Reklama

Reklama

V síti CIA

(seriál)
Trailer

Epizody(3)

Historie studené války v americké minisérii. Román Roberta Littella The Company (2002) se brzy po svém vydání (do češtiny zatím přeložen nebyl) stal bestsellerem a sklidil i řadu velmi pochvalných recenzí. Autor v něm líčí osudy skutečných i fiktivních postav v letech 1950–1995, tedy v době, kterou označujeme slovy „studená válka". O pět let později byl román zpracován do podoby třídílné minisérie, která dostala český název V síti CIA. Vypravěčem příběhu je Jack McCauliffe (Chris O'Donnell), naverbovaný do Ústřední zpravodajské služby jako student (i s několika spolužáky) a pomalu stoupající v průběhu let až na pozici zkušeného agenta. Stává se svědkem historických událostí, od špionážních hrátek v rozděleném Berlíně, přes lidové povstání v Budapešti a nezdařené vylodění v Zátoce sviní na Kubě až po kolaps sovětského impéria. Celým dílem se jako červená nit táhne vděčný motiv dlouho bezvýsledného pátrání po sovětském krtkovi ve vedení CIA, jež je soubojem dvou mužů, kteří se nikdy nesetkají tváří v tvář – Jackova šéfa Harveyho Torritiho, přezdívaného Čaroděj (Alfred Molina), a plukovníka KGB Žilova, známého pod přízviskem Starik (Ulrich Thomsen). Objevuje se tu i řada skutečných postav – vedle politických špiček na obou stranách barikády např. šéf oddělení kontrašpionáže CIA James Angleton (Michael Keaton ve vynikající herecké kreaci), proslulý britský špion Kim Philby, ředitel CIA Allen Dulles či mafiánský boss Sam Giancana. Minisérie V síti CIA figurovala prominentně při výročních oceněních, mj. získala Emmy za hudební doprovod (skladatel Jeff Beal) a pět dalších nominací (včetně režie), a navíc nominaci na Zlatý glóbus v kategorii televizních filmů a minisérií. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (83)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

První část trilogie odehrávající se v Berlíně rozděleném železnou oponou nastavila laťku docela vysoko. Měl jsem pocit, že jde o minisérii s chytrým příběhem, výborným obsazením, napínavými akčními scénami a velkým rozpočtem, která má tudíž všechny předpoklady pro vysoké hodnocení. Druhá část ale přinesla určité vystřízlivění a při sledování třetí se dostavily nemalé rozpaky, protože dle rozuzlení několik desítek let trvající špionážní hry mají tvůrci o světě špionáže podobnou představu, jakou měl Hurvínek o válce. Historie zná jen dva případy průniku sovětského krtka do CIA. Scénárista si pohrává s myšlenkou třetí nejzáludnější a nejrafinovanější infiltrace, jakéhosi amerického Kima Philbyho (ten má ostatně v příběhu taky svou roli). Samozřejmě, známe jen příběhy odhalených špiónů a nelze vyloučit, že byli tací, kteří unikli pozornosti a v klidu dožili, jenže vyústění zápletky, s jakou tvůrci přichází, je spíš úsměvné. Miniseriál nepředstavuje protipól majstrštykům typu Jeden musí z kola ven (ten tvoří spíš popkornovky typu bondovek nebo Mission Impossible), je spíš důkazem toho, že nestačí jen slibné rozehrání, je nutné zvládnout i koncovku. Za sebe bych podotkl: jeden z největších debaklů CIA - neúspěšné vylodění kontras v Zátoce sviní - nebyl určitě způsobený únikem informací, ale naprosto mylným odhadem nálad kubánského obyvatelstva a selháním analýzy o poměrech a možnostech kubánského režimu. Celkový dojem: 60 %. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Ken Nolan - scénárista Black Hawk Down - adaptoval do scénáře román Roberta Littella, kabelovka TNT dodala slušné peníze a hromadu velmi dobrých herců, a výsledkem je vymazlená špionážní minisérie, KTERÁ NEMÁ S HISTORIÍ TÉMĚŘ NIC SPOLEČNÉHO:) Ale je to úžasná věc, bere si z historie některá pravdivá fakta (verbování vysokoškoláků, desetiletí působící "krtky" jako třeba Kima Philbyho), a pak s nimi vyvádí psí kusy, což nevadí jen díky tomu, jak se proplétají snahy "těch hodných" s "těmi zlými", přičemž "ti hodní" procházejí celkem zajímavým vývojem (trvám na tom, že Michael Keaton je boss), a chcete vědět, jak to vlastně bylo a jak to dopadne. Který je ale v konečném důsledku neodvede od jejich vlastenectví a služby vlasti;) Je sympatické, že je dobře zachycena i nevyhnutelná proměna zpravodajské práce v průběhu dekád, zejména nástup počítačů a proměny světové ekonomiky. Pokud to dokážete brát s jistou rezervou, tak nepůjdete zvracet z amerického patriotismu, schovaného ve druhém plánu (v tom prvním jsou ty zrady a pochybnosti přece...;)), ani z těch historických ani ne nepřesností jako zcela smyšlených béčkových historek "jako z románu" (on to totiž je původně román, pamatujete?:)), a zabavíte se víc než slušně. Jiná věc je, že Tinker, Tailor... je prostě jiná liga;) Ale i tak, ode mě velmi spokojených 80%. ()

Reklama

klerik 

všechny recenze uživatele

Veľmi zaujímavý miniseriál. Nemá ani tak výnimočný príbeh ako skôr zaujímavé prostredie a výborné vystihnutie dobovej atmosféry. Na rozdiel od KUAZY CIA film síce nemá takú mrazivosť ale chémia medzi postavami je zvládnutá výborne, rovnako ako skratkovité zobrazenie dôležitých momentov Studenej vojny... ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Vyšetřování, skrývání, podezírání, intriky, ale i nefalšovaná krvavá akce, která bere dech. Company nabízí všechno. Všechno, co si od války můžete slibovat. Bitvy, které uchvátí, zrady, které zklamou a plány, ze kterých občas zamrazí. To vše ve scénáři, který je tak chytrý, že vám po celou stopáž (a v gradujícím finálním díle obzvlášť) budou šrotovat závity, aby vše zapadlo kam má. 85% ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Velmi kvalitní miniseriál u prostředí špionáže za Studené války. Velmi dobře obsazené postavy, v kterých excelují snad všichni a příběh prolínající se desetiletími, aby v závěru velmi potěšil svou promyšleností. Mikael Salomon opět potěšil jako nejlepší současný režisér pro televizi (seriály a miniserály jsou jeho velmi dobrá parketa) a The Company by mohla být jeho ukázková perlička. Přesto nedávám 5*, protože mi všechny tři díly nepřišli stejně vyrovnané, především co do příběhu a dusné atmosféry a to je velká škoda. V tomto excelují pouze první a poslední díl. Přesto velký potlesk a brzy možná přijde i chuť, na druhé shlédnutí. Jeden z mála miniseriálů, který si to určitě zaslouží. ()

Galerie (42)

Související novinky

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (více)

Reklama

Reklama