Imaginárium Dr. Parnasse

• Velká Británie The Imaginarium of Doctor Parnassus (více)

Dr. Parnassus (Christopher Plummer) kdysi dávno vyhrál nesmrtelnost v sázce s ďáblem panem Nickem. O mnoho století později našel pravou lásku a s ďáblem podepsal novou smlouvu. V ní stálo, že se vzdává své nesmrtelnosti výměnou za mládí, ale jeho prvorozené dítě se v den svých šestnáctých narozenin stane majetkem pana Nicka. Nyní se čas Parnassovy dcery Valentiny naplnil a on se trápí, jak jí zachránit před neúprosným osudem. Pan Nick přijíždí, aby si převzal svou cenu. Rád se však vsází, a proto se rozhodne znovu riskovat. Valentinu získá ten, který první svede pět nových duší... (oficiální text distributora)

Deftie

Dr. Parnassus vás dokáže pomocou zrkadla vtiahnuť do vášho sna. Len si treba dať pozor, aby sa poprípade nezmenil v nočnú moru zlou voľbou. Možno keby bol film viac o voľbe, bol by lepší, možno keby nedával toľko priestoru neúspechom Parnassovho cirkusu, bol by film tiež lepší a možno by sa hodilo trochu sa pozrieť na zápasenie Parnassa a Diabla. Samé možno. Avšak, čo je isté, Gilliam bravúrne zvládol "problém" s Ledgerom a posledný výlet do zrkadla. Škoda, že to ním nekončilo, ale veď všetko je len možno a možno to bol krásny film a ja len neviem doceniť vizuálnu stránku a nejaké to posolstvo. 71 percent. ()

E lan

Povedené (prostředí, herecké výkony, režie, scénář), smutné (Heath) a malinko zdlouhavé. Je to škoda, kdyby měl střihač ostřejší nůžky a scénárista trošku méně inkoustu, mohlo se to vyšplhat ještě o kousek výše. Přesto ve druhé polovině mě film vcelku pevně připoutal před obrazovku. ()

Acrobat

Vitajte Pane! Vas nepoznam, odkial ste? Odpovedam: Kedysi som pisal pre „Kosicky Observer“, teraz sa chcem uchytit tu, v Londyne. Sadam na predstavenie Dr. Parnassa, prva loza, stred. Stroboskopicky vyhlad, dole sama smotanka, napudrovana, namyslena, povysenecky pozerajuca do prazdna. V momente ked neslusne dopijam zeleny ladovy caj a hadzem politrovku pod sedadlo, prisada ku mne sprava naha Zena (studeny pot ma oblieva) zlava Archanjel v hrdzavom zbroji a nausnicou v uchu. Priznavam prelaknem sa trocha, odist vsak neradno, neviem co moze prist. Naval myslienok, ci som odpustil tym s******m hriesnikom prehlusi v diali ruhavy vykrik Parnasa, ktory s vervou jemu vlastnou vzyva akekolvek sily duchovna oziarujuce mohutnu salu a pomaly, ale istotne naplnajucu sa fantaziami jednotlivcov. DEJSTVO 1: Prilisne dobro – Higgsov bozon, stvorenie Adama, sexualna opojenost, renesancia, intermezzo bitky pri Thermopylach, ius est ars boni et aequi vo svojej nadpozemskej aure, napchane tvaricky deti jahodami, strata vyznamu antropologie, vraska ako pojem horiaci na hranici, vitazoslavna Johanka z Arcu, stastny princ aj ta lastovicka, trhanie ovocia bez poznania nahoty, Ora et Labora, vznik siedmeho stavu, zneuzitie Piateho elementu, vednuci lotos aj s keksami znacky budha, kriz nabijatelny len na sedem 9mm ran, vzopretie biznisu, stehnami opracovany tabak, nadherne prelietavajuci Suchoj, stavnato chutiaci thajsky slon, ludskost metasveta............dostavam poriadnu facku od nahej Zeny, vyvracajuc zbytky, lapajuc kazdu molekulu kyslika, pomaly prichadzam k sebe, sebe zivemu a pravemu. Parnasus, Val, Anton a smotanka dole na mna exorcisticky pozeraju a pytaju sa, ci mozeme pokracovat. Bolestivo kyvnem na suhlas (pochopil som, sala sa zaplnala len mojimi fantaziami). Opatovne v diali ruhavy vykrik Parnasa, ktory s vervou jemu vlastnou vzyva akekolvek sily duchovna oziarujuce mohutnu salu a pomaly, ale istotne naplnajucu sa fantaziami jednotlivcov. DEJSTVO 2: Prilisne zlo – Svajciarsky podzemny vybuch, rozsypane napisy budov a ulic, zanik svetlonosov, nebotycny Babylon, metamorfozy rastlinstva, degradacia rodov, uchylny Rasputin, platonicka laska k Afroditininmu vojsku, znasilnovanie poslusnych poskokov, oslava uzasnych sestnactin, neexistencia svedskych znaciek, vytlacenie pohanov na vrchol spolocnosti, padajuce trojnohe deti z norskych priepasti, nemoznost vznesenia obzaloby, 33 striebornych, salvy paradigmatickych entuziazmov, nevypocitatelnost Avatarov, 4D potoky krvi, mongolska podvlada, smrad cloveciny pred 7 centovym budzoganom, strcenie Jezisa do biznisu, vypozicanie dedinskych panien pre ulysnych vatikancov, absencia Alice v krajine zazrakov...............dostavam poriadnu facku od Archanjela, zacinam vnimat podlahu na ktoru som sa zrutil (obrazy v sale boli opat mojou fantaziou). Naha Zena aj Archanjel ma za pazuchy vlecu pred zrkadlo, smotanke dosla trpezlivost (niektory si odpluvali na zem), Parnasus vydava prikaz, aby ma bezmocneho hodili do utrob zrkadla. DEJSTVO 3: Prilisna realita – Hned odmietam Archanjela s ponukou pekla, zavrhujem pozvanku Nahej Zeny do neba, utekam k Gilliamovi a jeho pracudesnym obrazom vejucim v dialke. Emocnou cestou vykupenia ho sice nemilosrdne zastrelim (pretoze navrhol vratenie sa k realite), ale zaroven rozbijam Parnassovu hlinenu hlavu, davam Valentine jed pri nasom zradnom bozku v Getsemanii, hadzem z rebrika Antona, kladiem kvety na Ledgerov hrob........pri hudbe z Youtube, idem na us.imdb.com, a pozeramna co sa mam od Gilliama v buducnosti tesit ako Maly Princ. Realne, ale fantazia zacina opat pracovat. Skonci pisanie........ty prehnity surrealista!! () (méně) (více)

gemi

Pěkná pohádka, která mi trošku připomněla Karlíka a továrnu na čokoládu. Režisér si velmi vtipně poradil se smrtí Heatha Ledgera, jeho řešení této nenadálé situace nepůsobí ani trošku křečovitě a film spíše obohatilo. ()

Divian(R)

Myslím, že batman měl být jeho poslední film. Bylo hezké vidět všechny tyhle herce v jednom snímku, ale jak se říká všeho moc škodí (pozn. to neplatí u Expendables) a k tomu nesmyslnému příběhu a ubohým efektům se ani nebudu vyjadřovat, někoho to možná okouzlilo, protože v tom filmu viděl něco víc, ale mě to spíš zklamalo. ()

Oonika

Čekala jsem trošku víc, s tak výborný hereckým obsazením. Scény za zrcadlem mě uchvátily, jinak příběh se mě nijak nedotkl. Ale za tu originalitu, za to, že na tenhle film jen tak nezapomenu a za Heatha to vlastně na 4 hvězdý dá. ()

Petulka88

Námět - zajímavý. Režisér - dobrý. Obsazení - prvotřídní. Vizuální stránka - podmanivá. Přesto to nějak neklape a nedrží pohromadě. První polovina je docela zábava, obzvlášť v momentě, kdy se na scéně objeví pan Nick v podání Toma Waitse. Je to ulítlé, zábavné a má to i šmrnc. Jenže pak se asi Gilliam definitivně utrhl a nastává nepopsatelný zmatek. Už to není ulítlé, to už je regulérní chaos. Tohle už mi hlava nebrala a příznám se, že jsem to snad ani úplně nepochopil. Je to velká škoda, protože tohle mohla být velká filmová událost. Místo toho vznikl zajímavý film, který se ale od poloviny mění v totální šílenost. Ty 3* mají odřené obě uši a jsou hlavně za vizuální stránku a za Heatha Ledgera v jeho definitivně poslední roil. ()

joeko13

Po pomalej prvej hodinke to nabralo vzrušujúci spád s úchvatným vyrcholením. Trochu mi tam vadil JUDE LAW, vôbec mi tam nesedel, zato JOHNY DEPP mohol dostať viac priestoru, pretože sa fakt dosť podobal na HEATHA svojím hraním. COLIN FARRELL bol OK, sedelo mu to. R.I.P. HEATH :-( ()

teyra

Po mainstreamové Kletbě bratří Grimmů je to opět Gilliam se svým magickým realismem a nezaměnitelným režisérským stylem. Tento fakt ani skvělý Ledger se svými alternanty nezastřou slabiny filmu s příliš velkou dávkou selfreferenčního imaginativna. Hlavní trumf filmu čili prostor za zrcadlem sice potěší hrátkami Gilliamovy fantazie, ale jinak působí trochu bezobsažně, dějová linie dělá silně rozkolísaný dojem a naťuknuté myšlenkové poselství je nejasné. Příběh posledního vypravěče příběhů sám tak bohužel ztrácí nit a matně rozvíjený faustovský motiv snad nikdy nepůsobil tak nezávažně. ()

Slimakovec

Plusy: herecký výkony, Lily Cole, vizuál (hezky se na to kouká). Mínusy: pro mě nepochopitelnost scén za zrcadlem, možná za to mohlo málo alkoholu v krvi nebo nesprávná atmosféra, co já vím; nesourodost scén; nelogičnost. Jo a dost jsem se v tom ztácel. A to jsem se na ten film docela těšil, škoda, no. ()

Zevon

Moc dobrá úleťárna, neotřelé grimasy, luxusní nápady :-). Zajímavé pojetí pekelníka v podání Toma Waitse, kterému se nedá nic jiného, než nezakrytě fandit. Děj je vyvážený a kontinuální, digitální zpracování zde sedí, má svůj smysl a nikterak neuráží. ()

Petula009

Terry Gilliam a jeho teorie tvůrčího točení.Otázka je,jestli tvůrčího.Imaginárium Dr.Parnasse mi připomíná obraz.Stojíte před ním,koukáte na něj a snažíte se pochopit,co TÍM chtěl básník(v našem případě Terry)vyjádřit.Vnímate krásné barvy,tvary a tu bezbřehou fantazii,kterou obraz nabízí.Ale potom Vás to začne nudit.Přestáváte se v tom vyznávat a jedna myšlenka a teorie přeskakují druhou.Nevím Terry,já prostě nevím ()

cinemaboy7

Pro diváky s obrovskou fantazií nebo s velkým množstvím THC v krvi. Navíc když tři dělají totéž, není to totéž.....nebo že by mě něco uteklo, když jsem si u toho zdřímnul? ()

LuckyDuckie

celá chtivá jsem se třásla na hereckou odysseu a ono mi na konci nezbylo nic než pravda. holá pravda, že potenciál filmu zdechnul spolu s Ledgerem. škoda! ()

Forty-

Po prvej polke som to takmer vypol, ale druha polka nabrala otacky a naozaj sa z filmu stalo skutocne imaginarium :) Skoda, tej nudnej prvej polky. Kazdopadne u mna lepsie ako nepodareny Faunov labyrint. ()

Hackthor

Jeden z mála filmů, u kterého jsem opravdu usnul... na druhý den dokoukáno a nemám v plánu se k tomu někdy vracet. ()

Kroup4

Terry Gilliam tak trochu ztratil šťávu.Samozřejmě film lákal na poslední ''štěk'' Heatha Ledgera ve filmu.Chvílemi mi jeho intonace hlasu připomínala Jokera v Dark Knight.Co musím vyzvednout byl nápad Terryho a chlapců Deppa,Farrella a Lawa dohrát film za Heatha.Když jsem se o tom poprvé dozvěděl tak jsem si říkal jak to chce proboha udělat,a vyšlo to skvěle.Vůbec nevadilo že Heath v Imaginariu vypadal chvilku jak Farrel a poté jako Depp nebo Law.Náhodou se mi to líbilo možná i víc,než kdyby si to celé Heath zahrál sám,ale to je těžké takhle říci.Filmu chybí něco co by ho zapsalo do historie a proto padá bohužel do průměru fantasy.Dále bych chtěl upozornit na výkon Toma Waitse,který svou roli hrál více než skvěle.Jeho pan Nick byl výborný a kradl si celý film pro sebe pokaždé když se objevil na plátně.Imaginarium jsem už viděl třikrát a jediné co mi utkvívá v paměti je právě on.Film bych hodnotil tak [7/10].Něco mu prostě chybělo ke ****.(Asi překvapení z něčeho nového při každém dalším shlédnutí, jak to Terry dokázal kdysi dávno s Twelve Monkeys.) ()

Johnny Depp bude satan od Terryho Gilliama

Johnny Depp bude satan od Terryho Gilliama

09.06.2024

Hollywood dával nějakou dobu od Johnnyho Deppa (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) ruce pryč. Během jeho soudních tahanic s bývalou partnerkou Amber Heard (Aquaman) se zdálo, že slavnému herci… (více)

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

03.07.2010

Žádný strach, nebude to ten, který nesnáší pavouky a pondělky, tudíž nevznikne bizarní komiksový crossover. Ale jak to vlastně bylo? Kandidátů byly davy. Od Josepha Gordona-Levitta (protože hrál v… (více)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky

08.03.2010

Nalezen v La Mancha

Nalezen v La Mancha

25.11.2008

Terry Gilliam, jehož The Imaginarium of Dr. Parnassus bude definitivně posledním filmem, ve kterém uvidíme Heatha Ledgera, pomýšlí na vzkříšení jednoho z nejslavnějších „filmů, které nikdy nevznikly“… (více)