Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

Blutarg

Film o ničem, ztráta času, dlouhý a nezáživný. Není to ani gangstrovka, ani krimi, prostě jen nějaký paskvil. Nechápu, jak to může mít 87 %. ()

Brooks

Jeden z tých filmov, ktoré definovali kult osobnosti Ala Pacina. Surová, brutálna, neústupne vedená gangsterka, síce menej elegantná než Scorseseho majstrštyky, ale plne si zasluhujúca miesto v zlatom fonde gangsterského žánru. ()

AshT

Naprosto geniální filmový zážitek, skvělá De Palmova režie a skvělý scénář. Vynikající Al Pacino, který od začátku do konce hraje vypočítavého maniaka, kterému v podstatě záleží jen na rodině a na svém vlastním úspěchu. Akademie opět opomněla jeho nominaci. Krásná Michelle Pfeiffer dodává filmu šmrnc. Film je 170 minut, ale člověk se ani chvilku nenudí. Škoda jen, že takových filmů není víc. ()

Knor

Celej film stojí na excelentním výkonu Al Pacina. Ve svý roli věčně nasranýho, podrážděnýho a egoistickýho hajzla si asi musel lebedit, jde z něho strach a kvůli uvěřitelnosti to perfektně působí. Jinak klasický příběh o vzestupu a pádu, kdo chce moc, nemívá nic. Největší katasrofou filmu je hudba, která mi připomínala italský béčkový horory 70. let. Film je to dobrej, ale za takovou bombu jak je prezentovanej ho nepovažuju. ()

Comida

SAY HELLO TO MY COMMENT. Na to až poprvé uvidím Scarface jsem se doopravdy těšil. Film má 170 minut, ale když ho shlédnete, tak vám to připadá jako kdyby měl jen dvě hodiny. Al Pacino podává výborný herecký výkon (ten přízvuk). Film ale doporučím spíš těm co mají rádi gansterky, protože někoho může délka filmu přímo uspat - jako v případě Kmotra divák nesleduje vztahy rodiny, ale postup, jak se Tony Montana propracuje v jednoho z nejlepších filmových bossů. Ve filmu můžeme také vidět jaký má dopad drogová závislost na člověka. Celý (na první pohled jednoduchý) příběh graduje do úžasného finále. K tomu osmdesátková atmosféra kterou vystihuje, pro mě strašná disco hudba. Přesto mi ve filmu sedla a nedokážu si představit jiný soundtrack. Scarface patří mezi mé oblíbené a k tomu když si vzpomenu jak jsem byl nadšen při prvním zhlédnutí, musím dát pět hvězdiček. 9/10. ()

Bezda22

Je 25.1.2019 a já, za necelý 2 měsíce 28 letý pán poprvé viděl Scarface. Tak natěšenej na mafiánskej nářez a tolik let se na ten nářez připravující. Ani dýlka filmu mě neodradila a bez předsudků a rozboru filmu v komentářích zde na csfd.cz, jsem se do toho s chutí pustil. Ze začátku dobrej rozjezd, Tony se vypracovává z uprchlíka umývajícího nádobí v mafiána, kterej chce všechno. Řikám si to je slušný, to má dobrej náběh. Pár zabití, trochu zmagoření a děj tak nějak plyne, až plyne tak nějak moc a zjišťuju, že se táhne. Táhne se a při prvních tónech skladby "Push it to the limit" a scéně, kdy týpci nosej prachy v pytlích do banky čekám osvěžení filmu a že to dostane pořádnej spád... Tak ten spád trval asi 5 minut po doznění již zmiňovaný skladby. Tak čekám, jestli film začne nějak gradovat a najednou byl konec. Nezlobte se na mě, ale tohle je trochu málo. Když už ten příběh je vesměs prázdnej, tak i přes to bych čekal, že takovej film mi něco dá, po skončení ve mě něco zanechá, ale ne... Al Pacino je výbornej. Jeho xichty, to jakej je to drsnej hajzl v roli Tonyho Montany... Všechno je to super, nemůžu namítat nic proti spoustě scén, který ve filmu byly... Ale taky tam bylo spoustu věcí, který si nedokázaly držet mojí pozornost a klidně jsem se šel několikrát během filmu vyčůrat bez toho, abych film stopnul, případně po návratu vrátil o ten zameškanej čas zpátky. Soundtrack je výbornej, Al Pacino je výbornej. Ale už jsem dal 5* filmům, který mě klidně 3 hodiny držely přibitýho na prdeli a skončily a já s otevřenou hubou koukal na titulky. Zjizvená tvář je stejně emočně prázdnej film, jako její hlavní postava... Takže "Say Hello to My Little Friend"... 70% ()

Duke90

Jestli Pacino někdy doopravdy překonal sám sebe jako gangstera, pak je to právě druhé zpracování Scarface (první vzniklo v roce 1932 P. Munim v hlavní roli). Tony Montana je chlap, se kterým byste se určitě nechtěli zaplést a jeho ostře řezaná tvář a specifický přízvuk budí obrovský respekt. Al prostě dovede zahrát i se svou výškou ty nejrespektovanější borce z mafiánského podsvětí a nikde jinde bych se ho nebál víc než tady. A aby toho nebylo málo, tak vás v každé scéně probodne svým pronikavým pohledem, který říká: "Tady vládnu já!" Už od počátku bylo celkem jasné, kam ta nezadržitelná horkokrevnost nakonec Tonyho dožene. Na rozdíl od Kmotra jsem nemohl s Pacinovou postavou příliš soucítit, jelikož brilantně zahrál děsně nesympatického psychopata a s narůstající mírou neustále překračoval hranice únosnosti vůči svému okolí. Kromě bezchybného Pacinova herectví jsem si moc oblíbil luxusní osmdesátkový soundtrack perfektně zapadající k danému tématu. Scarface tedy považuji za jeden ze svých nejlepších filmových zážitků vůbec! ()

darthvader77

Asi bych nejdříve začal, že narozdíl od Scorseseho mafiánských filmů, tohle prostě není tak chytře napsané, takže člověk si dost často musí lámat hlavou s některými logickými nesmysly. Ale mimo to se jedná o výborný film a Al Pacinem na vrcholu svých hereckýc sil. Všichni budou vyzdvihovat dnes již legendární Say hello to my little friend, já ovšem vyzdvihnu scénu ze začátku, kdy Motana je zajmut a před ním rozřežou chlapa motorovou pilou, když jim neřekne, kde jsou peníze. Montana nejenom že je pošle do háje, ale když se chystají rozřezat jeho flusne jim do ksichtu. O tom darebákovi si člověk může myslet, cokoliv ale má koule z ocele. Většina jiných lidí by se na jeho místě po*rala, po*hcala nebo začali vřískat jako malá holka, ale ne Tony Montana. Závěrečný poslední vzdor patří k nejlepším. Také se jedná o ne vůbec špatnou kritiku kapitalismu, jak již někdo řekl. "Do you know what captalism is? Get f*cked) No Michelle Pfeifer měla charisma už za mlada a krom toho to byla kočka. Taky nakonec to neřízení se vlastními radami "Don't underestimate... the other guy's greed! Don't get high on your own supply." A potěšil i Salieri v roli praskáče. Za mne osobně další luxusní snímek o tom, jak mafiánský život nakonec zníčí vás i vaši rodinu. "Potřebuješ peníze. Potřebuje moc a potom přijdou ženský." ()

simi78

Nenahraditelná osmdesátková gangsterka s hlavní rolí tak charismatickou, že samotné charisma nahrazuje polovinu hereckého výkonu. Jo a Giorgio utáhl hudbu mistrovsky. ()

Davidos305

Jeden z nejlepších mafianských filmů. Skvělý film o vzestupu a pádu kokainového barona z Kuby. Spousta krve  nezapomenutelných hlášek a scén. "Say Hallo to my little friend". ()

Rattlehead

Tři hodiny utečou celkem rychle, to budiž hlavní devízou tohoto snímku. De Palmu považuji za nejlepšího režiséra Hollywoodu posledních čtyřiceti let, jeho hrátky s kamerou miluji. Ale něco mi přece jen chybí. Filmy o mafiánech obecně nemusím, hudba je skutečně divná a nevýrazná. Pacino hraje hrozného magora, ze kterého kokain udělá úplnou trosku, Pfeifferová je sice hezounká, ale hrozná kráva, takovou si normální chlap drží od těla. Vlastně je to hrozně smutný a deprimující film. Kdyby Montana zůstal u toho mytí nádobí, prospěl by tím Americe více. ()

zomb0

ach, fuuha, ten zaciatok, hmm no. Ale poviem len: Dlhe, a nedotiahnute dokonca, a niektore veci odflaknute... ani neviem preco, ja som cakaal o mnoho lepsiu vecicku... hmm ktovie preco... toto je sklamanie... ale cenim al pacina a brutalitu... ()

herrbierer

Dokonalost sama. Příběhů o vzestupu a pádu bylo už v době vzniku tohoto filmu víc než dost, ale způsob jakým ho Brian de Palma prezentoval, je prostě úchvatný. Herecké výkony jsou tu všechny na jedničku, s výjimkou Al Pacina. Ten by si zasloužil nějakou speciání známku, která by vznikla jen kvůli němu. Jeho Tony Montana, který za svým snem jde přes mrtvoly (nemusím snad dodávat, že doslova) je zahrán s takovou bravurou, až by člověk zapomněl, že tohle je Al Pacino, a začal by si myslet, že to je SKUTEČNĚ Tony Montana. Navíc jeho španělský přízvuk je dokonalý. Maximálně působivá je i jeho proměna z loosera, který ovšem dosáhne všeho, čeho chce, na boháče s vlastním impériem, kterému už ale chybí veškerý elán, všechno se mu hroutí a vlastně až teď se z něho stává opravdový looser. Stylový je v tomto snímku také kontrast mezi kýčovitou atmosférou 80. let a prostředím ulice, které se nemění, ať je kterékoliv desetiletí. Spolu s Tenkrát v Americe a prvním Kmotrem je tento film mojí njoblíbenější gangsterkou. ()

dawydx

Velkolepá cesta po stopách jednoho svinského gangstera, který měl jedinou vizi - získat svět a všechno v něm. Al Pacino ve své životní roli. ()

Bigfuckman

Eating, sucking, fucking and much more! Tahle gangsterka se musí prostě vidět. Alpu zde žerete i jako hlavního záporáka. Z tohohle filmu se stala legenda. ()

snakepit

Film o v vzostupe a páde kubánskeho politického väzňa Tonyho Montanu, ktorý prichádza do USA aby si naplnil svoj "americký sen". Excelentný výkon Al Pacina (podtrhnutý španielskym akcentom a slovkom "fuck" v hlavnej úlohe) a skvelá réžia sú tou správnou kombináciou na vznik kultového filmu, ktorým Scarface bez sporu určite je. Film má svoje silnejšie a slabšie miesta a aj keď musím priznať, že mi trochu vadila 170 minútová stopáž, rozhodne som sa nenudil. A viem, že mnohí so mnou nebudú súhlasiť, ale Al Pacino sa mi v úlohe gangstra páči viac ako Robert De Niro. 84% ()

Tales

Vyborne zobrazeny pribeh kubanskyho gangstera Tonyho Montany, ktery popisuje jeho zivot od prijezdu do ameriky, az po jeho vzestup a nasledny pad. Jako vzdy vybornej Al Pacino v hlavni roli zde predvadi, ze tyhlo role mu padnou primo na telo. Mozna by nic nezkazila kratsi stopaz, ale i tak je to nadprumerny film. ()

Pai-Mei

Musím povedať, zaujímavý film, aj keď dosť dlhý. Niektoré scény, hlavne tie počiatočné zoznamovacie rozhovory Pacina a Pfeiferovej by mi vo filme určite nechýbali. 5 hviezdičiek nemôžem dať aj kvôli niektorým velmi nevhodne hudobne sprevádzaným scénam. Miestami to vyzeralo ako nevydarený akčný film, keď vilu obklúčila Sosova súkromná armáda s následnou záverečnou scénou v štýle Schwarzeneggerovho Comanda. Na druhej strane ale skvelé Al Pacinove predstavenie. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru