravodlivých Nemcov, nemá šancu zmeniť môj pohľad na reálneho historického Stauffenberga, ktorý bol podľa mňa packal. ()

Greny

nedostatky by se našli, ale ke scénáři a dokonce i k obsazení herců nemám žádné námitky. Ale film si nejvíce užije opravdu ten, kdo dané problematice rozumí a nepodíval se na tento film jenom kvůli Tomu Cruisovi :) P.S. škoda, že jsou texty v němčině a hlas v angličtině, tahle nejednotvárnost tomuto filmu ubírá na autentitě. ()

shimpy(CZ)

Čekal jsem upovídanou nudu, ale dostal jsem napínavou podívanou s výbornými výkony a skvělou výpravou... I když jsem věděl jak to dopadne, tak i přesto mě film bavil. ()

lucijelucije

Strategický, snímek, v němž doufáte v úspěšnost, i když víte, že to není možné. Dobré obsazení, ještě s lepším výběrem hlavní role. Bya to pro mne skutečnost, mrazilo mě v zádech, při každém nepovedeném pokusu. Prostě režisér to měl celé pod palcem a nemohlo to dopadnout jinak, než sakra povedeně. ()

Prochy38

Jistě věrohodně zpracovaná historická událost, o které mnoho z nás, kteří se přímo o tuto problematiku nezajímají, ještě neslyšelo. U mě třeba německý národ stoupl o příčku nahoru:). Ne, film velmi velmi povedený. Jak už se na filmy většinou nedívám jen proto, že tam hraje Cruise, tak v tomto snímku exceloval. Výborní herci, skvěle zahrané. Kostýmy a rekvizity prostě parádní. Moc mě to bavilo. Jediné a velké mínus, které mé hodnocení snižuje o 1/3 hvězdičky je to, že jde o film o Německu, hlavní roli v ději hrají německé postavy a v celku jde o německou událost v německé historii a mluví se anglicky. Jasně, je to USA/Německo, ale to nestačí... ()

Piškotka

Překvapivé a oproštěné od emocí. Skutečně chladné období a faktografie pro ty, co rádi válečnou historii. Mělo to logiku a spád. Tom Cruise zapadl právě pro tu pásku přes oči, jinak bych ho stále viděla jako topguňáka. Moc se od té doby nezměnil. ()

Disease

Přestože jsem věděl, jak to dopadne, to bylo stejně napínavé. Navíc jako bonus hrající a neiritující Tom Cruise. ()

Xavi6

Velice zajímavý film, plný akce a napínavosti, nechybí ani zajímavost. Kladné body tomu ještě přidává to, že se jedná o skutečnou událost, takže každý fanda "nacistického období" z hlediska historického podtextu věděl, jak to dopadne, ale panu Singerovy se to náramně povedlo, takže k tomu nemám žádné výhrady. Ale jsem rád, že tu roli si střihl Tomáš Cruisův, protože by to jinak možná postrádalo vysokou hereckou kvalitu. ()

Teabag

Trochu jsem se bál, jak to bude vypadat, když se do toho vložila americká produkce, která se s historií obvykle příliš nepáře. Ale nakonec jsem byl moc mile překvapený. Tom Cruise vystřihl Stauffenberga důstojně, scénář nepřetékal patosem a vůbec to celé tak nějak sedělo pohromadě. Největší radost mi ovšem udělal Bill Nighy. To bylo parádní herectví! ()

Hanes88

Filmy z historie mám opravdu rád a tenhle o jednom z pokusů atentátu na Hitlera se opravdu povedl. Skvělý výkon Toma Cruise to jen podrthl. ()

Darth Maul

Bryan Singer ma úplne zhypnotizoval... Pristihol som sa pritom, ako si želám, aby bol Hitler naozaj mŕtvy. Valkýra má atmosféru, historickú presnosť, skvelých hercov a hodnotnú myšlienku. Tieto štyri atribúty z nej robia dôstojný a výborný historický thriller. ()

Foxhound#1

Na tomhle filmu je výborný ten fakt, že i když víte (pokud tu historii znáte) jak celý příběh skončí, do poslední vteřiny průběhu operace Valkýra se zatajeným dechem věříte, že se jim to opravdu povede. Atmosféra filmu opravdu skvěle zvládnutá ve svižném tempu. ()

Honzeek95

Tvůrci se snažili jak mohli, aby napodobili atmosféru hitlerovského Německa, ale přece jen se nevyhnuli mírné "zamerikanizaci" tohoto filmu. První polovina filmu je hluchá, ale vzhledem k tomu, že námětem byla skutečná událost, lze mu to odpustit. Mně osobně tedy Tom Cruise do hlavní role vůbec nepasoval a jen utvrzoval to, co jsem napsal o pár řádků výše. A ještě mě zklamala postava Hitlera, kde vybrali naprosto špatně herce a za tím si stojím. Nebýt právě těchto nedostatků, tak dám 5 hvězd, protože jinak se mi film vážně dost líbil. Ať žije posvátné Německo! ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)