Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

D||X

Film v určitých dispozicích podobný Casinu a přitom rozdílný. Formát vzestupu a pádu byl patrný od prvních minut a celý film se dal vlastně perfektně předvídat. Hlavní je ale celkové provedení, ani na vteřinu jsem se nenudil. S výkonem Al Pacina roste tento film do filmových výšin. Tříhodinový nářez, kterému se dají odpustit občasné hlouposti v ději. Jedinečné vykreslení toho co může s člověkem udělat sláva a prachy. Tento film by si měl každý povinně pustit ať vidí jak vypadá herecký koncert. Moje pocity v závěrečné třetině filmu byly opravdu náročné, tolik emocí se ve mně mísilo a já si některé pasáže citově vytrpěl, nemnoho snímků tohle dokáže, takže 5* BRAVO! ()

pikinek

Jedna z nejlepších a nejzajímavějších gangsterek, která chronologicky zachycuje vzestup a pád jednoho uprchlého kubánce, který se vypracoval od obyčejného poskoka až po mafianského bose. Film je hlavně zajímavý tím, jak je zde vykreslena hlavní postava. Tony Montana je člověk chladnokrevný bez emocí, který nezná přetvářku a je schopen zastřelit i svého nejlepšího přítele a nemrknout okem. Jde tvrdě za svým a nebojí se jít přes mrtvoly aby dosáhl svého. Je to člověk se kterým by jste se asi nechtěli ztotožnit, ale přesto je něčím fascinující. Cílevědomost, Chtivost, asertivita a píle z něho jenom čiší, ale i velcí bosové můžou padnout pořádně na držku. Tomu ale zdrogovaný Tony nechce věřit ani do poslední chvíle, kdy je téměř roztřílenej na sračky. Film nemusí sednout každému, ale mě si tedy získal stoprocentně, jednak i díky excelentnímu výkonu Al Pacina s jeho španělským dialektem. Určitě doporučuju projekci v originále, neboť český dabing je dost průměrný a sráží tak celkový zážitek. ()

Ferencvaros

Strhující, pravdivé, nekonečné, životní, prostě nejlepší...jak si člověk z ulice nedokáže poradit s mořem peněz. Znám z vlastního života. 5 * ()

SzenTi

Skvělá gangsterka, výborná hudba a v hlavní roli brilatní Al Pacino, i přesto po druhém shlédnutí snižuji o jednu *. Pravidlo číslo jedna : Nikdy nepodceňuj hamižnost toho druhého. ()

franciscze

Není radno si zahrávat s gangsteri jako je Scarface. Film je klasika která se nezapomíná a to Al Pacino moc dobře ví. Takže pro mě nebyl problém dát plné hodnocení. ()

Peenugirl

Milujem mafiánsku tému vo filmoch, najmä ak má zmysel a pevnú kostru. Hlavný hrdina nech je nezlomiteľný charakter. Zbrane, prachy, drogy nech sa válajú ako špinavé prádlo. Luxus v každom rohu baráku. Tony Montana to všetko ponúka a k tomu aj scénu so samopalom na schodišti. 90% ()

Reddman

Pro mě jednoznačně nejlepší gangsterský film. Snad ještě nikdy mi tříhodinový biják takhle neodsípal. Je to prostě přímočará a silnými scénami protkaná cesta jednoho kubánského vyvrhela z bláta až na samý vrchol mafiánského žebříčku. Snímek je vyvážený a když už máte pocit, že to začíná ztrácet dech, příjde nějaká ,,jedovatá" momentka, která vás rychle vrátí zpátky do děje. De Palmova režije je tu precizní a Stoneův scénář nijak divutvorný, ale o to údernější. No a Al Pacino je tu jako Tony Montana prostě ten nejlibovější parchant. Parádní zážitek i po opakovaném shlédnutí. ()

Agnostik

Tony Montana se stím absolutně ne...e hustej kokainovej byznys v Miami 70-tých let.Snad i životní role Pana Herce Al Pacina.Drsná doba si žádá drsné prostředky,hlavně v obchodu z drogami.Kultovní sceny z motorovou pilou a třeba i závěrečná z hlavou zabořenou v hromadě koksu nelze opomíjet.Tohle se panu Brianu De Palmovi opravdu Povedlo! ()

CountMike

snad dlha metraz na takyto typ filmu...trosku som sa nudil kym prisiel bravurny koniec, ktory ale uplne nezachranil dojem co som ziskal...trochu malo emocii na platne a ziadne vo mne... ()

michalkop

Veledlouhý a zajímavý film o vzestupu a pádu brutálního mafiána Tony Montanyho. 170 minut je opravda velká pálka. K tomu použitý soundtrack je nenápadný, opakující se a v posledních minutách i dost nudný a předvídatelný. Proto jen 80%. ()

krijka

Vzestup gangstera z místa pouličního zlodějíčka, burana z buranova přes úslužného podtržtašku až na pozici šéfa šéfů drogového gangu. Al Pacino hraje skvěle chlapa, který má obrovské ambice, je přesvědčen o vlastních schopnostech a rozhodne si vybojovat své místo na Slunci v zemi, kde je všechno možné a každý může mít svůj „americký sen“. Stoupá po žebříčku, vybírá si ty nejhorší akce a s tím stoupá i jeho sebevědomí. A když se mu podaří skvělý kšeft, zbaví se i svého šéfa. Jenže pak se ukáže, že být nahoře, kde to nejvíc fouká, to vyžaduje koule a Tony Montana je nemá. Na konci filmu se z něj stává zfetovaná troska, která si neví rady se životem, sám se sebou a navíc ovlivňuje své blízké fatálním způsobem. Když člověk vidí na konci filmu Al Pacina s nosem bílým od koksu, jak hledí skelným pohledem před sebou, poté co zabil svého nejlepšího kamaráda, tak mu tu smrt přeje, protože se původně s celkem sympatického chlapa stala zrůda. Ten film je skvělý, připomíná svým dějem a vývojem trochu Macbetha. A Al Pacino v něm po Kmotrovi znovu našel výbornou mafiánskou roli. ()

Stinger78

Ačkoliv je dané téma o vzestupu obyčejného týpka na vrchol a jeho následný pád naprosto fádní a mnohokrát zopakované, tak tady to fungovalo naprosto perfektně. Al Pacino si tuto roli vychutnal a jeho konečný stav drogové závislosti a šílenosti - to snad ani nehrál. 170 minut uletělo jako voda. Dávám plnou a nic na tom nemění ani závěrečná přestřelka, kdy jsem měl pocit, že koukám na tarantinovské dílo. ()

pirate

První polovina absolutní nuda, dějově by se vešla do půl hodiny a druhá už je taková běžná gangsterka, krimi a thriller. Jediné, co si však možná na chvíli zapamatuji, bude to, co se dělo v druhé a záživnější části. 50%. ()

ydenbroy

Naturální výlet do drogového pekla plného krve, dolarů, hýřivého bohatství, Kubánců, Mexikánců a kdo ví koho ještě. To vše se skvělým Al Pacinem. Jeho postava se stala legendou, stejně tak i slogan "The world is yours". Navíc se povedl i Moroderův elektro soundtrack. ()

Nemesis

Silných 5 hviezd. Remake Scarface je perfektným príkladom, ako možno nakrútiť špičkový film bez akejkoľvek výraznejšej morálnej a duchovnej roviny. Tony je nechutný, arogantný a bezcitný grobian bez štipky sebareflexie (najhoršie je že sa do konca prakticky vôbec nezmení) - a ja som si ho napriek tomu obľúbil. Al Pacino tu fakt fyzicky vyzerá ako taký malý ambiciózny hajzel. Záverečná scéna síce trochu prekvapila, ale filmu neuškodila. Príbeh je síce pomerne jednoduchý a neoriginálny, ale film na mňa zapôsobil skôr celkovým vyznením a to je dôležitejšie ako perfektne napísaný príbeh. Soundtrack je geniálny a "push it to the limit" som si ešte dlho púšťal stále dokola. Rád by som podotkol, že tento môj dojem z filmu sa dostavil až po určitom čase (bezprostredne po filme som mal z neho rozporuplné pocity). Vrelo odporúčam. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru