Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Zofan

Komu se líbil Pád Třetí říše bude jedině nadšen. Podobný duch s větší výpravností a lehkým hollywoodským nádechem, který jistě dopalí pouze šťouraly a zdejší pseudo "filmové kritiky". Přes původní obavy musím konstatovat, že Cruise podle mého názoru zahrál tuto roli velmi dobře. Takový film už tu dlouho nebyl - rozhovory mezi řádky a méně jednoznačnosti pro diváka. Nic ve stylu "Nejdřív vám všechno vysvětlíme do detailu, abyste mohli pohodlně sedět a nemuseli přemýšlet, nebojte o akci a napětí se postaráme tak, že intelektuální stránku nebudete postrádat." Pro mě velké překvapení díky nízkému očekávání získané v době, kdy byl ještě film hodnocen špatně. Celkově 90% ()

Mazi23

Miluji historické filmy a když je k tomu film zábavný a nedoplněný o všemožné nesmysly, jsem v sedmém nebi. Výborný Cruise v hlavní roli, skutečného německého hrdiny, Clause von Stauffenberga. Víc takových filmů. ()

Aleššek

Skvělé, takových filmů dle skutečných událostí více, ač byl konec předem dán, stále jsem doufal v obrat a proto 5 hvězd. 90% ()

trasprd

Po technické stránce je film dokonalý, kamera, kulisy, spád atd., přesto se mi příliš nelíbil. Nejsem historik, proto nezmám přesná historická fakta, ale Tom Cruise coby hrdina bez bázně a hany, který bez mrknutí oka nasazuje svůj život za dobrou věc, miluje svou krásnou ženu a vždy přesně ví, co má dělat, mi přijde tak nevěrohodný a ohraný, že mě skoro překvapilo, že na konci nezakřičel: ,,Ať žijí USA!" Ano, chybí tomu trošku lidskosti. Ale asi nejvíc mi dojem z filmu zkazila angličtina. Ve srovnání například s Pádem Třetí říše v originálním znění na mě Valkýra působila angličtinou německých vojáků velice trapně. ()

omega_SK

Zas až taká pecka to nebola. Tri hviezdičky je dosť .....ba priam tak akurát. Aby som tomu dal 4 či nebodaj až 5 *, tak by som musel mať dôvod pozrieť si to časom zas A TEN NEMÁM. Napínavé momentky iba okolo nastraženia bômb .....inak suchopárne sfilmované a nezáživné ba priam dokumentárne pojaté vysvetlenie historickej udalosti. Proste to postráda iskru. ()

Smoldo56

Musím priznať že vojnové filmy na nikdy nebrali. Pri Valkýre som sa rozhodol udeliť milosť a nebanujem. Presne takto si predstavujem psychologicko-politický vojnový thriller. Pocelý čas som bol v strehu (napriek tomu že som dopredu vedel koniec) a s napetím sledoval največší atentát na Hitlera. Herecké výkony boli jednoducho excelentné, lepší výber ani nemohol byť a hoci Cruise nepodával oscarový výkon (viem si predstaviť aj iných hercov, ktorí by to zarhali lepšie), nebolo to najhoršie a chvýľami som mu jeho Clausa naozaj veril. Na to že prvá polovica filmu je založená len na plánovaní a nepodarených pokusoch, druhá polovica je akčná, nechýba jej nápad a na koniec ako tak očakávaný avšak dobre spracovaný koniec, pri ktorom si normálny človek uvedomí čo všetko sposobil Hitler. Film nieje oskarového rázu ale nejakú tu nomináciu by si zaslúžil aspoň za niektoré herecké výkony a kvalitné spracovanie. A Tome, nauč sa hrať. ()

Feuer

Genialny film, aj ked mám rád historiu a už vopred mi bolo jasne ako to skončí , do poslednej sekund som dúfal, že sa niečo stane. ()

orangex

Sklamaný budu určite tí čo čakali film typu zachránte vojaka Ryana. Dej približuje ako prebehli pripravy, pozadie a samotný atentát, žiadne veľké krvavé a bojove scény. Niečo také ako zobrazil Gibson umučenie Krista v rovnomennom filme. Dávam za 5 ()

jeden_vlk

Američané si zřejmě představují příběh o atentátu na Hitlera jako romantické dobrodružství odrostlých Rychlých šípů. Hezky to vypadá, Tom je dobrý herec, ale jinak je to celé takové..... americké. Škoda. ()

radostR

Film o známé události 2. světové války . Tom Cruise v roli Stauffenberga je jako pěst na jeho jedno oko, napětí téměř chybí, emoce žádné, historické skutečnosti značně pozměněné. Hollywoodský slabší průměr. ()

ondrab

Film založený na pravdivých událostech nás hned po úvodním setkání s plukovníkem von Stauffenbergem vtáhne do příprav brilantního plánu na atentát na Adolfa Hitlera, který nevyšel. Což se ovšem nedá prohlásit o tomto filmu. ()

RonnieR

Bryan Singer nesklamal! Čakal som ako sa popasuje s touto látkou a musím povedať že výborne. Presne takto som si to predstavoval, žiadne zbytočné rečičky, len surová rekonštrukcia udalostí. S hereckého ansáblu by som zas a znova vypichol Toma Wilkinsona v roli generála Fromma. 78%. ()

matilda33

Veľmi kvalitná historická dráma o atentáte na Hitlera, ktorý dopadne... v tomto prípade mi nevadilo, že som vopred vedela, ako to celé dopadne. Dokonca musím priznať, že som sa v istom okamžiku pristihla pri myšlienke, že v kútiku duše dúfam, aby to celé dopadlo úplne inak. No a čo sa týka hereckého obsadenia, aj keď som sa toho trochu obávala, Tom Cruise v hlavnej roli mi vôbec nevadil, práve naopak. ()

DonShark

Neuvěřitelná podívaná. A i když jsem byl přesvědčen, že jde o film "podle skutečné události", uvěřil jsem, že je Hitler skutečně mrtvý. Opravdu mistrovsky natočené, ten film mě úplně vtáhl do děje... Na tenhle snímek budu dlouho vzpomínat. Bezpodmínečně 5* ()

Honzyg

Fascinující příběh, který se až pozoruhodně přesně drží historických reálií. Škoda, že divákovo napětí je omezeno znalostí dějin, a celou dobu je jasné, že precizní plán skončí fiaskem. To ale samozřejmě nelze historickému filmu vyčítat. Po trochu pomalejším rozjezdu, který by roztěkaného diváka mohl od dalšího sledování odradit, snímek nabírá patřičné obrátky, Tom Cruise se do role patřičně pokládá, a divák málem zadoufá, že během sledování filmu dojde ke změně historie a Hitler tentokrát zaklepe bačkorama. Narozdíl od Pádu třetí říše, který mě více méně nudil, tento film bych všem milovníkům filmů o době II. světové války směle doporučil. ()

MagikaVonCary

Na rekonstrukci historické události málo rekonstruktivní, na historický velkofilm málo velkofilmový:) Tenhle film, dle mého názoru, tak nějak zůstal stát uprostřed....děj na mě působil jako prapodivně poskládáná mozaika událostí......například scéna s umístěním bomby ve vlčím doupěti byla tak nevěrohodně tragikomická, že jsem si chvíli řikala, jestli náhodou nekoukám na "zítra vstanu a opařím se čajem" ;) na druhou stranu závěr byl přímo nabitý napětím, že i já jsem nevydržela v klidu sedět a držela jsem Cruisovi úplně nesmyslně palce! Keneth Branagh byl skvělý a Cruis je prostě sexy i bez oka a bez ruky! :) ()

wolfstone

Nic moc. Další film ketrý již nemisím vidět. Navíc Víte jak to dopadne. Mne osobně téma německého odboje moc nevzalo. ()

luciluci

všetci vieme ako to s pl. Stauffenbergom a ostatnými dopadlo. Napriek tomu nás tvorcovia dokázali udržať v napätí po celé dve hodiny. Cítiť z toho, že film vychádza z kvalitne napísaného scenára a že režisér vedel čo robí. Všetci herci boli výborní, dokonca aj Tom Cruise (a toho teda moc nemusím) tu podal skutočne výnimočný výkon. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)