Reklama

Reklama

Na opuštěném místě

(festivalový název)
  • USA In a Lonely Place (více)
Trailer

Obsahy(1)

In a Lonely Place - zoufalý příběh strachu a vlastních pochyb v Hollywoodu. Dixon Steele (Humphrey Bogart), upadající scénarista trpící vyhořením vlastní kreativity, je najat pro adaptaci aktuálního knižního bestselleru. Namísto přečtení knihy požádá šatnářku (Martha Stewart) ze svého oblíbeného klubu o jednoduché převyprávění příběhu. Druhý den ráno je dívka nalezena brutálně zavražděna a Steele je pro policii hlavním podezřelým, nicméně aspirující herečka ze sousedství Laurel Gray (Gloria Grahame) mu poskytne slušné alibi a postupem času mezi ní a Steelem vzniká láskyplný vztah, který je však postupně nahlodáván podivným chováním scénáristy a jeho agresivní povahou, a vznikají pochyby, zda šatnářku skutečně nezabil on. (OG_Swifty)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (70)

InJo 

všechny recenze uživatele

Bogart v roli "osudového muže" - inteligentního, umělecky kreativního cynika s násilnickými sklony. Škoda, že film není delší, aby měla hlavní postava ještě více prostoru, protože je díky své charakterové komplexnosti a přesvědčivému hereckému podání radost ji sledovat a poslouchat. A detektivní linie mohla být využita a dořešena přeci jen o trochu zajímavěji. 80 % ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Když na scénu vpluje Laurel Gray v podání velmi pohledné Glorie Grahame, říkal jsem si , ach to bude garbovsky silná mrška, která Bogartově charismatu orosí vysoké čelo. A i na policejní stanici mi z ní vstávaly chlupy na zádech (rozuměj mrazilo), ale  pak ten jeho "hezký obličej" políbila a najednou šla Nanynka do zelí, která se z každého jeho zamračení může zbláznit a pak když se projeví nejen jako lehce labilní magor, ale možná i rváč!, tak je z ní hotová hromádka neštěstí.  Časově sice není příběh nijak ohraničen, ale víc než jako několikatýdenní vyprávěnka to na mě nepůsobilo, což na uvěřitelnosti takhle zásadních změn charakteru moc nepřidává. Ale to jsou holt léta padesátá (nebo mé špatné vnímání, přiznávám) a skutečná emancipace byla ještě mýtem a pohádkou pro malé princezničky.   Ovšem formálně je to dokonalý pomalý noir, kde si ono melodrama v prizmatu své doby lze pochopitelně užít až do samého závěru. Bogart pak pochopitelně naprosto dokonalý a  i jen  jeho  "noirová chvilka poezie" stojí za ty čtyři hvězdy. ()

Reklama

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Na tomhle filmu je zajímavá hlavně ta konvence filmu noir obrácená naruby. Namísto femme fatale (a Gloria Graham by se na to tak hodila!) nastupuje homme fatale. Bogart ve své nejvyšinutější roli. Hlášky jsou výživné, ale přesto si odnáším dojem, jako by se ve filmu nic nedělo. Závěr byl očekávaný celou dobu a žádný twist, který by to zvedl z průměru, nepřišel. Filmařina je to docela slušná, scénář má slušnou porci suchých hlášek, Bogart působí trochu utahaně a Grahamová je okouzlující. Lepší průměr. ()

Bigrambo 

všechny recenze uživatele

"I was born when she kissed me, I died when she left me, I lived a few weeks while she loved me." Místy mrazivý, místy vtipný, místy romantický, ale po celou dobu výborný noir o tom, co s člověkem dokáže udělat láska a co naopak nedůvěra! Zážitek z něj navíc umocňují skvělé výkony hlavních představitelů – mezi zuby cedící jednu drsnou hlášku za druhou Humphrey Bogart, kterého bych nechtěl potkat při jednom z jeho výbuchů vzteku a okouzlující Gloria Grahame. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„I've killed dozens of people… in pictures.“ Krutá romance s hroty sarkasmu, co bodají do hollywoodských móresů a kriminální zápletkou, co má koncentrovat pochybnosti. Údajně nejlepší Bogartův výkon a to možná proto, že hrál sám sebe. Ukázal při tom dvě neobvyklé tváře. Jak tu komediální, kdy doma drobnými gesty doprovází jednání prosté šatnářky Mildred, tak tu děsivou, když se mu vznítí zápalná šňůra a lidé kolem něj se začnou bát. Ostatně poster s výrazem pana Hydea hovoří za vše.. ()

Galerie (47)

Zajímavosti (8)

  • Vo svojej eseji “Humphrey and Bogey” Loiuse Brooks napísala, že viac ako ktorákoľvek iná rola, ktorú Humphrey Bogart zahral, to bola práve rola Dixon Steela v tomto filme, čo sa najviac podobala na skutočného Bogarta, ktorého poznala. (Scevola)
  • Film byl v roce 2007 zařazen do amerického Národního filmového archivu. (Mol)
  • Hoci je vekový rozdiel medzi Gloriou Grahame (Laurel Gray) a Humphreym Bogartom (Dixon Steele) 24 rokov, zaujímavosťou je, že obidvaja zomreli v rovnakom veku, a to 57 rokov. (Scevola)

Reklama

Reklama