Reklama

Reklama

Che Guevara

  • Česko Che Guevara: Revoluce (více)
Trailer 1

26. listopadu 1956. Fidel Castro se plaví na Kubu s osmdesáti povstalci. Jedním z nich je i Ernesto „Che“ Guevara, argentinský doktor, který sdílí s Castrem společný cíl – svrhnout zkorumpovanou diktaturu Fulgencia Batisty. Che se projeví jako nepostradatelný bojovník, rychle si osvojí umění partizánského boje. Jakmile se Che pustí do boje, s nadšením ho oslavují jeho velitelé i kubánský lid. Tento film zachycuje vzestup Che během kubánské revoluce, od doktora – přes velitele – k hrdinovi revoluce. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (299)

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Jedna sa o najneosobnejší film aký kedy Soderbergh natočil. Postava Che Guevaru, ktorá ešte dodnes predstavuje symbol revolúcie, je tu vykreslená akoby v nejakom dokumentárnom filme. Sledujeme len drobné útržky, kde hádže pohľad na svojich spolubojovníkov a prednáša zemepisné destinácie, ktoré predpovedajú ďalší stret revolucionárov so štátnymi zriadencami. Del toro svoju postavu prežil, ale vďaka Soderberghovi sa mu jednoducho pod kožu nedostaneme. Celý dvojhodinový film, je plný odvahy, silných rečí, stovky postáv, ale ani jedna vás nechytí za srdce, ani jedna vás neprinúti premýšľať o tom, že či to čo robili malo svoje opodstatnenie. Jednoducho tu nie je nič čoho by ste sa mohli chytiť. Tí, ktorý Guevarovú postavu až tak nepoznajú, ho nebudú mať možnosť pochopiť a tí, ktorý ho poznajú, budú mierne sklamaný, lebo v tomto filme jednoducho niečo chýba. Soderbergh ale nie je neskúsený režisér a čo sa týka stavby scén, výpravy, hudby a prestrihov jedna sa o kus dobre zvládnutej remeselnej práce, ale načo to všetko je? Aj keď to vyzerá dobre z nastávajúcou zimou tento film zapadne snehom. Veľká škoda. V príbehu doslova cítiť veľký potenciál. ()

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Benicio Del Toro a role pro něj přímo stvořená. Je to sice klišé nad klišé, ale během filmu mě snad jedinkrát nenapadlo, že ten Del Toro hraje dobře, já jsem prostě viděl Che Guevaru, respektive uchrchlaného zpoceného santusáka s doutníkem v koutku. Ach, vidět tak ty zklamané dívčí výrazy, kde že je ten hezounek v baretu z legendární fotky. Vytknout by se dala dost roztroušená struktura vyprávění, která chvilkama zbytečně odvádí pozornost od toho důležitého, jen abychom byli stále ujišťováni, že film si zakládá na historických událostech. Jenže dokumentů na toto téma jsou mraky, proč to cpát i do filmu. Přitom scény vyloženě dramatické a filmové jsou nejlepší a nejzábavnější. Proto jsem se také tetelil blahem v poslední třetině, kdy došlo na prachobyčejnou řežbu, výborně natočenou řežbu! Tak s chutí do druhého dílu..... ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Fidel Castro pri prepade vojenskej základne v úvode ako sniper za veľa nestál, ale revolúcia i organizovanie mu už išlo oveľa lepšie. Pre Castrovu pravú ruku - "Che-ho" by ste ťažko hľadali ideálnejšieho predstaviteľa ako Benicia Del Tora. Spolu so Soderberghom, ktorého filmy majú v poslednej dobe dosť kolísavú kvalitu, stavili na istotu. Životopisné filmy sú iba málokedy sklamaním a postava Che-ho si o to pýtala. Sme svedkami zrodu nadšencov, ktorí postupne získavajú podporu obyvateľstva a z opatrného partizánskeho boja v horách môžu postupne ako silnejú schádzať nižšie do údolia a rozpútať pravú revolúciu. Vo filme je mnoho politiky, ale našťastie prevažuje organizácia a partizánska vojna v lesoch. Benicio i akčné scény sú skvelé, chýbal mi iba bližší pohľad na minulosť Guevaru, ale inak spokojnosť. 80%. ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Revoluce v našem kině se věru nekoná a není to ani revoluce u Soderbergha (kdo by to taky zrovna u tohohle režiséra čekal)....Vyprávění si drží odstup, divák zůstává od příběhu i postav distancovaný a kamera si schválně nechává uniknout lákavé záběry (nalétávající letadla atd.) - toť Soderberghovo pojetí "skoro-dokumentárního" stylu a studená sprcha pro všechny neuvážlivce, co čekali, že černobílý ksicht z triček se v tomto filmu vybarví v duchaplnější a uvědomnělejší verzi Ramba. Che Guevara s tváří Benica Del Tora kupodivu (anebo se vlastně není čemu divit?) není vylíčen jako nějak kontroverzní postava, ale jako osvícený muž se srdcem na levém místě, který svými moudry postihuje i (stále) aktuální sociálně-politické problémy. ___Jo a abych nezapomněl, je to vážně hodně rozvláčné a únavné. ()

mcb 

všechny recenze uživatele

Viva la revolución! Aneb šlo by to natočit záživněji. Očekávání bylo sice na bodu mrazu, ale i tak jsem myslel, že film o revolucionáři, kterého nosí mladí neznalí lidé na triku, bude aspoň trochu, jak to říct, moderněji pojatý. Tady film připomíná hraný dokument, kde se jednu chvíli chodí po lese, druhou se dlouze mluví o marxistické revoluci, nakonec se i docela slušně zastřílí, ale ani v tomhle případě se nejedná o spasení. Připočtěte si k tomu prostřihy do OSN a interview a máte před sebou přímo učebnicový polodokumentární film, který buď poslouží jako výborný studijní materiál nebo jako nezáživná výprava do kina se školou. Žádná snaha o nějaké kamerové nájezdy, efektní záběry či dokonce emocionalitu. Film nechá diváka naprosto chladným a k "Che-mu" bude mít asi tak blízko jako partyzán ke svojí ženě. Soderbergh chtěl věrohodně zadaptovat Guevarův život, ale jeho film vypadá jako ohlodaná kostra bez masa. Jen to, co má být zobrazeno, zobrazeno je. Žádné kličky, vedlejší odbočky nebo dokonce i něco zábavného, prostě příliš objektivní. Myslím, že kdybych na chvílu usnul (a že jsem k tomu měl blízko:) naprosto nic zásadního by se nestalo. Stále jen nerušeně plynoucí filmový materiál jako ze školních referátů. A proto srdce filmového fanouška rozhodně neuspokojí... ()

Galerie (44)

Zajímavosti (21)

  • Každá ze dvou částí filmu je točena jiným vizuálním stylem. "První část má hollywoodskou konstrukci, revoluční příběh tomu napomáhá. Ta druhá je napjatá, má hodně nervózní kameru, dost jsme vycházeli z Che Guevarových deníků." (ČSFD)
  • Steven Soderbergh konzultoval film s třemi pamětníky kubánské revoluce, kteří prošli s Che Guevarou celou revoluční pouť až do Bolívie. O rozhovor s bratry Castrovými se prý ani nepokusil. (ČSFD)
  • I když Steven Soderbergh neumí španělsky moc dobře, nedělalo mu údajně velké problémy natočit celý film ve španělštině. "Byla to pro mě skvělá zkušenost, teď mám pocit, že bych si klidně troufl na film v japonštině nebo polštině," řekl Soderbergh. (ČSFD)

Související novinky

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes

28.04.2008

Chystáte se na filmový festival v Cannes? ;-) Že ne? Nevadí. Tak nebo tak je přehled filmů, které na francouzské riviéře mezi 14. a 25. květnem poprvé uzří světla promítaček, pozoruhodný. Třeba Clint… (více)

Reklama

Reklama