Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

playboy_05

Mistrovsky zvládnuté válečné drama...nenašel sem jediné slabé místo. Tom Cruise opět exceloval, nedovedu si představit že by von Stauffenberga hrál někdo jiný ()

Marty7CZ

Singer je PAN rejža,ví jak efektně s poměrně složitou látkou naložit a ikdyž každý ví,že "HO" SS dostanou,napětí se dá krájet a rychlý puls tlačí krev do hlavy!A musím ještě vychválit Cruise,byl výtečnej!!! BRAVO pánové... ()

crjules

Singer si uz jednou pohral s tematikou fasismu v Apt Pupil. Tentokrat se ale do zmineneho tematu ponoril na 100% a prinasi nam perfektni film,vychazejici ze skutecnych udalosti. Diky tomuto filmu muzeme nahlednout do jedne etapy druhe svetove valky, ktera by mozna byvala byla klicovou pro jeji vyvin a drivejsi konec. Film o obrovske odvaze a odhodlani, je kvalitne natoceny s patrnosti na ruzne detaily. Z vybornych hercu u me vitezi Bill Nighy, jako general Friedrich Olbricht. ()

TSZ

Mám rád politická dramata, která mají náboj, šťávu a spád. Vzhledem ke svým nulovým historickým znalostem bohužel netuším, nakolik je zde zastoupena historická realičnost, ale z filmového hlediska je Valkýra absolutní špička. Z každého záběru přímo odkapává vysoká profesionalita, a to jak od štábu co stál za kamerou, tak i od všech zúčastněných herců, v jejichž podání mají důstojníci na "té lepší straně" skutečné charisma a respekt. Bylo mi však trochu líto oné chladnosti, která je z celého snímku cítit. Nevím zda se jednalo o záměr, ale v těch nejvypjatějších momentech jsem trošku postrádal napětí a tempo, jakoby Bryan Singer najednou nevěděl jak to celé ukončit a vygradovat.Každopádně je však Valkýra jedním z nejlepších historických dramat, která jsem dosud měl možnost vidět. ()

john.h

Výborný snímek, u kterého sice celou dobu víte, jak to dopadne, ale pořád doufáte, že režisér natočil alternativní události a historii a všechno dobře dopadne, v jednu chvíli to tak i skutečně vypadá, no a nakonec to dopadne podle prvního očekávání. Což je možná škoda, ale historii prostě nelze změnit a dát do filmu, který se pyšní označením "Podle skutečnosti". Taky mě mrzí, že ti lidé riskovali krky zbytečně. O pár měsíců později totiž už nebylo nutné plánovat atentát na Hitlera a riskovat tak svůj krk a životy všech členů vlastní rodiny. Zbabělec Hitler se zabil sám. Ale aspoň diváci můžou vidět, že i v nacistickém Německu nebyli všichni špatní a našli se tam hrdinové, kteří dělali vše pro to, aby skončilo Hitlerovo šílenství. ()

BaronX

Mám rád spiklenecké filmy, kdy uskutečnění plánu visí na vlásku a vše se rozhodne až v posledních vteřinách. Tenhle film je ale jiný, na můj vkus strašně jednoduchý a klidný, žádné šokující zvraty, minuty kdy divák tají dech, ani té akce tam tolik není. Přestože film stojí na výkonu Toma Cruise (a ten je velmi solidní), chybí mu větší drajv, který je hybnou silou dobrého filmu. Mě tenhle film nepřesvědčil o tom, že bych se měl k němu ještě někdy vracet, radši se kouknu na Pád třetí říše. ()

lenzi

Solídny hraný dokument. Nevadil mi ani Tom Cruise, keďže musel hrať rozvážneho a chladnokrvného chlapíka, vyhol sa svojmu typickému nerváckemu herectvu. ()

Gromit

Smekám před všemi! Před scénáristou (za dodržování historických faktů), režisérem (za to jak umí budovat napětí a atmosféru) i Tomem Cruisem (coby Claus von Stauffenberg je opravdu vynikající). Valkýra není jen poučnou lekcí z historie, ale také perfektně natočeným konspiračním thrillerem s neuvěřitelně působivým finálem. A jsem si jist, že se dříve nebo později stane klasikou - nejen ve svém žánru. ()

Krwel

Na tenhle filmek jsem se dlouho těšil a bohužel hodně zklamal. Stručně (způsobem mě vlastním) to shrnu jako pěkně vypadající kohosi pohádku o tom, jak to asi tenkrát chodilo ve wehrmachtu. Psychologie postav tu prostě nezapřou současného amíka převlečenýho za němce v době WW2, což na mě působí značně kýčovitě a sakra komicky. ()

Sollozzo

Působivě natočená rekonstrukce posledního atentátu na Hitlera. Tak málo stačilo a už mohlo bejt vše jinak. Je pravda, že od začatku člověk ví jak to dopadne, ale popravdě to z filmového zážitku neubralo. Spíš to zvýšilo můj obdiv k aktérům atentátu, když moc dobře věděli, že to na 99% nevyjde. "Je to vojenská akce, vždy se něco pokazí." ()

godspeed

pokud je film na **** nebo dokonce na *****, mívám vždy potřebu vidět jej znovu a rochnit se v něm. hledat nové významy, detaily co mi unikly, nasávat plnými doušky atmosféru a kochat se hereckými výkony. u valkyrie jsem si docela jistý, že ji znovu pár let vidět nemusím. pád třetí říše jsem sice viděl taky jen jednou, ale na rozdíl od vylkyrie proto, že mi to tak rozhodilo vnímání, že jsem pak několik dní při zaslechnutí němčiny nebo zahlédnutí německé vlajky dostat tik do oka a pěna mi šla od huby. ()

Martini98

I když jsem věděl jak to dopadne, tak jsem na tento film strašně těšil a tím pádem jsem si od něj hodně sliboval. Tento film mě rozhodně nezklamal, dokonce ještě překvapil svou vyrovnaností, napětím a hereckými výkony (hlavně Toma Cruise). ()

stiewe

Dosazení Toma Cruise do role plk. von Stauffenberga mi nepřišlo jako dobrý nápad, ale škaredě jsem se mýlil. Jeho prožití role bylo velmi přesvědčivé. I ostatní aspekty byly dá se říci sázka na jistotu od obsazení herců po režiséra. ()

singone

Od tohodle filmu jsem asi čekal víc než jsem nakonec dostal, ale vzhledem k tomu, že je podle skutečné události tak mu to nemohu vyčítat, protože líp by tento příběh asi natočit nešel proto 75 %. Pro fanoušky válečných filmů, hlavně z druhé světové však výborná volba na sobotní večer...   ... na podruhé přeci jen zvedám na 5* ()

fridge

Jako člověk zajímající se o nacistickou problematiku nemám slov. Jen snad, že bych nevěřil, že se sejde Kenneth Branagh, Terence Stamp, Kevin McNally a Bill Nighy v jednom filmu, že budou hrát Němce a že jim to budu věřit. ()

Grissom

Výborný film zvlášť pre mňa ako človeka, ktorého zaujíma toto obdobie....síce nemám veľmi v obľube Cruisa ale tu bol dobrý...tak isto napínavý dej...škoda len, že človek vie presne ako to skončí už na začiatku... ()

DjMetal

Inak poprdeli filmik....Mohlo to byt dlhsie a este tam daco uskutocnit.Aj ked to ma 2 hodky,tak by som pozeral dalej. ()

Uhura

Pěkně udělaný film, jeho historickou věrnost a důvěryhodnost ale kazí poněkud západní způsob myšlení v čele s Tomem Cruisem (typičtějšího Američana si nedovedu představit). ()

Taffey

Jakožto člověku znalého historie a 2WW obzvlášť, mi film nedal vůbec nic. Je to opus bez napětí, to už jsem se více třásl u Kapitána Klosse. To Vám, tedy, řeknu. Je to pro mě hodně velké zklamání, co hodnotím na filmu nejvíc, je hudba. Jinak nic jiného, než hraný dokument. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)