Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

SaNcHeZ_cz

Singerova řemeslná dobovka. I takhle by se dal označit výlet Briana Singera do válkou zmítaného Německa. Vizuálně na skvělé úrovni, se skvělým obsazením i dějovou linkou. I přes fakt, že výsledek je známý již předem, snímek skvěle šlape i poněkolikáté. ()

havLord

vazne: je to skvelej film. ale zdaleka nejlepsi na tom vsem je, ze tu hrajou sami anglicti herci, takze je to cely v ANGLICTINE. Ve filmu neni jedina postava britskyho puvodu, presto jste ve filmu o britsky armade. Vsechny dialogy pusobi smesne a vyumelkovane, Tom Cruise jako moralne uvedomely a konanim hitlera pohorseny nacek - kladas je nejvetsi lol vsech valecnych filmu, to jsem se fakt topil v slzach. Po půlhodině jsem to musel vypnout, ptz jsem to dál nedokázal snášet, proto bez hodnocení. ()

Asgy

Valkýra mě ničím nezklamala, a nějaké rezevrvy by tam určitě byly. Ale protože mám rád filmy vztahující se ke 2. světové válce, bylo to příjemné pokoukání. Ideální by to ale bylo v němčině. ()

mysiak

Vynikajúci atmosferický vojnový thriller...Tom Cruise ma velice milo prekvapil...a aj Bryan Singer si u mňa napravil renomé...prvá akcia bola vynikajúco natočená...celkovo film ovplýval neskutočnou precíznou kamerou...výsledkom čoho je skvelý film ()

ivishka

Leckterý zlý jazyk by tvrdil, že mé hodnocení filmu Valkýra je závislé na mé nenávisti k herecké tváři Toma Cruise. Nebudu lhát a na rovinu přiznám, že mi celý film byl trnem v oku již zmíněný herec v hlavní roli a že dívat se na jeho stále stejný výraz mi činí velké obtíže. Dokonce jsem v průběhu dokázala vymyslet opačnou variantu scénáře. Docela by mi vyhovovalo, kdyby film začínal popravou a končil třeba nápadem zabít Hitlera. A nejen hlavní herec, ale také provedení samotného atentátu a veškeré domluvy mezi pohlaváry postrádalo potřebné napětí a poutavost(což je ovšem u válečného filmu velkým nedostatkem). Bohužel ani Bill Nighy a skvělý námět nezachránil už tak dost mizernou celistvou tvář filmu a mě zbyly jen "oči pro pláč". Citát z filmu vyřčen Stauffenbergem: "Víte jak tahle válka skončí plukovníku? Ten portrét se sundá a na té skobě bude viset on!" ()

Praxis

Velkolepý film z dílny Bryana Singera, který si po X-Menovské sérii dopřál vysněný projekt o jednom z nejznámějších pokusů odstranit Hitlera ze scény. K tomu za zády mít celou britskou elitní hereckou smetanku, to by bylo, aby se to nepovedlo. Cruise zahrál dobře, ale osobně jsem měl raději Nighyho nebo Branagha (škoda, že se neprosadil více). Na plné hodnocení to sice nedopadlo, ale i tak jedna z nejlepších látek z druhé světové na plátně. 75% ()

snoopik

Docela povedený snímek s bohužel jasným koncem. Brilantní Tom Cruise. Příběh je napínavý. Nenudíte se. Pobavila mě hláška z kina kdy jeden povídal druhému že bylo od začátku jasné že atentát nebyl úspěšný. :-D ale to ví celý svět když hitler žil skoro do konce války. Jinak také tu je vidět letište Tegel v Berlíně, které bylo před nedávnem definitivně uzavřeno. ()

GodComplex

Tak tohle je vazne ze slabsiho soudku. Neschopnost Singera asi neni treba pripominat. Podprumerny reziser, kteremu se hosankovi jemne prifoukla hlavicka po nesmyslne a extremne prehodnocovanych Usual Suspects. Film, ktery kvuli povedenemu konci zamotal hlavicky vetsine populace a nebohe ovecky naprosto prumerny kousek zacali povazovat za film desetileti. Singerova nemohoucnost pokracovala v komercnich X-Menech a vyvrcholila v naprosto tragickem Supermanove navratu. Neprilis dobra vychozi pozice pro Valkyru, ale vizualne to nevypadalo spatne, navic Tom Cruise, takze proc tomu nedat sanci. Singer "nezklamal" - opet se to nedohrablo ani na prumer, uznavam, ze to ale bylo tesne. Scenar nebyl vubec spatny, dalsi body za skutecnou udalost a jak jiz bylo zmineno, vizualne to bylo mnohdy docela pusobive, obzvlast prirodni lokace a vsechny sceny s majestatnim symbolem hakoveho krize byly lahudkou. Tohle vsechno ale naprosto prebiji nekolik zasadnich nedostatku. V prvni rade je to zoufala beznadej tvurcu pri vytvareni dobove atmosfery, no, v podstate jakekoliv atmosfery, celou dobu mate pocit ze si kluci hraji nekde na pisecku a vsechnu tuhle parodii uplne nejvic drti herecke obsazeni. Takhle nepresvedcivou skvadru uz jsem dlouho nevidel, pritom herci sami o sobe tam byli vyborni Nighy, Wilkinson, sakra dyt Tom Cruise je muj TOP10 actor. Singer s herci ale ocividne vubec neumi pracovat, protoze tohle byla tragicka show, cely film tak pusobi neskonale neautenticky a misty az usmevne. Cruise se sice snazil, ale do tehle role se jednoduse vubec nehodil. Dopadlo to tedy spatne a o tom, ze Bryan Singer se radi mezi reziserske losery uz dnes pochybuji opravdu jen jeho nezarytejsi fandove. 4/10 ()

Tayen

Jsem osoba, která nedávala pozor v hodinách dějepisu a nejvíc nenávidí válečné dokumenty. Ale Valkýra mě dostala. Napětí, že by se dalo krájet. Jen ten Tom Cruise by ve filmu mohl být ošklivější. ()

Sandiego

Je to chladný snímek, který si však zaslouží plus, že nepřikrášluje skutečnost do příběhově vdečnější podoby. Což je stokrát lepší než sledovat typické zámořské melodrama falešně ždímající emoce. ()

Ender66

Bratia v zbrani. Už len účasť na tejto tajnej schôdzi z nás robí všetkých vlastizdradcov, ale česť nám nedovolí inak. Všetci ako tu sme by sme radi videli Nemecko v rozsahu a sile akú malo za vlády Friedricha Barbarossu. Každý jeden z nás cíti nehanebnosť Versaillskej zmluvy ako úder päsťou do vlastnej tváre. My, Nemci sme vždy boli a vždy budeme hrdý národ ktorého muži sa nebáli obetovať život pri obrane alebo rozširovaní hraníc našej domoviny. Lenže jedna vec je poraziť súpera v čestnom boji. Tak ako sa to podarilo našim predkom pod velením Fridricha Viliama proti Rakúšanom pri Hradci Králové, tak ako sme rozdrvili Francúzov pod velením Fridricha Karla pri Sedane a položili tak základný kameň novodobého Nemecka. Ale to, čo sa deje v súčasnosti pod vedením toho prašivého psa, ktorý pobláznil tento kultivovaný národ je neslýchanou hanbou. Zverstvá, ktoré páchajú fanatické jednotky SS na civilnom obyvateľstve nepriateľa sú potupou nielen nás samotných, ale aj všetkých našich predkov, ktorí položili svoje životy v čestnom boji pri napĺňaní našeho sna o znovu zjednotenom svätom Nemecku. Bratia, zradiť svoju krajinu je neodpustiteľné. Lenže to nie si my kto zradil, ale súčasná vláda na čele s Hitlerom. Je našou povinnosťou, našou Bohom danou úlohou pokúsiť sa zastaviť toho šialenca skôr ako zničí celú Európu. Nielen kvôli nám, ale najmä kvôli našim detom. Nech žije sväté Nemecko! ()

zipper111

Těžko popsat moje pocity...Atentát a jeho přípravy i důsledky byl podle mě udělán věrně, herecké obsazení mi někdy úplne nesedělo (jako naprosto neněmeckej xicht a nepřesvědčivý mě přišel Terence Stamp, naopak Cruise se mi líbil, jenom že to je on nemusí přece hrát špatně, což si podle mě spousta lidí tady na servru neuvědomuje, ale to je zase jiná pohádka...) Po vizuální stránce skoro dokonalé, nejvíc mě zaujal smysl pro detail v kancelářích, neřekl bych že by tam něco doopravdy nesedělo. Co se týče celého příběhu, film stojí jen a jen na něm, a to je podle mě menší nedostatek. Nic jiného vás do židle nevtáhne jenom prostý příběh. Nezaujme vás jak to je natočeno, ale o čem to je natočeno. Když opomenu nechutně americké scény (viz rozstřílenej Cruise na zemi vzpomínající na svoji ženu), jedná se o velmi dobrý vojenský a psychologický snímek. ()

Freemind

Takže to přece jen nebyl špatný filmový rok - už jsem se bál, že přejde do dějin jen díky slzičkám ze Slumdog Millionaire a juchancům z Mamma Mia. Valkýra je napínavé mainstreamové dílo s precizním scénářem a bezchybnou technickou stránkou. Zvláštní kapitolou je opravdu labužnická eskadra herců - BIll Nighy, Kenneth Branagh a hlavně Tom Wilkinson jsou osazeni jako perly v koruně, kvíknul jsem radostí, když jsem najednou poznal na plátně Eddieho Izzarda ve zcela netypické roli. Sedíte jako přikovaní, žmouláte lem trička a přesto, že víte, jak to skončí, si stále drmolíte, že jim to přece, kurňa, musí vyjít. Bohužel jim nevyšel nejen atentát, ale ani Tom Cruise, který sice přímo nevadí, ale taky nijak nejiskří, umím si představit spoustu fachmanů, kteří by z tak skvěle napsané role udělali vodíkovou pumu. Plný počet nedám jednak kvůli němu, druhak kvůli až křečovité standardním technickým a scénaristickým postupům. Ale tím se nenechte rušit - mažte do kina nebo na torrenty a koukněte na to. ()

numi

Obrovskou výhodou Valkýry je fakt, že dokáže bodovat hned na několika frontách, a přitom nedělat kompromisy. Obstojí jako konspirační thriller s roztomilým kukučem Toma Cruise, který nesleze z plátna, ale zároveň funguje jako naprosto nezaujatá rekonstrukce historických událostí, která nemoralizuje, nezkresluje a je politicky korektní. (Je až neuvěřitelné, že se díváte na film o atentátu na Hitlera, a přitom nikde nezazní, že nacismus je hnus. Je totiž jen omáčkou okolo.) Zároveň se Bryanu Singerovi povedlo sestavit v Cruisově hvězdném stínu takové herecké obsazení, že komukoli stačí i dvacet sekund na to, aby se v důležitosti Cruisovi zcela vyrovnal. Nejedná se tak o hvězdnou one-man show, ale o napínavý thriller, který po herecké stránce dokonale funguje. Škoda jen ubrané špetky napětí, která padá na vrub skutečným událostem. Je to jako koukat na finále Mistrovství světa ve fotbale a vědět výsledek. [červen 2009] ()

Naslund

Musím pochválit Pardubice, kde jsem měl možnost film vidět, a to v letním kině zadarmo. Až jsem se divil, že je v Čechách něco takového možné. Film bych zařadil spíše do dokumentů, protože ho táhne právě velké množství informací a prohlubování toho, co divák ještě nezná. Pohled na zabarvující se mapu to hezky potvrzuje. Taková zpracování dějepisných událostí se mi líbí čím dál víc. Je tu hodně informací a ke všemu dramatičnost. Horší je, když člověk zná konec. Například v Římě to elegantně vyřešili přidáním neznámých postav. Zde bude ve výhodě ten, kdo ve škole nedávál moc pozor. Moc se mi líbilo filmové přiblížení osobností. Teď už to nejsou jen jména na papíře. Jen jsem si na místo hlavního hrdiny více oblíbil svérázného polozáporáka Fromma. Co mi ale dost scházelo, byly důvody, proč chce kdo jít do vzpoury. Revolucionáři jsou prostě superkladní a současná vláda superzáporná. Reálnější by přece jen bylo, kdyby vzbouřenci byli taky dost evil a místo boje o důstojnost Německa by šli po moci... ale to by z toho nemohl být americký film. ()

Vojcl

Bez pochyb se jedná o film, který má určitou historickou hodnotu. Je velmi těžké kritizovat snímek pojednávající o tak vážném tématu, přesto si nemůžu odpustit menší připomínky. Příběh je trochu zbytečně rozvleklý a několikrát jsem se během sledování neubránil nudě. Také mi vadilo jazykové znění. Dívat se na nácky hašteřící v angličtině ubírá na věrohodnosti. Jinak ovšem musím jen chválit. Herci jsou výborní, dočkáme se i poměrně silného finále. Bryan Singer se tak alespoň částečně vrátil mezi top režiséry. ()

Orlau32

Nejen, že jsem o této historické události dosti materiálu četla, ale pamatuji se (jako dítě), že se o tom doma potichu "špitalo", že se vzbouřila německá šlechta proti Hitlerovi. Vycítila jsem obrovské zklamání, že se to nepovedlo a že Claus Schenk hrabě von Stauffenberg byl popraven. Bryan SINGER jistě dělal co mohl, držel se historických faktů, ale jedno mu musím přiznat, že Toma CRUISE zvolil jedinečně. Svou vysokou postavou i fyziognomii velmi přípomínal hraběte - také jej dobře zahrál (byla v tom elegance a cit). Též jeho krásná žena Nina byla dobře zvolena. Byla původem ruská Němka (baronka von Lerchenfeld), měli 4 děti, páté se narodilo 6 měsíců po manželově popravě. Věděla o manželově spiknutí a stála pevně na jeho straně. Všechny postavy ve filmu byly vemi věrohodně vybrány. Doporučuji. ()

kaylin

Já prostě nedokážu pochopit jednu věc. Proč, když se natáčí historicky autentický film, kterým "Valkýra" bezesporu je, nemůže být autenticita kompletní? To se opravdu ve filmu, kde jsou samí Němci, musí mluvit angličtinou s americký nebo britským přízvukem? Opravdu by nebylo možné, aby se to celé natočilo v němčině. To by Cruise a další nezvládli se naučit trochu toho textu v němčině? Nejlepší je pak vidět skutečné Němce jako Thomas Kretschmann, kteří musí mluvit anglicky. V tomhle směru moje největší výtka. Lidé mohou říkat, že Mel Gibson je hovado, ale když točil "Umučení Krista" nebo "Apocalypto", držel se maximálně autenticity, a za to mu patří můj velký dík. Bryan Singer se rozhodl, že natočí významnou, i když neslavně ukončenou událost, která mohla vést ke smrti Hitlera. Natočil ji dobře, přece jen je to dost zkušený režisér, ale chybí tomu něco, co by z toho filmu udělalo skutečně velkolepou podívanou. Jako hraný dokument je to rozhodně dobré. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/05/kung-fu-dewey-cox-zkrocena-hora-12-opic.html ()

blackrain

Podoba Toma Cruise a skutečného Stauffenberga je až zarážející. Přidává to filmu na autentičnosti a je to tak dobře. Vidíme zde válku ze vnitř, z pohledu vysokých generálů. Ne všichni byli při Adolfu Hitlerovi. Vyskytlo se pár spiklenců, kterým jeho konání nepřišlo správné. Chtěli se ho zbavit, a však veškeré pokusy o antentát dopadly špatně. Všichni víme jak to dopadlo. Nebudu zabíhat do historie. To nechám na jiných. Přála jsem Stauffenbergovi, aby mu jeho atentát vyšel, ale historie už měla karty předem rozdané. Hřálo mě vědomí, že měl někdo odvahu a postavil se zlu. V závěru nechyběla dávka emocí, která umocňovla atmosféru. Film má velkou vypovídací hodnotu a to se cení. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)