Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V Atlantic City se schyluje k boxerskému utkání v těžké váze. Místní detektiv Rick Santoro (Nicolas Cage) nemůže mezi rozvášněnými fanoušky chybět. Rád sází a rád použije svou policejní placku, aby profláknutého bookmakera suše obral o pár stovek dolarů. Detektiv Santoro totiž není žádný svatoušek. To jeho přítel z dětství Kevin Dunne (Gary Sinise) je vzorem všech ctností. Dotáhl to až na pravou ruku ministra obrany, který se cestou z raketové střelnice zastavil na boxerském utkání roku. Gong. První kolo. Čtrnáct tisíc fanoušků šílí v dunivém rytmu levých háků černých šampiónů. Mezi nimi se skrývá jeden ledově klidný atentátník s prstem na spoušti. Ministr obrany je zavražděn několika výstřely. Dívka, která se k němu na poslední chvíli připletla, mizí s prostřeleným ramenem v davu, zachváceném hysterií. Detektiv Rick Santoro instinktivně tasí revolver, ale marně hledá cíl. Sportovní aréna je neprodyšně uzavřena. Všichni jsou podezřelí. Santoro a Dunne se okamžitě pouštějí do vyšetřování plného dramatických zvratů a nečekaných překvapení. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (231)

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

De Palma je zručný režisér, ale ani on nedokáže vytěžit z hodně průměrného scénáře snímek hodný zapamatování. Přesto stojí za to film vidět, protože režie je vynikající a herecké výkony též na velmi vysoké úrovni. Přidejte si hvězdičku, pokud narozdíl ode mne neodhalite "kde je zakopaný pes" už po třiceti minutách... to otráví! ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Fakt nevim, jestli to De Palma dělá schválně, ale co jsem tak viděl jeho filmy, tak začátek obvykle vypadá skvěle, ale zbytek filmu má dost klesající kvalitu. Člověk podle začátku čeká nějakou pecku a nechápe, proč má film jenom "modrý" hodnocení. Jenže to vydrží tak 30 minut a potom filmu začne pomalu docházet dech. A na konci už mě to vyloženě nebavilo a bylo mi úplně jedno, jak to celý dopadne. První půlka za 4 hvězdy, druhá půlka s bídou za 2, takže celkově slaboučký 3 hvězdy. 50% ()

Reklama

O.Peta 

všechny recenze uživatele

Od začátku velká jízda a Palma rozjíždí výborný kolotoč plný napětí a perfektních záběrů. Od půlky to začne všechno šílenou rychlostí upadat, Palmův rukopis se vytrácí a stává se z toho průměrná záležitost, velká škoda, protože první půlka je fakt dokonalá. Schválně jsem si i kontroloval, jestli vše sedí při různých náhledech a žádnou chybku jsem nezpozoroval. Ze silné čtyřky se stala silná trojka. 70% ()

Iroquaise 

všechny recenze uživatele

další depalmovskej ořejšek...nevim, jestli ten scénář je nedodělanej nebo záměrně nedodělanej, že to DePalma takhle chtěl uchopit...každopádně to zas má tu snovou tíživost...sportovní hala jako bludiště pokojů, chodeb a temných zákoutí...práce se stíny a fantomatickým zdvojováním postav......ale co mě na tom dostalo nejvíc je ten název..."hadí oči"...jednak jde o dvě jedničky na kostkách...ale podstatnější pro vyznění filmu je ten druhej význam...had nemrká, protože má srostlý víčka...pořád se dívá......u De Palmy to znamená tematizaci médií, kamer, voyerismu a sledování jako zdroje moci.......film začíná i končí televizním rámováním...do obého vstupuje hlavní postava Ricka Santora...na začátku se připravuje televizní přenos boxerského zápasu, na konci sledujeme reportážní záběry ze života Santora, jehož hrdinský status se začíná rozpadat.......k odhalení ( absurdně nadsazenému a snově zmatečně sestříhanému) dojde také prostřednictvím televizních kamer...samotná sebevražda hlavního viníka Kevina Dunna je tu presentována v přímém kamerovém přenosu......vidět znamená vědět a ovládat, zatímco být viděn znamená být pod kontrolou...pokud ovšem tupý zrak pozorovatele není nějakým způsobem ošálen...pak se mocenské pozice otáčí...viz plakát, kde Nicholas Cage vzhlíží ze sedu vzhůru na diváka - velké oko...viz. motiv obřího nafukovacího oka, které se fantaskně vznáší nad arénou.......viz. dlouhé záběry z chodeb z první poloviny film ( zejména v úvodu) versus dlouhé nadhledy z druhé poloviny, kdy vztahy a motivace postav začínají být jasné a divák "vidí" do zápletky.......a zase tu je takový ten snový uzel...moment samotného atentátu a nevyjasněnost toho, jak situace proběhla, resp. jakou roli tam dílčí postavy, konkrétně zrzka ,sehrály.......a ta exaltovanost postav...výraznost vzezření a kostýmů...koneckonců samotný Cage - jak vypadá, jak je oblečen a jak se přepjatě a svobodomyslně chová, jak excentricky hraje...v kontrapunktu k vzezření, chování a herectví Sinise...to jsou dva antagonisté, resp. potenciálně dvě polohy též osoby...De Palma je často snímá vedle sebe, v zrcadlovém rozestavení ( jednou i zcela zřetelně a záměrně střihne přes osu, aby obě postavy zaměnil) nebo za sebou - Sinise jako Cagův temný stín......zase je to ten depalmovský ( hitchcockovský) model filmu, který podkopává divákovi sesličku......na první pohled se jeví jako scénáristický nedodělek ( a možná i je), ale přitom se za ním skrývá velmi propracovaná významová kostra...příběh, resp. scénář je tu totiž jen záminkou k rozehrání architektury motivů, vazeb a ryze vizuálního, snově nadsazeného a do sebe zakrouceného filmového časoprostoru...... ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Dokonalé to rozhodně není, ale ten příběh mě docela chytl. Díky němu jsem si poprvé více všiml Nicolase (já vím, že to není jeho pravé jméno, ale to pravé jsem nějak zapomněl :-). Navíc Sinise má charizma a tady se předvedl jako správný záporák (no dobře, trošku skrytý). Konec jsem ani jiný nečekal, ale když se podívám na tu plejádu přihlouplých amerických akčních filmů s Colinem Farrellem a jemu podobných, tak ty 4* dávám rád a z přesvědčení. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (13)

  • Natáčení probíhalo v New Jersey ve městě Atlantic City a v Québecku v Montrealu. (Terva)
  • K rozhodnutí nepoužít natočenou, velmi drahou závěrečnou pasáž s obří vlnou, režisér Brian De Palma řekl: "Když jsem tu sekvenci viděl poprvé, uvědomil jsem si, že vlna je moc velká. Příliš obrovská pro tenhle žánr a proto by diváky zbytečně odváděla od skutečného vyvrcholení příběhu. Všichni diváci by ztuhli na židlích a překvapeně zírali na obrovskou vlnu a já přece nenatočil trikový katastrofický film, ale thriller. Pochopitelně, je to má chyba - myslel jse, že pro náš film nestačí bouře, ale že potřebujeme BOUŘI. Trochu se nám vymkla z rukou." (NIRO)
  • Gary Sinise hrající námořního velitele jménem Kevin Dunne se pokouší pro námořnictvo prosadit nové zbraňové systémy. Herec Kevin Dunn hrající reportéra byl ve Žhavých výstřelech námořní velitel, který se pokoušel do námořnictva vybrat nového bojovníka. (Satan)

Reklama

Reklama